LT   EN   RU  
2020 m. gruodžio 4 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Lietuvos istorija
  Mokslas > Mokslo sritys > Istorija > Lietuvos istorija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-05-01 Spausdinti Spausdinti
Augustino Rotundo politinė programa

Augustinas Rotundas buvo Žygimanto Augusto sekretorius ir Vilniaus miesto vaitas. Jis išvertė antrąjį Lietuvos Statutą, o Liublino seime buvo išrinktas į komisiją trečiajam Lietuvos Statutui parengti. Be to jis buvo įžymus teisininkas gynęs Lietuvos valstybinį savarankiškumą.

Rotundas savo pasiūlimus pateikė Lietuvos Statuto vertime į lotynų kalbą prakalboje. Šioje prakalboje įrodinėjama, kad lietuviai turėtų vartoti lotynų kalbą rašto reikalams, ja leisti krašto įstatymus. Tuo jis stengėsi įkalbėti Lietuvos feodalus dažniau vartoti lotynų kalbą.

Dar vienas A. Rotundo aukštinamų Lietuvos bruožų buvo jos valdymas. Jis teigė, kad geriausias valdovas yra tas kuris, jau gimė valdovu, o ne buvo išrinktas. Taip jis parodo koks priešingas yra Lietuvos ir Lenkijos valdymas bei feodalų politinės pažiūros. Svetimu A. Rotundas laikė ne tik laisvai lenkų renkamą valdovą, bet ir jų garbinamą bajorų laisvę, kuri pavertė bajoriją išskirtiniu, privilegijuotu luomu. Jis teigia, kad visiems turėtų galioti vienodi įstatymai. Taip pat A. Rotundas įsitikinęs, kad Kristuje suvienytą, dorą, teisingą, laisvą Vytauto laikų Lietuvą baigia pražudyti kraštan atklydę ydingi lenkų papročiai, mat jiems būdinga anarchija, panieka valdovui. Tad A. Rotundas klausia, ar gali būti kas nors tarp tokių skirtingų tautų. Šiuo klausimu jis pareiškia savo nuomonę ir pažiūras į uniją kurią siekiama pasirašyti.

Be to A. Rotundas laiškuose lotynų kalba smerkė reformaciją ir pateikė žinių apie jos plitimą, aukštino katalikų dvasininkiją, kritikavo visuomenės ydas, ragino stiprinti valstybę, karinę galią, plėsti švietimą.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Alus (22)    Kompiuteriniai žaidimai (270)    Radvilos (32)    Internetas (184)    Sveikata (313)    Domenai (11)    Siemens (6)    Interjero dizainas (13)    Knygos (23)    Kovo 8 (3)    Arbata (10)    Priklausomybė (3)    Makaronai (2)    Artūras Zuokas (41)    Kelnaitės (2)    Teisėtvarka (24)    Apatinis trikotažas (17)    Elektroninės muzikos grupės (3)    Ginklai (22)    Gyvūnai (174)    Ištikimybė (4)    Savivaldybių rinkimai 2007 (9)    Vaiko sveikata (8)    Laivyba (17)    Gender Loops (6)    Stalo žaidimai (7)    Reklama internete (18)    Psichiatrija (64)    Elektronika (8)    Rasizmas ir ksenofobija (9)    Kazino (10)    Krizė (59)    Aukštasis mokslas (13)    Arkliai (12)    Bankrotas (2)    Fantastika (21)    Įdomybės (87)    Katės (33)    Šventieji (10)    Informaciniai karai (11)    Reinkarnacija (6)    Hip hop dance (4)    Programos (61)    Džiaugsmas (2)    Monitoriai (11)    Akvariumai (58)    Meilė bloguose (6)    MTV (5)    Kompiuterinis saugumas (43)    Simbolika (2)
1. Alfredo Bumblausko Lietuvos istorijos “įdomybės” iš Vlado Terlecko knygos
2. 1989 gruodžio 24-oji: prieš 20 metų pasmerktas Molotovo-Ribentropo paktas
3. Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis: gimtadienio fragmentai
4. Vietinė savisauga (savigyna) Lietuvoje nacių Vokietijos okupacijos metais (1941–1944) I dalis
5. Vietinė savisauga (savigyna) Lietuvoje nacių Vokietijos okupacijos metais (1941–1944) II dalis
6. Vietinė savisauga (savigyna) Lietuvoje nacių Vokietijos okupacijos metais (1941–1944) III dalis
7. Vietinė savisauga (savigyna) Lietuvoje nacių Vokietijos okupacijos metais (1941–1944) IV dalis
8. Lietuva Antrajame pasauliniame kare
9. Vakarų spaudoje - seno karo naujas vertinimas
10. Lietuva laimėjo pasaulinį karą
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!