LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 11 d., antradienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Airija
  Bendruomenės > Emigrantai > Airija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2007-05-15
Lietuva pakartos "Airijos stebuklą", tiki šalies prezidentė M. Makelis
Lietuva gali pasinaudoti XX amžiaus pabaigoje suklestėjusios Airijos patirtimi spręsdama šių dienų problemas, mano šalies prezidentė Merė Makelis (Mary McAlees).

Interviu Lietuvos žiniasklaidai prezidentė priminė, kad Lietuvoje dabar itin aktuali emigracijos problema Airiją kamavo daugiau nei 150 metų, iki pat praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio.

"Airijai sekasi gerai, todėl prieš 20 ar 30 metų šalį palikę emigrantai grįžta atgal. Taip pat įvyks ir Lietuvoje", - atsakydama į Eltos klausimą Dubline teigė M. Makelis.

Airijoje XIX amžiuje ir XX amžiaus pirmoje pusėje emigracija buvo didžiausia pasaulyje. Tik po Antrojo pasaulinio karo dėl teigiamo prieaugio, o vėliau ir dėl teigiamo migracijos saldo gyventojų pamažu ėmė daugėti. Pastarąjį dešimtmetį Airija pagal gyventojų skaičiaus augimą Europos Sąjungoje (ES) užima lyderės pozicijas.

Airijos prezidentės teigimu, vienas svarbiausių veiksnių, lėmusių šalies ekonomikos suklestėjimą, buvo septintąjį dešimtmetį prasidėjusios gausios investicijos į švietimą ir didelis dėmesys technologinėms naujovėms.

"Airija praleido pirmąją pramonės revoliuciją. Atėjus antrajai - informacinėms technologijoms, kompiuterių kartai - pakeitėme savo švietimo sistemą, daugiau dėmesio skirdami mokslui ir technologijoms. Taip pradėjome kelionę į žinių ekonomiką, ir ją vis dar tęsiame", - sakė prezidentė M. Makelis, gegužės 22-ąją atvyksianti į Lietuvą.

Airijos valstybės vadovė pažymėjo, kad tiek Airijos, tiek Lietuvos gyvenimus labiausiai pakeitė narystė Europos Sąjungoje.

"Kai aš augau, Airija buvo trečiojo pasaulio šalis, dabar ji yra pirmojo pasaulio šalis. Mūsų žmonės grįžta, - teigė prezidentė. - Tikiu, kad mūsų emigracijos istorija ir mūsų istorija apskritai suteikia viltį kitoms šalims. Nežinau ar galite viską tiesiog perimti. Tikiu, kad Lietuva ras ir išradingesnių būdų kelti ekonomiką ir keisti ateitį".

Emigracijos istoriją Airijos prezidentūros svečiams primena ir nuolatos pastato lange šviečiantis žiburys, kviečiantis po visą pasaulį išsibarsčiusius airius grįžti į protėvių žemę. Svetingumu garsėjančių airių languose nuo seno šviesdavo žiburėlis, raginantis užeiti be pastogės likusius žmones. Tačiau XIX amžiaus viduryje, kai po badmečio prasidėjo masinė emigracija iš Airijos, kunigai ėmė kalbėti, kad švieselėmis turėtų būti kviečiami ne tik vargšai, bet ir tėvynę palikę airiai. Tradiciją žiburiu lange kviesti namo išsibarsčiusius airius įtvirtino prezidentė Meri Robinson (Mary Robinson) .

55 metų teisininkės išsilavinimą turinti M. Makelis aštuntąja Airijos Respublikos prezidente buvo išrinkta 1997 metais. 2004-aisiais ji perrinkta antrajai septynerių metų kadencijai.

Šaltinis

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Aerobika (3)    Savivaldybių rinkimai (9)    Z.Jurgelevičiaus rubrika (23)    Prekės ir paslaugos buičiai (2)    Laikrodžiai (3)    Televizija (17)    Vytautas Landsbergis (6)    Pasakos (60)    Rokeriai (3)    Vabzdžiai (5)    Civilinė sauga (7)    Intel (6)    Pagalba ir prevencija (124)    Škotų aviganis (3)    Ekologiškas maistas (2)    Garso ir vaizdo technika (2)    Prezidento rinkimai 2009 (12)    Mokėjimo kortelės (7)    Duomenų apsauga (3)    Chemija (5)    Kriptografija (3)    Geografija (22)    Kanapės (15)    Pankai (6)    Islamas (31)    Krašto apsauga (27)    Paieškos sistemos (14)    Nokia (24)    Turizmas (151)    Žmogaus klonavimas (2)    Soliariumai (5)    Žuvys (7)    Lietuvoje (5)    Partizanai (12)    Narkotikai (97)    Klubai (8)    Teatrai (21)    Kvepalai (10)    Vampyrai (9)    Emigrantai (22)    Mokyklos (22)    Viešieji ryšiai (20)    Visuotinė istorija (44)    Klaviatūros (11)    Melagių diena (3)    Pavydas (5)    Gotai (17)    Įvaikinimas (3)    Policija (2)    Rytietiški šokiai (16)
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!