LT   EN   RU  
2020 m. spalio 29 d., ketvirtadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Geologija
  Mokslas > Mokslo sritys > Geologija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-01-04 Spausdinti Spausdinti
Žmonių veiklos įtaka Neringos kraštovaizdžiui

Suintensyvėjus miško kirtimui, ypač po Septynerių metų karo (1756-1763), Kuršių nerijoje prasidėjo erozijos ir išpustymo procesai. Vejas perpustė senąsias parabolines kopas, formavo naujus reljefo elementus. Tuo metu pradėjo "augti" didysis kopagūbris, kuris Kuršių nerijoje po storu smėlio sluoksniu palaidojo 14 kaimų (Naumiestį, Priedinį, Senuosius ir Naujuosius Naglius, Karvaičius, Senuosius Kuncus, Naująją Pilkopą, Senąją Nidą ir kt.). Nerija tapo atšiauriu smėlio ir vėjo kraštu. Žmogui grėsė realus pavojus, todėl jis pradėjo ieškoti būdų kaip sutramdyti smėlį. Iš pradžių gyvenvietes bandyta apsaugoti statant medinės užtvaras, tačiau tai menkai tepadėjo.

Radikalesnių priemonių imtasi 1768 metais, kuomet Vitenbergo universiteto profesorius J.O.Titius pirmasis pasiūlo kopas apželdinti iš Danijos atvežtais kalninės pušies sodinukais. Darbai vykdomi nuo XIX a. vidurio. Jiems vadovavo tokie specialistai, kaip S.Björn`as, C.J.Wutzke, G.D.Kuwert`as, S.A.Krause, L.Hagen`as, H.Zenftleben`as, F.Ephia`s ir kt. Buvo sutvirtinta Didžiųjų kopų virtinė, per visą neriją suformuotas Baltijos pajūrio apsauginis kopagūbris, kuris sustabdė smėlio pustymą nuo jūros pusės.
Tai unikalus objektas, kurio sukūrimui prireikė ne vieno dešimtmečio. Darbai buvo pradėti 1805 m ir tebesitęsia iki šiol. Kopagūbrio formavimo metodą buvo pasiūlęs Dancingo mokslininkas S.Bjornas. Iš pradžių paplūdimyje buvo sukaltos kuoliukų eilės. Smėlis, migruodamas į nerijos gilumą, susilaikydavo ties kliūtimis ir pamažu kaupdavosi į kauburį. Vėliau į jį buvo smeigiamos naujos kuoliukų eilės ir tokiu būdu kauburys augo. Galutinai jau susiformavęs kopagūbris buvo apželdintas ir vietomis apipintas vytelėmis.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    E - komercija (87)    Filologija (2)    Budizmas (73)    Renginiai (31)    Mama ir vaikas (48)    Metalistai (8)    Žindymas (14)    Sąmokslo teorija (19)    Akvariumai (58)    Konditerija (10)    Katės (33)    Optinis ryšys (12)    EBSW (40)    Kreditai (2)    Avalynė (7)    Namų vaizdo technika (2)    Kelionių įspūdžiai (26)    Arkliai (12)    Politikai (183)    Jautis (7)    Nešiojami kompiuteriai (12)    Psichologija (89)    Kačių veislės (25)    Arbata (10)    Teisė (61)    Toyota (2)    Gaisrininkai (7)    TELE-2 (7)    Architektūra (11)    Medžioklė (63)    Emo (10)    Imtynės (29)    Sveikata (313)    Aerobika (3)    Džiazo muzikos grupės (11)    Skinheadai (9)    Ekologiški produktai (2)    Žydai (32)    Rokeriai (3)    Sel (10)    Helouvynas (7)    Fizika (11)    P2P tinklai (2)    Leo LT (12)    Žala sveikatai (16)    Pramoginiai šokiai (2)    Elektroninės muzikos grupės (3)    Pelės (5)    Džiaugsmas (2)    Runkeliai (18)
1. Žemės drebėjimai ir pasaulio pabaiga
2. Florenso salos hobitai
3. Lietuvoje užfiksuotas 4 balų stiprumo žemės drebėjimas
4. Publikacijos apie geografiją ir kartografiją
5. Kuršių nerijos geologija
6. Kuršių nerijos geologija 2
7. Geologijos instituto 1997 m. publikacijų sąrašas
8. Geologijos instituto 1998 m. publikacijų sąrašas
9. Geologijos instituto 1999 m. publikacijų sąrašas
10. 'EUGEN' suvažiavimas Sicilija '99
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!