LT   EN   RU  
2024 m. kovo 29 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Mobilūs ryšiai
  Technologijos > Kompiuterinės technologijos > Kompiuteriniai žaidimai
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-01-27 Spausdinti Spausdinti
Mobilieji telefonai – kenksmingi, nekenksmingi?

Iki šiol taip ir nebuvo moksliškai įrodyta, kad mobilieji telefonai kenkia sveikatai. Tačiau tai nereiškia, kad ši pramonės sritis gali nepaisyti vartotojų susirūpinimo.

Jau kuris laikas žiniasklaidoje sklando diskusijos apie mobiliųjų telefonų žalą sveikatai. Vieni puola, kiti gina. Vieni mokslininkai teigia, kad kenkia, kiti atlieka dar tyrimų ir viešai pareiškia, kad nieko panašaus. Tiesa, problema dažnai per daug eskaluojama, tačiau ausis vis tiek kažkas kutena, ar ne?

Kol kas panašėja, kad mobiliųjų telefonų niekas neketina kratytis – pasaulyje jų skaičius artėja prie pusės milijardo ir per porą metų jų dar padaugės dvigubai. Kol kas telefonų gamintojai atlikinėjo gerai beveik visus savo namų darbus – gausūs moksliniai tyrimai, efektyvėjančios aplinkosauginės priemonės ir pan. Tačiau ryšių su visuomene srityje “mobiliesiems” vis dėlto reikia parašyti trejetą. Visi sutinka, kad mobiliosios telefonijos kenksmingumą sveikatai nustatyti labai sunku ir čia itin didelį vaidmenį vaidina ne tik sudėtingos technologijos ir mažai kam suprantami moksliniai dalykai, tačiau ir žiniasklaidos nuomonė apie visa tai bei mobilaus ryšio tinklų plėtra visame pasaulyje. Jei vis daugiau žmonių ims manyti, kad signalo perdavimo stočių negalima statyti tirštai apgyvendintose miesto vietose, tai taps rimta problema mobilaus ryšio operatoriams, nors stotys ir būtų visiškai nekenksmingos.

Specialistų teigimu, moksliniai įrodymai dar neužtikrina, kad visuomenės susirūpinimas bus panaikintas. Nemažiau svarbu, kad visuomenėje nesusiformuotų nuomonės, esą telefonų gamintojai nepakankamai atsakingai vertina saugumo klausimus, nes tokiu atveju tolesnė “kenkia-nekenkia” įvykių eiga galėtų pakrypti sunkiau prognozuojama linkme.

Tai kuo jie kenksmingi?

Žmogaus sveikatai daugiausiai grėsmės kelia taip vadinama jonizuota radiacija, kuri sukelia smegenų vėžį. Ši radiacija naudojama radiacinėje terapijoje ir yra panaši į rentgeno spindulių efektą. Moksliškai įrodyta, kad jonizuota radiacija neigiamai veikia žmogaus genus, dėl ko sutrinka pačių ląstelių veikla. Mobilieji telefonai veikia spinduliuodami nejonizuotą trumpabangę radiaciją, kuri turi nepakankamai energijos, kad galėtų turėti neigiamos įtakos žmogaus organizmui, kaip anksčiau minėta jonizuota radiacija.

Nepaisant šių faktų, įvairiose pasaulio šalyse ir pirmiausiai JAV mobilaus ryšio operatoriams ar telefonų gamintojams jau buvo iškeltos teisminės bylos. Praeitų metų pabaigoje vienas sėkmingiausių JAV teisininkų Peter Angelos pareiškė ketinąs paduoti į teismą vieną telefonų gamintoją, mobilaus ryšio tiekėją ir vietinę fiksuoto ryšio kompaniją. Šis teisininkas jau pagarsėjo neseniai padėjęs laimėti bylą prieš tabako pramonę Merilendo valstijoje – už nuostolius buvo sėkmingai išreikalauta 4,2 mlrd. USD suma ...

Specialistų manymu, mobiliosios telefonijos pramonė yra labai “pelninga” advokatams ir įvairaus plauko kaltintojams. Didelės pramonės šakos, kaip antai farmacijos ar maisto pramonė, dažnai atsiduria ne itin patogioje situacijoje, nes vienaip ar kitaip yra susijusios su žmogaus sveikata. Kuomet daugėja vis jaunesnių mobiliosios telefonijos vartotojų, padėtis dar labiau sudėtingėja. Panašu, kad vien gausūs moksliniai tyrimai šioje srityje nepadės. Pirmiausiai turėtų būti nustatytas naujas santykis su vartotoju. Mobiliųjų telefonų gamintojai turi sugebėti įtikinti, kad vartotojas jiems yra svarbiausia. Geresniais ir “šiltesniais” ryšiais su visuomene turėtų pasirūpinti ir mobilaus ryšio operatoriai, daugiau dėmesio skiriantys vietinėms bendruomenėms. Šiandien gyventojai dar neklausia, ar ta antena ant stogo nėra kenksminga, tačiau jie tai padaryti gali jau rytoj.

Mokslo bendruomenė ir toliau teigia, kad egzistuojant dabartiniams energijos įsisavinimo lygiams, kurie rodo energijos kiekį, kurį įsisavina vartotojo organizamas (matuojama vatais kilogramui), nėra jokių įrodymų, kad mobilūs telefonai galėtų pakenkti žmogaus organizmui. Tačiau Vakarų šalyse vis dažniau išreiškiami pageidavimai, kad vartotojui būtų suteikiama išsami informacija apie minėtus energijos įsisavinimo lygius (angliškai “sar”) ir pan. Pateikiant griežtai standartizuotą tokio pobūdžio informaciją vartotojui būtų sudarytos sąlygos rinktis, jis žinotų, kad vienas telefonas yra “kenksmingesnis” už kitą.

Kaip rašo telekomunikacijų pramonės žurnalas “Total Telecom”, vartotojai patys sprendžia ir toliau spręs, kas jiems svarbiau – rizikuoti, tačiau naudotis mobiliųjų telefonų teikiamais patogumais ir laisve, ar viso to atsisakyti. Kai kas tai lygina su kelionėmis automobiliu ar lėktuvu. Visi žino, kad žmonės kartais užsimuša naudodami šiuos įrengimus, tačiau jų naudojimo suteikiama nauda nugali rizikos baimę.

Martynas Rusteika

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Visuotinė istorija (44)    Viešieji ryšiai (20)    Bitė (5)    Skundai (22)    Metalinės muzikos grupės (8)    Roko muzikos grupės (10)    Kornreksai (3)    Elektroninės muzikos grupės (3)    Filmai (91)    Emigrantai (22)    Kelionių organizatoriai (6)    Kelionių pasiūlymai (7)    Vokiečių aviganis (2)    Aerobika (3)    Atsiprašymas (3)    Skolininkai (12)    2009 metų horoskopas (15)    Vitaminai (2)    Aikido (14)    Dieta (33)    Sportas (8)    KGB (35)    Žemės grobstymai (50)    Variakojis (11)    Paukščiai (5)    Modemai (8)    Omnitel (12)    Viešnia iš ateities (2)    Z.Jurgelevičiaus rubrika (23)    Aiškiaregiai (11)    Sveikata (313)    Tamplierių ordinas (7)    Kinų horoskopas (14)    Bibilija (10)    Kompiuterio ergonomika (8)    Politika (26)    Mokėjimo kortelės (7)    Krizė (59)    Feng šui (7)    Fantastika (21)    Mityba (43)    Motociklai (12)    Vytautas Bogušis (12)    Įdomybės (87)    Kalėdos (12)    Ištikimybė (4)    Prekės ir paslaugos buičiai (2)    Susitaikymas (9)    Gintaras Beresnevičius (26)    Delfinologija (4)
1. Pietų Korėjos valdžia uždraudė nepilnamečiams žaisti kompiuterinius žaidimus naktimis
2. Internetiniame žaidime vaikams – seksualūs apatiniai ir „egzotiško“ įvaikio pirkimas
3. „Windows 7“ žaidimų mėgėjams: pliusai ir minusai
4. Kompiuterinių žaidimų entuziastai rinksis Kaune
5. Žaidimui "Žuvies kelionė" - prizas už netradicines viešųjų ryšių priemones
6. Baltijos šalių kompiuterinių žaidimų asai iš WCG finalo medalių neparsiveža
7. Nusipirkau pasaulį
8. Kaip apsaugoti savo akis žaidžiant kompiuteriu?
9. Vivisektorius. Žvėris viduje
10. Oddworld Inhabitants keičia profilį
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!