LT   EN   RU  
2020 m. birželio 1 d., pirmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Romas Kalanta
  Žmonės > Romas Kalanta
Lankomumo reitingas Publikuota: 2002-05-14
Prezidento Valdo Adamkaus kalba, pasakyta Kaune minint 30-ąsias Romo Kalantos aukos metines

Brangieji,

Šiandien minime Romo Kalantos auką, kuri prieš tris dešimtmečius tragiška šviesa nušvietė mūsų tautos istoriją.

Pavergtoje Lietuvoje devyniolikos metų jaunuolis gynė pamatines žmogaus vertybes. Gynė teisę gyventi garbingai ir laisvai, gynė teisę gyventi laisvoje tėvynėje.

Slogiai sovietinei prievartai Romas Kalanta pasipriešino jaunystės drąsa ir tiesos jausmu. Pasipriešino ugnimi.

Gyvasis 1972-ųjų metų fakelas Kaune pažadino tautos laisvės ilgesį. Jis išvedė į gatves tūkstančius jaunuolių, kurie kartojo priešmirtinius Kalantos žodžius: "Laisvę Lietuvai!.. Laisvę Lietuvai!"

Tuomet ir visiems laikams Romo Kalantos vardas tapo laisvės simboliu. Ir ano meto, ir dabarties visuomenėje jis brėžia rib1 tarp vilties ir baimės, tarp laisvės ir prievartos, tarp tiesos ir melo.

Tąsyk Kalantos auka budino žmonių sąžinę. Ne vienas, šios aukos sukrėstas, pasijuto ir tvirtai sau pasakė esąs Lietuvos, o ne sovietijos pilietis.

Romas Kalanta ir šiandien kreipiasi į mūsų sąžinę, kviesdamas nepaklusti ideologinei prievartai ir melui, priešintis totalitarinės praeities palikimui ir dabarties absurdui.

Pasitraukdamas iš gyvenimo Romas Kalanta paliko raštelį: "Dėl mano mirties kalta tik santvarka". Šiandien, gerbdami jo auką, turime ryžtis galutinai įveikti tos buvusios santvarkos, melu ir prievarta paremtos santvarkos, palikimą mūsų mąstyme, mūsų darbuose, mūsų kasdienybėje.

Lenkdamiesi Romo Kalantos atminimui, šiandien ryžkimės būti išdidžia ir garbinga, savo laisvę branginančių ir ginančių piliečių tauta.

Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Ištikimybė (4)    Šventieji (10)    Opijatai (13)    Logistika (12)    Gimimo diena (3)    Kreditai (2)    Jautis (2)    Vaistai (15)    Imtynės (29)    Meino meškėnas (2)    Šamanai (7)    Duomenų apsauga (3)    Švietimas (1281)    Alkoholizmas (15)    Reklama internete (18)    Drakonai (36)    Mokėjimo kortelės (7)    Auklės (3)    Delfinologija (4)    Antanas Terleckas (2)    Novelės (102)    Kalbos kultūra (39)    Interjero dizainas (13)    Juvelyriniai dirbiniai (2)    Susitaikymas (9)    Anželikos Cholinos šokio teatras (11)    Užgavėnes (9)    Gyvenimo džiaugsmas (2)    Mistika (9)    Hipnozė (10)    Spausdintuvai (12)    Žmogaus teisės (52)    Operacinės sistemos (50)    Pirmoji meilė (3)    Bildukai (3)    Automobiliai (41)    Arbata (10)    Džiazo muzikos grupės (11)    Interneto tinklai (4)    Prancūzų buldogas (2)    Egiptas (24)    Kompiuterinis saugumas (43)    Turizmas (151)    Darbo partija (4)    Rasizmas ir ksenofobija (9)    Egzorcizmas (11)    Parapsichologija (22)    Atmintis (4)    Brendis (6)    Pelės (5)
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!