LT   EN   RU  
2020 m. lapkričio 25 d., trečiadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Lietuvos istorija
  Mokslas > Mokslo sritys > Istorija > Lietuvos istorija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-06-15 Spausdinti Spausdinti
Kas lėmė Lenijos - Lietuvos valstybės žlugimą?

Vidinės priežastys:

1. labai silpna karaliaus valdžia ypač ryški po paskutiniojo Gediminaičio Žygimanto mirties (1572). Jau pirmas svetimšalis karalius Henrikas Valua pasirašo tam tikrus artikulus (prižadėjo nedaryti sosto paveldimu, šaukti seimą 2k. per metus ir tt) nors Valua valdė tik pusę metų, tie artikulai gyvavo ilgiau. Didžiulė seimo įtaka krašto reikalams pagimdo nerealią anarchiją, o kaimynines šalis(Rusiją, Austriją, Prusiją) valdo absoliutūs valdovai ir jie matydami, kad Žečpospolitoje silpna padėtis pradeda kištis į jos reikalus.

2. kuriasi įvairios bajorų grupuotės, jos užmezga ryšius su Rusija, Prancūzija, ieško pagalbos savo interesų įgyvendinimui valstybėje. Dėl liberum veto teisės seimai nebegalėjo leisti įstatymų.

3. Feodalinių dvarų viešpatavimas. Juose vyravo nenaši, nerentabili išnaudojimo forma – baudžiava. Ji stabdė pramonės vystymąsi, miestų augimą. Dažnai sukeldavo socialinius konfliktus.

4. Kariuomenės savivalė. Ypatingai kariuomenės ardomasis poveikis pasireiškė 17a. per karą su rusais ir švedais. Kraštą dažnai niokojo netik svetima bet ir sava kariuomenė, kuriai karaliaus iždas nesugebėjo išmokėti algų.

5. Vyravo didžiulė nesantaika tarp lit. ir lenk. bajorų. Ši valst. niekada nebuvo vientisa, niekad nesiformavo viena tautybė.

Išorinės priežastys:

1. Rusijos, Prūsijos ir Austrijos suartėjimas ir jos kišimasis į respublikos reikalus. Karai su Rusija ir Švedija 17a. ir Šiaurės karas 18a. karų padariniai labai baisūs, ypač po Šiaurės karo. Maras, badas, hanibalizmas, ištuštėję kaimai, dirvonuojančios žemės.

2. Gudų, ukrainiečių žemių jungimasis prie Maskvos. 1645 Podolė ir Volynė. Pasaulyje tuo metu nebuvo jokių organizacijų taikai palaikyti.

Padalijimo padariniai:

1. Įvesta nauja valdymo forma po Žečpospolitos skilimo yra paliginus su buvusia labai nedemokratiška.

2. Prasideda tautinė priespauda. Lietuva virsta šiaurės vakarų kraštu.

3. 1840 po nepavykusio lietuvių ir lenkų sukilimo, Liet. įvedama rusų teisė ir visiškai nustoja galioti 3 Lietuvos statutas ir 1791 konstitucija.

4. Valdymo organai surusinami iki valsčių. Prasideda rusifikacija iš pradžių Lenkijoje po to Lietuvoje. Rusifikacija vyksta tai stipriau, tai mažiau, priklausomai nuo lietuvių reakcijos į ją. Ryžtingiausius žingsnius liet. valdžia daro po sukilimų (uždraudžia VU 1832, liet. spauda 1864, 19a. pab. Prasideda aštri religinė diskriminacija (Kražių skerdynės), uždarinėjamos katalikiškos bažnyčios, vienuolynai).

5. Vyksta atviras krašto kolonizavimas, ypač po sukilimų, kai lietuviai ištisais kaimais tremiami į Rusijos gilumą, į jų vietą atkeliami gyventi rusai. Tie rusai irgi tremtiniai.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    EBSW (40)    Lietuvoje (43)    Politika (363)    Meninė gimnastika (14)    Aikido (14)    Spauda (3)    Gaisrininkai (7)    Sportiniai šokiai (2)    Savižudybė (12)    Kelnaitės (2)    Auklės (3)    Kovo 8 (3)    Hipiai (9)    Imtynės (29)    Kietieji diskai (17)    Prezidento rinkimai (6)    Sodininkystė (22)    Fantastika (21)    Barai (7)    Chiromantija (3)    Duomenų apsauga (3)    Makaronai (2)    P2P tinklai (2)    Bildukai (3)    Striptizas (8)    Rinkimai (23)    Interneto tinklai (4)    Baikeriai (8)    Mada (4)    Brendis (6)    Operacinės sistemos (50)    Kriptografija (3)    Televizoriai (2)    Nusikaltimai (6)    LNK (2)    Dieta (33)    Informaciniai karai (11)    Vaizdo kortos (3)    Joga (56)    Kompiuterių virusai (52)    Miestai (14)    Kitos šventės (7)    Runkeliai (18)    Telekomunikacijos (188)    Įžymūs žmonės (68)    Architektūra (11)    Matematika (2)    Garso ir vaizdo technika (2)    Filologija (2)    Viktor Uspaskich (61)
1. Alfredo Bumblausko Lietuvos istorijos “įdomybės” iš Vlado Terlecko knygos
2. 1989 gruodžio 24-oji: prieš 20 metų pasmerktas Molotovo-Ribentropo paktas
3. Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis: gimtadienio fragmentai
4. Vietinė savisauga (savigyna) Lietuvoje nacių Vokietijos okupacijos metais (1941–1944) I dalis
5. Vietinė savisauga (savigyna) Lietuvoje nacių Vokietijos okupacijos metais (1941–1944) II dalis
6. Vietinė savisauga (savigyna) Lietuvoje nacių Vokietijos okupacijos metais (1941–1944) III dalis
7. Vietinė savisauga (savigyna) Lietuvoje nacių Vokietijos okupacijos metais (1941–1944) IV dalis
8. Lietuva Antrajame pasauliniame kare
9. Vakarų spaudoje - seno karo naujas vertinimas
10. Lietuva laimėjo pasaulinį karą
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!