LT   EN   RU  
2023 m. kovo 30 d., ketvirtadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Lietuvių valgiai
  Kulinarija > Lietuvių valgiai
Lankomumo reitingas Publikuota: 2005-01-04
Kaip išsikepti kalėdinį kalakutą

Per 50 sovietinės okupacijos metų iš Lietuvos istorijos, kultūros ir buities pradingo didikų ir sovietinis obščepito "patiekalai"...

Šiandien, kai parduotuvėse galima gauti beveik visus pasaulio maisto produktus, lietuviai, atrodo visai nebemoka gaminti valgių, - vien tik picos, pats prasčiausias amerikietiškas maistas ir, vėlgi, būtinai sovietinio obščepito "karbonadai" bei per paskutinį dešimtmetį kasdien propoguojamas Lenkijos žydų aškenazi Lietuvon atneštas valgis - cepelinai ir kugelis. Kalbant apie maisto gamyba jau nusišnekama iki didžiausių nesąmonių - štai, lietuviams Kūčių stalui siūloma nebe tradicinių sakralinių 12 valgių, bet kalakutą, kurį dar reikia sumalti ir daryti iš jo didelį kotletą. Aišku, taip nusikalbėti bajorų, dvarų ir vienuolynų, kunigų ir pirklių, miestelėnų ir amatininkų, aukštaičių, dzūkų, suvalkiečių, kuršių, klaipėdiečių valgiai. Liko tik propoguojami šiaurės Žemaitijos kaimo valgiai ir gali tik tie "specialistai", kurie ne tik atmeta 3000 metų lietuvių kulinarinį paveldą, istoriją, savastį, įtaką kitų pasaulio tautų virtuvėms, bet, iš tiesų, arba yra asoliutūs analfabetai, arba tai daro tyčia, kad klaidinti kulinariškai neišprususią lietuvių dalį.

Kad kai kam atsivertų akys, duosime prie Mažeikių Poguliankos dvare 1824 m užrašytą kalakuto gamybos receptą:

Kalakutas, kepamas Šventų Kalėdų rytą.

Kalakutą reikia pjauti dieną prieš Kūčias po kaklu (žąsis ar antis pjaunama į pakaušį). Jeigu paukštis senas, tai pjauti anksčiau ir porai dienų užkasti į žemę. Kalakutą papjovus kepimui, plikinti negalima, reikia pešti sausai, svilinti šiaudais, paskui tepti lašiniais, išrankioti stulgius ir sausai nuvalyti drobele.

Šventų Kalėdų rytą, prieš einant bažnyčion, kalakutą iš vidaus ir išorės įtrinti druską su trintomis kadagio uogomis ir mairūnu (beje, pagal 1824 m užrašus, tais laikais eilinė kamietė valgio gaminimui naudojo 118 prieskonių, apie kuriuos žalio supratimo neturi šių laikų gamybos technologai, baigę sovietino "obščepito" mokslus).

Parėjus iš bažnyčios, šeimynai būdavo duodama lengvai užkąsti ir laukti, kol iškeps kalakutas.

Dabar reikia apipjauti kalakuto kojas prie kelio, ištraukti sausgysles, kad kalakutiena kepant nesigautų sausa. Labai stipriai suspausti krūtinę, kad kalakutas susiplotų ir taptų platesnis. Į kalakuto vidų įdėti tokį lengvai įsimenamą įdarą: sukapoti 3 svogūnus, suminkyti su 2 stiklinėm vištienos taukų, 1 šaukštu miltų, 1 šaukšteliu druskos, 0,5 šaukštelio angliškųjų pipirų (kvapiųjų). Kojas sukišti į pjūvius, padarytus prie sturplio, sparnus stipriai aprišti siūlais, kad kepant paukštis kuo mažiau "vaikščiotų".

Kepama, aišku būdavo britvone pečiuje, laistant paukštį tirpdytu sviestu, tad dabar duosime kitą lengvesnį ir patogesnį kepimo būdą, - kalakutą reikia sandariai įvynioti į foliją ir kišti į įkaitintą orkaitę. Kepti 180 laipsnių temperatūroje 3 val. (Beje, kas sugalvosite kepti kalakutą atviruoju būdu, tai pradžioje kalakutą kiškite į iki 220 temperatūros įkaitintą orkaitę, o po 15 min. sumažinkite temperatūrą iki 180 laipsnių,). Paskui foliją gražiai atvynioti ir kalakutą patepti lydytu sviestu ir paskrudinti, kad gražiai paraustų. Iškeptą kalakutą dėti ant virtuvino darbo stalo, nupjauti kojas su kumpeliais, padalinti į 3 dalis, atpjauti sparnelius, atpjauti krūtinėlės filė ir supjaustyti juos plačiais luiteliais. Nugarą atskirti nuo priekinės dalies ir sukapoti į 4 gabalus. Sudėti į didelę lėkštę supjaustytą kalakutą taip, kad gautųsi kaip tikras.
O jei kas nors sakys, kad keptas kalakutas yra sausas, sprangus, kietas, tai žinokite, kad jis arba niekada savo gyvenime nėra kalakuto valgęs, arba jį neiškeptu kalakutu bus vaišinusi nevykusi šeimininkė...

Kalakutas patiekiamas tik su bruknių uogiene. O bruknių uogienė būtinų būtiniausiai turi būti išvirta su kriaušėmis. Dabar bruknių uogienės galima nusipirkti parduotuvėje ir prie jos pridėti konservuotų kriaušių. Nebegalintiems gyventi be bulvių, galima prie kepamo kalakuto orkaitėje dar išsikepti bulvių.

Šiaip Lietuvos dvaruose Šventų Kalėdų rytą dar būdavo kepami povai ar petardos, kurtiniai arba tetervinai. Kaimiečiai ir beveik visi miestiečiai, net ir žydai Šventų Kalėdų pietums kepdavosi žąsį su obuoliais, kurią rusai, vokiečiai, lenkai, latviai, gudai ir aplamai visos kitos Europos tautos vadino ir tebevadina "žąsis, kepta lietuviškai".

Straipsniai.lt

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

         

Komentuoti

Lankomumo reitingas

Diskusijos - aptarti forume

Versija spausdinimui - versija spausdinimui

Atgal

Atsitiktinės gairės:    Sąmokslo teorija (19)    Aukštasis mokslas (13)    Lietuvoje (5)    Z.Jurgelevičiaus rubrika (23)    Metalas (22)    Ožiaragis (7)    Augalai (8)    Avinas (7)    Tiškevičiai (18)    Filatelija (11)    Atleidimo svarba (2)    TV3 (4)    Alkoholizmas (15)    Procesoriai (28)    Viktor Uspaskich (61)    Vampyrai (9)    Vaizdo sistemos (34)    Savivaldybių rinkimai 2007 (9)    Raganos (12)    Neištikimybė (2)    Jausmai (27)    Mistika (9)    Liemenėlės (3)    Barai (7)    Seimo Pirmininkas (2)    Apskaita (15)    Valdas Adamkus (11)    Elektroninės muzikos grupės (3)    2009 metų horoskopas (15)    Įvaikinimas (3)    Kanapės (15)    Vaiduokliai (23)    Artūras Zuokas (41)    Vartotojai (29)    Velykos (10)    Rinkimai (23)    Makaronai (2)    Klubai (8)    Opel (4)    Kaimo turizmas (5)    Liūtas (7)    Britų trumpaplaukės katės (2)    Alus (22)    Seimo rinkimai 2004 (3)    Darbo partija (4)    Klonavimas (10)    NLP (8)    Žmogaus teisės (18)    Civilinė sauga (7)    Runkeliai (18)
1. Lietuvos aukštosios kulinarijos naikinimas (antra dalis): Ar yra Lietuvos aukštoji virtuvė?
2. Lietuvos kulinarijos paveldas - Lietuvos viduramžių puotos
3. Kalėdų tortai
4. Savo tautai
5. Lietuvos aukštosios kulinarijos naikinimas (antra dalis): Kas per dalykas yra dvarų etiketas?
6. Lietuvos kulinarijos paveldas: Išterlioti Aleliumai ir Kūčios su Kalėdomis
7. Nepriklausomo mitybos ir kulinarijos eksperto Vincento Sako paskaitos
8. Restauruojamų dvarų kulinarijos paveldo samprata: Restauruojamų dvarų svetainių įrengimas
9. Nepriklausomo mitybos ir kulinarijos eksperto Vincento Sako paslaugos
10. Lietuvos aukštosios kulinarijos naikinimas (antra dalis): Kodėl Lietuvoje mėgstama valgiams duoti įmantrius poetiškus valgių pavadinimus?
1. Lietuvos aukštosios kulinarijos naikinimas (I dalis) Kas per dalykas yra dvarų etiketas?
2. Lietuvos aukštosios kulinarijos naikinimas (I dalis) Lietuvoje nėra nė vieno lietuvių valgių restorano
3. Lietuvos aukštosios kulinarijos naikinimas (I dalis) Ar yra Lietuvos aukštoji virtuvė?
4. Aukštoji Lietuvos kulinarija (2 dalis) Smuklės, karčemos ir traktieriai
5. Aukštoji Lietuvos kulinarija (2 dalis) Smuklės, karčemos ir traktieriai (tęsinys)
6. Kaip Kūčios tapo apsirijėlių švente
7. Silkių ir strimėlių sudymas
8. Lietuvos aukštosios kulinarijos naikinimas (antra dalis): Kodėl Lietuvoje mėgstama valgiams duoti įmantrius poetiškus valgių pavadinimus?
9. Lietuvos kulinarijos paveldas - Lietuvos viduramžių puotos
10. Lietuvos aukštosios kulinarijos naikinimas (antra dalis): Ar yra Lietuvos aukštoji virtuvė?
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!