LT   EN   RU  
2021 m. liepos 24 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Filosofija
  Mokslas > Mokslo sritys > Filosofija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2002-01-01 Spausdinti Spausdinti
Moralė kaip antinatūra - I dalis

Būna metas, kai visos aistros yra absoliučiai lemtingos, kai jos savo tamsiu sunkiu prislegia savo auką,- o vėliau, daug vėliau jos susituokia su dvasia, "įsidvasina". Kadaise dėl aistros kvailybės pačiai aistrai buvo paskelbtas karas: buvo prisiekta ją sunaikinti,- visi senovės moraliniai monstrai šiuo atveju vieningai sutaria, kad "il faut tuer les passions" 17 . Garsiausia formulė yra "Naujajame Testamente", tame Kalno pamoksle, kur, tarp kitko, į viską žiūrima anaiptol ne i š v i r š a u s. Pavyzdžiui, kalbant apie lytiškumo naudą, sakoma: "Jei tave piktina tavo akis, išlupk ją"; laimei, joks krikščionis nesilaiko šio priesako. S u n a i k i n t i aistras ir geidulius tik tam, kad išvengtume jų kvailybės ir nemalonių jų kvailybės padarinių, šiandien mums atrodo tik ryškiausia kvailybės atmaina. Mes nesistebime dantų gydytojais, kurie i š r a u n a dantis, kad jie neskaudėtų... Kita vertus, reikia pripažinti banalią tiesą, kad iš tos dirvos, kurioje išaugo krikščionybė, visai negali būti išrauta "aistros į d v a s i n i m o" sąvoka. Juk žinoma, kad ankstyvoji Bažnyčia su "inteligentais" kovojo "dvasios skurdžių" labui: kaip iš jos buvo galima tikėtis inteligentiško karo su aistra? - Bažnyčia kovoja su aistra, ją išpjaudama bet kuriuo požiūriu: jos praktika, jos "gydymas" yra k a s t r a t i z m a s. Ji niekada neklausia: "Kaip sudvasinamas, išgražinamas, sudievinamas koks nors geidulys?" - Visais laikais discipliną ji suprasdavo kaip sunaikinimą (juslumo, išdidumo, valdžios troškimo, godumo, kerštingumo).- Tačiau pakirsti aistros šaknis reiškia pakirsti gyvenimo šaknis: Bažnyčios praktika yra p r i e š i š k a g y v e n i m u i...

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Ekonomika (259)    Civilinė sauga (7)    Šamanai (7)    Paukščių gripas (21)    Žemės grobstymai (50)    Šatrija (4)    Naujieji metai (12)    Televizoriai (2)    Alkoholiniai gėrimai (74)    Politika (363)    Astronomija (46)    Picerijos (4)    Pasakos (60)    Katalikybė (49)    Hipnozė (10)    Likeris (2)    Neištikimybė (2)    Politologija (64)    Vilius Navickas (2)    EBSW (40)    Pankiškos muzikos grupės (15)    Aviacija (38)    Sportiniai šokiai (2)    Kompiuterio ergonomika (8)    Anglų kalba (35)    Sektos (12)    Menas būti kartu (2)    Chiromantija (3)    Miniatiūros (7)    Krikščionys demokratai (3)    AMD (3)    Konditerija (10)    Dvarai (36)    Šventės (117)    Šv. Valentino diena (11)    Kultūra (749)    Kabala (6)    Žmonės (241)    Klonavimas (10)    2009 metų horoskopas (15)    Nešiojami kompiuteriai (12)    Melagių diena (3)    Žvejyba (30)    Vaiduokliai (23)    Lietuvių valgiai (28)    Amerikos lietuviai (7)    Spauda (3)    Literatūra (239)    Šventasis Antanas (2)    TV3 (4)
1. Leonid Karpov „Filosofijos pagrindai“
2. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Parafizika
3. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Fizika
4. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Metafizika
5. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofija ir religija
6. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofija ir mokslas
7. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofijos objektas
8. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Ikisokratikai
9. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Sokratas, Platonas ir Aristotelis
10. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Viduramžiai
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!