LT   EN   RU  
2021 m. birželio 19 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Žinių visuomenė
  Technologijos > Žinių visuomenė
Lankomumo reitingas Publikuota: 2007-03-02
Ar intelektinės IT sistemos turi jausmus? Nauja karta: intelektinės IT sistemos (intelligent IT systems)
Šis straipsnis tai tarsi termino gimimas ir pristatymas. Intelektinės IT sistemos (intelligent IT systems) tai - informacinių technologijų sistemos, kurių planavimo, projektavimo, kūrimo ir veikimo metu procesai glaudžiai bendradarbiauja su žinių vadybos metodais ir modeliais.

Kodėl žmonės darbe daro klaidų?


Kiekvienas darbuotojas yra individualus, kiekviena darbo diena ypatinga ir kartais komplikuota, dėl didelių informacijos srautų, slegiamos įtampos, asmeninio gyvenimo rūpesčių ar net emocinio išsekimo. Dėl šių ir kitų priežasčių darbuotojai klysta. Tai natūralu, tačiau to galima išvengti. Intelektinė IT sistemos po darbo nekankina namuose žmona arba vyras negrįžta išgėręs, darbe viršininkas nekelia nemalonios aplinkos ir t. t. Taigi akivaizdus intelektinės IT sistemos pranašumas prieš paprastą darbuotoją ne tik dėl klaidų išvengimo, o svarbiausia, kad kiekviena klaida yra nuostolis, kurį galime išreikšti pinigais.

Kuo skiriasi naujos kartos intelektinės IT sistemos nuo IT sistemų?


O dabar šiek tiek rimčiau. Šių laikų kontekste pastebima tendencija, kad įvairios disciplinos papildo viena kitą. Tarpdiscipliniškumo atveju mokslo šakos integruojamos viena į kitą, tačiau visada turi būti išlaikyta pusiausvyra. Visu pirma, tai naujas IT specialistų požiūris ir kitokia vartotojo analizė. Naujos kartos intelektinės IT sistemos nebegalės sėkmingai funkcionuoti be lygiagrečios, nenutrūkstamos žinių vadybos analizės. Šiuo metu didžioji dauguma IT sistemų kuriama be darbuotojų kompetencijų analizės, kurie dirbs su konkrečiu IT produktu.

Praktinis elektroninės valdžios pavyzdys, kur galime pritaikyti intelektinę IT sistemą

Kiekvieną dieną miesto gyventojai susiduria su problemomis, kurios turi būti greitai ir kompetentingai išspręstos. Jie registruoja savo nusiskundimus, tačiau biurokratinis aparatas neleidžia veikti greitai ir veiksmingai.

Intelektinė IT sistema gali būti įdiegta, pvz.: miesto savivaldybėje, jos įmonėse, - tai problemų registravimo ir sprendimų sistema. Prieš įdiegiant tokio pobūdžio sistemą, reikalingas pasiruošimas - darbuotojų žinių analizė, pritaikant žinių vadybos matavimo ir įvertinimo modelius ir metodus, sukurti duomenų banką apie vidinius išteklius, žinias. Tai neturėtų būti tik dirbančių specialistų deklaruojamas mokslinis laipsnis, bet ir darbo praktikos, kompetencijos bei patirties įvertinimas. Sukūrus duomenų banką, reikalinga šios duomenų bazės sąsaja su problemų kategorijų rūšimis: kiekvienam darbuotojui yra priskiriamos kategorijų rūšys, kurias jo turimos žinios pajėgios išspręsti. Kadangi sistema parenka problemos sprendėją, dingsta biurokratinės kliūtys, kurios stabdo darbo procesus. Ši sistema yra intelektuali. Ji žino, kas ir ką gali padaryti, o ne loterijos ar eiliškumo būdu skirsto užduotis.

Šio IT sprendimo privalumai


Darbuotojas nebegalės gyventojo nusiųsti pas kitą specialistą vien dėl to, kad jis tingi užsiimti konkrečiu probleminiu klausimu. Taip pat dingsta organizacijos užmaršumo problema, nes visi sprendimai ir dokumentai yra išsaugomi ir pasikeitus darbuotojams, lieka patirtis, kuri yra lengvai prieinama. Tai yra svarbu, nes egzistuoja dvi užmaršumo rūšys:
  • prarandami arba neišsaugomi duomenys;
  • išeina darbuotojas, subyra komanda.

Kitas žingsnis, kuris vėlgi įrašomas į duomenų bazę, tai privalomas atsakymas gyventojui, nes sistema fiksuoja problemos pateikimo laiką, ir visas neišspręstas problemas mato vadovai. Jeigu susidaro tokia situacija, kad specialistas pats negali išspręsti problemos, jis sudaro darbo grupę - tai irgi fiksuoja sistema. Visi sprendimai turi darbo protokolus ir kitus dokumentus, kurie išsaugomi duomenų bazėje prie tam tikros kategorijos problemų sprendimų. Nors darbuotojams protokolai nėra labai patrauklus informacijos pateikimas, jie dažniausiai būna per ilgi, nestruktūrizuoti arba per trumpi, tačiau kol kas kito metodo nėra sugalvota.

Šioje sistemoje naudojama žinių vadyba elektroninės valdžios projektui įgyvendinti - intelektinė IT sistema.

Problemų pasikartojimas viešajame sektoriuje


Kylančios problemos susijusios su gyventojais dažnai pasikartoja, tačiau dažnai viešojo sektoriaus subjektai neturi reglamentuotų sprendimų metodų, nes darbuotojai kiekvienu atveju veikia intuityviai ir remiasi daugiau savo žiniomis, kurios ne visada spėja su besikeičiančia tvarka. Čia susiduriame ir su patirties išsaugojimu ir pasidalijimu. Jeigu įstaiga nori naudotis įgyta patirtimi, ji turi pasirūpinti patirties išsaugojimu, nes tik tokiu atveju ja galima bus patogiai pasinaudoti ir ateityje. Vien tik popierinis dokumentų ir grafinių vaizdų išsaugojimas nebeatitinka dabartinės situacijos, nes sudėtinga paieška ir kiti naudojimosi nepatogumai, todėl turi būti naudojamos intelektinės IT sistemos, kurios sugeba valdyti dokumentus (DVS - dokumentų valdymo sistemos, angl. DMS - documents management systems). Jų pagalba galima lengvai kaupti informaciją, ją rūšiuoti ir, svarbiausia, atlikti greitą paiešką. Būtų idealu, jei visa miesto savivaldybė ir jos įmonės turėtų ir naudotųsi ta pačia dokumentų valdymo sistema, kad darbuotojui perėjus iš vienos įmonės į kitą nereikėtų vėl leisti pinigų mokymams ir jis iš karto galėtų dirbti. Tai būtų vidinis elektroninės valdžios projektas, kuris padėtų sukurti miesto savivaldybės duomenų banką.

Išvada


Senos kartos IT sprendimai nebėra tokie efektyvūs, nes gyvenimo pasikeitimai, sparta ir tobulėjimas verčia integruoti, sujungti įvairias mokslo sritis.

2007 m. sausio 5d. UAB ''BARDAS'', Vilnius

http://www.bardas-jsc.com

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Kitos šventės (7)    Užgavėnes (9)    Lotynų kalba (11)    Ištikimybė (4)    Nusikaltimai (6)    Psichiatrija (64)    Literatūra (239)    Knygos (23)    Hobi (106)    Vox Populi (14)    Velniai (9)    Tėvynės sąjunga (4)    Sportas (8)    Amerikos lietuviai (7)    Katarai (2)    Artūras Zuokas (41)    Modemai (8)    Kinų horoskopas (14)    Kulinarija (181)    Astronomija (46)    Renginiai (31)    Operacinės sistemos (50)    Interneto dizainas (5)    Lietuvių fantastika (11)    Mergelė (7)    Raganos (12)    Jautis (7)    Šventieji (10)    Jurga Ivanauskaitė (17)    Metalinės muzikos grupės (8)    Romas Kalanta (4)    Dalia Grybauskaitė (16)    Spausdintuvai (12)    Pagalba ir prevencija (124)    Politologija (64)    Filosofija (326)    Vandens slidės (2)    Tatuiruotės (7)    Hakeriai (273)    Gyvenimo džiaugsmas (2)    Parapsichologija (22)    Atmintis (4)    Kompiuterių virusai (52)    Ožiaragis (7)    Išpažintis (16)    Elektroninės muzikos grupės (3)    Sekimas ir privatumas (12)    Vaiko sveikata (8)    Moters diena (4)    Projektavimas (7)
1. Vilniaus miesto meras dalyvavo iškilmingame "Saulėtekio slėnio" - mokslo ir technologijų parko - statybų atidaryme
2. "Saulėtekio slėnio" mokslo ir technologijų parkui skirta ES parama
3. Panevėžio mokslo ir technologijų parkui – 7,5 mln. Lt ES parama
4. Vilnius domisi Suomijos žinių ekonomikos plėtros patirtimi
5. „Langas į ateitį“ pradėjo visuotinį Lietuvos gyventojų mokymą naudotis internetu
6. Informacinės visuomenės plėtra pasaulyje
7. Pradedamos rinkti paraiškos interneto taškams steigti ir modernizuoti
8. "Langas į ateitį" ir VRM įsteigė 100 nemokamų interneto centrų Lietuvoje
9. Paskelbtas preliminarių paraiškų vertinimo konkursas finansinei paramai iš ES Struktūrinių fondų gauti
10. Išrinkti “Naujieji knygnešiai”
1. Informacinės visuomenės plėtra pasaulyje
2. Vilniaus miesto meras dalyvavo iškilmingame "Saulėtekio slėnio" - mokslo ir technologijų parko - statybų atidaryme
3. Vilnius domisi Suomijos žinių ekonomikos plėtros patirtimi
4. "Saulėtekio slėnio" mokslo ir technologijų parkui skirta ES parama
5. Panevėžio mokslo ir technologijų parkui – 7,5 mln. Lt ES parama
6. „Langas į ateitį“ pradėjo visuotinį Lietuvos gyventojų mokymą naudotis internetu
7. "Langas į ateitį" ir VRM įsteigė 100 nemokamų interneto centrų Lietuvoje
8. Paskelbtas preliminarių paraiškų vertinimo konkursas finansinei paramai iš ES Struktūrinių fondų gauti
9. Pradedamos rinkti paraiškos interneto taškams steigti ir modernizuoti
10. Patvirtinta viešo naudojimo kompiuterių tinkluose neskelbtinos informacijos kontrolės tvarka
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!