LT   EN   RU  
2018 m. kovo 18 d., sekmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Įžymūs žmonės
  Žmonės > Įžymūs žmonės
Lankomumo reitingas Publikuota: 2004-03-02 Spausdinti Spausdinti
Mikalojus Daukša (1527-1613)

Žemaičių vyskupijos kanauninkas, lietuvių literatūrinės kalbos kūrėjas, žymiausias lietuviškosios kontrreformacijos rašytojas. Nėra žinių apie išsimokslinimą, bet gerai kalbėjo ir rašė lietuviškai, lotyniškai, lenkiškai, mokėjo slavų kanceliarinę kalbą, vartotą LDK. Rūpinosi bajorų ir žemesnių sluoksnių švietimu. Mirus vyskupui M.Giedraičiui, buvo paskirtas Žemaičių vyskupijos administratoriumi. Vilniuje išleisti du jo darbai: ispanų jėzuito J. Ledesmos katekizmo vertimas “Katekizmas, arba Mokslas kiekvienam krikščioniui privalus” ir “Postila katolicka”. Iš lenkų kalbos išverstas katekizmas yra seniausia išlikusi LDK išleista knyga. Jame yra viena seniausių krikščioniškų giesmių-antifona “Sveika Karalyčia” ir giesmė “Malda Šv. Tamošiaus iš Akvino”. Tai dvi pirmosios žinomos LDK lietuviškai publikuotos giesmės.

Svarbiausias darbas – lenkų rašytojo, jėzuito J. Wujeko mažosios postilės vertimas “Postila katolicka”. Postilė turi lotynišką ir lenkišką prakalbas. Lotyniškoje prakalboje išaukštinamas vyskupas M.Giedraitis, iškeliama vertimo reikšmė tautai. Svarbiausias originalus postilės priedas – lenkiška “Prakalba į malonųjį skaitytoją”. Joje smerkiamas bajorijos lenkėjimas, lietuvių kalbos paniekinimas, ypač bažnyčiose, žadinama lietuvių aukštesniųjų sluoksnių tautinė savigarba, kalba keliama pamatiniu tautos požymiu.

Palaidotas Varniuose.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Metalinės muzikos grupės (8)    Transportas (125)    Tibetas (10)    Runkeliai (18)    Lietuvos istorija (110)    Bendravimas (743)    Menas būti kartu (2)    Klubai (5)    Draudimas (7)    Toyota (2)    Imtynės (29)    Tinklapiai (13)    Regbis (4)    Žinių visuomenė (14)    Išpažintis (16)    Maxima (10)    Tadas Blinda (10)    Kinų horoskopas (14)    Likeris (2)    Nokia (24)    LICS (17)    Neištikimybė (2)    Nacionaldarbininkų Sąjūdis (2)    Kalėdos (12)    Firmos (12)    Mityba (43)    Arbata (10)    Šunys (67)    Maudymosi kostiumėliai (7)    Grybų patiekalai (6)    Vaizdo sistemos (34)    Chiromantija (3)    Anželikos Cholinos šokio teatras (11)    Interneto dienoraščiai (2)    Bibilija (10)    Interneto dizainas (5)    Literatūra (239)    Interjero dizainas (13)    Džiazo muzikos grupės (11)    Auklėjimas (7)    Chemija (5)    Simbolika (2)    Gyvūnai (174)    Lietuvoje (5)    Aikido (14)    Statyba (29)    BTV (3)    Kandidatai į prezidentus (5)    E - komercija (87)    Klaviatūros (11)
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!