LT   EN   RU  
2020 m. liepos 5 d., sekmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Technologijos
  Technologijos
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-06-01 Spausdinti Spausdinti
Pelytė (mouse)

Ją sukūrė firma XEROX 1970 m. Stumdant pelytę kilimėlio ar specialaus padėklo (apie 20x25 cm) paviršiumi, valdomas žymeklis displėjaus ekrane. Pelytės klavišais perduopdamos komandos kompiuteriui. Dauguma pelyčių turi du arba tris klavišus. Paprastai kairysis klavišas vykdo PK valdymo klavišų, pavyzdžiui, ENTER (RETURN), ESC, funkcijas. Dešiniuoju pelytės klavišu, dirbant su naujomis programomis, galima iškviesti specializuotą komandų kortelę. Vidurinis klavišas vartojamas retai, jo funkcijos priklauso nuo konkrečios programos.

Pelyte ypač patogu naudotis, dirbant su grafinėmis programomis ir programomis, kurių meniu valdomas žymekliu. Dažną pelytę, programiškai imituojant klaviatūros klavišus, galima pritaikyti darbui su programomis, nesugebančiomis jos valdyti.

Pelytė yra nedidelė, patogiai apimama ranka. Pelytės korpuse yra rutulys, kuris, ją stumdant, rieda kilimėlio paviršiumi ir suka vienas kitam statmenus ritinėlius, prie kurių ašelių yra pritvirtinti plyšėti diskeliai. Vienoje diskelio pusėje yra spinduoliai, o kitoje – fotoelementai. Stumdant pelytę pirmyn ar atgal, sukasi vienas diskelių, o stumdant į kairę ar į dešinę, - kitas. Judant pelytei įstržai, sukasi abu diskeliai. Pagal fotoelementų signalus nustatoma pelytės judėjimo kryptis, greitis ir nueitas atstumas. Aprašytoji optinė mechaninė pelytės konstrukcija dabar yra labiausiai paplitusi.

Gaminamos ir panašiai veikiančios mechaninės pelytės. Jos pigios, tačiau trumpaamžės. Yra pelyčių, neturinčių judamų dalių. Jos stumdomos ant specialaus languoto padėklo ir reguoja į nuo padėklo linijų atsispindėjusios šviesos pokytį. Tokios pelytės labai patikimos, bet jautrios padėklų defektams.

Pelytėje yra valdiklis, kuris iš mechanizmo gaunamus signalus suderina su PK interfeisu. Pelyčių skiriamoji geba kinta nuo 300 iki 700 taškų colyje (120 – 180 taškų centimetre). Kai ji didesnė, pelytei pakanka mažesnio ploto, bet judesiai turi būti tikslesni. Skiriamąją gebą galima keisti programiškai.

Pelytės prie PK dažniausiai jungiamos kabeliu per nuosekliojo interfeiso RS 232 jungtis DB/8 (8 kontaktai) ir DB/25 (25 kontaktai), o kai kurios – per 6 kontaktų mini DIN jungtį. Yra pelyčių be kabelio. Jos turi infraraudonųjų spindulių arba žemojo dažnio radijo bangų siųstuvus. Imtuvas yra sujungiamas su PK. Infraraudonųjų spindulių pelytę reikia visą laiką laikyti atgręžtą į PK, niekas jai neturi užstoti PK. Pelyčių kabeliai ir siųstuvai leidžia pelytei per 1 – 2 m nutolti nuo PK.

Norint, kad pelytė normaliai veiktų su IBM tipo PK, reikia, kad ji būtų suderinama su firmos MICROSOFT pelyte. Tai priklauso nuo pelytės valdymo programos (Driver). Ne visos pelytės, ypač pigios, yra patikimos.

Pelytę reikėtų stumdyti ant specialaus kilimėlio, kuris turėtų būti elastingas, švelnus, netepantis, kad negadintų pelytės rutuliuko, ir gerai sukibti su stalo paviršiumi, kad stumdant pelytę neslankiotų. Kai žymeklis ekrane nenoriai seka pelytės judesį, išimkite pelytės rutulį ir jį nuvalykite spiritu.

Yra specialių programų pelytės galimybėms padidinti.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Sony Ericcson (40)    Džiaugsmas (2)    Liūtas (7)    Paukščiai (5)    P2P tinklai (2)    Politologija (64)    Maxima (10)    Filosofija (326)    Taksas (2)    Transportas (125)    Gyvenimo džiaugsmas (2)    Fantastika (21)    Žala sveikatai (16)    Sektos žudikės (6)    Užsienyje (2)    Šokiai (56)    Turizmo agentūros (10)    Helouvynas (7)    „Lietuvos” kino teatras (13)    Stalo žaidimai (7)    Parapsichologai (7)    Raganos (12)    Vandenis (7)    Katalikybė (49)    Žmogaus teisės (52)    Knygos (23)    Burtai (8)    Delfinologija (4)    Tamplieriai (7)    Sodininkystė (22)    Kitos šventės (7)    Joninės (6)    Pelės (5)    Euro naujienos (2)    Namų vaizdo technika (2)    Sportas (8)    Visuotinė istorija (44)    Projektavimas (7)    Bitė (5)    Parapsichologija (22)    Arūnas Valinskas (4)    Vaiduokliai (23)    Laivyba (17)    Skirmantas Valiulis (32)    Panayiotis Zavosas (2)    Vaistai (15)    Teatrai (21)    Elektroninės šiukšlės (10)    Amfetaminas (2)    Vitaminai (2)
1. Dešimt perspektyviausių 2010 metų technologijų
2. 2009-ųjų technologijos ir produktai
3. 2008-ieji - "Intel" naujovių ir plėtros metai
4. "Intel", "Samsung electronics" ir TSMC susitarė dėl bendradarbiavimo gaminant 450 mm silicio plokštes
5. "Samsung" susižėrė 32 "CES Innovations 2008" apdovanojimus
6. E.raštingumo lygiui kelti - 225 tūkst. litų "Microsoft" parama
7. Programinės įrangos licenzijų nuoma sostinės Savivaldybei padės mažinti kaštus
8. Sistemų administratorių turnyrą laimėjo devyniolikmetis
9. "Alna Software" kurs automatinio internetinių puslapių vertimo programinę įrangą
10. Patarimai personalui, kaip išnaudoti vertingą sistemų administratoriaus darbą
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!