LT   EN   RU  
2021 m. spalio 28 d., ketvirtadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Naudingi patarimai. Buitis
  Naudingi patarimai > Naudingi patarimai. Buitis
Lankomumo reitingas Publikuota: 2012-07-02
Kondicionierius: nauda ar žala?

Ligą sukelia temperatūrų kontrastas

Sušilus orams vis dažniau automobiliuose bei gyvenamosiose patalpose įsijungiame oro kondicionierius. Karštą vasaros dieną jie ne tik atgaivina, bet ir gali tapti peršalimo ligų sukėlėjais. Nuo karščio kondicionuotu oru besiginantys žmonės neretai peršąla ir užkimsta, suserga gerklės ar net plaučių uždegimu.

Tiesa ar prasimanymas, kad dvidešimtojo amžiaus technikos stebuklu vadinamas oro kondicionierius kenkia žmogaus sveikatai? Visuomenės sveikatos saugos specialistai tvirtina, kad daugiausia problemų kyla dėl nemokėjimo tinkamai naudotis šiuo įrenginiu. Ypač svarbu vengti didelio temperatūrų kontrasto tarp kondicionuoto oro automobilyje ar patalpose ir lauko oro temperatūros.

Didžiausias leistinas lauko ir automobilio/patalpos oro temperatūros svyravimas turėtų būti ne didesnis nei 6-8 laipsniai Celsijaus. Kuo žmogus labiau užsigrūdinęs, tuo mažesnį poveikį jam turi temperatūros svyravimas. Tačiau jei lauke – 35 laipsnių karštis, o automobilyje oro kondicionavimo sistema palaiko 16 laipsnių Celsijaus mikroklimatą, temperatūrų kontrastas gali pakenkti ir labai užsigrūdinusiam žmogui.

Oro srovė negali pūsti į veidą

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį automobilyje naudojant kondicionierių?

Siekiant išvengti peršalimo, patartina iškart nenustatyti žemiausios temperatūros. Šalto oro srautą reikia sureguliuoti taip, kad srovė būtų ne per smarki. Šalto oro srautas negali pūsti tiesiai į veidą. Antraip iš automobilio į lauką išlipusiam žmogui peršalimas yra garantuotas.

Automobilio ventiliacijos sistemą reikia sureguliuoti taip, kad šaltas oras nepūstų į jame esančius žmones. Beje, dažniausia peršalimo ligos žmones užklumpa per pirmąjį kondicionieriaus naudojimo mėnesį.

Mitas ar tiesa, kad kondicionierius gali tapti ir alerginių bei infekcinių ligų priežastimi? Specialistų teigimu, šių ligų priežastimi gal tapti tik netinkamai eksploatuojamas kondicionierius.

Kad oro kondicionierius nekenktų sveikatai, jį reikia tinkamai prižiūrėti – reguliariai papildyti šaldomosios medžiagos kiekį, išvalyti dulkes ir kitus nešvarumus iš vidinio ir išorinio įrenginio blokų, kondensato vamzdelio, patikrinti elektrinę įrenginio dalį ir darbo režimus. Netinkamai eksploatuojamas kondicionierius gali tapti alerginių ir infekcinių ligų priežastimi. Jei dar tik ketinate įsigyti kondicionierių, rinkitės skleidžiantį kuo mažesnį  triukšmą, kad mažiau trikdytų poilsį. Įsitikinkite, kad kondicionieriuje naudojama netoksiška, nekenksminga aplinkai šaldomoji medžiaga.

O kaip gintis nuo karščio, jei automobilyje nėra kondicionieriaus? Jei automobilis yra įkaitęs nuo tiesioginių saulės spindulių, prieš važiuojant reikėtų  išvėdinti saloną. Saulėtą dieną ilgesniam laikui paliekant automobilį lauke, priekinį jo stiklą iš vidaus galima užklijuoti specialia plėvele – oras salone įkais 3-5 laipsniais mažiau.

Jau seniai įrodyta, kad nuo karščio ir tvankaus oro mažėja vairuotojo budrumas. Vokietijos saugaus eismo tarnybos tyrimų duomenimis, orui atšilus iki 27 laipsnių Celsijaus, rizika pakliūti į avariją padidėja 11 procentų. Oro temperatūrai pasiekus 30 laipsnių Celsijaus, šis rodiklis padvigubėja.

Skeptiškai oro kondicionierius vertinantiems žmonėms visuomenės sveikatos specialistai primena, kad ne rečiau peršalimo ligomis vasarą serga ir važinėjantieji atidarytais automobilių langais. Perpūtus skersvėjui, juos dažnai vargina ne tik peršalimo ligos, bet ir kamuoja kaklo bei nugaros skausmai.

Savijautą lemia gaivus oras

Per karščius gerą žmogaus savijautą nemažai lemia ir patalpose įrengta oro kondicionavimo sistema. Gaivus oras  leidžia ne tik geriau jaustis, bet ir būti aktyvesniam ir darbingesniam.

Patalpose kondicionieriumi irgi reikia naudotis protingai bei saikingai, vengti didelio temperatūrų svyravimo, nes galima pakenkti akių ir kvėpavimo takų gleivinei, odai. Patalpose esantis žmogus neturi jausti tiesioginių oro gūsių, o oro srovė neturėtų pūsti tiesiai į nugarą.

Gyvenamojo ir viešojo naudojimo pastatų patalpose šiluminio komforto temperatūra (temperatūra, kuri ilgą laiką veikdama nesukelia žmogui nemalonių pojūčių ir sveikatos sutrikimų) šaltuoju laikotarpiu yra 20-24 laipsniai Celsijaus, šiltuoju – 23-25 laipsniai Celsijaus šilumos. Didelį poveikį sveikatai daro ir oro drėgmė. Idealiausia žmogus jaučiasi patalpose, kuriose santykinė oro drėgmė ir šiltuoju, ir šaltuoju laikotarpiu sudaro 40-60 procentų.

Moksliniai tyrimai rodo, kad minimaliai vėdinamose patalpose dirbantys žmonės serga dvigubai dažniau negu tie, kurių patalpos yra vėdinamos.

Marijampolės visuomenės sveikatos centro parengta informacija

Straipsniai.lt

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Jausmai (27)    Logistika (12)    Soliariumai (5)    Interneto tinklai (4)    Kandidatai į prezidentus (5)    Šalys (61)    Pagonybė (3)    Žemės grobstymai (50)    Simbolika (2)    Konspiracija (2)    Shidokan (3)    Hakeriai (273)    Sony Ericcson (40)    Procesoriai (28)    Vokiečių aviganis (2)    Svarstyklės (7)    Bildukai (3)    LICS (17)    Kinų horoskopas (14)    Grupės (81)    Mokykla be narkotikų (20)    Informaciniai karai (11)    Geografija (22)    Pedagogika (21)    E - komercija (87)    Variakojis (11)    Specialiosios tarnybos (36)    Džiaugsmas (2)    Užsienyje (50)    Kaziuko mugė (3)    Vitaminai (2)    Meilė (138)    Metalas (22)    Valdas Adamkus (11)    Vandens slidės (2)    Mergelė (7)    Religija ir tikėjimai (315)    Aukštasis mokslas (13)    KGB (35)    Įvaikinimas (3)    Lietuvoje (43)    Skandalai (476)    Z.Jurgelevičiaus rubrika (23)    Sveikata (313)    Netolerancija (6)    Velykos (10)    Buto remontas (3)    Skolininkai (12)    Skundai (22)    Bibilija (10)
1. Naudingi patarimai: dažymas
2. Naudingi patarimai auginatiems kambarines gėles
3. Naudingi patarimai. Baldų priežiūra
4. Naudingi patarimai. Interjeras ir spalvos
5. Naudingi patarimai. Kokią lovą pirkti?
6. Naudingi patarimai. Miegamasis pagal Feng shui sistemą
7. Naudingi patarimai. Kaip įrengti miegamąjį?
8. Dantų pasta. Įvairūs naudingi patarimai ir triukai
9. Naudingi patarimai: dėmių valymas
10. 10 patarimų sumaniai šeimininkei
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!