LT   EN   RU  
2020 m. liepos 8 d., trečiadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Geografija
  Mokslas > Mokslo sritys > Geografija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-05-31 Spausdinti Spausdinti
Mineralų, uolienų ir naudingųjų iškasenų ekspozicija

Geologijos institute nuo 1972 metų veikia geologijos muziejus.Vilniuje esančią geologijos muziejaus mineralų ir uolienų ekspozicijos didžiąją dalį sudaro daug metų Jekaterinburge gyvenusio ir dirbusio A. Žukelio (1899-1997) kolekcija, kurią jis 1965 m. padovanojo Lietuvai. Šiuo metu muziejuje saugomos 85 kolekcijos, bendras eksponatų iš įvairiausių pasaulio vietų skaičius - pusketvirto tūkstančio.

Daugiausia mineralų atvežta iš Uralo, Vidurinės Azijos, Užbaikalės, Kaukazo, Kolos. Yra spalvingų mineralų iš Birmos, Šri Lankos, Afganistano, Mozambiko, Australijos, Grenlandijos. Ekspozicijoje puikuojasi Uralo ir Brazilijos smaragdai, ametistai, kalnų krištolas, rubinai, piropai, Australijos opalai, almandinai, Irano turkiai, Pietų Afrikos krokidolitai. Yra brangiųjų ir apdailos akmenų, įvairių juvelyrinių dirbinių iš rubino, smaragdo, kalnų krištolo, malachito.
Meteoritų - "svečių" iš kosmoso - muziejuje yra net dvidešimt šeši. Įspūdingiausi - Sichote-Alynės geležinio meteorito 5,6 ir 2,7 kg gabalai, Zabrodjės (Baltarusija) akmeninis chondritas, Arizonos (JAV) geležinis meteoritas. Yra ir meteoritų, nukritusių Lietuvoje - Žemaitkiemyje ir Andrioniškyje.

Uolienos sugrupuotos pagal kilmę bei sudėtį į magmines, metamorfines ir nuosėdines. Magminės uolienos - tai granitai, pegmatitai, dioritai, gabrai, liparitai, kvarciniai porfyrai, vulkaniniai pelenai, bombos, tufas. Metamorfinės uolienos - tai gneisai, amfibolitai, įvairūs skalūnai, skarnai, milonitai ir kt. Didelę ekspozicijos dalį sudaro nuosėdinės nuotrupinės (smėlis, smiltainis, molis) ir chemogeninės bei organogeninės (klintis, kreida, akmens druska, gipsas, akmens anglis, gintaras bei jo atmainos) uolienos.
Muziejuje iškabintame žemėlapyje pažymėti Lietuvos naudingųjų iškasenų dolomito, klinčių, molio, opokos, smėlio bei žvyro telkiniai, geležies rūdos, anhidrito, valgomosios druskos klodai, mineralinio vandens išplitimas, gintaro sąnašynai, Lietuvoje aptikti nemaži naftos telkiniai, geoterminė Žemės gelmių šiluma.
Lauko riedulių ekspozicija

Dalis Geologijos instituto Geologijos muziejaus yra Vievyje (37 km nuo Vilniaus). Čia unikalios Lietuvos gręžinių kerno saugyklos patalpose eksponuojami uolienų, mineralų ir fosilijų rinkiniai, įrengta akad. prof. J.Dalinkevičiaus memorialinė ekspozicija. Šalia kerno saugyklos 4 ha plote yra lauko riedulių (akmenų) kolekcija: tarp krūmų ir medžių, prie takų pėstiesiems, žaliose vejose grupėmis išdėlioti iš įvairių Lietuvos vietovių atgabenti iki 5-6 m³ rieduliai, kuriuos, anot liaudies padavimų, nešęs ir pametęs velnias.

Šiuo metu ekspozicijoje yra 550 magminių, metamorfinių, ultrametageninių ir nuosėdinių uolienų riedulių. Juos kontinentinis ledynas prieš 20-15 tūkst. metų atplėšė ir atvilko iš Skandinavijos, Baltijos jūros dugno ir salų. Patalpose galima apžiūrėti nuo riedulių atskeltų poliruotų pavyzdžių rinkinį, kuris papildo lauko ekspoziciją ir supažindina su riedulių vidine struktūra. Perfokortose pateikiami riedulių aprašymai, cheminės analizės rezultatai, yra šlifų kolekcija. Lankytojai gali susipažinti su didžiausių Lietuvos riedulių - geologijos paminklų - žemėlapiu ir jų fotonuotraukų paroda.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Siemens (6)    Amfetaminas (2)    Sodininkystė (22)    Lietuvos istorija (110)    Religija ir tikėjimai (315)    Roko muzikos grupės (10)    LNK (2)    Ginklai (22)    Meino meškėnas (2)    Windows (7)    Vabzdžiai (5)    Matematika (2)    Gotai (17)    Visuotinė istorija (44)    Savižudybė (12)    Spiritizmas (4)    Konditerija (10)    Kietieji diskai (17)    Kelnaitės (2)    Sportas (8)    Bibilija (10)    Augalai (8)    Vokiečių aviganis (2)    Breakdance (4)    Homeopatija (5)    Labradoras (2)    Renginiai (31)    Šaudymas iš lanko (2)    Skirmantas Valiulis (32)    Krašto apsauga (27)    Vorai (2)    Bitė (5)    Viešnia iš ateities (2)    Kompiuterio ergonomika (8)    Darbo partija (4)    Ekonomika (259)    Teisėtvarka (24)    Gatvės šokiai (5)    Nusikaltimai (6)    Skinheadai (9)    Kompiuterinis saugumas (43)    Atmintis (4)    Naujieji metai (12)    Žirgų sportas (4)    Romas Kalanta (4)    Klubai (5)    Namų vaizdo technika (2)    Kinas (193)    Dažasvydis (3)    Kailiniai (15)
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!