LT   EN   RU  
2020 m. birželio 2 d., antradienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Kelionių pasiūlymai
  Turizmas > Kelionių pasiūlymai
Lankomumo reitingas Publikuota: 2002-07-09
Juodkalnija su Želesa
Atleiskite, kad sukurpiau tokį netrumpa atsiliepimą ir užimsiu šiek tiek jūsų laiko, bet manau šitą verta paskaityti bet kam, kas planuoja kelionę į Juodkalniją ar bet kurią kitą šalį su IĮ “Želesa”. Neįtikėtina, kaip firma sugeba sušikti atostogas tokioje gražioje šalyje.

Pirmiausia, vieta, kurioje jie apgyvendina, Bar Susanj, yra ne joks kurortas, o uostamiesčio priemiestis, atitinkamai krantas prastas (stambūs akmenys), pliažas neįrengtas, be dušu, pramogų nerasta, kainos austos, nes nėra konkurencijos, o vietiniai stengiasi paskutinę kapeiką nugręžti nuo tų kelių užsieniečių, kurie ten per klaidą atvyksta. Pvz., jei kainos nesurašytos, o tu klausi “how much”, tai vietinis pasižiūri tau į veidą ir nusprendžia, kiek gali mokėti. Taip mineralinio butelis kainuoja 3 Eurai, o 0,33 Coca-colos – 1 Euras (šiaip parduotuvėse kainos kaip Lietuvoje, bet tikrai ne žemesnės). Be to, pastatas, vadinamas viešbučiu (iš tiesu viešbučio priestatas) yra ne 400 m. nuo jūros, kai skelbiama lankstinuke, o mažų mažiausiai 800 m., jei ne daugiau. Pabandžius vadovui, p. Leonidui, papriekaištauti, buvo pasakyta, kad niekas gero kranto ir super kurorto ir nežadėjo, nors puse grupes išvažiuodami matė stiklinį indą, kuriame buvo supiltas smulkus smėliukas su keliais akmenukais - atseit ten toks krantas. O paklausti, ar mus vežate į kurortą, ar ne, tai ir į galvą nešovė. Toliau - dar gražiau. Vos nuvažiavus, buvo pradėta aiškinti, kad visi turi susimokėti kurorto mokesčius, po 1 USD žmogui į para. Iki išvažiavimo žmonės arba iš viso apie tai nebuvo informuoti, arba, atvirkščiai, buvo informuoti, kad šitas mokestis jau įskaičiuotas į kainą (pvz., mes specialiai domėjomės atskirai, nes pati Želesa savo puslapyje nurodo skirtingą informaciją). Sutartyse tokio punkto nėra. Apskritai mokestis buvo renkamas neteisėtai, nes:

1. vieta, kurioje gyvenome, ne kurortas;

2. apmokestinamas turėtų būti ne turistas, o viešbučio savininkas, nes jei apmokestinamas butu turistas, mokesčiai butu renkami įvažiuojant į tam tikrą teritoriją, kaip pas mus į Kuršių Neriją. Tokiu atveju mokestis turėtų būti įkalkuliuojamas į kelionės kainą;

3. kurorto mokestis Juodkalnijoje tėra 0,5 USD asmeniui, o ne 1 USD, kaip reikalavo p. Leonidas. Moteriai, kuri pirmoji tai išsiaiškino ir jam pasakė, buvo pasiūlyta mokėti 0,5 USD, tik nieko nesakyti kitiems turistams.

Mokesčių mes taip ir nesumokėjome (tiesa, ne visi, kai kurios moterėlės spėjo susimokėti vos Leonidui pareikalavus), bet įsivaizduokite, kad kiekvienas rytas prasideda nuo p. Leonido reikalavimų, ir mūsų atsikalbinėjimų, galiausiai imi vengti bet kokio susitikimo. Atkaklus reikalavimas baigėsi tik tada, kai vienas turistas, vėl tikėdamasis “malonaus” pokalbio, į pusryčius atsinešė filmavimo kamerą. Tada buvo pareikšta, kad mokesčio nemokėjimas yra mūsų sąžinės reikalas, ir jei mes nesąžiningi, galim ir nemokėti.

Agentūrai tiek nusišikt ant visko, kad ji nepabijojo pažeisti ir kai kurių sutarties punktų: visos šeimos ar draugų grupės, kurios buvo užsisakiusios po du dviviečius kambarius (sutartyse tas aiškiai parašyta), gavo po vieną keturvietį, ir tą tokį ankštą, kad ten akivaizdžiai iš dviviečio padarytas keturvietis, pristatant lovų. Keturios nepažįstamos moterys, važiavusios po vieną, buvo sugrūstos į keturvietį kambarį, iš kurių 2 turėjo gulėti vienoje dvigulėje lovoje po viena antklode! Tiesa, antrą antklodę jos išsiprašė. Rankšluosčiai, nežiūrint to, kad kambarys "keturvietis", buvo tik 2, ir tik į keliones vidurį buvo duota dar po 2. Išvažiuojant visi, aišku, matė kažkokius mistinius planus, kuriuose buvo rodomi erdvūs 2 kambariu apartamentai su bendromis virtuvėlėmis - nieko net panašaus ten nėra.

Vos atvažiavus paaiškėjo, kad nei viena ekskursija nėra suorganizuota, nors išvažiuojant visi gavo programas su žavingais aprašymais (beje, pamatyti Juodkalnijoje yra labai daug ko, puikus pajūris, jaukūs, nors ir nedideli senamiesčiai, gilyn į šalį yra keletas unikalių istorinių ir kultūrinių objektų, nepaprastai gražus Skadaro ežeras, daug veikiančių vienuolynų). P. Leonidas sėdo organizuoti jų su viešbučio savininkais. Priorganizavo 1 dienos plaukimą su “jachta” (tai jis taip sake, iš tiesu ten 15 vietų valtis su motoriuku, į kurią sugrudo 30 žmonių. Vietiniai kraupo išgirdę, kaip mes ja plaukėme, nes per kelis metus viena tokia perpildyta valtis apvirto, nuskendo 8 mokiniai ir 2 mokytojai) už 10 Euru – tiesiog 20 km nuplaukimas pirmyn ir atgal, su paleidimu neribotam laikui pliaže - va jums ir visos dienos ekskursija.

Pareikalavus kitų ekskursijų į kultūrinius ar gamtos objektus, buvo pasakyta, kad ekskursijos yra, sąrašas su kainomis iškabintas. Pamatę kainas, visi žagtelėjo – po 40 Eurų. Buvo akivaizdu, kad niekas į jas už tokią kainą nevažiuos, nes pati kelionė kainavo 750 Lt, akivaizdu, kad ją rinkosi pakankamai kainai jautrūs vartotojai; šeimai su dviem vaikais tokia vienos dienos ekskursija kainuotų apie 560 Lt. Tai buvo daroma tam, kad niekas nekvaršintų galvos su ekskursijomis, taip vadovas ir pasakė: "Kad nesakytume, jog ekskursijų nebuvo". Beje, viena moteris siūlėsi už raftingą Taros upe sumokėti bet kokią sumą, kad tik ją nuvežtų. Leonidas išmetė: “90 USD”, tikėdamasis, kad jai atšoks fantazija, o ji sako: “gerai, aš sumokėsiu”. Jis apšalo, pradėjo trinti kažką, kad raftingas trunka 3 dienas, labai sunku ten privažiuoti ir pan. O kodėl anksčiau šito nesakė?

Aš išvažiuodama domėjausi nardymu – buvo pasakyta, kad viskas yra, kainuoja aišku nepigiai, bet tikrai bent vieną kartą su instruktoriumi verta pabandyti. Nė su ten nardymo nerasi, jokiu instruktorių taip pat, nebent nardymu vadintum jūros ežių gaudymą su plaukiojimo akinukais. 40 Eurų kaina už ekskursiją visiškai neadekvati, turint omeny, kad visiem išvažiuojant žadėjo labai pigias ekskursijas, iki 20 Eurų (vienintelis Dubrovnikas turėjo kainuoti 40 Eurų, nes jis atseit yra Kroatijoje, gana toli, ir labai gražus – jo nebuvo iš viso), atstumai - daugiu daugiausiai 100 km, dauguma iš viso apie 50 km., benzino kainos kaip Lietuvoje, ir vietinis transportas nebrangus. Pvz., siūlė ekskursiją į Kotorą (66 km) už 40 Eurų, kai į vieną pusę valstybiniu autobusu kelionė kainuoja 2,80 Euro. Į Stary Bar griuvėsius, esančius už 7 km. (laisvai galima pėsčiom nueiti arba už 5 Eurus nuvažiuoti keturiese su taksi), irgi buvo siūloma važiuoti už 10 Eurų, tiesa, su pietumis, bet iki to laiko visi jau buvo sotūs Leonido pažadų ir žinojo, ko vertos jo vaišės ir ekskursijos, tai visi ten apslankė savarankiškai ir labai džiaugėsi.

Į Ostrogą (fantastiškas vienuolynas), esantį už 130 km., su mikriuku, kuri susiradom patys, varėm už 15 Eurų pirmyn atgal, jei būtų buvusi grupe, būtų dar pigiau. Apkritai 10 vietų mikriuką su vairuotoju galima gauti už max 120 Eurų visai dienai važiavimui bet kur (dar galima ir REIKIA DERETIS). Skaičiuokit, kokios išeina sumos. Paklausus, iš kur tokios kainos, sako, kad visur įskaičiuotos gido paslaugos. Gidė irgi verta atskiro paminėjimo. Išvažiuojant buvo žadama, kad bus "rusiškai kalbanti gidė". Tenai mums pristatė kokių 18 metu mergužėlę, slovakę, gyvenančią Juodkalnijoje, kuri atseit kalba rusiškai. Ji rusiškai geriausiu atveju supranta ir gali paaiškinti pačius primityviausius dalykus, pvz., gali pasakyti, kad autobusu reikia važiuoti iki Budvos, o tada persėsti ir važiuoti kur nors kitur, bet nieko daugiau nei apie šalį, nei apie istorinius objektus tikrai ne. Jei einant mus sudomindavo koks nors pastatas, ji eidavo, paskaitydavo, kas ten yra, tada ateidavo ir pareikšdavo, kad čia "kažkokio valdovo kažkokie rūmai". Tiek žinių.

Nerealiai klaikus buvo maistas. Už pusryčius dar Lietuvoje susimokėjome po 10 Lt. Už savo 10 Lt, tuoj apsiverksiu, gaudavome paraikytos bulkos, du griežinėlius šlapdešres, tepamo sūrio trikampėlį ir 25 g. medaus. Iš viso išeina 3 sumuštiniai su gal 16 kartų perskiesta arbata. Jokios daržovės, jokio vaisiaus, visa tai už 3 Eurus, kai už tokią kainą restorane su gyva muzika galima gauti didelį mėsos patiekalą. Lietuvoje kai kam buvo žadėtas švediškas stalas, kai kam - karštas patiekalas, matyt, pagal veidą. Kažkas pabandė valgyti pietus. Už 6 Eurus gavo šaltų spagečių ir kelis vaisius. Daugiau niekas nebevalgė – net ir tame mūsų kaime, kur kainos palyginus aukštos, buvo galima rasti patiekalų už 3-5 Eurus, o kiniečių restorane už 5 Eurus susirasti patiekalą dviems. Apskritai ten veikia kažkokia p. Leonido mafija: mus vedė vakarieniauti į viešbučio savininko brolio restoraną, kuriame kiaušinienė kainuoja 3 Eurus, mėsinis patiekalas – 8 Eurus, žuvis – 10-15. Ir tai šalyje, kur viskas, anot agentūros, pasakiškai pigu (dar vienas mitas, gal tik naminis vynas pigus, visa kita min. kaip Lietuvoje, jei ne daugiau) Kažkoks įsivaizdavimas, kad visi tokie idiotai ir puls valgyti nežiūrėdami, vien p. Leonido paraginti. Net ir važiuojant vesdavo į nerealiai brangias vietas, kuriose visa grupe kraupo nuo kainų (prieš tai dar perspėdavo kitur nevalgyti, nes brangu, bet “tuoj stosime ten, kur pigu, ir maistas labai geras"), užtai p. Leonidą visi mate valgantį, tik niekas nematė mokančio už maistą (išvadas darykite patys).

Į bet kokius priekaištus p. Leonidas reaguodavo maždaug taip: jūs patys idiotai ir nežinote, ko norite. Jei nepatinka, važiuokite į Antaliją ir pažiūrėkite, kokios ten kainos. Mokėkite po 2000 lt ir tada reikalaukite serviso. Išsidirbinėjo juodai, jokio atsižvelgimo į klientų pageidavimus, nors kai ką tikrai buvo galima padaryti be didelių pastangų ir išlaidų. Beje, tai, kad kelionę lydi pats įmonės vadovas, buvo pateikiama kaip labai didelis pliusas ir garbė mums, o pasirodo, tai yra pats blogiausias dalykas, kuris gali atsitikti – joks samdytas vadovas neleistų sau taip išsidirbinėti, nes iš karto būtų atleistas, o šitam į viską nusispjauti.

Įdomumo dėlei pasidomėjome, kiek kainuoja lova Juodkalnijos pajūryje. Padoriame kurorte Sutomore, esančiame 6 km nuo Bar Susanj, kur gyvenome, lovai kainuoja apie 5 Eurus, aplink mus - 4-5 dar ir su pusryčiais, kai mūsų vien pusryčiai kainavo 3. Išvada maždaug tokia: senis gavo lovas nerealiai pigiai, už 2-3 Eurus, pasiūlė viešbučio savininkams užsidėti ant pusryčių ir pietų, nes visi valgys, dar pažadėjo, kad padės prasukti biznį broliui (jo restoranas), pusbroliui (jis plukdė valtimi už 10 Eurų), plius ekskursijos po 40 Eurų, viršpelnis milžiniškas, visi suplojo rankomis, o turistai iš Lietuvos turi mirtinas atostogas. Keliones metu p. Leonidas atsišaudė nerinkdamas žodžių, grįždamas atgal širdingai atsiprašė už tai, kas buvo ne taip, atseit dar pati pradžia jų turų į Juodkalniją (vos neapsivėmiau), o nerealios babkes iš apgautų turistų tai liko. Apie jokias kompensacijas bent jau tiems, pas ką akivaizdžiai buvo pažeistos sutartys, t.y. gavo keturviečius kambarius vietoje dviviečių, net kalba nėjo, jau nekalbant apie subjektyvius dalykus, kaip nepasitenkinimą vieta ar servisu.

Važiavimas autobusu atgal irgi buvo įspūdingas. Lekiama nerealiu greičiu, nesilaikoma jokiu stojimo taisyklių (aišku, ne paslaptis, kad ir kiti nesilaiko, bet čia jau is viso buvo prasilenkta su sveiku protu), ir vis tiek į viešbutį Slovakijoje atvežė tik 1 nakties, nors pagal programa turėjo būti dar vakariene slovakų restorane su gyva muzika.

Beje, dar girdėjau, kad Zelesa užsideda antkainius ant įėjimų į mokamus objektus. Beveik neabejoju, nes mes grįždami stojome Krokuvos vandens atrakcionų parke, ir mums buvo prisakyta pasiimti po 35 zlotus. Kažkas iš važiavusių jau buvo girdėję, kad Želesa surenka po 35 zlotus ir dar pasako, kad tada gaunasi grupinė nuolaida, kai iš tiesų ten valanda kainuoja 14 zlotų, plius nuolaidos 4 žmonėms, laiko maudymuisi skiriama apie 1,5 valandos. Kadangi pas mus ir taip jau buvo visokių konfliktų, o p. Leonidas nugirdo mūsų pokalbius, po 35 zlotus iš mūsų neberinko.

Esu tikra, kad jei nueisite į Želesą ir papasakosite, kokius atsiliepimus girdėjote, išgirsite, kad esu nesveiko proto ir pati nežinau, ko noriu. Bet žinokite, kad kai nuvažiuosite ir tenai dėl ko nors papriekaištausite, tą patį tiesiai šviesiai išgirsite apie save. Ypač jei nusišypsos laimė ir jus lydės ne bet kas, o įmones vadovas.

Apskritai Juodkalniją labai verta aplankyti, gal geriau po keleto metu, nes kol kas šalis kiek atsilikusi ir servisas labai prastas, nors aišku, tai nėra esminis dalykas. Bet tik ne su Želesa - jei nesate nusiteikę avantiūristiškai keliauti savarankiškai, pasijusite įkalinti kažkokiame kaime su klaikiu pliažu.

Jei dar kas nors domina arba apie Želesą, arba apie kelionę į Juodkalniją apskritai, rašykite mailu juodkalniete@takas.lt, ką žinosiu, tą atsakysiu, nes visai nemažai toje šalyje prasimaliau. Netgi turiu keleta nuotrauku, kaip atrode musu garsusis viesbutis, tiesa, nelabai geros kokybes. Taip pat būtų įdomu, jei kas nors galėtų pakonsultuoti, kur tokiu atveju kaip mūsų skųsti agentūrą, ir kas iš mano išvardintų punktų galėtų būti rimtas pagrindas įmonę vienaip ar kitaip nubausti, ar iš viso verta tą daryti. Aš pati tikriausiai nebespėsiu į senaties terminą (10 dienų po grįžimo, jei ką domina), bet manau, kad dar ne vienas iš ten grįš ir norės padaryti kažką panašaus.

Juodkalnietė

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Krišnaizmas (3)    Kompiuteriai (148)    Šventasis Antanas (2)    Aikido (14)    Wing Tsun (14)    Shidokan (3)    Šv. Valentino diena (11)    Vampyrai (9)    Darbdaviai (10)    Specialiosios tarnybos (36)    Shotokan (11)    Toyota (2)    Politika (363)    Sveikata (313)    Erotika (8)    Kulinarija (181)    Hip hop dance (4)    Ištikimybė (4)    Mergelė (7)    Joninės (6)    Paukščiai (5)    IT parodos (10)    Buto remontas (3)    Valstiečių sąjunga (2)    Erich Fromm (5)    Civilinė sauga (7)    Klubai (8)    Mama ir vaikas (48)    Tinklapiai (13)    Auklės (3)    TV3 (4)    Skundai (22)    Kompiuteriniai žaidimai (270)    Spausdintuvai (12)    Metalas (22)    Sekimas ir privatumas (12)    Kazino (10)    Zodiako ženklai (88)    Žmogaus klonavimas (2)    Ekonomika (5)    Bildukai (3)    Procesoriai (28)    Psichiatrija (64)    Kriptografija (3)    Geografija (22)    Vandenis (7)    Jausmai (27)    Brendis (6)    Žvaigždės (19)    Politikai (183)
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!