LT   EN   RU  
2021 m. lapkričio 27 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Sąmokslo teorijos
Psichiatrijos sąmokslas

2010-01-10 | Labiau įgudęs skaitytojas skaitydamas tekstą visada mato ir potekstę, be kurios neįmanoma iki galo suprasti ir pačio teksto. Teksto sąvoką galima traktuoti ir plačiau - tai gali būti ne tik filologinis knygose esantis tekstas, bet ir įvykiai, kuriuos paverčiant tekstu, pavyzdžiui, žiniasklaidoje, beveik neišvengiamai atsiranda ir potekstė, išduodanti tarkime žurnalisto interpretaciją ir bandyma ką nors traktuoti norimu rakursu. Kitaip sakant, tiek tiesiogine prasme, tiek netiesiogine prasme matoma teksto dalis visada slepia potekstę, kuri, jeigu tekstas bando ką nors nuo žmonių nuslėpti, mokant skaityti, gali būti iškelta į paviršių. Paviršius dažniausiai atspindi pastangas manipuliuoti, tačiau sujungus šį paviršių su teksto gelme, gaunamas visas vaizdas. “Valstybės” spektaklio paviršiuje potekstę pamatyti galima įvairiais būdais. Įprastine filologine prasme, knygos paviršiuje, tas slaptas mechanizmas, kuriantis tekstą nematomas tiesiogiai; tiesą sakant, šis mechanizmas yra autoriaus prote, kuris net nenorėdamas to, atsispindi teksto paviršiuje, kuris yra ta gija, kuri veda į teksto gelmę. Bet kokiu atveju pasakomas požiūris ar išduodamas koks nors slaptas tikslas, parodantis, kas yra ją išreiškęs žmogus. Kalbant apie socialinį spektaklį, “valstybę”, “demokratiją”, paviršiaus slepiama potekstė yra socialinė, ne psichologinė, bet ir šiuo atveju, tai yra mechanizmas, kuris nerodomas spektaklio paviršiuje ir prie kurio gali prieiti tik išrinktųjų klanas.

Lankomumo reitingasKomentarų: 2

plačiau >>

Studentų blogas: sąmokslo teorijos

2009-12-22 | Kai Lietuva vadavosi iš Tarybų sąjungos gniaužtų, mes matėme vieną aiškų tikslą – įveikti priešą ir pasiekti nepriklausomybę. Mes nesusimąstėme, ar nepriklausomoje Lietuvoje būsime laimingesni, mes tiesiog jautėme, jog esame vieningi, drauge vienas šalia kito ir žiūrime ta pačia kryptimi – mes rūpinomės vienas kitu. Nežinau, kodėl, tačiau žmonės turi keistą norą turėti priešų. Kai šie egzistuoja, tauta tampa nepaprastai vieningi. Tuomet ji gali iškęsti didžiausius nepriteklius, bet vis tiek jaučiasi laimingi (įrodymas, jog ne piniguose laimė). Ne todėl, kad turi arba neturi pinigų, bet todėl, kad jaučia bendrumą su kitu žmogumi ir juo pasitiki. Priešas mus suvienija bendram tikslui ir mes jaučiamės saugūs, nes turime aiškią gyvenimo kryptį, atsiranda tikslas gyventi. Žlugus Tarybų Sąjungai, išnyko bendras priešas ir mes pradėjome žiūrėti kas sau, atsirado nesutarimai, savi interesai, noras gyventi geriau už kaimyną. Mes nustojome mylėti kitus ir pradėjome rūpintis tik savimi. Tačiau ir čia mes imame ieškoti bendrų priešų: jei šalyje prasideda blogas gyvenimas (pvz. pasaulinė krizė), mes nesigiliname, kas dėl to kaltas, neieškome krizės priežasčių ir jos sprendimo būdų. Nežinau, kodėl (galbūt dėl menko išsilavinimo ar žemo intelekto, o galbūt todėl, kad be mūsų pačių mums daugiau niekas neberūpi), mes vėl taip pat vieningai surandame priešus tarp savų – „atpirkimo ožius“ valdžioje, blogą viršininką arba „tą gyvatę Oną“ darbe, kvailą žmoną arba nepaklusnius vaikus namuose.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Keisčiausios sąmokslo teorijos apie A. Hitlerio likimą

2009-09-30 | Atradimas, kad kaukolė, kuri kaip iki šiol manyta buvo Adolfo Hitlerio, iš tikro yra moteriška tik dar labiau pakurstė įvairiausio plauko sąmokslo teorijas. Kai kurios iš jų apskritai verčia abejoti žmogiškosios logikos galimybėmis. Tad nors tiesos grūdo šioje publikacijoje ir nebus, bet neatsilaikėme pagundai pristatyti populiariausius spėjimus apie A. Hitlerio likimą. Taigi, jeigu nuo seno saugoma kaukolė su kulka galvoje nepriklausė A. Hitleriui, tuomet koks jį galėjo ištikti likimas? Gandai, kad A. Hitleris iš tikro nenusižudė 1945 metais ir yra gyvas sklido jau eilę metų. Dalis sąmokslo teoretikų teigia, kad nacistinės Vokietijos lyderis yra gyvas ir šiandien. Tiesa, tokiu atveju balandį A. Hitleris turėtų švęsti 121-ąjį gimtadienį. Laikraštis „The Daily Telegraph“ pristato 4 keisčiausias sąmokslo teorijas, susijusias su tariamu A. Hitlerio išsigelbėjimu. Kai kurie aukšto rango nacistinės Vokietijos veikėjai, tarp kurių buvo ir „Holokausto architektas“ Adolfas Eichmannas, ir „mirties angelu“ vadinamas gydytojas Josefas Mengele, iš tikro pabėgo į Argentiną. Po to, kai prie šios Pietų Amerikos valstybės krantų atplaukė du povandeniniai laivai, imta kalbėti, kad prie savo buvusių bendrų Argentinoje prisijungė ir A. Hitleris. Tačiau vienu iš povandeninių laivų atplaukęs karininkas Heinzas Schafferis tai griežtai neigia. Povandeniniai laivai U-530 ir U-977 Argentinos uoste Mar del Platoje pasidavė atitinkamai 1945 metų liepą ir rugpjūtį.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Ar A.Hitleris tikrai nusižudė?

2009-09-28 | 1946 m. rusų rasti palaikai buvo ne Adolfo Hitlerio, o nežinomos moters, rašo guardian.co.uk. Daugybėje A. Hitlerio biografijų tradiciškai rašoma, kad 1945 balandžio 30 d., kai rusai bombardavo Berlyną, jis nusižudė kartu su Eva Braun – išgėrė kalio cianido piliulę, o paskui nusišovė. Kai kurie istorikai abejojo, kad fiureris nusišovė, ir spėliojo, jog tiesiog norėta, kad jo savižudybė didingiau atrodytų. Visgi nusišovimo versiją tuo laiku patvirtino rusų iš bunkerio paimta peršauta kaukolė, kuri 2000 m. buvo rodoma Maskvoje. Po naujų tyrinėjimų A. Hitlerio biografiją gali būti perrašyta ir likti nebaigta. Amerikiečių tyrėjai teigia, kad dešimtmečius sovietų žvalgybos slapta saugota kaukolės dalis yra 40 m. moters, kurios tapatybė nežinoma. Kaukolės DNR tyrimų rezultatai šiuo metu yra saugomi archyve Maskvoje, o jie buvo atliekami Konektikuto (JAV) universiteto genetikos laboratorijoje. Jų rezultatai abstulbino mokslininkus. Konektikuto archeologas Nickas Bellantonis sako, jog iš pat pradžių buvo aišku, kad kažkas ne taip: „Kaulas buvo labai plonas, vyrų kaulai tvirtesni.“ Anot mokslininko, sprendžiant iš kaukolės siūlių (tarp kaukolės kaulų išsidėstęs skaidulinis jungiamasis audinys), žmogui turėjo būti apie 40 m. A. Hitleriui 1945 m. balandį sukako 56 m. Dabar gi atlikti DNR tyrimai parodė, kad kaukolė yra moters. Nebeliko vienintelio įrodymo, kad A. Hitleris nusišovė. Galbūt kaukolė yra A. Hitlerio mylimosios E. Braun, kuri mirė būdama 33 m.?

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Vien tik sąmokslai apie mus?

2009-09-21 | Sociologiniai tyrimai rodo, kad net trečdalis amerikiečių tiki įvairiomis sąmokslo teorijomis. Potraukis visur matyti sąmokslus tikriausiai slypi žmogaus prigimtyje. Juk tokios populiarios nuomonės, kad pasaulį valdo masonai, iliumnatai ar kitos slaptos organizacijos. Filosofas Carlas Popperis yra išsitaręs, kad sąmokslo teorijos suvešėjo tada, kai žmogus nustojo tikėti į Dievą ir paklausė: o kas yra vietoje jo? Juk atsitiktinumais nepasikliausi. Norisi tikėti, kad už įvairių atsitikimų pasaulyje stovi kažkas, kažkieno protas ir ranka diriguoja įvykiams. Kažkas nusprendžia, o mums telieka vykdytojų vaidmuo, kartais netgi to nesuprantant. Ir tada ką galime daryti? Belieka tik stebėti. Na, dar galime nepasiduoti manipuliacijomis ir visur įžvelgti slaptą valią. O tie, kurie tai neigia, yra tų valdytojų parankiniai arba šiaip naivūs žmonės. Gyvenimas sąmokslų pasaulyje yra paranojiškas ir baisiai nuobodus. Kartą pradėjęs visur turi įžvelgti kažkieno slaptus kėslus: net jei išeinant tau nusišypsojo žmona. Kodėl ji šypsosi? Ką tai reiškia? Ir pagaliau – kam ji tarnauja? Taip greitai galima įsitikinti, kad mus valdo net ne masonai su žydais, bet žalieji žmogiukai iš Marso. O blogiausia, kad visas pasaulis tampa vienas didelis sąmokslas. Kai viskas aplink tik sąmokslas, belieka paklausti gal ir pats esi sąmokslo dalis. O tai jau pats greičiausias kelias į ligoninę, kurios palatos duryse nėra rankenų.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kodėl plinta sąmokslo teorijos?

2009-04-29 | Rugsėjo 11-osios nebuvo. Pasaulis vis labiau ritasi į globalios vyriausybės rankas. Žmogus iš tikrųjų niekada nevaikščiojo Mėnulyje. Žydų genocidas yra kruopščiai suredaguotas melas. Atrodo, įvairiausios sąmokslo teorijos šiandien yra ypač populiarios – vis daugiau žmonių tiki, kad tikroji tiesa yra slepiama ir neturi nieko bendro su oficialiąja istorijos versija. Kaip paaiškinti tokį susižavėjimą Paslėptos Rankos mitologija? Kaip suprasti šį žmogaus, ištisų tautų ar socialinių grupių polinkį į ezoteriką ir misticizmą kaip į patikimą tikrovės pažinimo būdą? Prieš pradedant analizuoti tokį sudėtingą ir prieštaringai vertinamą socialinį reiškinį, reikėtų atskirti „sąmokslo“ ir „sąmokslo teorijos“ sąvokas ir pamąstyti apie jų santykį. Sąmokslo teorijos tikslas yra neva atskleisti sąmokslą, tai darydama ji formuoja naują požiūrį į realybę ir nejučia konstruoja naują sąmokslą. Ypač jei pati sąmokslo teorija yra melas, kaip Siono išminčių protokolai, kurie dar iki šiol „padeda“ kai kurioms žmonių grupėms „suprasti“ ir „paaiškinti“ įvairiuose erdvės ir laiko matmenyse išsidėsčiusius pasaulio įvykius. Arba kaip internete gausiai paplitę dokumentiniai filmai, kurie, prisidengdami mokslu, siekia atskleisti sąmokslą, tačiau paleidžia į pasaulį aibę naujų nepagrįstų (konspiracinių) idėjų. Iš to kyla sąmokslo teorijos santykio su mokslu problema. Moksliniai tyrimai, teikiantys konspiracines idėjas paneigiančius duomenis, gali būti lengvai priskiriami prie to paties sąmokslo.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Apie "sąmokslo teorijas"

2009-02-18 | 20 a. būta pačių įvairiausių sąmokslų ir sąmokslo teorijų. Ko verti vien gerai žinomi ir istorikų ištyrinėti komunistinis ir fašistinis sąmokslai. Tačiau šiame įraše mus domina ne konkretūs sąmokslai ir sąmokslo teorijos, bet bandymas pasiaiškinti, kas tai yra iš principo ir kokie yra svarbesni šio socialinio reiškinio bruožai. Pirmiausiai apibrėžkime, kas tai yra sąmokslas, kas šiuo žodžiu įvardijama ir kodėl informacija apie kai kuriuos sąmokslus vadinama "teorija", taip siekiant išslaptintą informaciją sumenkinti. Sąmokslas yra grupės asmenų slaptas susitarimas kokiam nors neteisėtam veiksmui, siekiant pažeidžiant įstatymus pasiekti kokį nors tikslą, žalinga plačiajai visuomenei ir demokratinei valstybei. Istorijos eigoje, dažniausias sąmokslo tikslas būdavo neteisėtai užgrobti valdžia arba užvaldyti žmones. Be valdžios dar gali pasitaikyti sąmokslų susijusių su turto užvaldymu neteisėtu būdu. Taip pat galima paminėti ir pseudomokslinius sąmokslus prieš tam tikrus socialinius sluoksnius, pavyzdžiui, eugenika. Kada sakoma, kad sąmokslas yra tik "teorija"? Akivaizdu, kad tada kai nėra akivaizdžių įrodymų, bet disponuojama tik tam tikrų ženklų ir požymių analize ir logiškai išprotaujama, kad kokia nors grupė slapta gali siekti neteisėtų tikslų. Aišku, čia yra įvairių variantų ir galimybių užsiimti manipuliacijomis, apie kurias pakalbėsime toliau. Matome, kad sąmokslo teorijos atsiranda įvairių grupių ar net sluoksnių santykiuose.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Įsimintiniausi pasaulio sporto sąmokslai

2009-02-10 | Per visą pasaulio sporto istoriją netrūko prieštaringų varžybų baigčių, abejotinų teisėjų švilpukų lemiamais momentais. Įrodyti, ar pasaulio sporte klesti korupcija, ar rezultatai jau žinomi iš anksto, be galo sunku. Tačiau esant neaiškumams diskusijos ilgai netyla. 2006 metais Totenhemo „Hotspur“ futbolo komanda buvo per žingsnį nuo didžiojo „Premier“ lygos ketverto – „Manchester United“, „Chelsea“, „Liverpool“ ir „Arsenal“ ekipų dominavimo lygoje, sužlugdymo. „Hotspur“ pergalė paskutinėse sezono rungtynėse būtų nustūmusi „Arsenal“ klubą į penktą vietą, o „Hotspur“ ekipai būtų atsivėręs kelias į išsvajotąją žemę – UEFA Čempionų lygą. Bet lemiamų varžybų rytą jų visi planai ir lūkesčiai žlugo, kai stovykloje išplito paslaptinga liga. Klubo vadybininkas Martinas Jolas prieš rungtynes pranešė, kad visi žaidėjai vemia persirengimo kambaryje. Vadybininkas dar bandė tartis, kad rungtynės būtų atidėtos, tačiau nesėkmingai. Totenhemo komanda išbėgo į aikštę, tačiau atrodė blankiai, pralaimėjo rungtynes rezultatu 1:2 ir čempionate užėmė penktą vietą. Buvo manoma, kad komanda apsinuodyti maistu galėjo viešbutyje – jame žaidėjai valgė prieš pat rungtynes. Visi buvo įsitikinę, kad tai buvo jų konkurentų – „Arsenal“ klubo nešvarus darbelis. Tačiau nacionalinė Sveikatos apsaugos agentūra, ištyrusi viešbutį, neaptiko nieko įtartino, bet tai nesumažino įtarimų, kad „Hotspur“ futbolininkai buvo apnuodyti.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Sąmokslo teorijos: raudonplaukiai gali būti... ateivių palikuonys

2009-01-25 | Egzistuoja sąmokslo teorija, teigianti, kad raudonus plaukus turintys žmonės yra žmonių ir ateivių hibridai. Rimto mokslinio pagrindo tokiam įsitikinimui kaip ir nėra, tačiau teorijos šalininkai visgi nurodo kai kuriuos požymius. Pavyzdžiui, istoriškai žinomas faktas, kad nemažai Europą valdžiusių karalių ir imperatorių buvo raudonplaukiai, kai tuo tarpu procentinė raudonplaukių dalis populiacijoje visada buvo labai maža. Kad ir kaip keistai skambėtų, šios spalvos plaukus turintys žmonės turi ir kai kurių biologinių skirtumų, ne tik susijusių su išvaizda. Raudonplaukės moterys labiau linkusios kraujuoti. Dėl šios priežasties kai gimdo raudonplaukės, gydytojai imasi papildomų medicininių priemonių galimam kraujavimui sustabdyti. Raudonplaukiai ant savo galvos taip pat turi mažiausią plaukų kiekį - 90000, lyginant su 140000 pas blondinus ir rudaplaukius. Be to, liaudyje neretai galima išgirsti legendų apie neįprastą seksualinį raudonplaukių pajėgumą. Istorija šį faktą linkusi paremti, nes seksualiausi istorijoje asmenys (tiek vyrai, tiek moterys) buvo raudonplaukiai. Yra ir kiek kitokios statistikos. Pasaulyje raudonplaukių skaičius sparčiai mažėja, ir šiuo metu jie sudaro mažiau nei 2% visos populiacijos. Kai kurių genetikos mokslininkų teigimu, raudonplaukiai, kurių plaukų spalva (pagal mokslinę teoriją) susiformavo dėl Europoje prieš tūkstančius metų įvykusios mutacijos, gali visai išnykti po maždaug vieno šimtmečio. Kiek ši teorija tikėtina, lieka spręsti tik jums patiems.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Mitingas ir sąmokslo teorija

2009-01-16 | Taigi - mitingas. Tikriausiai niekas nesitikėjo, kad viskas baigsis ne taip, kaip visada. Tai įrodo ir policijos 'pasiruošimas', ir šokas žiniasklaidai. Galiausiai ir mūsų Lietuvėlėje kažkas vyksta, juk dažniausiai lietuviai į politiką žiūri per televizorių, o čia - net sniegas nesustabdė. Bet visgi, kodėl viskas baigėsi riaušėmis? Na, reik prisipažint - manęs ten nebuvo, taigi visi įspūdžiai tik iš medijos. Kiek supratau, patį mitingą pradėjo organizuoti profsąjungos, iškėlusios tiek daug visokių reikalavimų, kad galiausiai nieko nebuvo aišku. Delfi komentaruose platiname kvietime šmėkščiojo vienas žodelis "STOP" (stop tam, stop anam, žodžiu visom blogybėm). Matyt vėliau prie profsąjungų pradėjo šlietis visi kiti: pensininkai, paksistai, Murzos kariauna ir Paleckis, nieko nelaimėjęs per rinkimus, dar kalba apie Darbo partiją. Taigi, gana įvairi kompanija. Tačiau kas organizavo riaušes ir pradėjo mėtyti akmenis? Gėda pripažinti, bet lietuviai gana kultūringa tauta, ne tiek savo kultūra, bet elgesiu ir pan. Kai kam galbūt tai atrodo didelė yda, politiškumo nebuvimas. Galbūt taip ir yra. Taigi, mano sąmokslo teorija - kalti rusai. Tai nėra iš pirštų laužtas teiginys. Bent jau aš sprendžiu iš to, kiek girdėjau (kažkur rašė, kad vienas lozungas buvo net "Rusija, Rusija"). Pagalvokime - ir Latvijoje, ir Estijoje vyko tas pats. Riaušininkai iš anksto viskam jau buvo pasiruošę, mokėjo net ardyti grindinį ir pan. O tam reikia šiokios tokios praktikos ir įrankių.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!