LT   EN   RU  
2021 m. kovo 8 d., pirmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Medicina
  Mokslas > Mokslo sritys > Medicina
Lankomumo reitingas Publikuota: 2005-05-20
Kai maistas vaistus paverčia žudikais
Kad ligonių vartojamų medikamentų ir suvalgomų maisto produktų mišinys nevirstų gyvybei pavojingais kokteiliais, gydytojai turėtų atidžiai išanalizuoti savo pacientų dietą.

Britų vyriausybės patarėjai susirūpinę tuo, kad stiprūs medicininiai, savaime toksiški preparatai gali tapti dar daugiau pavojingi sąveikaudami su kai kuriomis maiste, gėrimuose ir dietiniuose papilduose esančiomis medžiagomis. Arba pacientai, maitindamiesi ne tais produktais, gali nesąmoningai mažinti savo gydymo efektyvumą.

Valdininkai nurodo, kad dauguma žmonių vienu metu išgeria iki 10 rūšių vaistų. Tai reiškia, jog įvairių medžiagų sąveikos potencialas kai kuriems žmonėms yra labai didelis.

Maisto standartų agentūros ir medikamentų bei sveikų produktų kontrolės valdybos patarėjų sudarytame rekomendaciniame rašte sakoma, kad egzistuoja mažiausiai 200 medikamentų, kurių poveikiui arba toksiškumui turi įtakos maistas.

Šis dokumentas buvo sudarytas pagal abiejų įstaigų ekspertų susitikimo, skirto maisto toksiškumui ir medikamentų saugumui, rezultatus.

Į daktarus, slaugytojas bei farmacininkus ir anksčiau buvo kreipiamasi su prašymais kontroliuoti nepavojingas vaistų dozes.

To priežastys buvo pačios rimčiausios, mat populiariausių preparatų ir maisto produktų (pavyzdžiui, antikoagulianto varfarino ir spanguolių sultys, anticholesterolio preparatai, kuriuos vadina statinais, ir greipfrutų sultys, geriami kontraceptikai, antidepresantai, vaistai AIDS gydyti ir jonažolė) kombinacijos gali būti mirtinos.

Tačiau iš tikrųjų apie daugelį kitų reakcijų žinoma labai mažai. Pavyzdžiui, apie tai, kaip pienas ir pieno produktai mažina antibiotikų, naudojamų gydyti respiratorines ir lyties organų infekcijas, efektyvumą.

Naujieji produktai, tokie kaip praturtinti jogurtai ir pieno kokteiliai, skirti gerinti žmonių žarnyno mikroflorą, gali sąlygoti ir kitokias reakcijas.

Fitoestrogenas, esantis sojų padaže, gali turėti įtakos hormonų terapijai ir gydant krūties vėžį tamoksifenu.

Vyriausybės pastangos sumažinti natrio druskų suvartojimą taip pat gali virsti problema. Nors kuo mažiau natrio druskų, tuo mažesnė padidėjusio kraujospūdžio, širdies priepuolių ir insultų rizika.

Žmonės, gaminantys valgį namuose, maisto produktų gamintojai gali imti naudoti kalio druską, o tai taps problema tiems, kas naudoja šlapimą varančius vaistus, kas gydosi artritą, arba tiems, kas geria preparatus, normalizuojančius aukštą kraujospūdį.

Žinoma, ne visi deriniai pavojingi. Tiems pacientams, kurie gerai sveiksta, geriau laikytis jiems įprastos dietos.

Vaistai ir produktai, kurių negalima vartoti kartu.

Varfarinas - vaistas, lėtinantis kraujo krešėjimą. Jis sąveikauja su spanguolių sultimis ir žalumynais.

Žmonės, vartojantys medikamentus, mažinančius cholesterolio kiekį, neturėtų gerti greipfrutų sulčių.

Preparatų, į kurių sudėtį įeina paracetamolis, jokiu būdu negalima maišyti su alkoholiu.

Kontraceptikų ir antidepresantų negalima maišyti su jonažole, nors ji ir padeda gydyti depresiją.

Vartojant antibiotikus rekomenduoja atsisakyti pieno produktų, mat jie sumažina šių vaistų efektyvumą.

Išvertė Rima Bruzgulytė

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Meilė bloguose (6)    Homeopatija (5)    Vabzdžiai (5)    Korupcija (22)    Pedagogika (21)    Statyba (29)    Kandidatai į prezidentus (5)    Atleidimo svarba (2)    Chiromantija (3)    Jautis (7)    Radvilos (32)    Ekologiški produktai (2)    Konspiracija (2)    Mokesčiai (8)    Filatelija (11)    Astrologija (27)    Interneto tinklai (4)    Šventasis Pranciškus (3)    Mobilūs ryšiai (193)    Programavimas (20)    Žirgų sportas (4)    Aiškiaregiai (11)    Kūdikio maitinimas (3)    Klubai (8)    Paieškos sistemos (14)    Bankinės technologijos (11)    Liberalų sąjūdis (5)    Kompiuterinis piratavimas (43)    Gotai (17)    Žvaigždės (19)    Mitingai (5)    Muzika (196)    Aviacija (38)    Alkoholizmas (15)    Omnitel (12)    Gintaras Beresnevičius (26)    Medžioklė (63)    Auklėjimas (7)    Projektavimas (7)    Geležinkeliai (4)    Lietuvių fantastika (11)    Bildukai (3)    Krašto apsauga (27)    Sportas (8)    Skorpionas (7)    Vaistai (15)    Kreditai (2)    Vandenis (7)    „Lietuvos” kino teatras (13)    Linux/Unix (34)
1. IBM studija: dauguma sveikatos apsaugos sistemų iki 2015 patirs didelių sunkumų
2. Svarstoma galimybė sostinės poliklinikų veiklos ir ūkio priežiūrą atlikti viešo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo principu
3. Siekiama užtikrinti efektyvią triukšmo prevenciją
4. ES pinigais kamšomos sveikatos sistemos spragos
5. Vietoje išgirto gydomojo poveikio - pavojus sveikatai
6. Mada neskiepyti vaikų gali pridaryti daug žalos, teigia pediatrai
7. Laikas eina ne ligonių naudai
8. Tėvų sukrautas kapitalas vaikų ateičiai
9. Ateities poliklinikoje - elektroninės kortelės ir receptai
10. Į ligoninę - tik vienai dienai
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!