LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 7 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Joninės
  Šventės > Joninės
Lankomumo reitingas Atnaujintas: 2015-06-23
Joninės: tradicijos ir papročiai

Joninės švenčiamos gamtos prieglobstyje, kur daug lauko gėlių, įvairių žolynų, tačiau ir Kaune yra daug vietų, kuriose pagal visas tradicijas galima kupoliauti: aplink upės, parkai, kuriuose žydi gėlės.

Kasmet birželio 22-24 dienomis Lietuvoje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Trumpiausia naktis nuo seno sureikšminta, sumistifikuota. Manyta, kad ji stebuklinga. Lietuviai šią naktį švęsdavo Rasų šventę. Vėliau, į Lietuvą atėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su Šv.Jono vardu.

Birželio 24 d. išvakarėse moterys nuo seno rinkdavo įvairiausias gydančias žoleles, nes tikėta, kad šios dienos vakarą surinktos žolelės įgyja ypatingų gydymo galių. Vėliau iš žolelių verdama arbata, jomis apkaišomos palubės, įmetama į tvartus, kad gyvuliai būtų sveiki. Šis moterų veiksmas vadintas kupoliavimu.

Netekėjusios merginos šį vakarą apsivilkdavo baltais lino drabužiais ir dainuodamos eidavo į pievas pinti vainikų. Vainiką jos pindavo iš devynių arba dvylikos skirtingų žydinčių žolynų. Nusipintais vainikais merginos pasipuošdavo galvas, o vėliau iš jų spėdavo ateitį.

Manyta, kad šią naktį stebuklinga ir rasa. Jos surinkus reikia duoti karvėms, kad būtų pieningos, pabarstyti į daržus, kad būtų derlingi, kad neželtų piktžolės. Buvo tikima, kad ūkininkas sulauks gero derliaus, jei šią naktį apibėgs savo laukus ir nuogas pasivolios rasoje.

Šią naktį buvo garbinama saulė. Jai dėkojama už šilumą, šviesą, prašoma jos kuo daugiau šviesti. Naktį ant aukštos kalvos buvo sukuriamas didelis laužas. Buvo manoma, kad kuo toliau apšvies laukus, tuo didesnis bus rudenį derlius.

Visiems gerai žinoma, kad Joninių naktį pražysta paparčio žiedas. Lietuviai nuo seno jo eidavo ieškoti vidurnaktį. Buvo manoma, kad radęs paparčio žiedą žmogus tampa aiškiaregiu - gali girdėti kitų žmonių mintis, todėl žino visas jų paslaptis; supranta paukščių kalbą. Tokie sugebėjimai žmogui atneša turtus ir laimę.

Paparčio žiedo galima ieškoti tik po vieną, o einant gilyn į mišką jokiu būdu neatsigrįžti atgal. Atėjus į miško gilumą ir suradus papartį, po juo reikia patiesti nosinaitę ar skarelę, apsibrėžti aplink papartį šermukšnine lazda, pasidėti indą su šventintu vandeniu, užsidegti žvakę ir melstis. Tuomet suspindės švytintis žiedas ir nukris ant patiestos skarelės. Kol lauksi paparčio žiedo pražystant, tave gąsdins piktosios miško dvasios, todėl turi būti drąsus, susikaupti ir nesigręžioti.

Nupinti žolynų vainikai buvo plukdomi upėmis. Jeigu vaikino ir merginos vainikai susitinka, tuomet geras ženklas.

Šaltinis

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Paukščiai (5)    Kornreksai (3)    Pramogos (191)    Politika (26)    Korupcija (22)    Taksas (2)    Informaciniai karai (11)    Vasario 16 (12)    Maxima (10)    Seimo rinkimai (4)    Televizoriai (2)    Ožiaragis (7)    Picerijos (4)    Miestai (14)    Gender Loops (6)    Ekonomika (5)    Tėvynės sąjunga (4)    Kanapės (15)    Meilė bloguose (6)    Prezidento rinkimai (6)    E - komercija (87)    Britų trumpaplaukės katės (2)    Sportiniai šokiai (2)    Dieta (33)    Mokslininkai (2)    Grybai (3)    Nusikaltimai (6)    Sektos (12)    Logistika (12)    Auklės (3)    Šaulys (7)    Lietuvių valgiai (28)    Parapsichologai (7)    Kovo 8 (3)    Ekologiškas maistas (2)    Jautis (2)    Žala sveikatai (16)    Žinių visuomenė (14)    Garso ir vaizdo technika (2)    Airija (9)    Katalikybė (49)    Valstiečių sąjunga (2)    Kinas (193)    Avalynė (7)    Proza (157)    Alkoholiniai gėrimai (74)    Z.Jurgelevičiaus rubrika (23)    Ekonomika (259)    Interjero dizainas (13)    Variakojis (11)
1. Sveikinimas artėjančių Joninių proga
2. Paparčio žiedai išsiskleis Joninių nakties danguje
3. Kernavėje bus švenčiamos Joninės ir fotografuojamas Tūkstantmečio albumas
4. Joninių papročiai
5. Joninės Jonavoje
6. Joninės - viena gražiausių vasarvidžio dienų
7. Joninės jau laisvos!
8. Joninės ir Rasos - praeities, dabarties ir ateities apmąstymai
9. Joninės
10. Klaipėdietiškos Joninės buvo visuotinės linksmybės naktis
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!