LT   EN   RU  
2021 m. liepos 24 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Filosofija
  Mokslas > Mokslo sritys > Filosofija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2002-01-01 Spausdinti Spausdinti
Moralė kaip antinatūra - III dalis

Juslumo sudvasinimas vadinamas m e i l e: ji yra didysis triumfas prieš krikščionybę. Kitas triumfas yra p r i e š i š k u m o sudvasinimas. Jis reiškiasi tuo, kad aiškiai suvokiama, kaip svarbu turėti priešų: žodžiu, kad elgiamasi ir sprendžiama priešingai, negu buvo elgiamasi ir sprendžiama iki tolei. Visais laikais Bažnyčia troško sunaikinti savo priešus, o mes, imoralistai ir antikristai, manome, jog mums naudinga, kad Bažnyčia egzistuoja... Net politikoje priešiškumas dabar pasidarė labiau sudvasintas - daug protingesnis, daug apdairesnis, daug n u o l a i d e s n i s. Beveik kiekviena partija savisaugos interesą sieja su tuo, kad visiškai nenusilptų priešinga partija; tas pats ir didžiojoje politikoje. Kiekvienam naujam dariniui, tarkim, naujai karalystei, priešai reikalingesni negu draugai: tik prieštaroje ji jaučiasi esanti būtina, prieštaroje ji t a m p a būtina... Ne kitaip mes žiūrime į "vidaus priešą": ir čia priešiškumą mes sudvasinome, ir čia suvokėme jo v e r t ę. Esame k ū r y b i n g i tik turėdami daug priešybių; liekame j a u n i tik todėl, kad siela nesiilsi, netrokšta ramybės... Niekas mums nėra taip svetima, kaip tas anų laikų "sielos ramybės" troškimas, k r i k š č i o n i š k a s troškimas; niekas mums nekelia tiek mažai pavydo, kaip moralinė karvė ir riebi ramios sąžinės laimė. Kai atsisakoma karo, atsisakoma ir d i d ž i o gyvenimo... Žinoma, daugeliu atvejų "sielos ramybė" tėra nesusipratimas,- kažkas k i t a, kas nedrįsta vadintis tikruoju vardu. Neišsisukinėdamas ir be išankstinio nusistatymo pateikiu porą atvejų. Pavyzdžiui, "sielos ramybė" gali būti švelnus didelio gyvuliškumo persimainymas į moralumą (ar religingumą). Arba nuovargio pradžia, pirmasis šešėlis, kurį meta vakaras, bet koks vakaras. Arba ženklas, kad oras yra drėgnas, kad artėja pietų vėjai. Arba nesąmoningas dėkingumas už gerą virškinimą (kartais vadinamas "žmonių meile"). Arba ramybė, apimanti sveikstantįjį, kuriam atsišviežina visi daiktai ir kuris laukia... Arba būsena po stipraus mus valdančios aistros patenkinimo, malonus retai jaučiamo sotumo jausmas. Arba senatviškas mūsų valios, mūsų geidulių, mūsų ydų nusilpimas. Arba tingumas, tuštybės įkalbėtas pasipuošti moralės blizgučiais. Arba tikrumas, net baisus tikrumas, pakeitęs ilgai trukusią įtampą ir kančią, susijusias su netikrumu. Arba darbe, kūryboje, veiksme, troškimuose pasiektos brandos ir meistriškumo išraiška, ramus atokvėpis, p a s i e k t a "valios laisvė"... S t a b ų saulėlydis: kas žino? Gal tai tik viena iš "sielos ramybės" formų...

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Toyota (2)    Elektroninės šiukšlės (10)    Lotynų kalba (11)    Statyba (29)    Vaistai (15)    Gintaras Beresnevičius (26)    Vytautas Landsbergis (6)    Raganos (12)    Bibilija (10)    Parapsichologai (7)    Liūtas (7)    Televizoriai (2)    Kulinarija (181)    Žemės ūkis (33)    Įdomybės (87)    Simbolika (2)    Romas (3)    Opijatai (13)    Aukštasis mokslas (13)    Alkoholiniai gėrimai (74)    Fizika (11)    Tėvynės sąjunga (4)    Barai (7)    Kalbos kultūra (39)    Sel (10)    Skinheadai (9)    Teatrai (21)    Jurga Ivanauskaitė (17)    Buto remontas (3)    Įvaikinimas (3)    Amerikos lietuviai (7)    Kelnaitės (2)    Politika (363)    Draudimas (7)    Šunys (67)    Vestuvės (16)    Bankrotas (2)    Rokeriai (3)    Žemgrobiai (6)    Vox Populi (14)    Grožio salonai (6)    Programavimas (20)    Istorija (154)    Kinų horoskopas (14)    Šaudymas iš lanko (2)    Miestų bendruomenės (7)    Drakonai (36)    Bankinės technologijos (11)    Spauda (3)    Smurtas mokyklose (10)
1. Leonid Karpov „Filosofijos pagrindai“
2. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Parafizika
3. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Fizika
4. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Metafizika
5. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofija ir religija
6. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofija ir mokslas
7. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofijos objektas
8. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Ikisokratikai
9. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Sokratas, Platonas ir Aristotelis
10. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Viduramžiai
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!