LT   EN   RU  
2021 m. rugsėjo 17 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Sveikata
IBM studija: dauguma sveikatos apsaugos sistemų iki 2015 patirs didelių sunkumų

2006-11-24 | IBM paskelbė naują studiją, kurios išvadose teigiama, jog didelė dalis sveikatos apsaugos sistemų visame pasaulyje iki 2015 metų taps nestabilios ir nepatikimos. Šią, pasaulinę studiją, pavadintą „Healthcare 2015: Win-Win or Lose-Lose?", atliko „IBM Institute for Business Value“. Joje nuodugniai apžvelgiami iššūkiai, su kuriais susiduria sveikatos apsauga, ir pateikiamos pagrindinės būtinų reformų kryptys. Nors naujausi medicinos atradimai, profesiniai laimėjimai, genomų, atkuriamosios ir informacinės medicinos perspektyvos žada pasitarnauti sveikatos apsaugos vystymui, studijoje daroma išvada, jog problemos, su kuriomis susiduria sveikatos apsaugos sistema, privers per artimiausią dešimtmetį atlikti esminius pokyčius. Studijoje aprašomos dabartinės sveikatos apsaugos sistemos problemos, tokios kaip, pvz., augančios sveikatos priežiūros kainos, prasta ir nepakankama jų kokybė. Ateityje, stiprėjant globalizacijai ir demografiniams pokyčiams, brangstant naujoms technologijoms bei moderniems gydymo būdams, šios problemos dar labiau išryškės. Sveikatos sistemos, kurios nebus tobulinamos reaguojant į šias tendencijas, patirs brangiai kainuojančias krizes arba gali apskritai subyrėti. Studijoje pateikiamos rekomendacijos, kaip reformuoti sveikatos apsaugą paverčiant ją veiksminga ir atsakinga.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kaip išsivaduoti nuo depresijos?

2006-10-14 | Dienos trumpėja, naktys ilgėja ir vėsta. Daugelis žmonių užsisklendžia savo namų prieblandoje nuo niūrios lauko aplinkos ir nugrimzta į „rudeninę“ depresiją. Kai artimas žmogus serga depresija, reikia įvertinti, ar tai negresia savižudybe. Tyrimai rodo, kad klausinėjimas apie ketinimą žudytis gali padėti užkirsti savižudybei kelią. Jei savižudybės grėsmė itin didelė, asmenį galima gydyti priverstinai. Mokydamiesi pažinti kitus, išmoksite pažinti ir save bei savo jausmus. Būkite dvasiškai stiprūs ir sveiki, saugokite vidinę pusiausvyrą. Depresija – tai liga, kuriai būdinga liguistai prislėgta, liūdna nuotaika, vangus mąstymas, judesiai ir kalba. Manoma, kad depresiją sukelia paveldimass smegenų veiklos biocheminės pusiausvyros sutrikimas. Be šios priežasties, depresiją gali sukelti ir daugelis kitų veiksnių: paveldimumas, sunkios somatinės (kūno) ligos, alkoholio ir narkotikų vartojimas, hormonų pusiausvyros sutrikimai (menstruacinio ciklo metu, klimakteriniu laikotarpiu, po gimdymo), staigus įprastinių gyvenimo sąlygų pasikeitimas (išėjimas į pensiją, darbo netektis, emigracija), ilgalaikis stresas (mylimo žmogaus mirtis, šeimyninė nesantaika, skyrybos).

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Depresija

2006-10-14 | Depresija – tai nuotaikos sutrikimas, kuriam būdinga liguistai prislėgta, liūdna nuotaika, sulėtėjęs mąstymas, energijos stoka, prislopinti judesiai ir kalba. Greta šių pagrindinių depresijos požymių, dažnai pasireiškia ir savęs nuvertinimo, kaltumo idėjos. Depresija yra plačiai paplitęs sutrikimas, nurodoma, kad net 10 procentų visų gyventojų patiria ilgiau ar trumpiau trunkančias depresines būsenas, dažniau sutrikimas pasitaiko moterims. Depresijai išsivystyti svarbios yra vidinės ir išorinės priežastys. Manoma, kad depresiją sukelia paveldėtas smegenų veiklos biocheminis sutrikimas. Svarbūs depresijos mechanizme yra neuromediatoriai (medžiagos, atsakingos už signalų perdavimą smegenyse) serotoninas, noradrenalinas ir kiti. Depresijai atsirasti rizika padidėja sergant sunkiomis somatinėmis ligomis, ištikus psichologinei traumai, esant ilgai trunkančiam stresui, esant hormonų kiekio kraujyje svyravimams (menstruacinio ciklo metu, klimakteriniu laikotarpiu, po gimdymo). Depresinis sutrikimas diagnozuojamas tada, kai ne trumpiau nei dvi savaites trunka prislėgta, liūdna nuotaika, būna energijos stoka, apatija. Taip pat pasireiškia ir lydintys simptomai: interesų susiaurėjimas, malonumo pojūčio praradimas, miego sutrikimai (dažnai sunku užmigti vakare, atsikelti ryte, žmogus nesijaučia pailsėjęs, būna mieguistas dieną), nerimas, dėmesio sutrikimai, kaltės, pesimizmo ir savęs nuvertinimo jausmai, nuolatinis nuovargis, sutrikęs apetitas ir kūno svorio pokyčiai.

Lankomumo reitingasKomentarų: 3

plačiau >>

Pasaulis suvokia, kad rūkyti – nemadinga

2006-09-14 | Iki rugsėjo 21 d. visi Vilniaus gyventojai ir svečiai, apsilankę prekybos ir pramogų centre "Akropolis" (Ozo g. 25) turės puikią galimybę susipažinti su unikalia plakatų paroda "Ačiū, kad nerūkote", inicijuota Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos (NTAKK). Parodos atidaryme dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorius Romualdas Sabaliauskas, NTAKK prezidentas Aurelijus Veryga, kiti valstybinių institucijų ir visuomeninių organizacijų atstovai, neabejingi rūkymo keliamiems pavojams. Nuo 2007 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigalioja draudimas rūkyti baruose, restoranuose, kavinėse, diskotekose ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose. Atidarydamas plakatų prieš rūkymą parodą ir sveikindamas jos dalyvius, Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorius Romualdas Sabaliauskas pasidžiaugė, kad šis svarbus politinis sprendimas pasiektas aktyviai bendradarbiaujant įvairioms tarptautinėms ir nacionalinėms institucijoms bei organizacijoms. "Ši mūsų rūkymo prevencijos partnerių – Nacionalinės tabako ir alkoholio koalicijos – organizuota paroda yra ypač aktuali šiandien. XXI amžiaus pasaulis jau pradeda suvokti, kad rūkyti yra nemadinga. Mes siekiame, kad ir mūsų šalies gyventojai, o ypač – jaunimas, pasirinktų sveikatą. Mes dėkojame visiems tabako kontrolės politikos bendražygiams ir visiems, nepanorusiems tapti žalingo įpročio vergais, ir nuoširdžiai tariame: "Ačiū, kad nerūkote!"

Lankomumo reitingasKomentarų: 2

plačiau >>

Depresija slepiasi po kitomis ligomis

2006-09-08 | Įvairios depresijos formos diagnozuojamos vis daugiau klaipėdiečių. Tačiau psichiatrai tikina, jog sergančiųjų depresija yra žymiai daugiau, nei žinoma. Kai kurių sergant šia liga neįtaria netgi gydytojai. Klastinga laikmečio liga slepiasi po įprastiniais somatiniais sutrikimais, rašo dienraštis „Klaipėda“. Beveik pusė Klaipėdos psichikos sveikatos centre apsilankančių pacientų serga įvairiomis depresijos formomis. Kaip praneša „Klaipėda“, per pastaruosius trejus metus pacientų, kuriems diagnozuota depresija, centre apsilankė daugiau. 2003 m. nustatyta beveik 400 atvejų, o štai 2005 m. pabaigoje – 536. Šie skaičiai leidžia teigti, kad vis daugiau žmonių ryžtasi kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus. Sumažėjęs darbingumas, apetito ir miego sutrikimai, bejėgiškumo jausmas, sumažėjęs seksualinis potraukis, mintys apie mirtį ar savižudybę – tai depresijos požymiai. Panašūs į depresijos simptomus gali kamuoti tuos, kurie tiesiog yra pervargę, nervingi, juos kamuoja nemiga ar slogi nuotaika. Tai nebūtinai reiškia, kad užklupo liga. Tačiau jei išvardinti požymiai paaštrėja ir užsitęsia kelias savaites ar mėnesius, būtina sunerimti. Klaipėdos psichikos sveikatos centro psichiatrė Svetlana Babaš tikino, kad depresija - rimtas psichikos sutrikimas, jokiu būdu ne užgaida ar kaprizas ar juo labiau tinginystė, rašo dienraštis „Klaipėda“. Depresija dažnai ji slepiasi po kitais somatiniais sutrikimais: bronchine astma, artritu, skrandžio opalige.

Lankomumo reitingasKomentarų: 3

plačiau >>

Moterų depresija

2006-08-14 | Laikoma, kad moterys dažniau nei vyrai patiria depresiją ir sunkiau ją įveikia. Specialistai išskiria aštuonias labiausiai paplitusias moterų depresijos rūšis. Pogimdyvinė. Trunka kelis mėnesius po gimdymo. Ji atsiranda dėl staigaus gyvenimo būdo pasikeitimo, nuolatinės priklausomybės nuo kito žmogaus ir padidėjusios atsakomybės jausmo. Jaunai mamai dažnai būna sunku įprasti prie naujo statuso. Neverta stengtis pergalėti save ir vaidinti mylinčią mamą. Visiškai normalu, kad kol kas nieko nejaučiate savo kūdikiui. Dabar jums būtina priprasti prie permainų bei naujo gyvenimo. Ilgainiui išmoksite būti labai gera mama. Neatsisakykite giminaičių siūlomos paramos. Po gimdymo jums reikia laiko atsigauti. Amžiaus. Ja serga klimakterinio amžiaus moterys. Tuo periodu labai pakinta organizmo hormonų balansas, menopauzė irgi daro neigiamą poveikį. Klimaksas dar nereiškia, kad atėjo senatvė. Be jūsų, niekas nežino, kokius pasikeitimus patiriate. Menstruacijų nebebuvimas dar ne tragedija. Todėl stenkitės nekeisti gyvenimo būdo. Nepamirškite ir hormonų terapijos galimybės, tik būtinai pasitarkite su gydytoju. Kasmėnesinė. Ji dar vadinama priešmenstruacine. Depresija gali pasireikšti ir prieš menstruacijas, ir per jas arba po jų, viskas priklauso nuo organizmo. Niekur nuo jos nesidėsite. Veikiausiai jau pastebėjote, kuriomis dienomis sunkiausia susivaldyti. Pasistenkite tuo metu nepersidirbti, nieko svarbaus neplanuoti ir, jei tik yra galimybė, pabūti namie.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Bučiniai naudingi sveikatai

2006-08-04 | Bučinius apdainuoja poetai, išaukština rašytojai, vaizduoja dailininkai. Skirtingais laikotarpiais bučiniai buvo traktuojami skirtingai, tačiau bučinys - dviejų susijungimo akimirka - turi begalę reikšmių, tad šį fenomeną jau daugelį metų tyrinėja psichologai ir net medikai. Pastarieji, atlikę tyrimus, pateikė išvadas, jog bučiniai gali būti itin naudingi sveikatai. Bučinai balina dantis geriau nei bet kokia balinamoji dantų pasta ir tai ne pokštas. Bučiuojantis burnoje išsiskiria daugiau seilių, kurios nuplauna nuo dantų bakterijas. Bučinai - puiki mankšta veido raumenims. Jei draugiškai pabučiuojate ką į lūpas, dirba tik du veido raumenys, tačiau jei bučiuojatės prancūzišku bučiniu, dirba visi veido raumenys. Bučiniai gali padėti atsikratyti svorio. Per vieną aistringo bučinio minutę sudeginate 23 kcal. Žinoma, gal dėl to nevertėtų atsisakyti abonemento į sporto klubą, bet bučiuotis taip pat nepakenks. Bučiniai padeda atsipalaiduoti ir pamiršti stresą. Jie nukreipia mintis ir leidžia pamedituoti. Bučiniai skatina imunitetą. Bučiuojantis apsikeičiama mažomis dozėmis bakterijomis, tad organizmas gali įgyti imunitetą tam tikroms ligoms.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Milijonas europiečių ieško pagalbos rūkymo prevencijos tinklalapyje

2006-08-03 | Prieš metus startavusiame tinklalapyje www.help-eu.com jau naršė milijonas lankytojų. Rūkymo prevencijai skirti interneto vartai pradėjo veikti 2005-ųjų metų birželį. Šio tinklalapio tikslas– teikti objektyvią ir tikrą informaciją Europos Sąjungos piliečiams. Jame pateikiamos nuorodos organizacijų, galinčių padėti žmonėms mesti rūkyti arba atsispirti nuo pagundos pradėti. Tinklalapio lankytojai taip pat supažindinami su naujausiais ES šalių įvykiais ir projektais. Visa tai pateikiama 20 kalbų. Populiariausia tinklalapio dalis– "Testas", kuriuo galima pasitikrinti priklausomybės nuo rūkymo laipsnį. Po testo lankytojai daugiausia domisi skyriais "Noriu mesti", "Patarimai" ir "Reikia pagalbos". Susidomėjimą tinklalapiu lėmė aktyvi komunikacija televizijoje ir spaudoje, informacinių lapelių, atvirlaiškių platinimas, be to, mielos smulkmenos su kampanijos rekvizitais: apyrankės, kurių jau išdalinta 1,25 mln. vienetų, marškinėliai (30 tūkst.), lankstomi pieštukai (150 tūkst.) bei kuprinės. Apie kampaniją "HELP" - Europos komisijos inicijuojama kampanija už gyvenimą be tabako "HELP" skatina žmones nepradėti ar liautis rūkyti visose 25 ES šalyse. Kampanija daugiausia orientuota į jaunus žmones arba tuos, kurie dirba tarp jaunų žmonių; tikslinę grupę sudaro tiek rūkaliai, tiek nerūkantys. Itin didelis dėmesys kreipiamas į 15-18 metų amžiaus paauglius bei suagusiuosius iki 30 metų.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Svarstoma galimybė sostinės poliklinikų veiklos ir ūkio priežiūrą atlikti viešo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo principu

2006-06-29 | Vilniaus miesto taryba vakar pradėjo svarstyti viešo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo galimybes, Naujosios Vilnios ir Karoliniškių poliklinikų veiklos ir ūkio priežiūrą perduodant privačiam investuotojui. Svarstoma galimybė vykdyti šių poliklinikų veiklos ir ūkio priežiūros koncesijos suteikimo konkursą, taip įgyvendinant pirmąjį Vilniaus miesto savivaldybės ir privataus investuotojo bendradarbiavimo koncesijos pagrindu projektą. Minėtų poliklinikų veiklos ir ūkio priežiūra būtų perduodama privačiam investuotojui pagal konsultantų atliktą galimybių studiją, kurioje pagrindžiama projekto ekonominė ir socialinė nauda, pateikiama paslaugų specifikacija, vertinimo kriterijai. Pertvarkydama poliklinikas Savivaldybė siekia gerinti sveikatos priežiūros įstaigų valdymą, investicinių lėšų pritraukimą, jų racionalų panaudojimą bei pagerinti darbo sąlygas personalui ir medicinos paslaugas pacientams. Sostinės poliklinikų ūkio priežiūros ir veiklos efektyvumo gerinimo galimybes tyrė bei galimybių studiją parengė Savivaldybės skelbtą konkursą laimėjęs konsorciumas, kurį sudaro UAB "Žabolis ir partneriai", advokatų kontora "Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN" bei VšĮ Sveikatos priežiūros vertinimo nepriklausoma agentūra.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Daugelyje kavinių, restoranų ir barų jau dabar nebeleidžiama rūkyti

2006-06-24 | Seimui nusprendus nuo 2007 m. sausio 1 d. uždrausti rūkyti viešojo maitinimo įstaigose, daugelyje kavinių, restoranų, barų jau dabar nebeleidžiama rūkyti. Pagal Tabako kontrolės įstatymą, restoranuose, kavinėse, baruose ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose, kuriose neuždrausta rūkyti, turi būti įrengtos atskiros patalpos (vietos) rūkantiems asmenims. Už šio įstatymo nustatyto reikalavimo pažeidimą juridiniai asmenys baudžiami nuo vieno tūkstančio iki penkių tūkstančių litų bauda. Ekonominė sankcija juridiniams asmenims taikoma nuo 2006 m. gegužės 1 d. Turint omenyje, kad po keleto mėnesio rūkyti viešojo maitinimo įstaigose bus visiškai draudžiama, daugelyje jų rūkyti nebeleidžiama nuo gegužės pradžios. Pagal naują Tabako kontrolės įstatymo redakciją (Žin., 2006, Nr. 61-2175), nuo 2007 m. sausio 1 d. draudžiama rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ar pypkių klubus. Cigarų ir pypkių klubų steigimo tvarką ir sąlygas nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija. Lietuva – ne vienintelė Europos Sąjungos šalis, priėmusi sprendimą dėl rūkymo uždraudimo. Airijoje ir Norvegijoje uždrausta rūkyti visose darbo vietose, baruose ir restoranuose. Italijoje, Maltoje, Švedijoje, Škotijoje, Anglijoje, Estijoje draudžiama ar ribojama rūkyti viešojo maitinimo įstaigose. Dėl rūkymo uždraudimo svarsto Suomija, Latvija, Čekija, Prancūzija, Belgija, Danija.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!