LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 11 d., antradienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Radvilos
  Žmonės > Radvilos
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-05-02 Spausdinti Spausdinti
Restauruos seniausią Lietuvoje teleskopą

Vilniaus universiteto astronomijos observatorijoje saugomą pirmą šios observatorijos ir bene seniausią Lietuvoje išlikusį teleskopą jau šį rudenį bus galima ne tik apžiūrėti, bet ir juo pasinaudoti, teigiama pranešime spaudai.

Dėl detalių trūkumo savo funkcijos netekusį astronomijos instrumentą ketinama restauruoti iki jubiliejinės 250 Lietuvos astronomų konferencijos, vyksiančios rugsėjo 17-21 d.

6 tūkst. litų, reikalingų 12 cm (5 colių) Gregorio sistemos veidrodinio teleskopo optikai atkurti ir trūkstamoms detalėms pagaminti, Vilniaus Universitetui suteikė didžiausia Lietuvoje telekomunikacijų bendrovė “Lietuvos telekomas”.

Vilniaus universiteto mokslo reiklų prorektoriaus prof. Juozo Vaitkaus teigimu, šis teleskopas yra unikalus ne tik istoriškumu, bet ir savo medine konstrukcija: visos pagrindinės detalės, įskaitant teleskopo vamzdį ir pasukimo ašių krumpliaračius, yra medinės.

Prof. J.Vaitkaus teigimu, restauracija nebus lengva, nes išsamių šio teleskopo aprašų nėra. “Teks vadovautis VU Astronomijos observatorijos turimomis žiniomis apie šios konstrukcijos teleskopus ir siekti, kad restauruojant būtų išsaugota kuo daugiau autentiškų detalių”, - sakė prof. J.Vaitkus Pasak jo, darbams atlikti bus skelbiami specialistų konkursai.

Pirmoji astronomijos observatorija 1753 m. buvo įrengta centiniuose Vilniaus universiteto rūmuose. Jos projektą parengė Vienoje ir Prahoje studijavęs žymus architektas, matematikas ir astronomas Tomas Žebrauskas (1714-1758). Lėšas jos statybai, suteikė didikė Elžbieta Oginskaitė-Puzinienė.

Pirmuosius teleskopus observatorijai padovanojo Vilniaus krašto didikai. Restauruojamasis instrumentas yra pirmasis Astronomijos observatorijos teleskopas, kurį padovanojo Lietuvos didysis kunigaikštis Mykolas Radvila (1702-1762), atsiliepdamas į profesoriaus T.Žebrausko raginimus aprūpinti Vilniaus universiteto astronomijos kabinetą prietaisais ir teleskopais.

Straipsniai.lt

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Interneto dizainas (5)    Bildukai (3)    Naršyklės (7)    Šokoladas (10)    Užsienyje (2)    Džiaugsmas (2)    Kompiuterinis saugumas (43)    Feng šui (7)    Šventieji (10)    Mistika (9)    Burtai (8)    Užgavėnes (9)    Aerobika (3)    Bankrotas (2)    Šachmatai (11)    Lietuvoje (16)    Geografija (22)    Šamanai (7)    Firmos (12)    Žemės ūkis (33)    Alkoholizmas (15)    Žmogaus teisės (18)    Krizė (59)    Kinas (193)    Laivyba (17)    Alus (22)    Romas Kalanta (4)    Lietuva (2)    Sektos žudikės (6)    Renginiai (31)    Vandens slidės (2)    Tiškevičiai (18)    Avinas (7)    Politika (26)    Trys karaliai (5)    Anželikos Cholinos šokio teatras (11)    Vandenis (7)    Šokiai (56)    Dailė (34)    Katės (33)    Parapsichologija (22)    Restoranai (5)    Pramoginiai šokiai (2)    Monitoriai (11)    IT parodos (10)    Naujieji metai (12)    Ekologija (15)    Auklės (3)    Programavimas (20)    Sekimas ir privatumas (12)
1. Biržų pilies istorija „Sėlos“ muziejaus ekspozicijoje
2. Trumpas pasakojimas apie garsiuosius šviesiausiojo didiko Biržų ir Dubingių kunigaikščio Kristupo Radvilos žygius
3. Barbora Radvilaitė. Kas ji?
4. Palaiminga ta valstybė, kurią valdo išmintingi žmonės
5. Biržų istorija
6. Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomąsis pulkas
7. Biržų pilis - Radvilų valdos centras
8. Radvilų žygis
9. Radvilos – viena iš galingiausių LDK didikų giminių
10. Asmeniniai knygų rinkiniai Žemaitijoje
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!