LT   EN   RU  
2021 m. birželio 14 d., pirmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Filosofija
  Mokslas > Mokslo sritys > Filosofija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2002-01-01 Spausdinti Spausdinti
Už ką aš dėkingas senovės žmonėms - III dalis

Įžvelgti graikų "gražią sielą", "aukso vidurį" ir kitas tobulybes, stebėtis jų didžia ramybe, idealiu nusiteikimu, dideliu paprastumu - nuo šio "didžio naivumo", galų gale būdingo niaiserie allemande 58 , aš buvau apsaugotas manyje slypinčio psichologo. Aš įžvelgiau jų stipriausią instinktą, valią viešpatauti, aš mačiau, kaip jie virpa valdomi netramdomos to instinkto galios,- aš mačiau, kad visos jų institucijos išaugo iš pastangų apsisaugoti nuo jų viduje glūdinčios s p r o g s t a m o s i o s m e d ž i a g o s. Milžiniška vidinė įtampa išsikraudavo baisiu ir beatodairišku priešiškumu išorei: miestų bendruomenės draskėsi viena su kita, kad kiekvienos atskiros bendruomenės piliečiai rastų tarpusavio ramybę. Reikėjo būti stipriam: pavojus buvo visai arti, jis tykojo visur. Puikiai išlavintas kūnas, arogantiškas realizmas bei imoralizmas, būdingas helenams, yra nulemtas ne jų "prigimties", o b ū t i n y b ė s. Tai atsirado, iš pat pradžių to nebuvo. O šventėmis ir menais buvo siekiama ne ko nors kito, tik jaustis v i r š e s n i e m s, r o d y t i s viršesniems: tai buvo priemonės save šlovinti, pagal aplinkybes - priversti savęs bijoti... Apie graikus spręsti taip kaip Vokietijoje, pagal jų filosofus, tarkim, panaudoti sokratiškųjų mokyklų miesčioniškumą, kad nustatytum, k a s iš esmės yra heleniška!.. Juk filosofai yra graikiškumo dekadentai; tai sąjūdis prieš senąjį, kilnųjį skonį (prieš agonistinį instinktą, prieš polį, prieš rasės vertę, prieš tradicijos autoritetą). Buvo skelbiamos sokratiškos dorybės, n e s graikai jas buvo praradę: dirglūs, bailūs, nepastovūs, beveik visi - komediantai, jie turėjo net per daug dingsčių moralei skelbti. Žinoma, tai nieko nepadėjo, tačiau didingi žodžiai ir požiūriai taip patinka dekadentams...

58 - vokiškos kvailystės (pranc.).

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Reinkarnacija (6)    Aiškiaregiai (11)    Policija (2)    Darbdaviai (10)    Mistika (446)    TV3 (4)    Motociklai (12)    Naršyklės (7)    Wing Tsun (14)    Amerikos lietuviai (7)    Liberalų sąjūdis (5)    Opel (4)    Internetas (184)    Mama ir vaikas (48)    Metalistai (8)    E - komercija (87)    Ekologija (15)    Rinkimai (23)    Smurtas mokyklose (10)    Ekologiški produktai (2)    Baikeriai (8)    Sodininkystė (22)    Vilniaus bendruomenės (4)    Tadas Blinda (10)    Grupės (81)    Liūtas (7)    Skirmantas Valiulis (32)    Šokiai (56)    Meninė gimnastika (14)    Tibetas (10)    Egzorcizmas (11)    Astrologija (27)    Mokykla be narkotikų (20)    Valdas Adamkus (11)    Lietuvoje (43)    Sąmokslo teorijos (19)    Maudymosi kostiumėliai (7)    Imtynės (29)    Meilė (138)    Bibilija (10)    Filmai (91)    Alkoholiniai gėrimai (74)    Žmogaus teisės (18)    Mokslai (1219)    Poltergeistai (2)    Kietieji diskai (17)    Teisėtvarka (24)    Pavydas (5)    Barai (7)    Eurointegracija (5)
1. Leonid Karpov „Filosofijos pagrindai“
2. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Parafizika
3. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Fizika
4. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Metafizika
5. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofija ir religija
6. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofija ir mokslas
7. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofijos objektas
8. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Ikisokratikai
9. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Sokratas, Platonas ir Aristotelis
10. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Viduramžiai
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!