LT   EN   RU  
2020 m. liepos 4 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
Akimirkos sentencija
Pasiūlos ir paklausos požiūriu, gyvybė yra pigiausas dalykas pasaulyje. Vandens, žemės, oro kiekis apibrežtas, bet gyvybė gimdanti gyvybę - begalinė.
Dž. Londonas
Draugai
Matulaičio bažnyčia
Lietuvių Tautinio Jaunimo Sąjunga
Tautinės krypties portalas
Etninės kultūros erdvė
Biržų krašto naujienos
Slaptai.lt - unikalus leidinys
Lietuvių sąjunga „Tauta ir Tėvynė“
Lietuvos žaliųjų judėjimas
Žaliosios minties laikraštis
Istorijos puslapiai
Receptai, patiekalai, kulinarija.
Skanus.lt
Reklama
  Įžymūs žmonės
  Žmonės > Įžymūs žmonės
Lankomumo reitingas Publikuota: 2004-03-02 Spausdinti Spausdinti
Juozapas Silvestras Dovydaitis (1826-1883)

Kunigas, mokytojas, prozininkas. Mokėsi Varnių kunigų seminarijoje, Petrapilio dvasinėje akademijoje, kurią baigė teologijos magistro laipsniu. Vyskupo M.Valančiaus sekretorius, 1860-63 Varnių kunigų seminarijos rektorius. Pasižymėjo kaip geras pedagogas ir rūpestingas klierikų tėvas (šelpė Petrapilio dvasinėje akademijoje studijavusius A. Baranauską ir Kl. Kairį). Buvo griežtai nusistatęs prieš rusų administraciją. Nors 1863 sukilimui nepritarė, nedalyvavo, buvo neteisingai apkaltintas slėpęs seminarijoje sužeistus sukilėlius ir palaikęs santykius su sukilimo vadovybe. Rusams reikalaujant, atsisakė rektoriaus pareigų. Vyskupo M.Valančiaus buvo paskirtas Varnių katedros vikaru, bet buvo suimtas ir ištremtas į Sibirą.

Turėjo didelės įtakos vyskupui M.Valančiui, ypač blaivybės akcijoje, kuriai faktiškai jis ir vadovavo, susirašinėdamas su valdžios organais, dvarininkais ir kunigais, skelbdamas blaivybę pamokslais ir vyskupui M.Valančiui rašydamas ganytojiškus laiškus blaivybės klausimais. Minėti laiškai – pirmieji J. S. Dovydaičio spaudos darbai. Be jų rašė straipsnius L. Ivinskio kalendoriams ir laikraščiui “Tygodnik Peterburgski”. Parašė didaktinę apysaką “Šiaulėniškis senelis” 3 d., 4 d.-“Gyvenimas Stepo Raudnosio”, kurioje smerkė girtavimą, propagavo blaivybę, pavaizdavo valstiečių buitį. Vyskupo M.Valančiaus pavedimu išvertė Bialobrzeskio “Iszguldimų Szwentų Ewangelių” III dalį, kuri buvo išspausdinta kirilica. Sueiliavo giesmių, išvertė I. Krylovo pasakėčių.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Energetika (13)    Knygos (23)    Kandidatai į prezidentus (5)    Vabzdžiai (5)    Imtynės (29)    Atmintis (4)    Chemija (5)    Lobiai (12)    Vadovavimas (185)    Mokslininkai (2)    Rytietiški šokiai (16)    Savižudybė (12)    Parapsichologai (7)    Sportiniai šokiai (2)    Duomenų apsauga (3)    Krizė (59)    Siamo katės (2)    Seimo rinkimai (4)    Operacinės sistemos (50)    Poltergeistai (2)    Jausmai (27)    Labradoras (2)    Liberalai demokratai (3)    Garso ir vaizdo technika (2)    Programos (61)    Architektūra (11)    Firmos (12)    Vynas (16)    Kovo 11 (4)    NLP (8)    Sekimas ir privatumas (12)    Alus (22)    Ekonomika (259)    Darbo partija (4)    Mistika (446)    Tibetas (10)    Komunikacija (166)    Likeris (2)    Vytautas Bogušis (12)    Proza (157)    Kulinarija (181)    Tinklapiai (13)    Užsienyje (2)    Dvarai (36)    Zigmas Vaišvila (10)    Kelionių organizatoriai (6)    Sektos žudikės (6)    Susitaikymas (9)    Alkoholizmas (15)    Vitaminai (2)
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!