LT   EN   RU  
2024 m. kovo 29 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Wing Tsun
  Technologijos > Kompiuterinės technologijos > Kompiuteriniai žaidimai
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-02-23 Spausdinti Spausdinti
Rytų kovos meno Wing Tsun Kung Fu principai

Kinų kovų meno pasaulyje Wing Tsun mokykla užima tokią vietą, kaip japonų karatė Kiokushinkai mokykla, nes išsiskiria savo nepanašumu į kitas. Nors jos simbolyje, penkialapiame lotuso žiede, paslėpti kinų mąstymo pagrindiniai principai: penki pagrindiniai pradiniai elementai, aštuonios trigramos, du būties pradmenys - mistiniai aspektai šioje mokykloje turi nedidelę reikšmę. Pagrindinę vietą jos praktikoje užima mokomasis sparingas ir darbas su mediniu manekenu, o ne atidirbinėjimas senų pratimų ar "tušti" pratimai. Paprastumas, naudingumas ir praktiškumas - tai sudaro teorijos pagrindą. Legendos byloja, kad ją sukūrė XVI amžiuje budistų vienuolė Ng Mui , kuri perdavė savo mokėjimą jaunai merginai vardu Ym Ving Čun, kurios vardas reiškia "Puikus pavasaris", t. y. kažkas gaivaus, gražaus ir žydinčio. Tai, kad šios sistemos kūrėja buvo moteris, rodo tokie stiliaus ypatumai, kaip švelni, minkšta jėga gali nugaleti vyrišką, kietą jėgą. Kaip rankų trumpų smūgių technika gali būti pranašesnė prieš tolimos distancijos reikalaujančią kojų techniką.

Jei jūs aplankysite treniruotę Wing Tsun mokykloje, tai nepamatysite nieko, kas temptų kojų raumenis smūgiams į galvą, atidirbinėtų atakas pagal schemą "blokas - smūgis". Greičiau jūsų dėmesį atkreips savotiški kovotojų rankų judesiai, atliekami porose. Šie judesiai vadinasi "Chi Sau" , ką reiškia "lipnios rankos". Stebint šį pratimą viskas atrodo gan įdomu, tai kiekvienas, kas bandė kovoti su Wing Tsun meistrais pasakys jums, kad "lipnių rankų" technika labai efektyvi ( kas ją įvaldė ) ir pavojinga, prieš kuriuos yra naudojama. Dar jūs atkreipsite dėmesį į medinius ar metalinius manekenus, kurie stovi prie sienų, į tai, kiek daug laiko skiriama darbui su jais gynybai ir atakai.

Rytų kovos meną "Wing Tsun kung fu" atspindi penki pagrindiniai principai, leidžiantys mums suprasti tai, ko galbūt negalėtumėme suprasti kitu būdu. Tai atspindi mūsų gyvenimą, mūsų poelgius, laviravimą, lankstumą. Tai tarsi perėjimas iš vienos būsenos į kitą...

Pagrindinis Wing Tsun principas - centrinės linijos principas, t.y. ašies, vedamos stuburu per žmogaus kūną. Centrinės ašies principas turi du svarbius aspektus. Pirma - visas dėmesys skiriamas gynimui: jūs laikote rankas truputį sulenktas per alkūnes, atstatomas į priekį nuo centrinės linijos. Alkūnės apsaugo kūną iš šonų. Blokai, klasikiniu supratimu, čia nenaudojami. Antra - apsauginiai veiksmai skiriami tam, kad nukreipti priešo smūgius į šoną nuo centrinės linijos, todėl apsaugai skiriama mažiausiai judesių ir jėgos.

Ataka priešo kūno centrinės linijos link (tai primena Tibeto lamų kovų meną ir Korėjos mokyklą Tchekkion ). Nors šis smūgis iš išorės paprastas, bet gan sunkus atliekant. Reikia siekti to, kad priešas pajustų per jūsų ranką visą kūno masę. Rezultatas bus nepakartojamas!

Ataka pagal tiesiąją. Tiesioji yra trumpiausia atkarpa tarp dviejų taškų. Tai geriausia ir tiksliausia trajektorija smūgiams. Beveik visa Wing Tsun technika, išskyrus kai kurias išimtis, atitinka šį principą. Štai ką sako Sijo Leung Ting, Wing Tsun stiliaus įkūrėjas: " kuo mažesnis rato skersmuo, kuriame vyksta kova, tuo efektyvesnis šis veiksmas. Mes siekiame ratus paversti į tiesiąsias". Bet vėlgi, tai nėra tik apsiribojimas tiesiais smūgiais. Visgi yra smūgių ratu, tiesa mažu ratu, būtent kurių pagalba apeinami tiesūs smūgiai.

Spyruoklės principas. Wing Tsun mokykloje yra skirtumas tarp grubios ir tamprios jėgos. Grubi jėga panaši į tvirtą ąžuolą, į kurį galima atsiremti ir sulaužyti. Tampri jėga - tai spyruoklė, sulaužyti jos neįmanoma. Jei veikia grubi jėga, spyruoklė kurį laiką susispaudžia, o po to staigiai išsilaisvina ir smūgiuoja. Kovoje rankos, Wing Tsun stiliuje, dirba kaip dvi spyruoklės, pastoviai susispaudžiančios ir vėl iššokančios į priekį. Rankų veiksmai atitinka devizą: "spyruokliuok, kai tave atakuoja, neatitrauk rankų nuo priešo, ką jis bedarytų ir atakuok, kai jis nors akimirksniui atsivers". Kai atakuoja Wing Tsun kovotoją, jis sekdamas šiuo devizu atsitraukia ( "spyruokliuoja" ) leisdamas sukaupti daugiau energijos savo rankoms. Kai priešas atitraukia savo ranką ar koją kitai atakai, kovotojo rankos neatsitraukiant seka priešininką ir, kai jis akimirksniu atsidaro, automatiškai smūgiuoja. Būtent šiuo principu - minkštumu galima nugalėti kietumą.

Wing Tsun mokykloje pasipriešinimas ir atsitraukimas nepripažįstamas. Vietoje jo naudojamas sukimosi principas. Kai priešas daro išpuolį, jūs pasisukate kaip vėjarodis (vėtrungė) ar truputi atsitraukiate į šoną nuo atakos linijos taip, kad priešo galūnės ir kūnas praslystų pro jūsų šoną. O jūsų rankos tuo metu padeda nukreipti priešo ataką į šoną nuo centrinės linijos.

Kitas principas sako, kad su priešininku reikia kovoti "nosis į nosį, o ne nosis į kumštį". Tai reiškia, kad nesvarbu iš kurios pusės puola priešas, svarbu pasisukti į jį veidu, kaip kompaso rodyklė, paskui jo centrinę liniją.

Principas "kūno svorio centro išlaikymas" reikalauja kūną ir galvą laikyti tiesiai, naudoti viršutinę ir apatinę kūno dalis kaip vieningą mechanizmą, pritvirtintą prie centrinės linijos. Jūs niekada nepamatysite, kad Wing Tsun kovotojas slinktų žeme vienoje stovėsenoje ar susilenktų per liemenį, kaip daugelyje kitų u - šu stilių. Jis visada stovi tiesiai, o kūno svoris atitenka kojoms. Tokia poza vadinama "lanko ir strėlės" stovėsena ( priekyje strėlė, po jos - lanko linija ). Ji leidžia smogti trejomis galūnėmis iš karto - dviem rankom ir laisva koja. Tokioje pozoje kovotojas mažai pažeidžiamas, nes laisva ( priekinė ) koja apsaugota nuo kūno svorio ir ją galima patraukti, naudoti blokams ar stabdomiems smūgiams.

Išvardintus principus Sijo Leung Ting iliustruoja legenda apie "žmogų - kompasą". Legendinis "Geltonasis imperatorius" ( Chuan Di ) pasiuntė savo karius į mišką, kad surastų pasislėpusį pikčiausią priešą Čži Ju. Kariai tankiame miške ėjo ratu, todėl, kad jie pasitikėjo savo regėjimu. Tada imperatorius įsakė iš vario padaryti žmogaus skulptūrėlę su ištiesta į priekį ranka. Šią skulptūrą įtvirtino virš vežimo taip, kad ji galėtų suktis aplink ašį, o jos ranka visą laiką rodė tą pačią kryptį. Su "žmogaus - kompaso" pagalba kariai galėjo laikytis reikiamos krypties, rado ir sunaikino priešą. Šioje legendoje atsiskleidžia principai - kaip tiesios kūno padėties, judėjimas pasirinkta kryptimi, atakos tiesiąją linija, sukimosi principas ir kt.

Taktika remiasi trejais principais:

Pulk nelaukdamas, atakuok pirmas. Jei lauksi kol tave užpuls, prarasi iniciatyvą, o gal ir daugiau.
Drąsiai susiartink su priešu. Artimoje kovoje Wing Tsun kovotojas turi ryškią persvarą, nes daugelis populiarių mokyklų ignoruoja artimą kovą.
Būk nepalaužiamas, palaidok priešą po smūgių lietumi.

Mokykloje atakos palyginamos su kulkosvaidžio ugnimi ir sako apie juos taip: "atverk ugnį ir ištuštink apkabą". Vienas pagrindinių stiliaus aspektų - didelis veiksmų greitis. Smūgių greitis yra svarbesnis nei jų jėga. Nereikia galvoti, jog jie yra silpni.

Paskutinis Wing Tsun principas - tai " vieningos atakos ir apsaugos " principas. Norint nukreipti priešo smūgį nuo savo centrinės linijos vienu judesiu, o atakuoti kitu, kovotojas tą patį veiksmą naudoja ir apsaugai, ir atakai. Tokių veiksmų paslaptis ne atlikimo būdų pasirinkime, o rankų jautrumo treniravime ( Chi Sau ). Chi Sau - tai pratimas, kuriame du partneriai puola ir ginasi rankomis ir nei sekundei nenutraukia šio kontakto. "Lipnių rankų" metodas lavina ne tik jautrumą priešo judesiams, gerą sąnarių laisvumą visose kriptyse, "jėgos taupumo" jausmą, bet ir lavina judesių automatizmą kovoje. Mąstymas, koks trumpas bebūtų , tai pati didžiausia kliūtis veiksmų greitumui. Jei žmogus priprato gauti informaciją regėdamas, tai jam reikia iš pradžių pamatyti neapsaugotą vietą, po to nuspręsti būtent kaip jam reikia atakuoti ir tik po to veikti. Tai ne tik lėtas, bet ir labai nepatikimas procesas, todėl kad regėjimas gali mus apgauti.

Kovotojas mokykloje mokosi "Chi Sau" metodu jausti rankomis silpnąsias priešo vietas ir smūgiuoti į tas vietas be jokių pertraukų apgalvojimui. Norint išmokti tuos judesius ir pratimus, reikia 2 metus intensyviai treniruotis. O kai žmogus pasiekia refleksinių judesių lygį, tai priima kaip stebuklą. Jis mato, kaip jo kumštis pats savaime iššauna į priekį ir smūgiuoja. Tokie dalykai įvyksta kiekvienoje treniruotėje, tai žmogus pasitiki savimi, savo jėgomis ir gali kautis su bet kuo. Praėjus 4 metams kovotojas pradeda veikti kaip robotas, automatiškai reaguodamas į bet kokį priešo išpuolį, atsakydamas į priešo smūgius savo "spyruoklėmis" ir smūgiais. Kovoti su tokiu žmogumi yra tas pats, kaip atsistoti ant grėblio ir tuoj pat gauti smūgį kotu į galvą.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Programos (61)    Ištikimybė (4)    Sveikinimai Naujųjų metų proga (5)    Mokyklos (22)    Katalikybė (49)    Skandalai (476)    Kaukazo aviganis (2)    Go-go (10)    Sportiniai šokiai (2)    Vaizdo sistemos (34)    MTV (5)    Barai (7)    Miniatiūros (7)    Mitingai (5)    Hobi (106)    Neištikimybė (2)    Kaziuko mugė (3)    Netolerancija (6)    Striptizas (8)    Sektos žudikės (6)    Joninės (6)    Advokatai (10)    Avinas (7)    Tadas Blinda (10)    Politika (26)    Rasizmas ir ksenofobija (9)    „Lietuvos” kino teatras (13)    Saugus internetas (11)    Liūtas (7)    Mokėjimo kortelės (7)    Žmogaus klonavimas (2)    Feng šui (7)    Lietuvos istorija (110)    Gatvės šokiai (5)    Išpažintis (16)    Tamplieriai (7)    Kandidatai į prezidentus (5)    Gyvenimo džiaugsmas (2)    Aerobika (3)    Buto remontas (3)    Vilius Navickas (2)    TELE-2 (7)    Stilius (86)    Specialiosios tarnybos (36)    Vynas (16)    Depresija (29)    Moters diena (4)    Kultūra (749)    Slaptos bendrijos (24)    Vorai (2)
1. Pietų Korėjos valdžia uždraudė nepilnamečiams žaisti kompiuterinius žaidimus naktimis
2. Internetiniame žaidime vaikams – seksualūs apatiniai ir „egzotiško“ įvaikio pirkimas
3. „Windows 7“ žaidimų mėgėjams: pliusai ir minusai
4. Kompiuterinių žaidimų entuziastai rinksis Kaune
5. Žaidimui "Žuvies kelionė" - prizas už netradicines viešųjų ryšių priemones
6. Baltijos šalių kompiuterinių žaidimų asai iš WCG finalo medalių neparsiveža
7. Nusipirkau pasaulį
8. Kaip apsaugoti savo akis žaidžiant kompiuteriu?
9. Vivisektorius. Žvėris viduje
10. Oddworld Inhabitants keičia profilį
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!