LT   EN   RU  
2020 m. lapkričio 29 d., sekmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Baltymai
  Sveikata > Sveika mityba > Baltymai
Lankomumo reitingas Publikuota: 2007-12-18
Baltymai – alergijos kaltininkai

Maisto produktus sudaro daugybė komponentų – baltymai, riebalai, angliavandeniai, vanduo, vitaminai ir mineralinės medžiagos. Dažniausiai alergines reakcija sukelia maisto produktuose esantys baltymai dar vadinami proteinais, kurių yra įvairių atmainų. Pavyzdžiui vien karvės pienas turi daugiau nei 15 skirtingų rūšių baltymų.

Baltymų molekules sudaro 20 skirtingų rūšių aminorūgščių, kurių tipas ir seka nulemia baltymo savybes. Tarkime, jei baltymo molekulė būtų perlų vėrinys, amino rūgštis būtų vienas perlas.Galimybė virškinti baltymus yra labai svarbi žmogaus organizmo funkcija. Baltymų molekulės skaidomos į amino rūgštis, kurios tampa labai mažos, todėl jokio pavojaus nekelia. Tačiau žmonių, turinčių padidėjusį jautrumą maisto produktams, organizmas ne visada sugeba skaidyti ilgas baltymų molekules, kurios iššaukia antikūnų pasipriešinimą. Kitaip tariant, kai kurių žmonių organizmas netoleruoja ilgų baltymų molekulių ir gindamasis sukelia alerginę reakciją. Jei molekulė trumpa, ji lengvai suskaidoma, todėl nesuerzina imuninės sistemos, kurią galėtume palyginti su armija, verčiau puolančią stiprų ir galingą priešą, šiuo atveju ilgą baltymo molekulę, ne silpną ir nepavojingą karį.

Pastebėta, kad maisto alergija dažniau pasireiškia mažiems vaikams negu suaugusiems. Viena iš priežasčių yra nepilnai išsivysčiusi virškinimo sistema, kuri dar nesugeba skaidyti ilgų baltymų molekulių, kurios ir sukels alerginę reakciją. Pavyzdžiui, įprastų kūdikių maistelių mišinių sudėtyje, yra ilgų baltymų molekulių, todėl alergiški vaikai toleruos tik specialius mišinius, kuriuose proteinai jau suskaidyti iki aminorūgščių. Vaikams paaugus ir labiau išsivysčius virškinimo sistemai, alergija gali išnykti.

Daug kam iškyla klausimas, ar termiškai apdorotas baltyminis maistas nebesukels alergijos. Tiesa ta, kad suskaidyti proteinai nebebus pavojingi, tačiau ne visi baltymai šildomi suskyla. Pavyzdžiui, gyvulinės kilmės baltymai (esantys kiaušiniuose, mėsoje, piene) yra atsparūs karščiui, todėl šildant tokį maistą, alergija neišnyks. Kita vertus, daugelis augalinės kilmės baltymų (esančių vaisiuose ir daržovėse) šildomi suskyla ir praranda savo pirmines savybes, todėl daugelis žmonių, alergiškų žalioms daržovėms, toleruos jas išvirtas.

Konsultavo gyd. homeopatė Vaidilutė Zakarauskienė

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Kietieji diskai (17)    Šalys (61)    Žinių visuomenė (14)    Panayiotis Zavosas (2)    Opijatai (13)    Liūtas (7)    Kinas (193)    Ginklai (22)    Elektronika (8)    „Lietuvos” kino teatras (13)    Gotai (17)    Šventasis Kazimieras (2)    Mergelė (7)    Savivaldybių rinkimai (9)    Politika (363)    Valdas Adamkus (11)    Prokuratūra (4)    Meilė (138)    Džiaugsmas (2)    Atleidimas (4)    Transportas (125)    Procesoriai (28)    Duomenų apsauga (3)    Imtynės (29)    Menas būti kartu (2)    Konspiracija (2)    Rinkimai (23)    Projektavimas (7)    Kvepalai (10)    Motociklai (12)    Kabala (6)    Mama ir vaikas (48)    Arbata (10)    Moters diena (4)    Restoranai (5)    Kokainas (6)    Gyvūnai (174)    Vartotojai (29)    Žvaigždės (19)    Matematika (2)    Žmogaus teisės (18)    Dailė (34)    Makaronai (2)    Radvilos (32)    Kačių veislės (25)    Žemės grobstymai (50)    Svarstyklės (7)    Dalia Grybauskaitė (16)    Tamplierių ordinas (7)    Britų trumpaplaukės katės (2)
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!