LT   EN   RU  
2021 m. kovo 5 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Kompiuterinis piratavimas
  Technologijos > Kompiuterinės technologijos > Kompiuterinis piratavimas
Lankomumo reitingas Publikuota: 2005-01-19
E-solidarumas: draugiškas pasikeitimas failais ar skaitmeninis piratavimas?

Solidarumas ir e-solidarumas

Merriam Webster žodyne solidarumas apibrėžiamas kaip "tam tikros grupės arba klasės vieningumas, kuris produkuoja interesų, tikslų ir standartų bendrumą, arba yra jais grindžiamas" (Britannica 2001 Deluxe Editon CD-ROM). Atitinkamai e-solidarumą galima apibūdinti kaip interneto vartotojų bendrumą, kuris pasireiškia tuo, jog vartotojai dalinasi bei keičiasi failais vieni su kitais. Juos apjungia bendri interesai - domėjimasis pvz. muzika arba kinu; jų tikslas - nemokamas ir beveik neribotas muzikos, filmų ar programų pasirinkimas; visas procesas yra reguliuojamas bendromis (dažnai nerašytomis) failų keitimosi taisyklėmis (pvz. SoulSeek vartotojai neleidžia naudotis savo resursais tiems, kurie patys niekuo nesidalina). Galiausiai, juos vienija bendri priešai, šiuo metu didžiausias jų - RIAA (Recording Industry Association of America /Amerikos įrašų industrijos asociacija), kuri siekia uždrausti nemokamą keitimąsi failais kaip įstatymus (t.y. autorines teises) pažeidžiančią veiklą.

Teorinėje plotmėje svarstymai apie e-solidarumą galėtų atsiremti į amerikiečių filosofo Richardo Rorty idėjas apie solidarumą. Vienas iš svarbiausių klausimų, kuriuos Rorty nagrinėja knygoje Atsitiktinumas, ironija ir solidarumas (1989) yra toks: kaip galimas nemetafizinis solidarumas atomizuotoje bei kritiškai nusiteikusių individų visuomenėje? Rorty ieško naujos solidarumo sampratos. Jį domina toks solidarumas, kurio pagrindas nėra religinis, nacionalinis, rasinis, seksualinis ir pan. bendrumas. Jo taipogi netenkina bendražmogiškas solidarumo aiškinimas: "mūsų solidarumo jausmas yra stipriausias tuomet, kai tie, su kuriais solidarizuojamės yra suvokiami kaip ‚vieni iš mūsų', kur ‚mūsų' reiškia kažką mažesnį bei lokalesnį nei žmonija. Būtent todėl paaiškinimas ‚ji(s) yra žmogus' yra silpnas ir neįtikinamas aiškinant kilnų poelgį" (Rorty 1989, 191). Rorty manymu, solidarumui reikalingas nebūtinai universalus saitas, solidarumą gali skatinti gerokai lokalesni motyvai:
"Požiūris, kurį siūlau, teigia, jog moralinis progresas egzistuoja, ir kad šis progresas išties vyksta didesnio žmogiško solidarumo link. Tačiau toks solidarumas nėra suvokiamas kaip pamatinės-savasties ar žmogiškosios esmės visuose žmonėse pripažinimas. Veikiau jis suvokiamas kaip (i) sugebėjimas kuo tuo toliau tuo labiau matyti tradicines (gentines, religines, rasines, paprotines ir pan.) skirtybes kaip nesvarbias lyginant su bendrumu, kurį sukelia skausmas ir pažeminimas, (ii) kaip sugebėjimas mąstyti žmones, visiškai skirtingus nuo mūsų, taip tarsi jie būtų įskirti į ‚mūsų' ratą" (Rorty 1989, 192).

E-solidarumas yra šiek tiek kitokio pobūdžio nei tas, apie kurį kalba Rorty. Kritiškai žiūrint, e-solidarumą galima suvokti kaip paprasčiausią naudos siekimą: dalinuosi, kad pats turėčiau iš to naudos (esi pašalinamas iš dalinimosi proceso, jeigu pats niekuo nesidalini). Pagal tokią interpretaciją, e-solidarumas net negalėtų būti laikomas tikru solidarumu, veikiau tai primintų "natūrinius" mainus. Tačiau čia esama dar vieno lygmens. Mat siekdami pateisinti autorinių teisių pažeidimą vartotojai pabrėžia draugiškumo aspektą: failais keičiamasi su draugais visame pasaulyje - leidžiu naršyti po savo kompiuterio kietąjį diską bei naudotis savo resursais bet kam, kas yra prisijungęs prie interneto. Tokiu būdu postuluojama tam tikra nematoma bendruomenė, su kuria konkretus vartotojas ‚įsileisdamas į savo kompiuterį' solidarizuojasi. Taigi, kaip teigtų Rorty, toks "solidarumas neatrandamas refleksijos pagalba, jis yra sukuriamas" (Rorty 1989, xvi). Tokio kūrimo procese gali dalyvauti kiekvienas, turintis technines galimybes jungtis prie interneto, todėl e-solidarumas atsiranda spontaniškai, be centralizuoto įsikišimo.

Viena vertus, e-solidarumas tarsi prieštarauja Rorty nuostatai: juk keisdamiesi failais vartotojai solidarizuojasi su visais interneto vartotojais - tiek patys siųsdamiesi muziką iš kitų, tiek darydami savo kolekciją prieinamą kitiems. Kita vertus, Rorty poziciją gali patvirtinti kai kurių vartotojų argumentai tuomet, kai juos pričiupo RIAA: "Ar failų pasikeitimo programa neprimena situacijos, kuomet aš palieku savo bibliotekos duris atviras? Bet kas gali ateiti ir daryti mano knygų kopijas, bet tai nereiškia, kad aš esu atsakingas už autorinių teisių pažeidimą" (RIAA Tactics Under Scrutinity // Wired News, Sept. 16, 2003: http://www.wired.com/news/digiwood/0,1412,60460,00.html).

Skirtingai nuo Rorty solidarumo versijos, e-solidarumas yra hedonistinio ir pragmatinio pobūdžio: esu solidarus su kitais vartotojais, ne todėl, kad mus sieja skausmo ir pažeminimo suvokimas (be to, jų net nepažįstu). Veikiau esu solidarus todėl, kad man tai naudinga (proga gauti tai, ko noriu), be to tai yra malonu (muzika ar filmai kaip malonumą suteikiantys dalykai).

E-solidarumas ir muzikos įrašų industrijos nesėkmės

Viena iš pagrindinių muzikinės industrijos bėdų - piratavimas. Ilgą laiką individualūs vartotojai piratavimu nebuvo kaltinami (matyt, dėl sąlyginai nedidelių mastų). Tačiau atsiradus MP3 formatui bei failų keitimosi programoms, vis daugiau individualių interneto vartotojų įsitraukė į RIAA požiūriu nelegalią veiklą. Kaip minėta, nepaskutinį vaidmenį atliko ir e-solidarumas, t.y. masiškas pasikeitimas failais įmanomas tik tuomet, kai tokia veikla užsiima didelis kiekis vartotojų. Jei vartotojų mažai, automatiškai sumažėja pasirinkimas, kas, savo ruožtu, nebeskatina dalintis savo failais. Be to, vartojus vienija tam tikros bendros nuostatos, pvz. įsitikinimas, kad failų keitimasis nėra nusikaltimas ar autorinių teisių pažeidimas. Kitas impulsas pasireikšti e-solidarumui - RIAA veiksmai. Puolimas prieš individualius vartotojus, bei jiems iškelti ieškiniai suvienijo vartotojus.

Pusių argumentai:

RIAA Vartotojai
Keitimasis failais pažeidžia autorines teises. Vogti nemoralu ir neteisėta. Tai nėra vagystė - tai tik pasikeitimas failais su draugais arba e-solidarumas. Be to, pirkti CD nežinant dainų - neracionalu.
Piratai prisidėjo prie įrašų industrijos pardavimo apimčių nuosmukio (žr. Priedą). JAV ekonomika patyrė nuosmukį, todėl krentantys įrašų pardavimas nebūtinai turi būti įtakotas piratavimo. Be to, asmenys besikeičiantys failais dažniau perka CD nei to nedarantys (žr. Priedą).
Ženkliai išaugo tuščių CD, MP3 grotuvų bei CD-įrašymo įrenginių pardavimas. Legalių įrašų kainos yra per didelės, kad būtų įmanoma pilnai patenkinti savo poreikius legaliai.
Stipriai išaugusi konkurencija šou versle nulemia tai, kad didžioji lėšų gautų už įrašų pardavimą išleidžiama reklaminei kampanijai. Įrašų studijos dirbtinai palaiko aukštas CD kainas - nuo CD atsiradimo jos beveik nepakito. Dabartinės technologijos leidžia pagaminti CD už žymiai mažesnę kainą (tuščias CD kainuoja vidutiniškai 2 lt.).
Atlikėjai bijo palaikyti RIAA, kad neprarastų klausytojų. Atlikėjai gauna tik nedidelį procentą nuo parduodamų jų įrašų - didžiąją dalį gauna leidėjai. Vadinasi, leidėjai išnaudodami atlikėjus, vis dar bando išlaikyti turimą pelną, tačiau jie verčiau turėtų mažinti kainas.
Atlikėjai bei leidėjai negauna jiems priklausančių pajamų, piratai keisdamiesi failais nepaiso įstatymų, vadinasi, jie turi už tai atsakyti. Reikalaujant interneto tiekėjų atskleisti vartotojų asmens duomenis pažeidžiamas asmens privatumas.
Asmuo siūlantis naudotis savo kolekcija bei naudodamasis kitų kolekcijomis viešoje erdvėje - internete - nebėra privatus. Atviros bibliotekos durys: vartotojas neatsako už tai, kad jo kolekcija jam nežinant naudojasi kiti. Anti e-solidarumas.
  RIAA nori vartotojų pinigų, tačiau juos pačius laiko nusikaltėliais. Tai parodo, jog RIAA elgiasi ciniškai, o visos kalbos apie autorines teises - tik pretekstas susigražinti mažėjantį pelną.

Vietoje išvadų

Tenka pripažinti, jog ne visi vartotojų argumentai yra pakankamai pagrįsti (pvz. teiginys, jog asmenys, besikeičiantys failais, perka daugiau įrašytų CD nei to nedarantys, nėra labai įtikinamas; juk galima bet kada paklausti "kam pirkti, jei galima gauti nemokamai?"). Tačiau šioje vietoje pastebima kitokio pobūdžio problema, t.y. ar tradicinė etika tinka dabartinei situacijai aprašyti bei įvertinti? Kitaip tariant, ar egzistuojančios etinės solidarumo bei nuosavybės sampratos tinka spręsti problemas, sukeltas skaitmeninių technologijų? Juk kalbant apie autorines teises ar apie pasikeitimą failais, susiduriama su situacija, "kurioje gėrybės gali būti pavogtos neribotą kiekį kartų ir tuo pat metu išlikti tikrųjų savininkų dispozicijoje" (Barlow 1991, 23).

Keitimasis failais sukelia konfliktą tarp dviejų vertybių - nuosavybės ir solidarumo. Šioje situacijoje galimos dvi strategijos: arba mėginti suderinti minėtas vertybes, arba pripažinti, kad viena iš jų yra svarbesnė bei pranašesnė už kitą. Taigi galimos dvi alternatyvos: arba išlaikomas pasitikėjimas tradicine etika, ir e-solidarumas yra traktuojamas kaip skaitmeninis piratavimas, už kurį reikia bausti. Arba ieškoma naujos etinės sistemos, ir ypač kitokios nuosavybės sampratos, kuri galėtų reabilituoti svarbiausias e-solidarumo apraiškas, tokias kaip draugiškas pasikeitimas failais.

Nuorodos:
Barlow J.P. (1991) Coming into the Country // Communications of the ACM, 1991, 34 (3).
CD Piracy Climbed 14% in 2002, Industry Says // Bloomberg News, posted July 11, 2003: http://www.sun-sentinel.com/business/la-fi-rup11.7jul11,0,1265776.story?coll=sfla-business-front
Grossman L. (2003) It's All Free (The Entertainment Industryfights back against Digital Piracy) // Time, May 19, 2003, Vol. 161, No. 20.
Healey J. and Leeds J. (2003) The Ethics of 'Stealing' Music: Can the Music Industry Teach Morals about Downloading? // FSU News, September 08, 2003: http://www.fsunews.com/vnews/display.v/ART/2003/09/08/3f5ba2ba03369
Moor J. (1985) What Is Computer Ethics? // Metaphilosophy, 1985, 16 (4).
RIAA Tactics under Scrutinity // Wired News, posted September 16, 2003: http://www.wired.com/news/digiwood/0,1412,60460,00.html
Rorty R. (1989) Contingency, Irony, and Solidarity. Cambridge: Cambridge University Press.
Rusteika M. (2002) Audiogalaxy.com nebeveikia // ORE, 2002 06 18: http://www.ore.lt/article.php?id=187
The Real Chances // Boycott-RIAA, September 9, 2003: http://www.boycott-riaa.com/article/7703
RIAA skelbs amnestiją MP3 vartotojams // Omni Laikas, 2003 09 09: http://www.omni.lt/?rask$9359_16009$z_118790

PRIEDAS: Svarbiausi faktai apie RIAA ir vartotojų konfliktą

· 1999 metais RIAA (Recording Industry Association of America /Amerikos įrašų industrijos asociacija) iškėlė ieškinį pirmai centralizuotai failų keitimosi sistemai Napster. Oficialus kaltinimas - autorinių teisių pažeidimas. Procesą laimėjo RIAA, Napster teko užbaigti savo veiklą bei "uždaryti" savo serverius.

· kompaktinių diskų (CD) pardavimas pasaulio mastu sumažėjo nuo 2.37 mlrd. vienetų 2001 metais iki 2.25 mlrd. - 2002 [pagal IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) atliktą tyrimą; Time, May 19, 2003; 49 - 50].

· 2000 metais buvo parduota 60 mln. kopijų albumų, patekusių į perkamiausių albumų Top 10; atitinkamai 2001 metais jų buvo parduota 40 mln., o 2002 - 33 mln. (ibid.).

· 2002 metais MP3 grotuvų pardavimas padidėjo 56% lyginant su 2001 metais (ibid.).

· 2002 metais amerikiečiai nupirko maždaug 680 mln. albumų, tai tuo pat metu jie įsigijo 1.7 mlrd. tuščių kompaktinių diskų [pagal Nielsen SoundScan atliktą tyrimą; Time, May 19, 2003; 49 - 50].

· piratinių diskų pardavimas visame pasaulyje praeitais metais padidėjo 14%, iki 1.1 mlrd. vienetų. Tas pats šaltinis nurodo, jog parduotos piratinės muzikos vertė, įskaitant ir kasetes, pasiekė 4.6 mlrd. USD. Šie skaičiai neapima keitimosi bei dalinimosi failais. 2002 m. pasaulinė įrašytos muzikos rinkos apyvarta nusmuko 7% ir dabar sudaro 32 mlrd. USD. Manoma, kad įrašų industrijos pajamos 2003 metais sumažės nuo 5 iki 8% [pagal IFPI duomenis; http://www.sun-sentinel.com/business/la-fi-rup11.7jul11,0,1265776.story?coll=sfla-business-front].

· 2002 metų birželio mėnesį RIAA ir Audiogalaxy susitarimu, pastaroji nutraukė savo "nelegalią" veiklą pasižadėdama įdiegti ir naudoti specialius filtrus, kurie neleis platinti didžiosios dalies muzikos įrašų. Įrašų kompanijos pirma turės duoti sutikimą platinti savo įrašus per Audiogalaxy sistemą. Kitaip tariant, už įrašų įsigijimą reikės mokėti įrašų kompanijoms.

· tik didelę internetinio failų keitimosi patirtį turintys vartotojai yra linkę didinti ir fizinių CD pirkimą. 34% visų internetinių mainų sistemų vartotojų teigia išleidžią daugiau pinigų muzikiniams diskams nei anksčiau, prieš tokių interneto paslaugų įsigalėjimą. 15% teigė išleidžią muzikai mažiau. 50% nurodė, kad išlaidos muzikai nepakito. Tuo tarpu net 71% nesinaudojančių Audiogalaxy ar panašiomis sistemomis teigė, kad jų išlaidos muzikiniams kompaktiniams diskams nepakito, 10% nurodė, kad išleidžia dar mažiau, 19% - kad šiuo metu muzikai išleidžia daugiau. Kitos technologijos, tokios kaip CD įrašymo įranga ir greitaeigis internetas, vartotojų pirkimo polinkiams įtakos neturi. Taigi analitikai teigia, kad internetinės mainų sistemos iš tiesų daugiau skatina muzikos fizinėse laikmenose įsigijimą, nei jį slopina. Iki šiol tam absoliučiai prieštaravo didžioji dalis tarptautinių įrašų kompanijų, kurios teigė, kad internetinės mainų sistemos iš jų "vagia" pinigus [pagal Jupiter Media Metrix tyrimą; http://www.ore.lt/article.php?id=187].

· JAV yra maždaug 120 mln. interneto vartotojų. Pusė iš jų (apytiksliai 60 mln. asmenų) kopijuoja muziką, filmus ir kitus skaitmeninius failus vieni iš kitų naudodamiesi tokiomis sistemomis kaip Kazaa, Morpheus, SoulSeek, Gnutella, LimeWire, Grokster, Filedonkey [ http://www.fsunews.com/vnews/display.v/ART/2003/09/08/3f5ba2ba03369 ; šie duomenys yra tikėtini, jų tikslesnio statistinio pagrindimo nepavyko surasti].

· RIAA keičia taktiką - negalėdama laimėti bylos prieš internetinių failų mainų sistemas, kelia ieškinius vartotojams. 2003 09 08 dieną RIAA už autorinių teisių pažeidimą pateikė ieškinius 261 vartotojui, kurie keitėsi failais internete. Į teismą buvo paduoti tik tie vartotojai, kurie kitiems siūlė "nusikrauti" daugiau nei 1000 dainų iš savo kompiuterio kietojo disko.

· 2002 metų JAV gyventojų surašymo duomenimis, JAV gyvena 281,421,906 žmonės. Vadinasi, asmenys, besikeičiantys failais, sudaro 21% visų gyventojų. Taigi 21% JAV gyventojų gresia teisminė atsakomybė už autorinių teisių pažeidimą. Jei šiuo metu vartotojams yra iškelta 261 byla, tuomet kyla klausimas, jog kokia tikimybė būti pagautam? Keliant bylas dabartiniais tempais, tikimybė būti paduotam į teismą lygi 0.00000435%. Jei tempai padidėtų ir kiekvieną dieną būtų iškelta 261 byla, tuomet per mėnesį (31 d.) susidarytų 8091 byla. Jei RIAA sugebėtų išlaikyti tokį tempą, tuomet tikimybė būti patrauktam atsakomybėn padidėtų iki 0.00013485%. o tai reiškia maždaug 1 asmenį iš 10000 [ http://www.boycott-riaa.com/article/7703 ].

· 2003 09 08 RIAA paskelbė amnestiją tiems vartotojams, kurie prisipažins, jog nelegaliai parsisiunčia muziką iš interneto. Visiems tiesioginio keitimosi failais tinklų (P2P) vartotojams bus pasiūlyta sunaikinti neteisėtai įgytas įrašų kopijas, laikomas kietuosiuose diskuose, įrašytas į CD-R ir kitas laikmenas. Pagal amnestijos planą atgailaujantys vogtų MP3 naudotojai, įskaitant ir jų šeimos narius, turės užpildyti ir atsiųsti į RIAA prašymą pritaikyti jiems amnestiją. Šis prašymas turi būti patvirtintas notaro. Jame būtina nurodyti visą informaciją apie konkretų žmogų, be to, privaloma pateikti jo nuotrauką. RIAA tvirtinimu, toks prašymas užtikrins, kad ateityje tam pačiam vartotojui vėl pradėjus "pumpuotis" iš interneto nelegalius įrašus jį bus galima iš karto paduoti į teismą. Amnestijos programoje bus leidžiama dalyvauti tik tiems žmonėms, kuriems nėra pateikti ieškiniai, be to, jų pavardžių neturi būti interneto paslaugų teikėjų sudarytuose nelegalių MP3 naudotojų sąrašuose, kurie buvo pateikti RIAA reikalavimu. Įmonės, kurių darbuotojai piktnaudžiavo P2P tinklais, amnestuojamos nebus [ http://www.omni.lt/?rask$9359_16009$z_118790 ].

Hum. m. dr. Aldis Gedutis
Sociologijos katedra
Klaipėdos universitetas
e-paštas: aldisg@takas.lt

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Vynas (16)    Striptizas (8)    Homeopatija (5)    Barai (7)    Hakeriai (273)    Kinų horoskopas (14)    Lengvosios muzikos grupės (27)    Proza (157)    Taksas (2)    Miestų bendruomenės (7)    „Lietuvos” kino teatras (13)    Ištikimybė (4)    Politika (26)    Šachmatai (11)    Vilius Navickas (2)    Renginiai (31)    Laivyba (17)    Interneto dienoraščiai (2)    Leo LT (12)    Imtynės (29)    Baikeriai (8)    Aikido (14)    Geografija (22)    Tinklapiai (13)    Miestai (14)    Skamp (16)    Gintaras Beresnevičius (26)    Informaciniai karai (11)    Šventasis Pranciškus (3)    Interneto tinklai (4)    Žinių visuomenė (14)    Erich Fromm (5)    Šventės (117)    Vadovavimas (185)    Lietuvoje (43)    Linux/Unix (34)    Žemės ūkis (33)    Fotografija (17)    Meilė (138)    Kinas (193)    Sąmokslo teorija (19)    Mergelė (7)    Gaisrininkai (7)    Išpažintis (16)    Prekės ir paslaugos buičiai (2)    Islamas (31)    Džiaugsmas (2)    Romas Kalanta (4)    Stilius (86)    Kultūra (749)
1. Nesąžiningi darbuotojai kompromituoja kompiuterių salonus
2. Vaizdo kasetes žmonės vis dar labiau linkę pirkti nelegaliose prekybos vietose
3. Internetiniai piratai nusitaikė į "Harį Poterį"
4. Muzikinė industrija pirmą kartą pateikė ieškinius prieš interneto piratus Azijos šalyse
5. Muzikinės industrijos atstovai pirmą kartą pateikia ieškinius prieš Azijos šalių interneto piratus
6. Garso įrašų kompanijos rengia diversiją prieš piratus
7. Piratų pasaulyje sumažėjo 1%
8. Piratinė programinė įranga Rusijoje sudaro 87 procentus rinkos
9. Užsakymas paštu
10. Klastojimas
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!