LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 7 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Joninės
  Šventės > Joninės
Lankomumo reitingas Atnaujintas: 2015-06-23
Joninių papročiai

Jonìnės – šventė, švenčiama birželio 24 d., taip pat naktį iš birželio 23 į 24 d., maždaug tuo metu, kai Šiaurės pusrutulyje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis (vasaros saulėgrįža). Šios šventės ištakos Lietuvoje – Rasos šventė, neretai vadinama daugiskaita (Rasos). Po krikšto ši šventė susieta su šv. Jono Krikštytojo gimimo diena.

Papročiai

Nors šventė buvo sukrikščioninta, senieji papročiai liko tie patys. Kai kuriuos jų, negalėdama išginti, Bažnyčia įtraukė į savo apeigas. Išlikę senieji elementai – vandens, ugnies, augmenijos simbolika, tokie papročiai, kaip vainikų pynimas, meilės bei vestuvių burtai, žoliavimas ir kupoliavimas, paparčio žiedo ieškojimas, laužų kūrenimas, šokinėjimas per ugnį ir pan. (išsamiau žr. Rasos). Sukrikščionintose apeigose vietoj karčių-kupolių žolynais puošiami kryžiai, per pamaldas šventinamos vaistažolės, užuot deginus gyvulines aukas, naudojami gyvulių atvaizdai, statulėlės.

Yra paprotys per Jonines spėti orą. Esą, jei Joninių naktis žvaigždėta, tai Kalėdos bus šaltos ir sniegingos. Jei Joninių naktis debesuota, tai Kalėdos bus lietingos ir vėjuotos. Jei Joninių naktis lietinga, tai Kalėdos bus sniegingos, su pūgomis. Per Jonines paprastai spręsdavo apie derlių: jei per Jonines „kubilėlis lengvai prisipildo žalnieruko (vandenuko), tai aruodėlis lengvai prisipildys grūdelio". O „jei per Jonines saulutė greitai išdžiovina paklodėlę, tai žiemą badaus vaikai ir motriškėlės". Šie liaudiški spėjimai ėjo iš lūpų į lūpas šiaurinėje Žemaitijoje bei pietinės Latvijos žemėse. Mokslinių tyrimų, patvirtinančių šiuos spėjimus, nebuvo atlikta, bet žemdirbiai pripažįsta, kad Joninių lietus derliui labai naudingas.

2003 m. Joninės Lietuvoje paskelbtos nedarbo diena. Tai, kad įstatyme minimas tik Joninių vardas, sukėlė diskusijų tarp siekiančių atskirti krikščioniškas Jonines ir senąsias vasaros saulėgrįžos šventes. Šiandien pavadinimai Joninės ir Rasos dažnai vartojami kaip sinonimai, tačiau yra teigiančių, kad Joninės – daugiau masių šventė, neretam besisiejanti su triukšmingomis linksmybėmis ar išgertuvėmis, o Rasos – tegu ir neadekvati, bet reikalinga senųjų tradicijų tąsa.

Kadangi Joninės – šv. Jono diena, dabar yra paplitęs paprotys birželio 24 d. sveikinti Jonus ir Janinas. Jie neretai puošiami vainikais. Rengiamos masinės Joninių šventės, ypač daug žmonių suplūsta į Kernavę, ant Rambyno kalno, į Jonavą, dažnai vadinamą „Lietuvos Jonų ir Janinų sostine". Šiose šventėse susipina Rasų ir Joninių tradicijos – imituojamos apeigos, buriama, tačiau ir sveikinami Jonai.

Šaltinis

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Partizanai (12)    2009 metų horoskopas (15)    Netolerancija (6)    Pagonybė (3)    Kaukazo aviganis (2)    Euro naujienos (2)    Miestų bendruomenės (7)    Apskaita (15)    Chemija (5)    Baikeriai (8)    Kompiuteriniai žaidimai (270)    Skirmantas Valiulis (32)    Pasakos (60)    Laikrodžiai (3)    Dalia Grybauskaitė (16)    Švedija (9)    Šv. Valentino diena (11)    Wing Tsun (14)    Pankiškos muzikos grupės (15)    Radvilos (32)    Kovo 8 (3)    Menas būti kartu (2)    Geografija (22)    Architektūra (11)    Kazimiera Prunskienė (13)    Pyktis (6)    Logistika (12)    Kalbos kultūra (39)    Draugystė (10)    Optinis ryšys (12)    Lobių ieškotojai (3)    Kompiuterių virusai (52)    Žvejyba (30)    Vaiko sveikata (8)    Zigmas Vaišvila (10)    „Lietuvos” kino teatras (13)    Informaciniai karai (11)    Sąmokslo teorijos (19)    Gatvės šokiai (5)    Aukštasis mokslas (13)    Katalikybė (49)    Rašytojai (11)    Pirmoji meilė (3)    Buto remontas (3)    Žiniasklaida (108)    Sportas (180)    Vestuvės (16)    Barai (7)    LNK (2)    Dažasvydis (3)
1. Sveikinimas artėjančių Joninių proga
2. Paparčio žiedai išsiskleis Joninių nakties danguje
3. Kernavėje bus švenčiamos Joninės ir fotografuojamas Tūkstantmečio albumas
4. Joninės: tradicijos ir papročiai
5. Joninės Jonavoje
6. Joninės - viena gražiausių vasarvidžio dienų
7. Joninės jau laisvos!
8. Joninės ir Rasos - praeities, dabarties ir ateities apmąstymai
9. Joninės
10. Klaipėdietiškos Joninės buvo visuotinės linksmybės naktis
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!