LT   EN   RU  
2021 m. balandžio 23 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Elektronika
  Technologijos > Elektronika
Lankomumo reitingas Publikuota: 2002-09-13 Spausdinti Spausdinti
Mažytis organinis tranzistorius

Bello laboratorijų mokslininkai sukūrė mikroskopišką veikiantį tranzistorių, milijoną kartų mažesnį negu smėlio smiltelė. Nebus sunku pagaminti ir didelį tokių komponentų kiekį, kadangi jie sugeba susiformuoti patys. Tiesa, iki tol, kol jie taps sudėtine komercinių gaminių ar kompiuterių dalimi, dar turės praeiti nemažai laiko.

Iki šiol didžiausia kompiuterinių lustų pažanga buvo pasiekta nuolat mažinant jį sudarančių komponentų matmenis. Pirmasis tranzistorius buvo apie 2,5 cm dydžio, o dabar į tą patį kristalą įmanoma sutalpinti daugiau nei milijardą tranzistorių.

Kompiuterių loginiams grandynams ir atminčiai naudojami lustai gaminami iš puslaidininkio silicio. Tačiau nemažai mokslininkų jau senokai dirba tolesnio miniatiūrizavimo srityje, siekdami sukurti elektronikos komponentus iš molekulių sankaupų. Kiekvienas molekulinis tranzistorius turėtų būti 10 kartų mažesnis negu bet kuris komponentas, pagamintas naudojant pažangiausią iš šiandien turimų silicio mikroelektronikos technologijų.

Pirmiesiems molekulinį tranzistorių pavyko sukurti Bello laboratorijų mokslininkams Hendrikui Schonui, Zhenan Bao ir Hongui Mengui. Jie mažyčius veikiančius prietaisus pagamino iš organinių medžiagų, vadinamų tiolais.

Dirbant su molekulės dydžio dariniais sunkiausia yra pagaminti veikiantį prietaisą. Trejetui padaryti tai pavyko privertus anglies, vandenilio ir sieros molekulių sankaupas susirinkti pačioms. „Mes paprasčiausiai paruošėme organinio puslaidininkio tirpalą, užpylėme jį ant pagrindo, o molekulės pačios pasistengė susirasti reikiamus elektrodus ir prie jų prisijungti", - pasakė mokslų daktarė Zhenan Bao.

Mokslininkai jau panaudojo organinius komponentus paprastame elektroniniame grandyne, vadinamame įtampos inverteriu, dažnai naudojamame kompiuterių procesoriuose. Savo rezultatus jie paskelbė žurnale „Nature".

Bello laboratorijų pranešime spaudai yra sakoma, kad iki tol, kol panašūs prietaisai bus pradėti naudoti komerciniuose gaminiuose, gali praeiti apie dešimtmetį. Maždaug tuomet savo fundamentines ribas turėtų pasiekti dabartiniai vis mažesnių silicio komponentų gavimo metodai.

Pirmasis tranzistorius 1947 m. Williamo Shockley, Johno Bardeeno ir Walter Brattaino taip pat buvo sukurtas Bello laboratorijose.

Šaltinis

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Rašytojai (11)    Kačių veislės (25)    Baikeriai (8)    Atviras kodas (23)    Pankiškos muzikos grupės (15)    Šventasis Antanas (2)    Metalistai (8)    Tiškevičiai (18)    Nešiojami kompiuteriai (12)    2009 metų horoskopas (15)    Operacinės sistemos (50)    Rinkimai (23)    Aiškiaregiai (11)    Kalbos kultūra (39)    Šokiai (56)    Sveikinimai Naujųjų metų proga (5)    Lietuvoje (16)    Motociklai (12)    Fantastika (21)    Arūnas Valinskas (4)    Draudimas (7)    Žuvys (7)    Ožiaragis (7)    Vampyrai (9)    Raganos (12)    Policija (2)    Nokia (24)    Sektos žudikės (6)    Kovo 8 (3)    Jautis (7)    Melagių diena (3)    Kaimo turizmas (5)    Žinių visuomenė (14)    Intel (6)    Drabužiai (41)    Interneto dienoraščiai (2)    Skirmantas Valiulis (32)    Nacionaldarbininkų Sąjūdis (2)    Partijos (41)    Pagonybė (3)    Kelionių pasiūlymai (7)    Duomenų apsauga (3)    Astronomija (46)    Foje (3)    Katarai (2)    Amerikos lietuviai (7)    Chemija (5)    Modemai (8)    Šunų veislės (52)    Švietimas (1281)
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!