LT   EN   RU  
2021 m. rugsėjo 26 d., sekmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Leo LT
Sunkaus karo su Leo LT suvestinė

2010-04-08 | Spręsdamas sodininkų bendrijoms priklausančių elektros tinklų perdavimo skirstomųjų tinklų bendrovėms RST ar VST problemas, susidūriau su beveik atviru sodininkų ir kitų visuomenės grupių terorizavimu bei reketavimu. Ūkio ministerija 2002 m. nustatė tokių objektų išpirkimo tvarką, tačiau procesas vyko ir tebevyksta labai lėtai. Po šešerių metų, 2008 m. vasario mėnesį Ūkio ministerija specialiai darbo grupei pateikė duomenis, kad VST yra išpirkusi 17, o RST – 96 sodininkams priklausančius elektros tinklus. 2009 m. lapkritį Energetikos ministerija žiniasklaidą informavo, kad per 2009 m. RST išpirko 20, o VST – 7 objektus. Tuo tarpu Lietuvoje yra apie 1500 sodininkų bendrijų – energetikos objektų savininkių. Taigi, išpirkimas iš esmės nevyko ir nevyksta. Pagrindinė priežastis – sodininkams nepalankios, tiesiog korupcinės išpirkimo metodikos ir taisyklės. Jomis piktnaudžiaudamos, energetikos įmonės nustatydavo "minusines" objektų kainas: neva tiek pinigų reikia sutvarkyti tinklus, kad jie atitiktų techninius parametrus, todėl sodininkams, parduodant objektus, reikėjo primokėti šimtatūkstantines sumas. Ne mažiau svarbu ir tai, kad sodininkų bendrijos už elektros energiją moka pagal vienodą, nediferencijuotą tarifą, kaip ir kiti buitiniai vartotojai. Mokestį bendrijos surenka iš sodininkų ir atiduoda energetikos įmonėms, nors šios tiesiogiai į sodininkų namus elektros energijos netiekia (neskirsto) ir bendrijų tinklų neeksploatuoja.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Krizę įveiks tik tenisas

2009-04-11 | Iš pradžių maniau, kad naujoji Vilniaus valdžia su krikščioniu statybininku Navicku priešaky niekuo nesiskiria nuo buvusiosios Imbraso lementauskiukų tvarkelės. Atrodė, kad naujieji, kaip ir senieji, piršto negali pajudinti ir tik liežuviu mala apie tai, kad kovos su Vilniaus rubikonizacija. Jau buvau patikėjęs, kad naujosios savivaldybės viršūnėlės visą kadenciją tik ir suks galvas, kaip čia tuos gėjus dar labiau išerzinti, kad ne tik Briuselyje, bet pačiame Niujorke sklistų garsas apie naujųjų lietuvių ir vilniečių būdą ir jų neiškrypusius papročius. Tenka pripažinti - klydau. Naujoji koalicija iš peties paplušėjo vilniečių labui ir gerokai paankstino pavasario pradžią, todėl šiemet šildymo sezonas baigsis tuzinu dienų anksčiau nei pernai, o kiekvienas miestelėnas sutaupys vieną kitą šimtinę. Drebėkit šilumos tinklų ir dujų monopolininkai - bene įsivažiuos dabartinė koalicija, saulė plieks ir kaitins kiaurus metus. Snigs ir pašals tik dėl gražumo, porą savaičių Kalėdų proga. Teisingas žingsnis. Klimatą pakeisti paprasčiau ir lengviau, negu sutramdyti monopolininkus. Ko gera, lengviau mums būtų įkinkyti ir praktiškai panaudoti žaibų energiją, negu su "Leo"-investuotoju pasistatyti atominę elektrinę. Įstatymais ir ketinimų protokolais nieko nepakeisi - vos atsiranda kokia piliečiams naudinga įstatymų pataisa, tuoj saugikliai Seime ir prezidentūroje ją nusodina. Už tai ankstyvo pavasario ar griaustinio neatšauksi jokiais balsavimais, veto ar sabotažais.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Leo LT: bloga nuojauta

2009-04-11 | Turiu blogą nuojautą... "Leo LT" niekas nelies ir niekas neardys. Ji liks, kokia buvusi... VP grupė uždirbs savo 2,5 mlrd., o me visi liksime su didele nosimi... Tokios mintys kilo po vakarykščio Leo LT Stebėtojų tarybos posėdžio. Viešųjų ryšių požiūriu jis labai gerai pavyko - atlyginimai sumažinti, naujasis valdybos pirmininkas R.Vaitkus - žinomas žmogus ir nesusijęs su VP grupe... Stebėtojų tarybos pirmininkas V.Poderys taip pat pakankamai geros reputacijos pilietis (nors man vis iš galvos neišeina jo pietūs su D.Nedzinsku, kai jau buvo paaiškėję, kad V.Poderys taps Kainų komisijos pirmininku). Tiesa, man visiškai neaišku, kaip V.Poderys derins darbą Leo LT Stebėtojų taryboje ir Kainų komisijoje... Juk iš esmės teks kontroliuoti pačiam save. Kartais, žinoma, tai pavyksta, bet ar čia bus tas atvejis? Tačiau net ne į tai norisi atkreipti dėmesį. Man labiausiai įstrigo kitkas - R.Vaitkaus kalbos apie tai, kad reikia kuo skubiau pradėti strateginius projektus ir pirmiausia - elektros tilto į Švediją statybą. Ir gana neaiškus murmėjimas apie atominę elektrinę. Bet tai juk ir yra pagrindinis tikslas, kurio siekia VP grupė: už nieko nekainavusią VST geležį gavus blokuojantį paketą Leo LT, dalyvauti energetikos projektuose, kurie remiami ES ir valstybės lėšomis, tapti šių projektų dalininku ir savininku ir po to visą laiką turėti iš jų užtikrintą pelną, kurį nustatys... Leo LT Stebėtojų tarybos pirmininkas. Iš pradžių tiltas į Švediją, po to - tiltas į Lenkiją.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

„Leo Lt“ kaip moralinės vaizduotės objektas

2009-03-30 | Dabar komentuoja ir „vėžinasi" visi, kas netingi - po Igno Staškevičiaus pareiškimo esą valstybė yra įviliojusi NDX energiją į „Leo Lt" sandorį. Prisimenama įvykių chronologija, cituojami ankstesni šios istorijos veikėjų pareiškimai. Supratingai linksima: taip, taip, viskas galop pasitvirtino. Jie gi niekada ir negalvojo nieko statyti, tik gviešėsi kompensacijų ar netesybų, o dabar, norėdami milijardus išvilioti, apsimetėliškai rypauja - įviliojo mus, suviliojo. O patys jau seniai ilgesingai žvalgosi Stokholmo arbitražo link... Sugundymo ir susiviliojimo motyvas šioje istorijoje išties svarbus. Jis apskritai charakterizuoja mūsų krizinę padėtį - kai ir gundytojai, ir susigundusieji staiga atsiduria ant vieno nukentėjusiųjų suolo. Šiuo atžvilgiu „Leo Lt" - ne vien komplikuotas verslo projektas, vienaip ar kitaip (per komentarus bei vertinimus) įtraukęs kone visą visuomenę. Tai ir moralinės vaizduotės objektas. Ir atsparos taškas moralinei meditacijai. Kažkada, vertindamas programinius Artūro Zuoko mėginimus atskirti vidinę moralę nuo procedūrų moralės, Tėvynės sąjungos garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis yra sakęs maždaug taip: „Į verslą, vyruti, - ten tau vieta". Šiandien A. Zuoko vadovaujami liberalcentristai yra valdančiojoje koalicijoje kartu su Tėvynės sąjunga, ir niekam dėl to nekyla jokių moralinių nepatogumų. Ar toks obuoliavimas reiškia, kad konservatorių deklaruotą moralią politiką įveikė interesas būti valdžioje?

Lankomumo reitingas

plačiau >>

A. Kubilius: „Leo LT“ naikinimas galėtų kainuoti milijardus

2009-03-24 | „Šiuo atžvilgiu reikia įvertinti visas pasekmes. Man kartais susidaro vaizdas, kad gali būti tam pačiam privačiam akcininkui naudinga, jeigu dabar, nesuskaičiavus visų pasekmių, būtų priimami kokie nors sprendimai, įstatymai, kuriais [„Leo LT" - lrt.lt] steigimas būtų pripažįstamas negaliojančiu nuo pat pradžios", - interviu Lietuvos radijui antradienį sakė Premjeras Andrius Kubilius. „Galbūt tai leistų tam pačiam privačiam akcininkui [„NDX Energijai" - lrt.lt] kreiptis į arbitražus, reikalauti didelių kompensacijų", - sakė A. Kubilius. Jo teigimu, „tos kompensacijos gali būti milžiniškos". „Tos kompensacijos, bent aš jau girdžiu iš kai kurių ekspertų, gali būti milžiniškos, siekiančios kelis milijardus", - teigė Premjeras. „Tai kokia čia nauda ieškoti tų kelių milijardų litų iš valstybės biudžeto, iš visų mokesčių mokėtojų. Todėl mes, Vyriausybė, žiūrime atsakingai ir atsargiai", - pridūrė jis. Interviu Premjeras komentavo Seime vykstančius svarstymus. „Seime yra savų iniciatyvų, kur yra svarstoma, kaip reaguoti iš tiesų į Konstitucinio teismo sprendimą: ar reikia panaikinti „Leo LT" steigimą nuo pat jo pradžios. Šiuo atžvilgiu reikia įvertinti visas pasekmes", - aiškino jis. Konstitucinis Teismas kovą nutarė, kad dalis „Leo LT" suformuoti leidusių įstatymų nusižengia Konstitucijai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Spardome „Leo LT”

2009-03-15 | Šaršalynė dėl „Leo LT". Įsibėgėjusi Konstituciniam Teismui paskelbus pusinį sprendimą apie šios energetikos bendrovės formavimą - kad ir vilkai sotūs, ir avys neįsižeidusios - politikų ir verslininkų lūpose ji virsta klampia koše. „Nacionalinės investuotojos į atominę elektrinę „Leo LT" egzistavimo klausimas nėra visiškai atsakytas", - sako energetikos ministras Arvydas Sekmokas ir priduria, kad Vyriausybė naujai branduolinei jėgainei statyti ieškos strateginio investuotojo. Tokią teisę įgyti dar šiais metais numatoma skelbti tarptautinį konkursą. „Vieną dalyką, kurį mes tikrai žinome, tai, kad „Leo LT" vadovavimas turi būti sutvarkytas taip, kad valstybė turėdama (per) 60 procentų akcijų bent jau galėtų valdyti tą ne mūsų sukurtą darinį", - interneto portalui VZ.LT sakė premjeras Andrius Kubilius. „Strateginis investuotojas būtų labai gerai, tačiau čia ne („Leo LT" - aut. past.) valdybos kompetencijos klausimas, tai yra akcininkų klausimas, ar jie įsileis papildomą akcininką", - atsako „Leo LT" vadovas Gintautas Mažeika. Privačių akcininkų - bendrovės „NDX energija" vadovas Ignas Staškevičius ta proga primena, jog „dėl pasikeitusios valstybės politikos" jų turimų akcijų vertė „neabejotinai drastiškai nukritusi - bendrovė dažnai vertinama kaip priešiška struktūra vos ne valstybės interesams". Pirmas įspūdis pažvelgus į tą klampynę - Vyriausybė šią savaitę aplink „Leo LT" kone kasdien svaido nedraugingus žaibus.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

,,Leo LT“ reikia likviduoti

2009-03-04 | Energetikos bendrovė ,,Leo LT“ buvo įsteigta pažeidžiant Konstituciją - tokį sprendimą pirmadienį priėmė Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas. ,,Leo LT“ vadovai artimiausiu metu savo veikloje neketina daryti jokių pokyčių. ,,Vieningasis Lietuvių Nacionaldarbininkų Sąjūdis nuo pat pradžių buvo prieš ,,Leo LT“ steigimą. Mes sakėme, sakome ir sakysime, kad nauja Lietuvos atominė elektrinė turi būti statoma tik Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis. Privataus kapitalo savininkų svarbiausias tikslas yra pelnas, todėl jų dalyvavimas visai Lietuvių Tautai svarbios įmonės valdyme iškreipia pačią naujos atominės elektrinės statybos misiją – užtikrinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei tiekti Lietuvos piliečiams kuo pigesnę elektros energiją. Mes manome, kad bendrovės ,,Leo LT“ steigimo sutartį reikia naikinti, bendrovę likviduoti, Prezidentą, Vyriausybės ir Seimo narius, palaiminusius ,,Leo LT“ steigimą, teisti, o naujos atominės elektrinės statybos reikalus tvarkyti pavesti neseniai įkurtai Energetikos ministerijai“, - sakė VLNDS Vadas Mindaugas Gervaldas. Primename, kad pernai gegužės mėnesį įsteigtos energetikos bendrovės ,,Leo LT“ akcijas valdo Vyriausybė ir ,,NDX energija“. Nors Vyriausybė juridiškai valdo 61,7 proc., o ,,NDX energija“ - 38,3 proc., tačiau praktiškai visa valdžia yra sutelkta privatininkų rankose. Be to, Lietuvos piliečiams akis bado ir nepagrįstai dideli ,,Leo LT“ vadovų atlyginimai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kuo arčiau Leo, tuo daugiau malkų ir mažiau avinų

2009-02-25 | Panašu, jog viskas pagaliau stoja į savo vietas. Atrodo, kad visi pasakos apie atominę Lietuvą pagrindiniai veikėjai nusprendė, jog darbas jau atliktas, todėl nebėra reikalo nieko slėpti ir ką nors vynioti į vatą. Gediminas Kirkilas, dar visai neseniai gulęs kryžiumi bandydamas visus įtikinti, jog 2,7 mlrd. litų vertės biznis su „Maximos" savininkais būtinas tam, kad su Europos Komisija būtų galima derėtis dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo, prabėgus vos savaitei po to, kai prezidentas pasirašė Atominės elektrinės įstatymą, ramiausiai pareiškia, kad „šansų susitarti išlieka nedaug". Ar galima buvo tikėtis ko nors kito? Vargu, ypač turint galvoje, kad Europos Komisijoje jau senokai guli Lietuvos Vyriausybės pateiktas dokumentas, kuriame nurodoma, kad Lietuvai nekils jokių problemų uždarius Ignalinos elektrinę. Buvęs Gedimino partneris A. Kubilius taip pat pagaliau užėmė teisingą poziciją. Pašūkavo, paaimanavo, net ranką „prieš" pakėlė, kai valdančioji dauguma balsavo už įstatymą, atveriantį kelią didžiausiai aferai Lietuvos istorijoje. Tačiau po to ėmė ir nusiramino. „Būtų klaida ieškoti būdų, kaip toliau stabdyti „liūto gimimą", pareiškė opozicijos (?) lyderis ir pasiūlė Seime įkurti komisiją, kuri kontroliuotų nacionalinio investuotojo kūrimą. Įdomi pozicija. Ją būtų galima palyginti su situacija žmogaus, stebinčio, kaip plėšikas bando įsilaužti į svetimą butą.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Leo Lt žmonės

2009-02-08 | „VP dešimtuko" įmonei „NDX energija" 2004 metais privatizavus bendrovę „VST", jos direktoriumi tapo bankininkas Darius Nedzinskas, bankuose išdirbęs dešimt metų, buvęs „Hansabanko" valdybos pirmininkas. Kai D.Nedzinskas 2007-aisiais perėjo vadovauti UAB „NDX energija" ir užsitarnavo teisę tapti dešimtuoju „VP dešimtuko" nariu, jo vietą užėmė kitas, bet kur kas žemesnio lygio bankininkas Aidas Ignatavičius. Nuo 1997 iki 2004 metų A.Ignatavičius dirbo AB „Hansabankas" su klientais, o į „VST" atėjo iškart, kai įmonė atiteko „VP dešimtukui". Bankininkas tuoj pat pradėjo vadovauti Elektros tiekimo ir Skyrių valdymo tarnyboms, nors apie elektros tiekimą nutuokė ne daugiau negu paprastas vartotojas. RST valdybos pirmininku ir generaliniu direktoriumi 2008 metų gruodžio 4-ąją buvo paskirtas fizikas ir premjero Andriaus Kubiliaus kurso draugas Rimantas Vaitkus. Iki 1994 metų jis dirbo mokslininko tyrėjo darbą, 1997-aisiais tapo Seimo Tarptautinių ryšių skyriaus vedėju, 1999-2001 metais buvo Ūkio ministerijos viceministras, nuo 2001 metų - informacinių technologijų UAB „IBM Lietuva" vadovas. Prieš tai RST kelis mėnesius vadovavo draudikas Gintautas Mažeika, trejus metus ėjęs draudimo bendrovės „PZU Lietuva" generalinio direktoriaus ir pavaduotojo pareigas. Dar anksčiau jis penkerius metus dirbo draudimo bendrovėje „Bonum Publicum". Nuo 2008-ųjų liepos „Lietuvos energijos" generalinis direktorius - vadybininkas Darius Masionis.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Erkės siurbia tautą

2009-01-27 | Ar vartojate elektros energiją? Į šį klausimą teigiamai atsakytų 99,9 proc. Lietuvos gyventojų, kurie nė nenutuokia, kad kaskart spragtelėję jungiklį įjungia ne tik televizorių ar arbatinuką, bet ir erkių klaną, akimirksniu pradedantį iš tautos siurbti jos finansus. Tarnaudama prekybininkų, pasivadinusių nacionaline elektros energetikos bendrove „Leo LT", interesams G.Kirkilo Vyriausybė, balsuojant Seimui (taigi ir buvusiai opozicijai), padarė tokius įstatymų pakeitimus, kad šis klanas gautų tiek pelno, kiek sugeba apžioti. „Lietuvoje taip susiklostė, kad manoma, jog pagrindinis akcinės bendrovės tikslas yra pelnas. Tačiau kituose kraštuose taip nėra. Jeigu kompanija kontroliuoja tas sritis, kurios yra valstybės interesas, taip pat ir energetiką, jos svarbiausias uždavinys - garantuoti elektros tiekimą. Danijoje šalies energetiką valdanti bendrovė, tokia kaip „Lietuvos energija", apskritai savo veikloje nenumato jokio pelno - jis nulinis, - ne šalies gyventojų labui pasikeitusiais prioritetais stebisi energetikas Anzelmas Bačauskas, dalyvavęs 1990-1994 metais rengiant pirmąjį Energetikos įstatymą. Lietuvos energetikos įstatymas 2004-aisiais buvo pakeistas iš esmės, jame įteisinti būsimų šalies energetikos sistemos savininkų prekybininkų pageidavimai. Iš įstatymo dingo reikalavimas, kad energetikos įmonėms vadovautų specialistai, o pagrindiniu bendrovių tikslu tapo nebe nenutrūkstamas energijos tiekimas, bet pelnas.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!