LT   EN   RU  
2020 m. balandžio 8 d., trečiadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Kompiuterinis saugumas
  Technologijos > Kompiuterinės technologijos > Kompiuterinis saugumas
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-03-14 Spausdinti Spausdinti
Vartotoju Autentifikavimas internete - terminų apibrėžimai

Čia apibrėšiu terminus kurios vartosiu kadangi lietuvių kalboje jie nėra visiškai nusistovėję, tai kituose šaltiniuose gali būti vartojami ir kiti terminai:

Aktyvus laužimas: tinku keliaujančiu duomenų pakeitimas.

Gauti priėjimą prie sistemos, kai siunčiami pakeisti duomenys paketai kurie keliavo tinklu. “Siunčiamų duomenų klausymas įsiterpus tarp siuntėjo ir gavėjo”

Asimetrinė kriptografija: kodavimo sistema kuri naudoja skirtingus raktus užkuodavimui ir atkuodavimui. Abu raktai turi matematinį ryšį. Tai dar vadinama viešojo rakto kriptografija.

Autentifikacija: patvirtinimas informacijos šaltinio tapatybės (ar informacija vartotojui pateikta tikra ir neiškraipyta)

Autorizacija: priėjimo teisių suteikimas remiantis autentifikacija.

Konfidencialumas: tokia informacijos apsauga, kad niekas be autorizacijos negalėtų jam nepriklausančia informacija pasinaudoti (kompiuterio byla, ar siunčiamais duomenimis internetu)

Kodavimas: mechanizmas naudojamas užtikrinti duomenų konfidencialumą

Vientisumas: duomenų apsauga nuo neautorizuoto taisymo.

Rakto sertifikatas: duomenų struktūra susidedanti iš viešo rakto (asmens identifikatoriaus, sistemos arba rolės priskirtos tam raktui) ir informacijos autentifikuojančios rakta bei tą asociaciją(tarp tapatybės ir viešojo rakto)

Pasyvus laužimas: siunčiamų tinklu duomenų klausymas, kurie vėliau panaudojami įsilaužti į sistemą.

Vientisas tekstas: neužkoduotas tekstas

Laužimas atkartojant duomenis: ataka kai duomenys pasiklausomi ir įrašomi ir po to atkartojami teisingi prisijungimo fragmentai (slaptažodžiai ar elektroninė ar biometriniai duomenys), kurie suteikia įsilaužėliu priėjimą prie sistemos.

Simetrinė kriptografija: kai naudojamas tas pats raktas užkoduojant duomenis ir juos atkoduojant. (kartais vadinama slapto rakto kriptografija)

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Vorai (2)    Radvilos (32)    Arbata (10)    Liemenėlės (3)    Nacionaldarbininkų Sąjūdis (2)    Pirmoji meilė (3)    Vytautas Bogušis (12)    KGB (35)    Vėlinės (5)    Hipiai (9)    Lobių ieškotojai (3)    Mokyklos (22)    Žemgrobiai (6)    Fantastika (21)    Lengvosios muzikos grupės (27)    Vartotojai (29)    Vaizdo sistemos (34)    Avalynė (7)    Turizmas (151)    Pedagogika (21)    Mokslai (1219)    Amerikos lietuviai (7)    Ekologija (15)    Muzika (196)    Prevencija (14)    Amfetaminas (2)    Picerijos (4)    Nealkoholiniai gėrimai (12)    Monitoriai (11)    Psichologija (89)    Žemės ūkis (33)    TELE-2 (7)    Dvyniai (9)    TV3 (4)    Draudimas (7)    Šatrija (4)    Vestuvės (16)    Vaizdo kortos (3)    Metalistai (8)    LICS (17)    Miestai (14)    Parapsichologai (7)    Rytietiški šokiai (16)    Gatvės šokiai (5)    Budizmas (73)    Poltergeistai (2)    Seimo Pirmininkas (2)    Partizanai (12)    Kūdikio maitinimas (3)    Nešiojami kompiuteriai (12)
1. Proaktyvios "NOD32 Antivirus" apsaugos funkcijos pelnė aukščiausią įvertinimą
2. Unikalūs mokymai - „WEB HACKING: įveikti internetą"
3. Saugumo diena šiemet – rugsėjo 19-oji
4. Sukurta sistema, leidžianti pasirašyti sutartis elektroniniu būdu
5. Vartotojas elektroninėje erdvėje
6. Lietuviai gausiai naudojasi slaptažodžiais, tačiau sunkiai juos prisimena
7. "Kaspersky Lab" gavo apdovanojimą nominacijoje "Geriausias pirkinys"
8. Amerikoje didėja skaičius asmenų, nukentėjusiųjų nuo asmeninių duomenų vagystės
9. Teismo nutarimas: 9 metai už informacijos siuntinėjimą tarptautiniu kompiuterių tinklu
10. Microsoft pakeis pavojingus Xbox laidus
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!