LT   EN   RU  
2024 m. kovo 19 d., antradienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Klaviatūros
  Technologijos > Kompiuterinės technologijos > Kompiuteriniai žaidimai
Lankomumo reitingas Publikuota: 2005-05-13
Klaviatūros: išbandymas kava ir akmenimis

Kompiuteris turi tris nuo jo neatsiejamus įrenginius, per kuriuos bendrauja su išoriniu pasauliu, – tai klaviatūra, pelė ir monitorius. Retas vartotojas žino, kad šie įrenginiai tėra priedai. Tai nenuostabu, nes kompiuterio be jų neįsivaizduojame.

Patį AK matome retai, nes jis būna nukištas kur nors po stalu, o jei veikia nepriekaištingai, tai net galima ir užmiršti, nes didžiąją laiko dalį praleidžiame spoksodami į monitorių ir maigydami klaviatūros bei pelės klavišus. O jei kažkas nebeveikia, pirmuosius mūsų pykčio protrūkius kenčia ta pati klaviatūra ar pelė.Ar klaviatūros yra patvarios ir gali iškęsti žiaurius kasdienio bendravimo su vartotoju išbandymus? NK laboratorijoje atlikome keletą testų su 13 skirtingų BTC, „Chicony“, „Logitech“, “Microsoft“, „Mitsumi“, „Samsung“ ir „Unikey“ klaviatūrų, keliais dideliais akmenimis bei puodeliu kavos. Rezultatai stulbinantys: dauguma klaviatūrų puikiai atlaiko stiprius smūgius, o kai kurios netgi sugeba veikti sklidinos kavos.

Krentantys akmenys

Pamirškite mechaniniams smūgiams ir vandeniui neatsparias klaviatūras - tai jau kompiuterijos praeitis. Dabar kur kas svarbiau, kaip klaviatūra reaguoja į ant jos krentančius sunkius daiktus (knygas, puodelius ar... įniršusio vartotojo kumščius) ir į vidų įpiltą kavą. Mechaninius smūgius nusprendėme imituoti akmenimis. Redakcijos kieme suradome tris gana didelius akmenis, įvyniojome juos į popierių, aplipdėme lipnia juosta ir pradėjome mėtyti ant klaviatūrų iš 65 cm aukščio. Kad testo sąlygos visiems gaminiams būtų vienodos, visus „svarmenis“ mesdavome vienodu kampu į klaviatūros vidurį, ant H klavišo.

Mėtomų akmenų svoris buvo 440, 910 ir 1180 gramų. Atrodytų, nedaug, tačiau iš daugiau nei pusės metro paleisti tokie akmenys, ypač sunkesni, tikrai gali pridaryti žalos. Garsas nuo smūgių į vargšes klaviatūras skambėjo po visą redakciją ir vertė kolegas krūpčioti.

Nuo smūgių šokinėjo ir klaviatūros, tačiau rimtų pažeidimų nenustatėme. Šiuolaikinės klaviatūros gaminamos iš mechaniniam poveikiui atsparios plastmasės, o korpusas sukonstruotas taip, kad smūgio energiją paskirstytų tolygiai po visą tūrį. Išimtis - „Logitech Classic Corded Keyboard“, kurios minkštos plastmasės klavišai nuo smūgių įskilo ir įlinko, bet net ir paskui su klaviatūra dar buvo galima dirbti.

Pažeidžiamiausia šių įrenginių vieta - kojelės, kuriomis viena pusė per 1,5-2 cm pakeliama nuo stalo paviršiaus. Nuo smūgio šios dalys tiesiog iškrenta arba sulūžta. Pirmuoju atveju kojeles galima įstatyti atgal į korpusą, ir klaviatūra vėl tampa funkcionali. Antruoju su ja irgi galima dirbti, tačiau ergonomika jau būna suprastėjusi. Vis dėlto klaviatūrų su silpnomis kojelėmis nėra daug: iš mūsų bandytų 13 gaminių sulūžo tik trijų kojelės.

Idealiausia klaviatūra yra ta, kuri, ant jos nukritus sunkiam daiktui arba kumščiui, išlieka vienalytė, nepakitusi. Tiesa, nuo smūgio daugelis klaviatūrų nesulūžta, tačiau į šalis išsibarsto klavišai arba kojelės. Tai nėra didelis trūkumas, nes iškritusias dalis paprasta sudėti atgal. Tačiau jei dažnai išliejate emocijas ant klaviatūros, rinkitės patvaresnes, pavyzdžiui, „Chicony KB-9805“ arba „Samsung Internet Keyboard SDM4500P“.

Gurkšnis saldžios kavos

Klaviatūra tikrai gali atlaikyti ne vieną ir ne du emocinius protrūkius, tačiau jos gyvavimo trukmei kur kas svarbesni skysčiai. Įprasta manyti, kad kava apipiltą klaviatūrą belieka tik išmesti, tačiau iš tikrųjų daug kas priklauso nuo kavos tirštumo, cukraus kiekio ir vietos, pro kurią skystis patenka į klaviatūros vidų.

Akmenis iškentusioms klaviatūroms paruošėme ir išbandymus kava. Tam nepagailėjome nei redakcijos kavos atsargų, nei pačių klaviatūrų. Testams naudojome vidutinio stiprumo kavą: 0,33 litro puodeliui su vandeniu - 1,5 šaukštelio kavos ir 2 pilni šaukšteliai cukraus. Praaušusią kavą (kūno temperatūros) pradėjome pilti į klaviatūras. Kaip ir akmenų testo atveju, pasistengėme, kad visos klaviatūros būtų veikiamos vienodai: tas pats skysčio kiekis (apie 20 ml), tos pačios vietos, pro kurias pilama kava (klaviatūros vidurys, tarpas tarp H, Y, U ir I klavišų bei skaičių dalis, 5, 8, 9 ir 6 klavišų sankirta). Įpylę kavos palaukdavome 2 min., kad skystis pasiskirstytų viduje, ir tada mėgindavome dirbti su klaviatūra.

Didžiulei mūsų nuostabai, daugiau nei du trečdaliai bandytų klaviatūrų net ir su kavos sklidinu korpusu kurį laiką dar nepriekaištingai veikė. Tad išpylę kavą ramiai galite pabaigti sakinį, išsaugoti atidarytus failus, išjungti kompiuterį ir tik tada atjungti klaviatūrą. Labai retai skysčiu apipilta klaviatūra gali pridaryti žalos: “užtrumpinus” viduje esančias mikroschemas ji gali pradėti savaime siųsti signalus į kompiuterį ir netgi jį išjungti. Mūsų testuose tokia pavojinga klaviatūra buvo vienintelė - „Samsung Internet Keyboard SDM4500P“.

Kavos testo metu paaiškėjo viena įdomi klaviatūrų konstrukcijos ypatybė. Nežinia, tyčia ar atsitiktinai, bet kai kurios klaviatūros turi skysčiui nelaidžius korpusus. Ant tokių įrenginių išpilta kava neišbėga ant stalo paviršiaus, bet lieka viduje. Taigi paimate apipiltą klaviatūrą, atsargiai nunešate į vonią, skystį išpilate į kriauklę - ir darbo vieta sutvarkyta. Sandarus korpusas - labai naudinga ypatybė. Žinoma, tikimybė apversti puoduką taip, kad jo turinys išsilietų tik ant klaviatūros, nėra didelė, bet faktas, kad dalis skysčio nepateks ant stalo paviršiaus, šiek tiek ramina.

Kalbant apie išpiltos kavos padarytus nuostolius reikia pasakyti, kad klaviatūrai žalingiausi lipnūs ir tiršti skysčiai, kuriems išdžiūvus klavišus sunku paspausti. Tad išvada tokia: dirbdami su kompiuteriu gerkite tik mineralinį vandenį arba nesaldintą arbatą, o kava ar alumi apipiltą klaviatūrą kelis kartus išplaukite vandeniu. Skysčiui išgaruoti reikia nemažai laiko (kelių dienų arba net savaitės), tačiau šį procesą galite paspartinti į klaviatūrą nukreipę karštą plaukų džiovintuvo oro srovę.

Stagnacija

Klaviatūra - bene mažiausiai pažangos paliesta kompiuterio dalis. Palyginę prieš 20 metų buvusias klaviatūras su šiuolaikinėmis, rastume labai daug bendro, ir ne tik dizaino srityje. Šių įrenginių progresas galutinai sustojo maždaug 1995 metais, kai pasaulį išvydo „Windows 95“ operacinė sistema. Iki tol klaviatūros klavišų išdėstymas buvo nusistovėjęs, o pačių klavišų - 101. Tačiau revoliucinė „Microsoft“ OS daugelį kompiuterinės įrangos gamintojų privertė savo gaminius pakeisti taip, kad juos būtų galima suderinti su “Windows“ (Designed for Windows). Taip klaviatūrose atsirado trys papildomi, specialiai darbui su „Windows“ skirti klavišai (kalbame tik apie „x86“ architektūros kompiuterių klaviatūras; „Apple“ klaviatūros vystėsi savu keliu). Atsiradus šiems trims klavišams klaviatūrų pasaulyje įsivyravo štilis.

Per pastaruosius dešimt metų buvo daug mėginimų patobulinti klaviatūrą: pagerinti ergonomiką, pagražinti dizainą, pridėti papildomų klavišų ir mygtukų. Kai kurie entuziastai net bandė sukurti visiškai naujos konstrukcijos įrenginius, kuriuose klavišai būdavo virtualūs (projektuojami lazerio spinduliu ant stalo paviršiaus) arba išdėstyti ant vertikalių plokštumų. Visi šie išradimai klaviatūrose nelabai prigijo. Dalį patobulinimų rasite brangiuose gaminiuose, tačiau masiniam vartotojui skirtos klaviatūros, kaip ir anksčiau, turi 104 klavišus ir tą patį klasikinį jų išdėstymą.

Viena iš lėto klaviatūrų progreso priežasčių - nuomonė, kad tai antrarūšiai įrenginiai. Retas pirkėjas ilgai renkasi klaviatūrą - paprastai apsiribojama klasikiniu variantu. Juolab kad jos kainuoja itin mažai (kai kurių kaina nesiekia net 20 litų), palyginti su paties kompiuterio arba periferinės įrangos kainomis.

Kainų laiptai

Pats paprasčiausias, klasikinis klaviatūros variantas kainuoja 15-20 litų. Daugelis gamintojų už panašią kainą jau siūlo modelius su trimis papildomais kompiuterio valdymo mygtukais, kuriais galite “užmigdyti”, išjungti arba įjungti kompiuterį. Esminių dizaino pokyčių arba kokių nors pagražinimų pradinio lygio klaviatūrose vargu ar rasite.

Vidurinio lygio (30-50 litų) klaviatūros jau turi daugiau papildomų mygtukų, kurių funkcijos gali skirtis - nelygu pasirinktas modelis. Šiame lygmenyje atsiranda ir specializacija: vienos klaviatūros skirtos darbui su taikomosiomis programomis, kitos - naršyti internete, trečios – filmų peržiūrai ir muzikai klausytis. Klaviatūrų korpusuose atsiranda daugiau spalvų, pikantiškų dizaino detalių, gali šiek tiek skirtis forma. Dažnas gaminys turi padėkliuką delnams ir kitų smulkių ergonomikos patobulinimų.

Vis dėlto grožis ir kūrybinė dizainerių laisvė pasireiškia aukštesnio ir aukščiausio lygio gaminiuose. Tokiose klaviatūrose rasite pelę atstojančius valdiklius, daugybę papildomų mygtukų, kurių dalis dažnai sujungiama į pultelius. Kai kurie modeliai gali turėti į dvi dalis perskeltą konstrukciją - pasak gamintojų, taip rankos kur kas mažiau pavargsta. Pačios brangiausios klaviatūros neturi laidų – signalai į kompiuterį perduodami radijo arba „Bluetooth“ ryšiu.

Pastaruoju metu padaugėjo klaviatūrų, kuriose funkciniams (F1-F12) ir kai kuriems raidžių klavišams priskirtos papildomos, „Windows“ terpės programoms valdyti skirtos funkcijos. Pavyzdžiui, F5 klavišu „Windows Explorer“ lange galima atidaryti pasirinktą failą, o ne, kaip įprasta, atnaujinti lango turinį. Klavišų funkcijų dubliavimas (vadinamasis „F-key“) suteikia papildomo lankstumo, kita vertus, funkcijų gausa gali ir suklaidinti, ypač jei esate pripratę programas valdyti klaviatūra.
Susipažinome su pagrindinėmis klaviatūrų ypatybėmis. Dabar pažvelkime į mums pateiktus gaminius.

“BTC Multimedia Keyboard”

Klasikinio dizaino BTC klaviatūra iš kitų pradinės klasės gaminių išsiskiria tuo, jog turi „F-Key“ klavišus, kuriems priskirtas funkcijas su „KeyMaestro“ programa netgi galima pakeisti savomis. Su klaviatūra galėsite įjungti, išjungti arba “užmigdyti” kompiuterį. Minkštų formų įrenginys nudažytas labai šviesia pilkšva spalva – esant ryškesniam apšvietimui net atrodo, kad klaviatūra švyti. Klavišai jautrūs paspaudimams, tačiau gana triukšmingi.

„BTC Multimedia Keyboard“ atspari mechaniniams smūgiams: nuo stipresnio poveikio iškrenta tik dalis klavišų, kuriuos paprasta sudėti atgal. Klaviatūra turi sandarų korpusą, tad išlietas skystis lieka viduje. Net ir kavos sklidina BTC puikiai veikia, tačiau išdžiovinus kai kurie klavišai sunkiai spaudžiasi.

Nors ir nebrangi (19 Lt), BTC klaviatūra - patrauklus ir gana patvarus gaminys.

“Chicony KB-2971”

Šioje „Chicony“ klaviatūroje (24 Lt) nerasite jokių papildomų mygtukų. Bene vienintelis jos privalumas - patogus korpuso dizainas: klaviatūra turi papildomą profilį, kuris vieną galą per 1,5 cm iškelia virš stalo paviršiaus. Vidutinio jautrumo, gana triukšmingi klavišai išdėstyti patogiai. KB-2971 pritaikyta rinkti ir lietuvišką, ir rusišką tekstą.

Mechaninį poveikį „Chicony KB-2971“ išsklaido po visą korpusą ir net pašoka nuo stalo paviršiaus, taip sušvelnindama smūgio jėgą ir patirdama minimalią žalą. Vieno iš testų metu iškritusio klavišo galima net neskaičiuoti. Tačiau klaviatūra į kavą reaguoja gana skausmingai: įpylus skystį iš karto atsisako dirbti kai kurie klavišai, nors klaidingų signalų KB-2971 į kompiuterį nesiunčia. Klavišų funkcijos atsigavo tik visiškai išdžiovinus klaviatūrą, tačiau net ir paskui dėl lipnumo su ja buvo sunku dirbti.

“Chicony KB-9805”

Iš visų mūsų bandytų gaminių „Chicony KB-9805“ buvo pati atspariausia mechaniniam poveikiui. Nenuostabu, nes klaviatūra - nepaprastai tvirta ir sunki, pastorintos net paaukštinimo kojytės. Dėl aukštai iškelto vieno galo (net per 6 cm virš stalo) ir žemesnio vidurinių klavišų eilių išdėstymo KB-9805 yra gana ergonomiška. Klaviatūra tyli, tačiau klavišams trūksta jautrumo.

Nors KB-9805 gamintojas yra „Chicony“, ant pačios klaviatūros užlipdytas „Toshiba“ logotipas. Už 35 litus, be standartinių 104 klavišų, gausite ir papildomų 14-os mygtukų eilę. Pirmieji šeši - be užrašų, tačiau virš jų yra plyšelis, į kurį galima įstatyti nuosavą kortelę su žymėjimais. Kiti mygtukai skirti internetui, daugialypei terpei ir garsui valdyti. Su klaviatūra taip pat galėsite “užmigdyti” kompiuterį. Mygtukų funkcijas galima keisti naudojant pridedamą programą.

KB-9805 turi sandarų korpusą ir puikiausiai dirba net ir sklidina kavos. Tik gaila, kad išdžiūvus skysčiui dalis klavišų tampa lipnūs ir sunkiai spaudžiasi. Nepaisant to, „Chicony KB-9805“ (35 Lt) galima pavadinti viena geriausiai kenksmingoms darbo sąlygoms pritaikyta klaviatūra.

“Chicony KB-9810”

Šis klaviatūros modelis skirtas taupantiesiems darbo vietą ant stalo. Funkciniai KB-9810 klavišai - beveik triskart plonesni nei įprasta ir maksimaliai priartinti prie pagrindinės dalies - taip sutaupoma 1,5-2 cm pločio. Įdomiausia, kad nors ir kompaktiška, klaviatūra dar turi tris papildomus kompiuterio valdymo mygtukus, originaliai išdėstytus ant viršutinės briaunos. PS/2 kištukas kiek pastorintas ir dėl to gali netikti kai kuriems nešiojamiesiems kompiuteriams.

„Chicony KB-9810“ turi jautrius paspaudimams, bet triukšmingus klavišus. Gamintojas nepamiršo lietuvių ir rusų kalbų - atitinkamas raides pažymėjo ant klavišų. „Chicony“ klavišai nuo smūgių išlaksto į šalis, bet tuo žala ir pasibaigia – klavišus įstačius į vietą klaviatūra kuo puikiausiai veikia. Dėl nesandaraus korpuso kava iškart išbėga, bet klaviatūros tai neišgelbėja nuo laikino “užtrumpinimo”. Kita vertus, viduje neužsilaikantis skystis nepadaro jokios ilgalaikės žalos – išdžiūvęs įrenginys vėl kuo puikiausiai veikia.

Jei ieškote pigios, mechaninių smūgių ir kavos nebijančios klaviatūros, į kandidačių sąrašą būtinai įtraukite ir pradinio lygio „Chicony KB-9810“ (20 Lt).

“Logitech Classic Corded Keyboard”

„Logitech“ garsėja puikaus dizaino periferiniais gaminiais. Net ir paprasčiausius dalykus šis gamintojas sugeba įvilkti į akiai patrauklią formą. „Classic Corded Keyboard“ - klasikinė klaviatūra su trimis papildomais kompiuterio valdymo mygtukais. Klavišų eilės klaviatūroje išdėstytos nevienodame aukštyje (vidurinės eilės įspraustos giliau). Ergonomiką dar labiau padidina didelis klavišų jautrumas. „Classic Corded“ buvo vienintelė iš mūsų bandytų „Logitech“ klaviatūrų, kuri turėjo lietuviškų ir rusiškų raidžių žymenis.

Deja, grožis dažnai nesuderinamas su atsparumu. „Classic Corded Keyboard“ klavišai pagaminti iš minkštos plastmasės, kuri nuo stiprių smūgių įlinksta ir skilinėja. Ir nors pati klaviatūra dėl to funkcionalumo nepraranda, jau nebeatrodo tokia estetiška. Pirmajame kavos testo etape klaviatūra pasirodė puikiai: skystis neišbėgo iš korpuso, o visi klavišai kuo puikiausiai veikė. Tačiau po pusantros savaitės džiovinimo dalis klavišų nebesispaudė, ir su klaviatūra dirbti buvo nebeįmanoma.

Atsargūs ir ramūs grožio vertintojai tikriausiai nepagailės 29 litų už stilingąją „Logitech Classic Corded Keyboard“, o kiti vartotojai greičiausiai rinksis pigesnes ir atsparesnes klaviatūras.

“Logitech Internet Keyboard”

Aptakių formų „Logitech Internet Keyboard“ turi padėkliuką delnams ir 7 papildomų, virš pagrindinės dalies išdėstytų mygtukų eilę. Ergonomikai padidinti vidurinės klavišų eilės nuleistos kiek žemiau nei viršutinės ir apatinės, o vienas klaviatūros galas 2 cm pastorintas. Viskas nudažyta pastelinėmis, puikiai tarpusavyje derančiomis šviesiai ir tamsiai pilkomis spalvomis. Papildomi mygtukai skirti internetui, failų naršyklei ir garsui valdyti, tačiau jų atliekamas funkcijas galima pakeisti su „Logitech iTouch“ programa. Įdomi detalė - svarbiausi „Windows“ taikomųjų programų klavišų deriniai (pavyzdžiui, kopijavimo Ctrl+C ir įterpimo Ctrl+V) atitinkamai pažymėti ant šono. Patys klavišai – gana tylūs ir jautrūs.

„Internet Keyboard“ klavišai nuo stipresnių smūgių iškrenta, o jų lizdai išlūžta. Nepaisant to, klavišus sustačius į vietas su klaviatūra vėl galima dirbti. Įrenginio korpusas sandarus ir nepraleidžia skysčių. Net ir sklidina kavos „Internet Keyboard“ vis dar veikė, tačiau visiškai išdžiovinta ir prie kompiuterio prijungta pradėjo pati siųsti signalus.
„Logitech Internet Keyboard“ (50 Lt) – graži, patogi, bet nepatvari.

“Logitech Office Internet Keyboard”

Tai kiek patobulintas ir brangesnis „Logitech Internet Keyboard“ variantas (62 Lt). Klaviatūros galas dar labiau pastorintas, todėl funkciniai klavišai ir papildomi mygtukai virš stalo paviršiaus iškilę per 5,5 cm. Paspaudę vieną iš 13 papildomų mygtukų galėsite greitai atidaryti taikomąją programą (teksto redaktorių, skaičiuotuvą ir kt.), interneto naršyklę, pašto programą, sumažinti arba padidinti garso stiprumą. Vienas mygtukas skirtas ir kompiuteriui “užmigdyti”. Jei šių galimybių per mažai, „Logitech Internet Keyboard“ siūlo sudubliuotus funkcinius klavišus („F-Key“). Visiems papildomiems mygtukams ir funkcijoms valdyti skirta „iTouch“ programa.

„Logitech Internet Keyboard“ ne veltui pavadinta biuro klaviatūra. Išskirtinė jos ypatybė - keturi papildomi dešiniajame viršutiniame korpuso kampe išdėstyti lygybės, skliaustelių ir „Backspace“ klavišai, papildantys skaičių dalį.
Pagrindinis „Internet Keyboard“ korpusas puikiai atlaiko smūgius, ko nepasakytume apie silpnokas paaukštinimo kojas, kurios linkusios greitai lūžti. Kavos klaviatūra bijo labiau: kuo puikiausiai veikia ir su skysčiu sklidinu korpusu (klaviatūros kostrukcija - sandari), tačiau visiškai išdžiovinus dalis klavišų tampa labai sunkiai arba visai neįspaudžiami.

„Logitech Internet Keyboard“ skirta biurams. Stipriausia šios „Logitech“ klaviatūros ypatybė – puikus galimybių rinkinys.

“Microsoft Internet Keyboard”

Šviesiai ir tamsiai pilkos spalvos, minkštų, tylių ir gana jautrių klavišų „Microsoft Internet Keyboard“ pasirodė kaip viena geriausiai gyvenimo negandoms pasiruošusių klaviatūrų. Ant jos išpilta kava neišbėga, skystyje panirę klavišai vis dar veikia, tad neskubėdami galite išjungti kompiuterį ir tvarkyti darbo vietą. Išdžiovinta klaviatūra iš pradžių kiek sunkiai spaudžiasi, tačiau po kelių paspaudimų klavišai atgauna pradinį funkcionalumą. „Microsoft Internet Keyboard“ klaviatūrai nebaisūs ir smūgiai, nuo kurių tik iš savo lizdų iškrenta paaukštinimo kojytės.

Didelė „Microsoft Internet Keyboard“ kaina (80 Lt) atitinka ypatybių rinkinį. Klaviatūra turi 10 papildomų mygtukų (daugialypės terpės, interneto programų ir kompiuterio valdymo). Mygtukams perprogramuoti skirta speciali programa „Microsoft IntelliType Pro 2.2“. Ergonomikai padidinti klaviatūra turi nuimamą padėkliuką delnams. Įdomiai apipavidalinta apatinė klavišų eilė, išplatėjanti per vidurį. Visas klaviatūros dizainas, įskaitant laidus ir klavišus, sudaro minkštumo ir švelnumo įspūdį.

„Microsoft Internet Keyboard“ pritaikyta Šiaurės Europos šalims, todėl kai kurių klavišų žymos yra nestandartinės, ir tai gali sukelti nepatogumų Lietuvos vartotojams. Vis dėlto puikus klaviatūros atsparumas kavai bei akmenims ir neblogas ypatybių rinkinys su kaupu atperka nedidelius dizaino trūkumus.

“Microsoft Natural MultiMedia Keyboard”

Ši aukštesnės klasės „Microsoft“ klaviatūra įspūdinga ne tik savo išvaizda, bet ir kaina. 181 litus kainuojanti „Natural MultiMedia Keyboard“ turi į dvi dalis perskeltą konstrukciją, todėl ant stalo užima daugiau vietos nei įprasta, tačiau dirbant su ja rankos pavargta kur kas mažiau. Šviesiai pilkos ir mėlynos spalvų klaviatūros korpusas - tvirtas ir gana storas. Padėkliukas delnams integruotas į korpusą.

„Natural MultiMedia Keyboard“ “apsiginklavusi” 17 papildomų mygtukų, kuriais galėsite atidaryti vieną iš „Windows“ katalogų („My Documents“ arba „My Picture“), interneto programą, skaičiuotuvą. Net 8 daugialypei terpei ir garso stiprumui valdyti skirti mygtukai sujungti į atskirą pultelį. Klaviatūroje rasite ir atskirą išėjimo iš savo „Windows“ aplinkos mygtuką („Log off“). F klavišams priskirtos papildomos funkcijos („F-Key“ ypatybė). Su klaviatūra pateikiama valdymo programa „IntelliType Pro 2.2“. Iš didesnių trūkumų minėtinas tik Šiaurės Europos šalims pritaikytas klavišų išdėstymas. Patys klavišai yra jautrūs paspaudimams ir gana tylūs.

Į įpykusio vartotojo kumštį arba atsitiktinį sunkų daiktą „Natural MultiMedia Keyboard“ gali sureaguoti gana skausmingai. Labiausiai nuo smūgių kenčia paaukštinimo kojytės, kurios lengvai lūžta, o iš pagrindinės dalies kartais iškrenta klavišai (juos nesunku įstatyti atgal). Klaviatūra kavos nebijo: viskas, ką ten supilsite, tuoj pat ištekės. Galbūt dėl nesandaraus korpuso „Natural MultiMedia Keyboard“ puikiai išdžiūsta ir vėl kuo puikiausiai veikia.

„Microsoft Natural MultiMedia Keyboard“ daugeliu atžvilgiu yra puiki klaviatūra. Galbūt jos atsparumas smūgiams galėtų būti ir geresnis, tačiau mažai tikėtina, kad pakloję beveik 200 litų už klaviatūrą ryšitės trankyti per ją kumščiu.


“Mitsumi Classic Keyboard”

„Mitsumi Classic Keyboard“ (28 Lt) - tikros klasikinės klaviatūros pavyzdys. Joje nerasite jokių papildomų mygtukų ar ergonominių priedų – tik standartinius 104 tylius, vidutinio jautrumo klavišus. Klaviatūra akivaizdžiai pritaikyta mūsų šalies vartotojams, nes turi aiškius lietuviškus rašmenis. Joje papildomai pažymėtos ir rusiškos raidės.

Nepaisant išorinio paprastumo, „Mitsumi Classic Keyboard“ gana gerai atlaiko smūgius. Vienintelė silpna klaviatūros vieta - paaukštinimo kojos, kurios nuo stiprių smūgių gali sulūžti. „Classic Keyboard“ turi sandarų korpusą ir sugeba dirbti net sklidina kavos. Išgaravus skysčiui kai kurie klavišai tampa sunkiai įspaudžiami, tačiau po kurio laiko jų funkcijos atgyja.

„Mitsumi Classic Keyboard“ - patvari ir pigi, tik gaila, kad jos ypatybių sąrašas - trumpas, o kaina – sąlygiškai didelė.

“Samsung Internet Keyboard SDM4500P”

SDM4500P dizainas - gana originalus. Pagrindinė klaviatūros dalis išplatėja per vidurį, o vienas galas aukštai iškeltas virš stalo paviršiaus. Kitame pritvirtintas nedidelis nuimamas padėklas delnams. Net 20 papildomų miniatiūrinių mygtukų sukoncentruoti dešiniajame viršutiniame kampe. Šiais mygtukais galėsite valdyti daugialypę terpę, garso stiprumą, greitai atidaryti pašto programą, failų arba interneto naršyklę. Penkių mygtukų atliekamas funkcijas vartotojas gali pats pasirinkti su specialia programa (beje, su ta pačia programa galima perprogramuoti ir kitus mygtukus). “Samsung“ kartu su klaviatūra pateikia paprastučius CD, MP3 failų ir vaizdo grotuvus. Klaviatūros PS/2 kištukas yra kiek pastorintas, todėl netinka kai kuriems nešiojamiesiems kompiuteriams.

„Samsung“ klaviatūra tiesiog idealiai tinka emocijoms išlieti – stoiškai atlaiko net ir stipriausius smūgius. Tačiau kavos arba alaus ant sandaraus SDM4500P korpuso geriau nepilti, nes klavišai labai greitai nustoja veikę, o pati klaviatūra kompiuteriui pradeda siųsti atsitiktinius signalus. Net ir visiškai išdžiovintos klaviatūros funkcionalumas lieka toks pats.

Neišvaizdi SDM4500P (37 Lt) galėtų būti nebrangus sprendimas klaviatūrose ieškantiems daug papildomų mygtukų ir atsargiai skysčius vartojantiems pirkėjams.

“Samsung Internet Keyboard SDM4510P”

„Samsung Internet Keyboard SDM4510P“ dizainas labai patrauklus akiai. Šviesiai pilkos spalvos klaviatūros viršuje kita spalva įrėminti 8 daugialypei terpei ir garsui skirti sidabro spalvos mygtukai. Dar trims mygtukams funkcijas galėsite priskirti savo nuožiūra su specialia programa. Klaviatūra taip pat “užmigdysite” kompiuterį.

Gana triukšminga, bet jautri SDM4510P turi tvirtą korpusą. Paaukštinimo kojytės ir nedidelė dalis klavišų nuo smūgių gali iškristi iš savo lizdų, tačiau juos nesunku įstatyti atgal. Kava sandaraus korpuso klaviatūrai gali būti pražūtinga: klavišai iš karto atsisako veikti (net ir išdžiūvę).

Puikiai atrodanti, su papildomų daugialypės terpės programų rinkiniu „Samsung Internet Keyboard SDM4510P“ (42 Lt) galėtų būti kito „Samsung“ modelio SDM4500P alternatyva, bet ne daugiau.

“Unikey KWD-820”

Tik 16 litų kainuojanti klasikinė „Unikey“ klaviatūra turi keletą įdomių detalių. Pirmoji - susiaurinta konstrukcija: funkciniai klavišai tris kartus sumažinti per plotį ir priartinti prie pagrindinės dalies. Antroji - klaviatūros viduryje, tarp kitų klavišų, yra trys papildomi kompiuterio valdymo mygtukai, kuriuos reikia spausti ne žemyn, bet įstrižai. Jautrios, bet gana triukšmingos klaviatūros PS/2 kištukas yra per storas, kad tilptų į nešiojamuosius kompiuterius.

KWD-820 gamintojai pasistengė, kad klaviatūra būti ilgaamžė. Nors nuo smūgių klavišai išsilaksto į šalis, apčiuopiamos žalos įrenginys nepatiria. Kava ir kiti skysčiai klaviatūroje ilgai neužsibūna, galbūt dėl to KWD-820 puikiai veikia ir tik gavusi kavos dozę, ir išdžiūvusi.

„Unikey KWD-820“ - pigiausias, bet tikrai ne prasčiausias klasikinės klaviatūros variantas.

Patvarios ir optimalios

Daug klaviatūrų sugeba atlaikyti net ir labai audringus įniršusių vartotojų emocijų protrūkius, tačiau tik nedaugelis šių įrenginių nebijo kavos ar alaus. Galima išskirti dvi klaviatūras - „Microsoft Internet Keyboard“ ir „Chicony KB-9810“. Pirmoji atstovauja aukštesniajai klasei: turi 10 papildomų mygtukų, yra ergonomiška ir stilinga, sandari, be to, puikiai atlaiko stiprius smūgius.
„Chicony KB-9810“ - „Microsoft“ klaviatūros priešingybė pagal ypatybes ir kainą. Kuklutė KB-9810 turi minimalistinį, nedaug vietos ant stalo užimantį korpusą ir tik tris papildomus kompiuterio valdymo mygtukus. O svarbiausia - šiai „Chicony“ klaviatūrai nebaisus kenksmingas kavos ir kitų lipnių skysčių poveikis. Tai – geriausias ekonominės klasės pirkinys.

Ką daryti apipylus klaviatūrą skysčiu?

1. Kuo skubiau atjunkite ją nuo kompiuterio - ištraukite iš lizdo laidą, jungiantį klaviatūrą ir kompiuterį. Jei tą padaryti sudėtinga (pavyzdžiui, kompiuteris nukištas giliai po stalu), prieš tai išjunkite kompiuterį.
2. Klaviatūros klavišus atsargiai perplaukite drungnu vandeniu.
3. Iš klaviatūros išpilkite vandens likučius ir palikite ją džiūti ne mažiau kaip kelioms dienoms. Jei džiūvimo procesą norite paspartinti, klaviatūrą galite išdžiovinti su plaukų džiovintuvu.
4. Prijunkite klaviatūrą prie kompiuterio ir išmėginkite, ar veikia. Užstrigusius klavišus kartais reikia kelis kartus paspausti.

Klaviatūras testams pristatė:

„Acme kompiuterių komponentai“ (ACC), www.acc.acme.lt
„Elko-Kaunas“, www.elko.lt
„GNT Lietuva“, www.gnt.lt

Kęstutis Ikamas
"Naujoji komunikacija" Nr.10 (131), 2003 m. Birželio 12 - 26 d.

Šaltinis

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Anželikos Cholinos šokio teatras (11)    Narkotikai (97)    Partizanai (12)    Helouvynas (7)    Psichiatrija (64)    LICS (17)    Naršyklės (7)    Naujieji metai (12)    P2P tinklai (2)    Atleidimas (4)    Programavimas (20)    Katės (33)    Metalinės muzikos grupės (8)    Fajetai (2)    Melagių diena (3)    Žvejyba (30)    Skandalai (476)    Spauda (3)    Žmogaus klonavimas (2)    Jautis (7)    Buto remontas (3)    Teatrai (21)    Nacionaldarbininkų Sąjūdis (2)    Rasizmas ir ksenofobija (9)    Švedija (9)    Kompiuteriniai žaidimai (270)    Lietuvos istorija (110)    Statyba (29)    Žirgų sportas (4)    KGB (35)    Matematika (2)    Prekės ir paslaugos buičiai (2)    Šventasis Pranciškus (3)    Jurga Ivanauskaitė (17)    Ištikimybė (4)    Architektūra (11)    Mistika (9)    Romas Kalanta (4)    Krišnaizmas (3)    Leo LT (12)    Smurtas mokyklose (10)    Kelnaitės (2)    Klonavimas (10)    Mobilūs ryšiai (193)    Politikai (183)    Hipiai (9)    Pankai (6)    Komunikacija (166)    Prezidento rinkimai 2009 (12)    Ožiaragis (7)
1. Pietų Korėjos valdžia uždraudė nepilnamečiams žaisti kompiuterinius žaidimus naktimis
2. Internetiniame žaidime vaikams – seksualūs apatiniai ir „egzotiško“ įvaikio pirkimas
3. „Windows 7“ žaidimų mėgėjams: pliusai ir minusai
4. Kompiuterinių žaidimų entuziastai rinksis Kaune
5. Žaidimui "Žuvies kelionė" - prizas už netradicines viešųjų ryšių priemones
6. Baltijos šalių kompiuterinių žaidimų asai iš WCG finalo medalių neparsiveža
7. Nusipirkau pasaulį
8. Kaip apsaugoti savo akis žaidžiant kompiuteriu?
9. Vivisektorius. Žvėris viduje
10. Oddworld Inhabitants keičia profilį
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!