LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 6 d., ketvirtadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Klaviatūros
  Technologijos > Kompiuterinės technologijos > Kompiuteriai > Klaviatūros
Lankomumo reitingas Publikuota: 2001-02-01
Standartinė klaviatūra tampa prieinama visiems

Jau ne kartą buvo kalbėta ir rašyta apie standartinę (pagal Lietuvos standartą LST 1582) lietuvišką kompiuterio klaviatūrą. Ją kai kas vadindavo „popierine“. Ne dėl to, kad egzistuotų tik popieriuje – daugelis mėgstančių patogų darbą ją „pasigamina“ iš kitų klaviatūrų. Bet jiems tenka ant kai kurių klavišų priklijuoti popierinius lipdukus. Praeitais metais MPL iniciatyva Taivanyje buvo užsakytos fizinės standartinės klaviatūros (t.y. su reikiamu graviravimu) ir metų pabaigoje pradėtos gaminti. Šių metų pradžioje buvo gauta pirmoji partija su visais reikalingais užrašais. Ir ne tik ant klavišų, bet ir ant korpuso (žr. pav.). Taigi, jau turime tikrai lietuvišką klaviatūrą.

Kuo ši klaviatūra geresnė už dabar paplitusią su raidėmis ant skaitmenų klavišų?

Standartinėje lietuviškoje klaviatūroje yra visas lietuviškas raidynas ir visi ASCII ženklai. Be to, yra brūkšnys ir lietuviškos kabutės. Tai viskas, ko reikia paprastam kompiuterio naudotojui, kurių yra tikrai ne mažiau, kaip 99%. Todėl praktiškai nebereikia perjunginėti klaviatūros. Paskaičiuokime kiek kartų kasdien be reikalo tenka perjunginėti „skaitmeninę“ klaviatūrą į amerikinę, kiek kartų pamirštama perjungti ir dėl daromos ir taisomos klaidos, ir bus akivaizdu.

Kitas pranašumas – raidės išdėstytos trijose eilėse (jų nėra viršutinėje eilėje). Tai nelabai svarbu tiems, kas tekstą renka vienu arba dviem pirštais. Tačiau tiems, kas renka visais abiejų rankų pirštais taip vadinamu akluoju metodu, tai labai svarbu. Mat pagrindinė pirštų padėtis yra ant vidurinės eilės klavišų. Iš čia dviejų gretimų eilių klavišai pasiekiami lengvai, o iki viršutinės eilės atstumas dvigubai didesnis. Dėl to mažėja rinkimo sparta, daroma daugiau klaidų.

Tvarkyklės

Linux. Naujesnės šios operacijų sistemos versijos turi standartinės klaviatūros tvarkyklę. Reikia tik ją nustatyti.

Windows. Platinama dar be įdėtų standartinės klaviatūros tvarkyklių. Reikia ją parsisiųsti, pavyzdžiui, iš http://aldona.mii.lt/pms/kalba/klav/.

Treniruoklės

Klaviatūrų treniruoklės padeda išmokti racionaliau naudotis klaviatūra ir sparčiai rinkti tekstą, ypač akluoju metodu. Treniruoklių su standartinės klaviatūros išdėstymu ir metodiškai parinktais lietuviškų pratimų tekstais, galima parsisiųsti iš ftp://aldona.mii.lt/pub/MII/PMS/klav/tren/ Šiuo metu čia yra dvi treniruoklės. „KP Tutor“ – klasikinė treniruoklė, individualiems naudotojams nemokama, įstaigoms – laikinai nemokama. TuxType – labai paprasta, nedidelių galimybių, bet žaisminga, skirta jaunesniojo amžiaus vaikams.

Daugiau informacijos apie standartinę klaviatūrą galima rasti http://aldona.mii.lt/pms/kalba/klav/.

Kur galima įsigyti naują klaviatūrą?

Vilniuje: UAB „Staipa“, Apkasų g. Nr. 12d.

Visais klausimais prašome kreiptis adresu vladas.tumasonis@maf.vu.lt

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Amfetaminas (2)    Architektūra (11)    Interjero dizainas (13)    Aikido (14)    Pavydas (5)    Spiritizmas (4)    Firmos (12)    Internetas (184)    Krizė (59)    Vabzdžiai (5)    Spausdintuvai (12)    Lietuva (2)    Zodiako ženklai (88)    Interneto dienoraščiai (2)    Šunys (67)    Žemgrobiai (6)    Pirmoji meilė (3)    Augalai (8)    Fotografija (17)    Maudymosi kostiumėliai (7)    Meninė gimnastika (14)    Brendis (6)    Matematika (2)    Chemija (5)    Žuvininkystė (2)    Vėlinės (5)    Auklėjimas (7)    IT parodos (10)    Kompiuterinis saugumas (43)    Kompiuteriai (148)    Astrologija (27)    Lotynų kalba (11)    Picerijos (4)    Netolerancija (6)    Kreditai (2)    Bendravimas (743)    Sveikata (313)    Alkoholizmas (15)    Depresija (29)    Sąmokslo teorija (19)    Valstiečių sąjunga (2)    Avalynė (7)    Skamp (16)    Tamplieriai (7)    Šokiai (56)    Atmintis (4)    Lietuvoje (43)    Šventasis Kazimieras (2)    Helouvynas (7)    Miestų bendruomenės (7)
1. Pristatyta nauja aukščiausios klasės klaviatūra
2. Klaviatūra: Istorija trumpai
3. Klaviatūros: išbandymas kava ir akmenimis
4. Rekomendacijos darbui su klaviatūra
5. Kokios būna klaviatūros
6. Klaviatūra
7. Klaviatūra ant bet ko
8. Ergonominiai reikalavimai klaviatūrai
9. Naujos lietuviškos kompiuterio klaviatūros projektas
10. Lietuviškos ir europietiškos kompiuterių klaviatūros
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!