LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 7 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Linux/Unix
  Technologijos > Kompiuterinės technologijos > Operacinės sistemos > Linux/Unix
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-03-18 Spausdinti Spausdinti
Kas yra tas "Linux"?

Jeigu jau kalbėti tiksliai, tai "Linux" - tai tik gana mažas "Unix" genties operacinės sistemos branduolys, leidžiantis kompiuteriui naudotis atmintimi ir kitais resursais, bendrauti su įvairiais vidiniais ir išoriniais įrenginiais, paleidinėti bei valdyti kitas programas. Įdiegtos "Linux" sistemos branduolys (angl. "kernel") diske užima mažiau nei vieną megabaitą. Visa kita (įskaitanti net ir tekstinius bei grafinius apvalkalus) yra tik papildomos programos, kurios sistemos darbui nėra būtinos. Nepaisant to, toliau tekste bendru "Linux" terminu bus vadinama pačios operacinės sistemos (jos branduolio) bei joje veikiančių programų visuma.

"Linux" ir absoliuti dauguma šiai sistemai skirtų aplikacijų yra platinamos su jų programiniais tekstais. Taip daryti įpareigoja vadinamoji GNU ("GNU's Not Unix") licencija. Kiekvienas norintis gali ne tik neatlygintinai vartoti programinę įrangą ir privatiems, ir komerciniams tikslams, bet ir nevaržomai ją modifikuoti, pritaikyti savo reikmėms. Taip patobulintas programas galima toliau platinti, bet tik su jų programiniais tekstais ir tik nemokamai.

Pasižvalgę po kompiuterijos firmų kainininkus rasime, kad "Linux" vistik galima nusipirkti. Šiuo atveju pinigai imami ne už pačias programas, o už jų surinkimą, surašymą į instaliacinius diskus, už spausdintą dokumentaciją bei kitas papildomas paslaugas (pav., konsultacijas, iškilus problemoms įdiegimo metu). Toks rinkinys angliškai yra vadinamas distribution, o lietuviškai - paketu (?). Pasaulyje (ir Lietuvoje) populiariausias yra "Red Hat" paketas, bet yra ir daug kitų, kaip antai "Caldera", "Corel", "Debian", "Mandrake", "SuSE", "TurboLinux". Visi jie naudoja standartinį branduolį ir vienas nuo kito skiriasi tik savo apimtimi bei specifinėmis sistemos įdiegimo ir administravimo priemonėmis.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Viešnia iš ateities (2)    Seimo rinkimai (4)    Joninės (6)    Jautis (7)    Bučiniai (31)    Naršyklės (7)    Variakojis (11)    Kazimiera Prunskienė (13)    Tamplieriai (7)    Striptizas (8)    Gatvės šokiai (5)    Mobilūs ryšiai (193)    Bibilija (10)    Informaciniai karai (11)    Pankai (6)    Foje (3)    Vaizdo sistemos (34)    Auklėjimas (7)    NLP (8)    Mitingai (5)    Archeologija (42)    Knygos (23)    Vilniaus bendruomenės (4)    Sekimas ir privatumas (12)    Ožiaragis (7)    Partijos (41)    LNK (2)    Šamanai (7)    Projektavimas (7)    Britų trumpaplaukės katės (2)    Optinis ryšys (12)    Siamo katės (2)    Vytautas Bogušis (12)    Menas būti kartu (2)    Reinkarnacija (6)    Alus (22)    Katarai (2)    Žmogaus teisės (52)    Kitos šventės (7)    Euro naujienos (2)    NSO (33)    Metalas (22)    Picerijos (4)    Pyktis (6)    Laikrodžiai (3)    Sektos (12)    Politika (363)    Tatuiruotės (7)    Architektūra (11)    Prezidento rinkimai 2009 (12)
1. IBM pristato bendradarbiavimo sprendimus milijonams „Linux“ vartotojų
2. Pietų Korėjos mokyklose bus naudojama Linux
3. XPde – grafinė Linux aplinka su Windows XP sąsajos stiliumi
4. Į Linux branduolį 2.6.9 bus „įsiūta“ daugiau, nei 200 pataisų
5. Išleista antroji Mandrake Linux 10.1 beta versija
6. ASP Linux Server II dėžutė
7. Išleistas ASP Linux Server II distributyvas
8. Nauja failų sistemos ReiserFS versija
9. Išleistas Knoppix 3.6
10. IBM reikalauja uždrausti SCO platinti Linux
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!