LT   EN   RU  
2021 m. liepos 24 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Filosofija
  Mokslas > Mokslo sritys > Filosofija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2002-01-01 Spausdinti Spausdinti
"Protas" filosofijoje - IV dalis

K i t a filosofų idiosinkrazija ne mažiau pavojinga: jos esmė - painioti pabaigą ir pradžią. Tai, kas pasirodo pabaigoje - deja! juk tai išvis neturėtų pasirodyti! - "aukščiausias sąvokas", vadinasi, bendriausias, tuščiausias sąvokas, paskutinį išskydusios tikrovės atodūsį, jie kelia į pradžią ir k a i p pradžią. O tai irgi yra tik jų garbinimo stiliaus išraiška: aukštesnis n e g a l i išaugti iš žemesnio, apskritai negali būti i š a u g ę s... Moralas: visa, kas yra aukščiausio rango, turi būti causa sui 13 . Atsiradimas iš kažko kito laikomas prieštaravimu, vertės paneigimu. Visos aukščiausios vertybės turi aukščiausią rangą, visos aukščiausios sąvokos - būtis, besąlygiškumas, gėris, tiesa, tobulybė,- visa tai negali būti atsiradę, todėl p r i v a l o būti causa sui. Tačiau visa tai negali būti vienas kitam nelygu, negali vienas kitam prieštarauti... Todėl jie turi savo kvailinančią "Dievo" sąvoką... Tai, kas paskiausia, labiausiai išskydę, kas tuščiausia, laikoma pirminiu pradu, priežastimi savaime, ens realissimum... 14 Ak, kodėl žmonija turėjo rimtai žiūrėti į ligotų vorų smegenų kančias! - Ir ji brangiai už tai sumokėjo!..

13 - privedimas prie nesąmonės; būdas įrodyti, kad kuri nors tezė yra klaidinga. Savo paties priežastis, t.y. pirmoji priežastis (lot.).

14 - realiausiąja esme (lot.).

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Barai (7)    Bankrotas (2)    Depresija (29)    Skundai (22)    Pirmoji meilė (3)    Kazino (10)    Budizmas (73)    Baikeriai (8)    Netolerancija (6)    Valdas Adamkus (11)    Viskis (8)    Akvariumai (58)    Arbata (10)    Pramoginiai šokiai (2)    Klonavimas (10)    Reklama internete (18)    Gintaras Beresnevičius (26)    Vestuvės (16)    Lietuva (2)    Shidokan (3)    Filosofija (326)    Spauda (3)    Joninės (6)    Grupės (81)    Prancūzų buldogas (2)    Komunikacija (166)    Civilinė sauga (7)    Lietuvoje (43)    Psichologija (89)    Sveikata (313)    Krašto apsauga (27)    Kelionių pasiūlymai (7)    Laivyba (17)    Omnitel (12)    Savižudybė (12)    Dvyniai (9)    Biologija (222)    Poltergeistai (2)    Nešiojami kompiuteriai (12)    Katės (33)    Logistika (12)    Lietuvos istorija (110)    Tėvynės sąjunga (4)    Breakdance (4)    Radvilos (32)    Technologijos (1819)    Projektavimas (7)    Pedagogika (21)    Juvelyriniai dirbiniai (2)    Mistika (446)
1. Leonid Karpov „Filosofijos pagrindai“
2. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Parafizika
3. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Fizika
4. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Metafizika
5. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofija ir religija
6. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofija ir mokslas
7. „Filosofijos pagrindai“ I. Filosofijos specifika. Filosofijos objektas
8. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Ikisokratikai
9. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Sokratas, Platonas ir Aristotelis
10. „Filosofijos pagrindai“ II. Būties problema. Viduramžiai
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!