LT   EN   RU  
2021 m. spalio 21 d., ketvirtadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Kultūra
Aurelijus Augustinas „Apie krikščionių mokymą“

2014-07-14 | Meilė – tai neįrėminama sąvoka, kurios pasaulietinis supratimas, panašiai kaip ir oras, kinta, nevaldomas valandų, dienų ar nesustabdomo metų laiko: vieną dieną, regis, atiduotum širdį, o kitą – be gailesčio išeitum, neatsigręždamas į mylimo akis. Žmonės neretai nusivilia šia didinga “stichija”, teigdami, kad “ji – ne tokia jau ir didinga”. Bet ar tikrai tai tiesa? O gal nusivylimas ir skausmas yra įrodymas ar įspėjimas, kad patys kažką darome ne taip? Šventojo Augustino keturių tomų veikalas „Apie krikščionių mokslą“ puikiai paaiškina ką ir kaip darome negerai, kad vėliau tenka nusivilti bei likti įskaudintiems neva „nepavykusios meilės“. Nepaisant fakto, kad kūrinio pavadinimas skamba itin moksliškai ir iškart, regis, pranašauja apie nuobodų knygos turinį, drįsčiau teigti, kad tai – netik nėra nuobodus kūrinys, bet tinkantis netgi ir ne taip uoliai tikintiems. Tai paaiškina knygos dviprasmybė, kurių viena gali būti išreiškiama, kaip teorinė: knygą (o veikiau knygų rinkinį) galima skaityti kaip vertimo principus, ženklų teoriją, teksto hermeneutika, tekstologija – visose šiose srityse Šventojo Augustino pamokymai vertingi iš šiandienos visuomenėje.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kultūros renginys: Holivudo šimtmečio jubiliejus

2010-07-28 | 2010 m. liepos – rugsėjo mėnesiais žymūs Lietuvos muzikantai PIANO.LT kieme gyvai įgarsins nebyliojo kino grandų filmus. 1910 metais legendinis Amerikos kino klasikas D. W. Grifitas su filmavimo grupe atvyko į Los Andželą filmuoti naujo filmo. Juos sužavėjo vaizdingas netoliese esantis, beveik niekam nežinomas Holivudo kaimelis. Netrukus jis tapo pasaulio kino centru. Kadangi nuo istorinio įvykio prabėgo lygiai 100 metų, programą sudaro ankstyvojo Holivudo filmai, padarę didžiulę įtaką kino meno vystymuisi ir pelnytai užėmę garbingiausias vietas pasaulinio kinematografo panteone. Renginiai vyks atvirame ore nuo liepos 28 iki rugsėjo 2 d. buvusio Pranciškonų vienuolyno kieme (PIANO.LT), Trakų g. 9/1 (įėjimas iš Kėdainių g.).

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Tradiciniai šokiai ir visuomenės kultūra

2009-03-25 | Tradicinio šokio ir visuomenės kultūros santykis gali būti labai skirtingas. Priklauso nuo to, apie kokią visuomenę kalbame. Šiuolaikinė Lietuvos visuomenė yra įvairialypė, joje išryškėja atskiros grupės, kurių sąsaja su tradiciniu šokiu yra skirtinga. Tam tikro visuomenės sluoksnio santykis su tradiciniu šokiu daugiausia priklauso nuo įsigalėjusios pasaulėžiūros ir vertybinių, nuo suvokimo, kurios šokio formos yra tradicinės ir ar jos laikomos vertybėmis, išreiškiančiomis tautinį savitumą. Kita vertus, kiekvienoje šalyje tradicinių šokių raida nebuvo izoliuota nuo kitų kultūrų (ankstesnių ar kaimyninių) įtakos. Todėl aptariant lietuvių liaudies šokių ir visuomenės kultūros santykį verta pasinaudoti šiuolaikiniais kultūrinės antropologijos metodais, reikalaujančiais vienos atskiros žmonių grupės ar civilizacijos tyrimus patikrinti lyginant su kitų grupių ar civilizacijų tyrimų medžiaga, ir pabandyti atskleisti Lietuvoje vykstantį procesą kitų kultūrų šviesoje. Visų pirma nustatykime, kaip lietuvių choreografinis folkloras atitinka įžymaus pasaulio šokių tyrinėtojo Curt’o Sachs’o sudarytą šokių klasifikaciją. Pagal ją šokiai skirstomi į intravertinius (siaurų judesių) ir ekstravertinius (plačių judesių). Intravertiniai šokiai būdingi matriarchatinėms kultūroms, kuriose vyrauja žemės ir mėnulio religijos, garbinamos deivės, žmonės užsiima žemdirbyste. Tokiose kultūrose pagrindinės šokių atlikėjos yra moterys, jų judesiai siauri ir ramūs, nėra šuolių.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

"Kino pavasaris" primins Federico Fellini filmus

2009-03-12 | Kovo 19 d. startuosiančio Vilniaus tarptautinio kino festivalio "Kino pavasaris" metu šiemet bus pristatyta paties itališkiausio neorealizmo kino maestro, režisieriaus Federico Fellini filmų retrospektyva. "Kiekvienas save ir žiūrovus gerbiantis festivalis pristato ne tik kino premjeras, bet ir vertingus, jau klasika tapusius filmus. Šiemet "Kino pavasaryje" prisiminsime Federico Fellini kūrybą", - teigia "Kino pavasario" direktorė Vida Ramaškienė. Retrospektyvoje bus pristatyti šeši legendinio italų kino kūrėjo darbai. Žymioji beveik autobiografinė juosta "Aštuoni su puse" ("Otto e mezzo", 1963) pasakoja apie režisieriaus kūrybines kančias ir iš dalies apibendrina Fellini kūrybą iki šio filmo pastatymo – pavadinime yra užšifruota tai, kiek tų filmų tuomet jau buvo sukurta. Filmas, atskleidžiantis menininko vidinį pasaulį, 1964-aisiais buvo apdovanotas "Oskaru" geriausio užsienio filmo kategorijoje. "Auksine palmės šakele" Kanų kino festivalyje apdovanotas, Katalikų bažnyčios pasmerktas, skandalingas "Saldus gyvenimas" ("La dolce vita", 1960) visiems laikams išgarsino Trevi fontaną Romoje ir pirmą kartą paminėjo dabar jau populiarų terminą "paparacis", kuriuo apibūdinami įžymius žmones persekiojantys ir pikantiškus kadrus medžiojantys fotografai. Nuo šio filmo prasidėjo režisieriaus draugystė su aktoriumi Marcelo Mastroianni, kuris vėliau tapo idealiu Fellini idėjų įkūnytoju.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Išdalinti apdovanojimai geriausiems trumpiems filmams

2009-03-06 | Jau penktus metus iš eilės vykstantis labai trumpų filmų festivalis "Pravda 1 minutė" ir šiemet apdovanojo geriausius vienos minutės kino kūrinius. Ketvirtadienio vakarą į kino centrą "Forum Cinemas Vingis" gausiai susirinkę žiūrovai išvydo išsiplėtusią trijų dalių programą, kurioje šiemet greta įprastos konkursinės programos atsidūrė "Nokia" kompanijos pristatyta mobiliuoju telefonu kurtų filmų programa bei kino profesionalų nekonkursinė programą. Premjeros metu susirinkusieji itin audringai sveikino geriausius kino kūrėjus. Drąsiausių, išradingiausių ir novatoriškiausiųjų prizai šiemet išdalinti net trims animaciniams filmams. Simonos Kazėnaitės filmą "Planet", pasakojantį apie šiuolaikinės visuomenės ydas, jau netrukus pamatys televizijos kanalo TV6 žiūrovai. Greitai televizoriuose išvysime ir kūrybišką Dignos Dimbelytės minutę "Mano slapyvardis - mėnulis" bei dinamišką Evaldo Arlausko kūrinį "Smėlio žmogus". "Filme "Smėlio žmogus" galima įžiūrėti net kelias prasmes ir paslaptis, todėl nuoširdžiai palaikiau jo autorių", - komisijos darbo įspūdžiais dalijosi komisijos narys aktorius Dainius Gavenonis. Festivalio žiuri šiemet nusprendė palaikyti ir senąsias kino tradicijas. Nebylaus kino maniera sukurtas filmas "Kas pietums?" prajuokino ne vieną žiūrovą. Jo autorius Žygimantas Amelynas visus metus galės žaisti golfą "Sostinių golfo klube". Už kūrybinę pradžią buvo apdovanota turbūt jauniausia festivalio dalyvė Smiltė Jankauskaitė.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

100 - asis Anželikos Cholinos tango

2008-12-10 | Tango in fa atsirado kaip trumpa 20 min. miniatūra, kurią 2000m. pristatėm Londono "Millennium Dome" centre. Pirmajame sąstate šoko 3 poros: aktorius Darius Gumauskas, Šiaulių dramos teatro aktorius Dalius Jančiauskas, mano draugas Dovydas Togonidzė, balerina Živile Baikštytė, šiuolaikinio šokio šokėja Indrė Pačėsaitė ir aš. Po didelio pasisekimo Londone kilo idėja išplėsti šią temą ir sukurti pilną spektaklį. Tuo metu neturėjau galimybės dirbti su baleto artistais, o kurti norėjau, todėl mokiau šokti aktorius. Pirmieji šokantys aktoriai atsirado „Moterų dainose". Man patiko su jais dirbti, buvo įdomus periodas, aš ambicingai norėjau įrodyti, kad galiu išmokyti puikiai šokti ir artistus „be mokyklos". Taip spektaklyje atsirado aktoriai Dainius Kazlauskas, Rasa Samuolytė, Dainius Gavenonis, dailininkas performancistas Dainius Liškevičius bei mano studentas Andrius Katinas. Šis sąstatas šoko „Tango in fa" premjeroje Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje. Iki šiol negaliu suprasti, iš kur mes turėjome tiek drąsos ir pasitikėjimo savimi. Tada mes gyvenome vienas kitu ir šokiu (šypsosi). Nuo šios premjeros prasidėjo ir A|CH teatro, kaip atskiros struktūros, veikla. Vėliau ėmė dubliuotis teatrų repertuarai, aktoriai buvo priversti rinktis, kokiuose spektakliuose dalyvauti. Tada po truputį pradėjau įvedinėti savo studentus, baleto artistus, kurie šiandien sudaro ne tik „Tango in fa" pagrindą, bet yra ir teatro branduolys - pagrindiniai A|CH teatro solistai.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Pirmą kartą Lietuvos kino teatruose - anime dienos "Otaka"

2008-12-02 | Šį ketvirtadienį Vilniuje prasidės pirmasis oficialus japonų animacijos - anime festivalis "Otaka". Festivalio programoje - septyni įvairiu laikmečiu sukurti Japonijos animatorių šedevrai. Festivalio pavadinimas "Otaka" - simbolinis. Žodis otaka reiškia prisiekusio anime gerbėjo (vadinamo otaku) pastangas anime žanru sudominti ir kitus. "Pavadinimas "Otaka" puikiai atspindi festivalio dvasią - siekiame atskleisti Japonijos animacijos grožį, žanrų ir temų įvairovę, subtilią estetiką", - sako festivalio koordinatorius Mindaugas Pyragas. Didžioji dalis festivalio filmų bus rodoma iš originalių juostų. Festivalio metu, šeštadienį 16 val. "Forum Cinemas Vingis", prieš pirmąjį seansą vyks ir specialus renginys "Cosplay". Tai kostiumų pasirodymas, kurio metu bus galima išvysti daugybę filmų veikėjais persirengusių anime žanro gerbėjų. Komisijos išrinktas geriausias kostiumas bus apdovanotas. Tarp anime gerbėjų jau yra pasklidęs gandas, jog festivalio atidarymo filmas "Betonas geležis raumenys" bus rodomas nemokamai. Kol kas organizatoriai neatskleidžia, kokiu būdu bus galima gauti nemokamą bilietą ir siūlo sekti informaciją festivalio tinklalapyje.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kalėdų belaukiant - daniški kino gardėsiai

2008-12-02 | Šiaurės šalių kino klubas Kalėdų laukiančius kino mėgėjus kviečia vaišintis daniškais gardėsiais. Gruodžio 3 ir 17 d. bus parodyti du danų kino kūrėjų filmai, sulaukę gerų kritikų atsiliepimų ir pripažinimo gimtinėje ir užsienyje. Filmai privers susimąstyti, ar gerai pažįstame artimiausius žmones ir primins, jog dažnai keisčiausi sprendimai gyvenime būna patys teisingiausi. Pirmasis gruodžio filmas "Praha" (Prag) (gruodžio 3 d. 17.10 val.) pasakoja dviejų sutuoktinių istoriją. Mirus tėvui Kristoferis kartu su žmona Maja vyksta į Prahą pargabenti jo palaikų į Daniją. Tėvas jį ir jo motiną paliko prieš 25 metus ir nuo to laiko Kristoferis su juo nebendravo. Akivaizdu, kad tėvo mirtis Kristoferio nesukrėtė ir ši kelionė jam tėra formalumų tvarkymas. Tačiau atvykus į Prahą jis vis daugiau sužino ne tik apie savo tėvą, bet ir žmoną. Pamažu ima eižėti iš pažiūros tobulas Kristoferio ir Majos santuokos fasadas. Atitrūkę nuo sau įprastos aplinkos ir būdami svetimame mieste sutuoktiniai supranta, kad jų santykiai nebegali būti tokie, kokie buvo iki šiol. Šioje įtaigioje santykių dramoje intymumą kuria filmavimas stambiu planu nešiojama kamera. Tai veidų filmas - herojaus veido detalė ar akių išraiška pasako daugiau už dialogą. Už operatoriaus darbą "Praha" nuskynė laurus nacionaliniuose Danijos Robert ir Bodil kino apdovanojimuose; filmas taip pat buvo nominuotas geriausio Danijos filmo kategorijoje.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Šokio spektaklis CARMEN pagal George

2007-11-30 | Atnaujintame spektaklyje dalyvauja 20 artistų: LMTA aktorių-šokėjų specialybės studentai, magistrantai ir LNOBT baleto artistai. Kurdama pirmąją šokio spektaklio "Carmen" versiją, A. Cholina dirbo tik su keliais profesionaliais baleto artistais, daugumą vaidmenų kūrė dramos aktoriai. Šiame spektaklyje A. Cholina grįžo į sceną ir kaip šokėja, ir kaip artistė (pirmą kartą pati šoko Carmen 1998 m. gruodžio 29 d.), įgyvendindama, matyt, vis dar ją masinančią, nors ir slopinamą, svajonę šokti. "Įėjusi" į spektaklį iš vidaus, A. Cholina geriau pajuto ir pačią Carmen, ir savo pačios sukurtą dramaturginę spektaklio erdvę. A. Cholinos "Carmen" turi keletą vienas kitą paremiančių ir savaip paveikių kulminacinių taškų, kuriuos sujungus ryškėja pakankamai logiška ir blaivi norimos papasakoti istorijos tėkmė: būrimo scena, kurioje parodomas Carmen išskirtinumas, jai ištraukus juodąją vėduoklę; fabriko peštynių epizodas; susitikimas su Don Jose kalėjime, korida ir spektaklio finalas - Carmen mirtis. Įtaigus, paslankus ir vaidybiniu bei choreografiniu požiūriu erdvus yra peštynių epizodas, kuriame atsiskleidžia choreografės gebėjimas minimaliomis priemonėmis kurti maksimalią emocinę įtampą, "atrišti rankas" choreografinei improvizacijai, kuri šiuolaikinio baleto sistemoje yra beveik neįmanoma. Panašios įtampos yra ir spektaklio finale, kur jausmų gaivalai organizuojami kryptingai ir per akimirką pajėgiama išsakyti tai, dėl ko ir buvo statytas visas spektaklis.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Šokio spektaklis „Fantazija penkioms stichijoms"

2007-11-28 | Spektaklyje dalyvauja: Andrius Žužalkinas, Martynas Rimeikis, Eligijus Butkus, Laimis Roslekas, Donatas Bakėjus, Romas Ceizaris, Igoris Zaripovas, Laurynas Navickas, Margarita Makejeva, Margarita Verigaitė, Kristina Galalytė, Inga Cibulskytė, Giedrė Zaščižinskaitė, Jekaterina Romankova, Modesta Butautytė. Šokio spektaklis „Fantazija penkioms stichijoms" - tai spektaklis apie gamtą. Čia dalyvauja 14 baleto artistų, kurie įkūnija vandens, žemės, oro ir ugnies stichijas. Solistas Andrius Žužžalkinas šiame spektaklyje sukūrė Žmogaus vaidmenį. Jis išbūna scenoje visą laiką ir pasakoja apie Žmogaus susidūrimus su gamtos stichijomis, kurios yra jo paties vidaus išraiška. Pirmą kartą Anželikos Cholinos spektaklyje dalyvauja ir cirko artistai. Kaip teatro kostiumų dailininkas čia debiutavo stilistas Kęstas Rimdžius, neteatrališkais, subtiliais kostiumais įnešęs į spektaklį kitokią vaizdo kokybę. „Pastatymas kardinaliai skiriasi nuo ankstesnių mano darbų. Jame nėra siužeto, bet labai daug šokio ir stebuklingo grožio" - sako choreografė Anželika Cholina.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!