LT   EN   RU  
2021 m. balandžio 11 d., sekmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Išpažintis
  Religija ir tikėjimai > Krikščionybė > Katalikybė > Išpažintis
Lankomumo reitingas Publikuota: 2009-03-31
Kaip psichologiniu požiūriu vertintina išpažintis?

Į klausimą atsako Vilniaus arkivyskupijos Šeimos centro vadovas, psichlogas-psichoterapeutas Algirdas Petronis. Internete - www.psichoterapija.com

Išpažintis psichologijoje nėra plačiai analizuojama, nors kai kurie autoriai diskutuoja apie jos psichologinį poveikį žmogui, jos panašumus ir skirtumus su psichoterapija. Pabrėžiu, kad tai - tik diskusija apie psichologinį poveikį, nes juk išpažinties centras yra žmogaus santykis su Dievu, o ne jo psichologinio komforto ar diskomforto jausmai.

Pasirengimas išpažinčiai yra labai svarbi jos dalis. Tai procesas, kurio metu žmogus naujai pažvelgia į savo gyvenimą, tarsi pasveria kasdienius veiksmus ir žodžius, padarytus ir pasakytus apgalvotai ar impulsyviai. Peržvelgdamas tuos įvykius, jis sulygina juos su savo vertybėmis, moralinėmis normomis.

Norom ar nenorom jis pastebi, kad yra didelis skirtumas tarp to, kuo norėtų būti ir kaip yra iš tiesų. Tai skausmingas psichologinis procesas, leidžiantis geriau įsisąmoninti savo moralines normas bei vertybes, taikyti jas gyvenimo kasdienybėje.

Rengiantis išpažinčiai, kaltės jausmas, nuodėmės išgyvenimas gali būti labai slegiantys. Išpažinčiai besirengiantis žmogus gali sąmoningai ar nesąmoningai jų vengti. Šie stiprūs kaltės jausmai gali tapti pretekstu atidėti išpažintį, vengti jos. Intensyvus kaltės jausmas dažnai atspindi asmenines to žmogaus ypatybes, jo perdėtą, skrupulingą griežtumą sau (ir kitiems). Tokiu atveju būtų naudingas pokalbis su kunigu, kuris padėtų giliau suvokti išpažinties prasmę tikėjimo aspektu.

Juk išpažintyje akcentuojamas atleidimas, o ne kaltė (juk išpažintis vadinama susitaikinimo, o ne apkaltinimo sakramentu).

Išpažinties metu vidinė įtampa, susikaupusi rengiantis, gali virsti intensyvia emocine iškrova, katarsiu, atnešančiu palengvėjimo, vidinės ramybės jausmų.

Šaltinis

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Aiškiaregiai (11)    Ekonomika (259)    Panayiotis Zavosas (2)    Prekės ir paslaugos buičiai (2)    NLP (8)    NSO (33)    Žala sveikatai (16)    Turizmo agentūros (10)    Velykos (10)    Buto remontas (3)    Vestuvės (16)    Rašytojai (11)    Opel (4)    Žmogaus teisės (18)    Rasos (2)    Kompiuterinis saugumas (43)    Politologija (64)    Programos (61)    KGB (35)    Arūnas Valinskas (4)    Vėlinės (5)    Filosofija (326)    Ožiaragis (7)    Savivaldybių rinkimai (9)    Partizanai (12)    Melagių diena (3)    Bendravimas (743)    Metalinės muzikos grupės (8)    Įžymūs žmonės (68)    Kinų horoskopas (14)    Valstiečių sąjunga (2)    Kitos šventės (7)    Egzorcizmas (11)    Jautis (7)    Avalynė (7)    Lietuvoje (16)    Lotynų kalba (11)    Drakonai (36)    Mokėjimo kortelės (7)    Gender Loops (6)    Erotika (8)    Nacionaldarbininkų Sąjūdis (2)    Komunikacija (166)    Klonavimas (10)    Omnitel (12)    Velniai (9)    Dektinė (2)    Menas būti kartu (2)    Šv. Valentino diena (11)    Pagalba ir prevencija (124)
1. R.Doveika: išpažintis internetu negalima
2. Susitaikymo sakramentas
3. Meditacinis pasirengimas. Maldavimai atpažįstant savo nuodėmes
4. Pasiruošimas išpažinčiai. Šventojo Rašto ištraukos.
5. Klausimai ruošiantis išpažinčiai
6. Kaip atlikti normalią išpažintį?
7. Kun. Vitas Kaknevičius. Ar pakankamai pažįstame Atgailos sakramentą?
8. Rinkiminių išpažinčių paradoksai
9. Tėvas Antonijus: Išpažinties tikslas ir nuodėmės esmė (I)
10. Ar „velykinė“ gali nebūti nuobodi pareiga?
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!