LT   EN   RU  
2021 m. liepos 24 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Filosofija
  Mokslas > Mokslo sritys > Filosofija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2002-01-01 Spausdinti Spausdinti
"Protas" filosofijoje - V dalis

- Pagaliau aiškiai išvyskime, kokiais skirtingais būdais m e s (aš sakau mandagiai: mes...) suvokiame klaidos ir regimybės problemą. Kadaise kaita, permaina, tapsmas apskritai buvo suvokti kaip regimybės įrodymas, kaip ženklas, kad turi būti kažkas, kas mus klaidina. Šiandien priešingai: mes matome, kad lygiai tiek, kiek proto prietarų esame verčiami pripažinti vienų, tapatybę, trukmę, substanciją, priežastį, daiktiškumą, būtį,- tam tikru mastu įsipainiojame į klaidą, p r i v e r č i a m i klysti; remdamiesi griežtu skaičiavimu, mes esame visai tikri, kad t a i yra klaida. Čia visai taip pat kaip su didžiojo šviesulio judesiais: dėl jo klysta mūsų akis, o čia nuolat advokatauja mūsų k a l b a. Savo kilme kalba priklauso rudimentiškiausios psichologijos epochai: reflektuodami kalbos metafizikos (vokiškai: p r o t o) pamatines prielaidas, mes susitapatiname su primityvia fetišizuota būtybe. Ta būtybė visur mato veikėją ir veiksmą: ji tiki valia kaip visuotine priežastimi; ji tiki tuo, kad yra "aš", tiki "aš" kaip būtimi, "aš" kaip substancija ir tą tikėjimą aš-substancija projektuoja į visus daiktus - taip pirmąkart s u k u r i a m a "daikto" sąvoka... Būtis visur įmąstoma ir p a k i š a m a kaip priežastis; tik iš "aš" koncepcijos pirmąkart, kaip išvada, atsiranda "būties" sąvoka... Pradžioje yra didelė lemtinga klaida, kad valia - tai kažkas, kas v e i k i a, kad valia yra tam tikras s u g e b ė j i m a s... Šiandien mes žinome, kad tai yra tik žodis... Gerokai vėliau tūkstantį kartų labiau apsišvietusiame pasaulyje nustebusiems filosofams, manipuliuojantiems proto kategorijomis, atėjo į galvą t i k r u m a s, subjektyvus į s i t i k i n i m a s: jie nusprendė, kad tos kategorijos negali būti kilusios iš empirijos,- juk visa empirija joms prieštarauja. T a d i š k u r j o s k i l u s i o s? - Ir tiek Indijoje, tiek Graikijoje buvo padaryta ta pati klaidinga išvada: "Kadaise mes turėjome gyventi aukštesniame pasaulyje (užuot gyvenę d a u g ž e m e s n i a m e: tai būtų buvę teisinga!), mes privalėjome turėti dievišką kilmę, n e s juk mes turime protą!"... Iš tiesų, niekas anksčiau neturėjo tokios naivios įtikinančios galios, kaip būties klaida, pavyzdžiui, formuluojama elėjiečių: juk jai padeda kiekvienas mūsų ištartas žodis, kiekvienas sakinys! - Net elėjiečių priešininkai pasiduoda jų būties suvokimo pagundai: tarp kitų ir Demokritas, išradęs savo a t o m ą... "Protas" kalboje: ak, kokia sena apgaulinga moteriška persona! Aš būgštauju, kad mes neatsikratysime Dievo, nes vis dar tikime gramatika...

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Specialiosios tarnybos (36)    Krikščionybė (135)    Šalys (61)    Pasakos (60)    Įvaikinimas (3)    Parapsichologai (7)    Fizika (11)    Pankiškos muzikos grupės (15)    Vabzdžiai (5)    Dailė (34)    Velniai (9)    Kovos menai (72)    Kompiuterio ergonomika (8)    Sportiniai šokiai (2)    Šventės (117)    Helouvynas (7)    Avalynė (7)    Viešnia iš ateities (2)    Vampyrai (9)    Užsienyje (50)    Psichologija (89)    Užsienyje (2)    Turizmas (151)    Mada (4)    Brendis (6)    Jurga Ivanauskaitė (17)    Grybų patiekalai (6)    Kabala (6)    Sekimas ir privatumas (12)    Zodiako ženklai (88)    Alkoholiniai gėrimai (74)    Aukštasis mokslas (13)    Vasario 16 (12)    Kulinarija (181)    Menas būti kartu (2)    AMD (3)    Pagonybė (3)    Lotynų kalba (11)    Prezidento rinkimai 2009 (12)    Raganos (12)    Literatūra (239)    Mistika (9)    Vaizdo sistemos (34)    Konspiracija (2)    Makaronai (2)    Sveikinimai Naujųjų metų proga (5)    Duomenų apsauga (3)    Kinų horoskopas (14)    Panayiotis Zavosas (2)    Fantastika (21)
1. Leonid Karpov „Filosofijos pagrindai“
2. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Parafizika
3. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Fizika
4. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Metafizika
5. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofija ir religija
6. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofija ir mokslas
7. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofijos objektas
8. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Ikisokratikai
9. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Sokratas, Platonas ir Aristotelis
10. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Viduramžiai
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!