LT   EN   RU  
2021 m. kovo 4 d., ketvirtadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Medicina
  Mokslas > Mokslo sritys > Medicina
Lankomumo reitingas Publikuota: 2005-05-20
Vietoje išgirto gydomojo poveikio - pavojus sveikatai
Nors Maisto ir veterinarijos tarnyba kiekvieną mėnesį tūkstančius įtartinų maisto produktų išsiunčia atgal importuotojams, lietuviai nėra visiškai apsaugoti nuo sveikatai pavojingų prekių.

Nuo balandžio pabaigos uostamiesčio kavinėse, restoranuose ir prekybos centruose nebeprekiaujama garsiąja indiška "Gokul" arbata.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nustatė, kad arbatoje yra kenksmingų ir pavojingų sveikatai medžiagų - tartrazano, brilijantinio smėlio ir azorubino. Šias medžiagas, tiksliau - dažus, arbatos gamyboje naudoti draudžia Europos Sąjungos reikalavimai.

Be to, laboratorinių tyrimų dėka išaiškinta, kad neva "sveikatos suteikiančioje" arbatoje yra didesnis nei leistina švino kiekis.

Specialistai su probleminiais importuojamais maisto produktais susiduria kas mėnesį.

Balandžio 18 dieną į Panevežio higienistus kreipėsi verslininkas, kuriam kilo įtarimų dėl "Gokul" arbatos kokybės. Kavinės savininkas pasakojo, kad po to, kai klientai užsisako indiškos arbatos, nebeįmanoma išplauti puodelių - ant indų sienelių lieka įsigėrę dažai.

Ištyrus skundą, paaiškėjo, kad arbatoje, kuri Lietuvoje garsėja kaip turinti ypatingų gydančių savybių, aptikta neleistinų medžiagų.

"Šio produkto imortuotojai - UAB "Briva" į šalį buvo įvežę apie 200 kilogramų "Gokul" arbatos. Specialistai surinko 190 kilogramų. Visa siunta bus saugiai sunaikinta, nes jos realizuoti negalima. Produktas iš apyvartos turėjo būti išimtas visoje Lietuvoje, todėl normalu, kad pirkėjai jos neberanda ir uostamiestyje", - kalbėjo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Stanevičius.

Specialisto teigimu, jeigu nebus pakeista arbatos sudėtis, su šiuo produktu lietuviai turės atsisveikinti visam laikui. Kadangi Indijoje kenksmingi dažai yra leidžiami naudoti, panašu, jog "Gokul" sudėties ją gaminananti kompanija "Gokul International" nekeis.

Dienraščiui pradėjus domėtis, kur Klaipėdoje galima nusipirkti "Gokul", paaiškėjo, kad jau keletą savaičių arbata nebeprekiauja ir vaistinės. Priežastis ta pati - tiekėjai šio produkto nebepristato.

Nors kai kuriose viešojo maitinimo įstaigose indiška arbata taip pat nebeprekiaujama, vis dar yra kavinių, kur paskanauti, kaip reklamuojama, "itin sveika, jauninančia ir mintis skaidrinančia" arbata dar galima. Tačiau kavinių savininkai tvirtina, kad jų parduodamo produkto sudėtis esanti kitokia.

Anot jų, pirkėjams siūlomoje jogos arbatoje yra panašių žolelių, kaip ir "Gokul", tačiau ant informacinio lapelio nepažymėti maisto priedai, kurie daudžiami ES šalyse.

VMVT specialistas Z. Stanevičius, paklaustas apie dažų, esančių "Gokul" sudėtyje, žalą, atsakė, jog tiksliai nežinąs, kaip jie veikia žmogaus organizmą.

"Mums pakanka to, jog Europos Sąjungos direktyvos draudžia vartoti šiuos priedus arbatos gamyboje. Jeigu atsigėrus "Gokul" puodelių nebegalima išplauti, tai reikia įsivaizduoti, kaip ji nusėda žmogaus organizme", - svarstė Z. Stanevičius.

VMVT Rizikos vertinimo skyriaus duomenimis, balandžio mėnesį į Lietuvą buvo uždrausta įvežti dideles maisto produktų siuntas iš Kinijos, Prancūzijos, Indijos ir Irano.

Į pastarąją šalį lietuviai sugrąžino 9500 kilogramų razinų, kuriose aptikta pesticidų. VMVT nepraleido ir 3000 kilogramų kalakutienos iš Prancūzijos. Paukšiena buvo apkrėsta salmonele.

Be jau minėtos arbatos "Gokul", praėjusį mėnesį specialistai pasienyje sulaikė apie 10 tūkst. kilogramų džiovintų braškių ir vyšnių, importuojamų iš Kinijos. Šiuose maisto produktuose jie rado sieros dioksinų.

Per šiuos metus į "juodą" sąrašą pateko 20 importuojamų produktų, kurie taip ir nepasiekė Lietuvos prekystalių.

"Tarnyba tikrina ne visą importuojamą maistą, griežtai kontroliuojami tik tie, kurie patenka į nesaugių produktų sąrašą. Didžiausi nesaugių produktų kiekiai į Lietuvą importuojami iš Kinijos, Irano, Egipto ir Turkijos", - sakė VMVT Rizikos vertinimo skyriaus specialistė Inga Šachin.

Į nesaugių produktų sąrašą yra įtraukta paprika, vynuogės, riešutai, sojos padažai ir kiti gaminiai iš sojos, džiovintų vaisių mišiniai, kukurūzai ir netgi joduota druska.

Tai - tik maža dalis išvardytų "jautrių" produktų, kuriems Lietuvoje taikoma papildoma kontrolė.

Nepaisant to, "Gokul" arbatos istorija tik įrodo faktą, kad kenksmingų produktų Lietuvoje gali būti įvežama ir daugiau.

Europa bando apsisaugoti nuo iš trečiųjų pasaulio šalių importuojamų pavojingų produktų. Visi produktai, kurie dėl neleistinų Europos Sąjungoje priedų buvo uždrausti realizuoti Lietuvoje arba kurioje nors iš Sąjungos šalių, patenka į RAPEX sistemą. Specialioje interneto svetainėje yra pablikuojami duomenys apie visas Europos Sąjungos šalyse sulaikytas siuntas.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Valstiečių sąjunga (2)    Skundai (22)    Metalas (22)    Sportas (8)    Renginiai (31)    Prevencija (14)    Sportiniai šokiai (2)    SSL sertifikatai (6)    Turizmas (151)    Apskaita (15)    Matematika (2)    „Laisvės kryžkelės“ (10)    Gender Loops (6)    Atviras kodas (23)    Katės (33)    Jausmai (27)    Sel (10)    Omnitel (12)    Tiškevičiai (18)    Kompiuterio ergonomika (8)    Procesoriai (28)    Visuotinė istorija (44)    Žmonės (241)    Paukščių gripas (21)    Kornreksai (3)    Liemenėlės (3)    Užsienyje (2)    Makaronai (2)    Mokslininkai (2)    Kompiuterių virusai (52)    Programos (61)    Depresija (29)    Sąmokslo teorijos (19)    Gotai (17)    Lietuvoje (43)    Ekologija (15)    Go-go (10)    Kokainas (6)    Telekomunikacijos (188)    Klubai (8)    Windows (7)    Džiaugsmas (2)    IT parodos (10)    Skirmantas Valiulis (32)    Picerijos (4)    Opijatai (13)    Ginklai (22)    Politologija (64)    Škotų aviganis (3)    Advokatai (10)
1. IBM studija: dauguma sveikatos apsaugos sistemų iki 2015 patirs didelių sunkumų
2. Svarstoma galimybė sostinės poliklinikų veiklos ir ūkio priežiūrą atlikti viešo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo principu
3. Siekiama užtikrinti efektyvią triukšmo prevenciją
4. ES pinigais kamšomos sveikatos sistemos spragos
5. Kai maistas vaistus paverčia žudikais
6. Mada neskiepyti vaikų gali pridaryti daug žalos, teigia pediatrai
7. Laikas eina ne ligonių naudai
8. Tėvų sukrautas kapitalas vaikų ateičiai
9. Ateities poliklinikoje - elektroninės kortelės ir receptai
10. Į ligoninę - tik vienai dienai
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!