LT   EN   RU  
2021 m. rugsėjo 27 d., pirmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Sąmokslo teorija
Apie "sąmokslo teorijas"

2009-02-18 | 20 a. būta pačių įvairiausių sąmokslų ir sąmokslo teorijų. Ko verti vien gerai žinomi ir istorikų ištyrinėti komunistinis ir fašistinis sąmokslai. Tačiau šiame įraše mus domina ne konkretūs sąmokslai ir sąmokslo teorijos, bet bandymas pasiaiškinti, kas tai yra iš principo ir kokie yra svarbesni šio socialinio reiškinio bruožai. Pirmiausiai apibrėžkime, kas tai yra sąmokslas, kas šiuo žodžiu įvardijama ir kodėl informacija apie kai kuriuos sąmokslus vadinama "teorija", taip siekiant išslaptintą informaciją sumenkinti. Sąmokslas yra grupės asmenų slaptas susitarimas kokiam nors neteisėtam veiksmui, siekiant pažeidžiant įstatymus pasiekti kokį nors tikslą, žalinga plačiajai visuomenei ir demokratinei valstybei. Istorijos eigoje, dažniausias sąmokslo tikslas būdavo neteisėtai užgrobti valdžia arba užvaldyti žmones. Be valdžios dar gali pasitaikyti sąmokslų susijusių su turto užvaldymu neteisėtu būdu. Taip pat galima paminėti ir pseudomokslinius sąmokslus prieš tam tikrus socialinius sluoksnius, pavyzdžiui, eugenika. Kada sakoma, kad sąmokslas yra tik "teorija"? Akivaizdu, kad tada kai nėra akivaizdžių įrodymų, bet disponuojama tik tam tikrų ženklų ir požymių analize ir logiškai išprotaujama, kad kokia nors grupė slapta gali siekti neteisėtų tikslų. Aišku, čia yra įvairių variantų ir galimybių užsiimti manipuliacijomis, apie kurias pakalbėsime toliau. Matome, kad sąmokslo teorijos atsiranda įvairių grupių ar net sluoksnių santykiuose.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Sąmokslo teorijos: raudonplaukiai gali būti... ateivių palikuonys

2009-01-25 | Egzistuoja sąmokslo teorija, teigianti, kad raudonus plaukus turintys žmonės yra žmonių ir ateivių hibridai. Rimto mokslinio pagrindo tokiam įsitikinimui kaip ir nėra, tačiau teorijos šalininkai visgi nurodo kai kuriuos požymius. Pavyzdžiui, istoriškai žinomas faktas, kad nemažai Europą valdžiusių karalių ir imperatorių buvo raudonplaukiai, kai tuo tarpu procentinė raudonplaukių dalis populiacijoje visada buvo labai maža. Kad ir kaip keistai skambėtų, šios spalvos plaukus turintys žmonės turi ir kai kurių biologinių skirtumų, ne tik susijusių su išvaizda. Raudonplaukės moterys labiau linkusios kraujuoti. Dėl šios priežasties kai gimdo raudonplaukės, gydytojai imasi papildomų medicininių priemonių galimam kraujavimui sustabdyti. Raudonplaukiai ant savo galvos taip pat turi mažiausią plaukų kiekį - 90000, lyginant su 140000 pas blondinus ir rudaplaukius. Be to, liaudyje neretai galima išgirsti legendų apie neįprastą seksualinį raudonplaukių pajėgumą. Istorija šį faktą linkusi paremti, nes seksualiausi istorijoje asmenys (tiek vyrai, tiek moterys) buvo raudonplaukiai. Yra ir kiek kitokios statistikos. Pasaulyje raudonplaukių skaičius sparčiai mažėja, ir šiuo metu jie sudaro mažiau nei 2% visos populiacijos. Kai kurių genetikos mokslininkų teigimu, raudonplaukiai, kurių plaukų spalva (pagal mokslinę teoriją) susiformavo dėl Europoje prieš tūkstančius metų įvykusios mutacijos, gali visai išnykti po maždaug vieno šimtmečio. Kiek ši teorija tikėtina, lieka spręsti tik jums patiems.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Mitingas ir sąmokslo teorija

2009-01-16 | Taigi - mitingas. Tikriausiai niekas nesitikėjo, kad viskas baigsis ne taip, kaip visada. Tai įrodo ir policijos 'pasiruošimas', ir šokas žiniasklaidai. Galiausiai ir mūsų Lietuvėlėje kažkas vyksta, juk dažniausiai lietuviai į politiką žiūri per televizorių, o čia - net sniegas nesustabdė. Bet visgi, kodėl viskas baigėsi riaušėmis? Na, reik prisipažint - manęs ten nebuvo, taigi visi įspūdžiai tik iš medijos. Kiek supratau, patį mitingą pradėjo organizuoti profsąjungos, iškėlusios tiek daug visokių reikalavimų, kad galiausiai nieko nebuvo aišku. Delfi komentaruose platiname kvietime šmėkščiojo vienas žodelis "STOP" (stop tam, stop anam, žodžiu visom blogybėm). Matyt vėliau prie profsąjungų pradėjo šlietis visi kiti: pensininkai, paksistai, Murzos kariauna ir Paleckis, nieko nelaimėjęs per rinkimus, dar kalba apie Darbo partiją. Taigi, gana įvairi kompanija. Tačiau kas organizavo riaušes ir pradėjo mėtyti akmenis? Gėda pripažinti, bet lietuviai gana kultūringa tauta, ne tiek savo kultūra, bet elgesiu ir pan. Kai kam galbūt tai atrodo didelė yda, politiškumo nebuvimas. Galbūt taip ir yra. Taigi, mano sąmokslo teorija - kalti rusai. Tai nėra iš pirštų laužtas teiginys. Bent jau aš sprendžiu iš to, kiek girdėjau (kažkur rašė, kad vienas lozungas buvo net "Rusija, Rusija"). Pagalvokime - ir Latvijoje, ir Estijoje vyko tas pats. Riaušininkai iš anksto viskam jau buvo pasiruošę, mokėjo net ardyti grindinį ir pan. O tam reikia šiokios tokios praktikos ir įrankių.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Pasaulinio sąmokslo teorijos ir tikrovė

2008-12-05 | Ieškodami atsakymų į sunkėjančio gyvenimo problemas žmonės dažnai patenka į įvairių konspiracijos (pasaulinio sąmokslo) teorijų pinkles. Niekas nepaneigs, kad gyvename neregėtos techninės pažangos laikais. Deja, nepaisant jos, akivaizdu, kad ne tik didėja praraja tarp turtingųjų ir neturtingųjų, bet svarbiausia - kad tuo pačiu nyksta vidurinioji klasė. Susidaro naujos visuomenės modelis: nepasiekiami oligarchai, jiems tarnaujantys milijonieriai menedžeriai (įskaitant formalius „premjerus" ir „prezidentus") ir „visi kiti", t.y. buvusi vidurinioji klasė (smulkūs verslininkai ir gamintojai, mokslo ir meno darbuotojai, inžinieriai, mokytojai, gydytojai, kvalifikuoti darbininkai, kt.) bei žemesnioji klasė (nekvalifikuota darbo jėga, bedarbiai, asocialiniai elementai, kt.). Kitaip tariant artėjame prie Platono „idealiosios visuomenės" modelio: aristokratai-tarnai-vergai. Panaršykite internetą ir sužinosite apie pasaulio galiūnų teorijas, kad žmoniją reikia gelbėti nuo nereikalingo pertekliaus. Beje, žmonijos skaičius tikrai pasiekia ribas, kada reikia arba racionalizuoti ir humaniškai mažinti vartojimą, arba mažinti žmonių skaičių planetoje (čia tinka badas, karai, „reguliuojamieji konfliktai", „terorizmas"). Suprantama, kad oligarchai pasirenka antrąjį variantą. Klausimas: ar tas akivaizdus milijonų žmonių stūmimas iki egzistencinės ribos nėra sąmoningas? Mums sako, kad vyksta pasaulinė krizė - kodėl? Rusija uzurpavo naftos ir dujų gavybą? Pirmiausia dar neuzurpavo.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Sąmokslo teorijos: Teorija apie tuščiavidurę Žemę

2007-12-03 | Tuščiavidurės Žemės teorija teigia, jog mūsų planetos viduje yra tuščia erdvė, ir kad vidinis jos paviršius gal netgi galėtų būti tinkamas gyventi. Savo laiku šią idėją išpopuliarino nuotykinė literatūra, o dar vėliau ją pasigavo įvairios sąmokslo teorijos. Giliausi žmonių iškasti gręžiniai siekia tik apie 20km gylį, todėl tiesioginės informacijos apie Žemės struktūrą trūksta. Nepaisant to mokslinė visuomenė, remdamasi moderniomis planetų formavimosi ir geologijos mokslo žiniomis, tokią mintį atmeta. Tačiau pasaulyje išlieka nemažai šios sąmokslo teorijos šalininkų. Kiek ja tikėti - spręsti jums. Pagrindiniai video kalbančio žmogaus teiginiai, kuriais jis grindžia sąmokslo teorijos teisingumą, yra tai, jog pasaulyje "akivaizdžiai" bandoma nuslėpti informaciją apie Šiaurės Ašigalį - pavyzdžiui, visuomenei neprieinamos šios teritorijos nuotraukos, padarytos dirbtiniuose palydovuose esančiomis kameromis. O tai savo ruožtu daroma siekiant nuslėpti ten esantį "portalą", jungiantį išorinį Žemės paviršių su vidiniu. Jei jūs mėgstate tokio tipo teorijas, patariame peržiūrėti visą video. Jo kulminacija - skubus pasiūlymas organizuoti ekspediciją į vidinį paviršių "tik" už 2 milijonus dolerių...

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Sąmokslo teorijų kerai

2007-08-10 | Pradžioje buvo Įvykis, bet tikslių žinių apie jį turėta šykščiai. Vienas prisiminė, kad Įvykis nutiko gana keistomis aplinkybėmis, antrajam dingtelėjo, kad atsitiktinai tokios aplinkybės nesupuola, trečiasis suskubo pareikšti žinąs, kiek visa tai kainavo ir kam galėjo būti naudinga. Kiekvienas stengėsi Įvykį nutapyti kuo ryškiau ir paveikiau, kol galiausia, patekęs tarp argumentų kūjo ir įkaitusio vaizduotės priekalo, Įvykis virto sąmokslo teorija. Sąmokslo teorijos terminu vadinami mėginimai kokį nors ypatingą politinį, socialinį ar istorinį įvykį arba jų virtinę paaiškinti slaptu užkulisiniu įtakingų asmenų ar organizacijų susitarimu veikiausia tokie pat seni kaip ir žmonija. Tyrinėjantieji šį reiškinį pastebi, kad nors didelei daliai tokių teorijų trūksta realaus pagrindo, norinčiųjų tikėti jomis nemažėja. Dėl to kaltas galingas emocinis sąmokslo teorijų užtaisas, sukuriamas įrodymų stokojančius įvykių epizodus užpildant savaip parinktais argumentais, tingumas ar nesugebėjimas ieškoti kitokių galimų aiškinimo versijų ir galybė kitų, ne mažiau žmogiškų veiksnių, pradedant siekiu suversti visą atsakomybę už padarinius kitiems ir baigiant noru tikėti, kad nepaprasti dalykai nutinka tik dėl ypatingų priežasčių. Sąmokslo teorijų aukso amžiumi neabejotinai tapo praėjęs šimtmetis. Ko verti vien XX a. pradžioje Rusijoje pasirodę antisemitiniai Siono išminčių protokolai, aprašantys tariamus žydų planus užvaldyti pasaulį.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

XXI amžius – sąmokslo ir religinių karų amžius

2006-12-28 | Rumunų kilmės kultūros istorikas Mircea Eliade teigė, kad metų sandūra tradicinių visuomenių žmonėms visada keldavo tikrą stresą - vieno ciklo pabaiga ir naujo laukimas sužadindavo įtampą, kuriai išlieti senesniųjų amžių žmonės pasitelkdavo ritualines orgijas, ir metų sandūra visada pasireikšdavo tam tikra sumaištimi bendruomenėse. Civilizacija galbūt apmalšino nerimą ir įtampą, suteikė Naujiesiems apmąstymo ir apibendrinimo atspalvį: baigiantis metams, verslo kompanijos atlieka auditą ir skaičiuoja pelną arba nuostolį, o ekspertų, vertintojų ar politikų rangą turintys viešai svarsto, kas buvo gerai ir kas nelabai, ko galima tikėtis naujaisiais. Vis dėlto tradicinėms kultūroms būdingos sumaišties elementų metų sandūroje išliko. Turbūt ryškiausiai sumaištis regima stebint visuotinį apsipirkimą, tarpais įgyjantį masinės isterijos požymių. Vis dėlto besibaigiantys metai - gera proga pasvarstyti apie amžių, kuriame gyvename. Ir net mėginti svarstyti, kas mūsų laukia. Pasaulio spaudoje vis pasirodo tekstų, kurie vienaip ar kitaip aptaria bendruosius civilizacijų klausimus. „Gyvename sąmokslo teorijų aukso amžiuje. Maždaug 27 proc. britų mano, kad princesę Dianą veikiausiai užmušė mafija iš Vindzoro rūmų. Su tuo sutinka 86 proc. arabų. Apie 36 proc. Amerikos piliečių mano esant „tikėtina" ar „labai tikėtina", kad Jungtinių Valstijų valdžia pati organizavo teroro aktus Pasaulio prekybos centre, taip norėdama pateisinti savo vykdomą karą.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Sąmokslo teorijos ir praktika

2006-12-14 | Pesimistai ir šiaip silpnesnių nervų žmonės tvirtina, kad blogiau, nei šiuo metu yra Lietuvoje, būti negali. Optimistas atšautų: gali. Juk Lietuvoje neparankių valdžiai žmonių radioaktyviu poloniu-210 dar nenuodija, kaip Aleksandro Litvinenkos, ir net nešaudo, kaip Anos Politkovskajos. Nebent praradusius vadovybės pasitikėjimą pareigūnus išsiunčia į Baltarusiją, kur jie patys paslaugiai iškrenta iš devinto aukšto. Tokias įtikinamas oficialias nelaimingo atsitikimo versijas bando paneigti tik visokie niekingi sąmokslo teorijų kūrėjai. Tokie ir platina fantazijas, kad Rusijos specialiosios tarnybos nuodija ir šaudo V. Putino priešininkus. Šių sapalų Kremlius net nekomentuoja. Rusijos specialiosios tarnybos nėra kokie mokslinio tyrimo institutai, kad užsiiminėtų sąmokslo ar kitomis teorijomis. Jas domina ne sąmokslo teorija, o praktika. Šiuo atžvilgiu Lietuvos Valstybės saugumo departamentas dar išgyvena kūdikystės amžių ir vartosi teorijos vystykluose. Kyla rimtų įtarimų, kad Valstybės saugumo departamento vadovybė vis dar tiki, kad sąmokslo teorijos egzistuoja, ir šiais prietarais klaidina visuomenę. Ir net valstybės vadovus - Prezidentą, Premjerą ir Seimo Pirmininką. Todėl jie ir stojo mūru ginti Valstybės saugumo departamento. Nuo ko? Be abejo, nuo priešų, be kurių negali išsiversti visos sąmokslo teorijos, teigiančios, jog nelaimės, kurios nutinka visuomenei, o šiuo atveju Saugumui, yra galingų žmonių arba jų grupių klastingų planų padarinys. Kas tie priešai?

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Britų policija neigia sąmokslo teorijas dėl princesės Dianos žūties

2006-12-14 | Paskelbdama trejus metus trukusio Dianos žūties aplinkybių tyrimo rezultatus Didžiosios Britanijos policija ketvirtadienį patvirtino, jog Velso princesė žuvo nelaimingo atsitikimo metu, ir nepagrįstais pavadino teiginius, jog ji buvo nužudyta, praneša britų žiniasklaida. Pristatydamas išvadas buvęs policijos viršininkas Džonas Stivensas (John Stevens) taip pat paneigė spaudoje pasirodžiusius pranešimus, neva Diana žūdama buvo nėščia. Apie 1997 metais Paryžiuje įvykusią avariją, kurios metu taip pat žuvo princesės mylimasis Dodis Al Fajedas (Dodi al Fayed), iki šiol sklandė daugybė gandų. Spaudoje netgi buvo pasirodę pranešimų, kad Diana galėjo būti nužudyta tai palaiminus karališkajai šeimai. "Tai buvo nelaimingas atsitikimas. Tyčia nesikėsinta nė į vieną automobilyje buvusį žmogų", - sakė Dž. Stivensas. Anot jo, nustatyta, kad per avariją taip pat žuvęs automobilio vairuotojas Henris Polas (Henry Paul) automobilį vairavo neblaivus ir nesilaikė leistino greičio. Tyrimo metu buvo apklausta apie 400 žmonių, tarp jų princas Čarlzas ir saugumo tarnybų vadovai, ant kurių įtarimų šešėlį meta D. al Fajedo tėvas Mohamedas al Fajedas (Mohamed al Fayed).

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Gyvenimas po tikrovės

2006-10-06 | Ateities vizija gali persimainyti per vieną dieną ir niekada nebūti tokia kaip buvo... įprasta manyti. Tuomet, gal tai suteiktų pagrindo pradėti nepasitikėti dabartimi. Ar šiandieninė tikrovė negalėtų būt permainyta taip radikaliai, kaip tik mūsų sąmonė pajėgtų išgyventi, priimti naują suvokimo būdą? Laikų ar pasaulio pabaiga, prie kurios mes jau imame priprasti, įtraukia negatyvias tiek "fizines" apraiškas, kaip globalinės katastrofos, tiek dvasinius reiškinius, kaip moralinį žmonių nuopuolį, nesąmoningumą - kas tarpusavyje aiškiai siejasi, pavyzdžiui, ekologinių krizių akistatoje. Aklai egocentriški žmogaus poelgiai neigiamai įtakoja aplinką, kurios "susirgimai" pasireiškia žemės drebėjimais ar uraganais. Jau vis rimčiau skamba prielaidos apie pastarųjų tiesiogines sąsajas su besaikiu resursų ir ypač naftos eksploatavimu, šeimininkiškai siurbiant iš žemės gelmių. Tuo tarpu nafta išlieka ir destruktyvių karinių bei politinių konfliktų objektu. Ar mes pakliuvę į spąstus? Tačiau laikų ar epochos, kaip pasaulėžiūros pabaiga gali būti, jei ne tokia fiziškai drebinanti, tai sukrečianti meta-fiziškai iki pačių sielos gelmių. Tikrovė juk beveik pilnai priklauso nuo mūsų įsitikinimų, nes esminė jos dalis visiškai nepatikrinama "apčiuopiamai". Pasaulėžiūros normos tai savotiškas tarpusavio susitarimas, įsitikinimų sistema, kurią niekas nenori palikti savaime lyg kybančią ore.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!