LT   EN   RU  
2021 m. gruodžio 8 d., trečiadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Opijatai
  Sveikata > Psichologinė sveikata > Pagalba ir prevencija > Narkotikai > Opijatai
Opijatai: Priklausomybė
Lankomumo reitingas

Vartojant opijatus greitai atsiranda priklausomybė. Gali pakakti ir vienos - dviejų intraveninių injekcijų, kad išsivystytų visą gyvenimą trunkanti priklausomybės būsena, vadinama heroinizmu. Emocinis heroino poveikio fiksavimas gali būti labai stiprus, stipresnis už lytinį geismą. Stiprus ir malonus heroino poveikis išblėsta gana greitai, nes atsiranda organizmo tolerancija. Norėdamas patirti ankstesnį poveikį, narkomanas turi suvartoti didesnę dozę. Dozė vis didinama - seniai vartojantis narkomanas per dieną gali suvartoti dešimtkart (kartais dar daugiau) didesnę dozę nei ta, nuo kurios pradėjo.

Opijatai: Pavojus sveikatai
Lankomumo reitingas

Didžiausia rizika vartojant opijatus - mirtis nuo perdozavimo. Opijatai slopina kvėpavimą. Perdozavus greitai vystosi kvėpavimo raumenų paralyžius. Narkomanas pirmiausia patiria komą, o paskui miršta - pasitaiko, kad per 5 ar 10 minučių. Jei narkomaną ištinka koma, reikalinga skubi gydytojų pagalba. Intoksikaciją gali neutralizuoti opijatų antagonistai - medikamentai, blokuojantys narkotikų poveikį. Morfijaus ar heroino perdozavimo rizika ypač didelė, kai narkotikas švirkščiamas į veną, nes narkomanas, susišvirkštęs per didelę dozę ir pajutęs per stiprų poveikį, jau nieko negali padaryti. Svarbus rizikos veiksnys - tai, kad narkotikus vartojantys asmenys retai žino gautos dozės stiprumą ir kiek narkotiko tą dieną jie gali pakelti. Rizika...

Opijatai: Opijatų intoksikacinis poveikis
Lankomumo reitingas

Medicinoje opijatai vartojami kaip analgetikai; dozė apskaičiuojama tokia, kad numalšintų skausmą, tačiau nesukeltų priklausomybės. Nepaisant to, pasitaiko, kad ligoninėje morfijumi gydyti pacientai apibūdina vaisto poveikį kaip "plaukimą tarp lengvų debesėlių, kur viskas malonu ir saugu, nėra skausmo ir nerimo". Kai morfijus vartojamas ne medicinos tikslais, siekiama stiprios intoksikacijos ir smarkaus euforijos poveikio; nuo tokios "patirties" atsiranda priklausomybė.

Opijatai: Opijatų intoksikacija
Lankomumo reitingas

Fiziniai požymiai: susitraukę, maži akių vyzdžiai, „stiklinės” akys, užkritę akiu vokai, sunkiai stovi tiesiai (sulinkusi figura), pykina ir vemia, letas pulsas ir sumažejęs kraujospudis, paviršinis kvepavimas, perdozavus - kvėpavimo centro blokavimas

Opijatai: Vartojimo būdai ir įranga
Lankomumo reitingas

Opijatai vartojami įvairiais būdais. Opijus paprastai rūkomas naudopjant specialias pypkes - kaljanus. Taip pat geriamos jo tabletės ar tinktūra. Morfijus dabar dažniausiai švirkščiamas. Tradiciškai heroinas švirkščiamas į veną. XX amžiaus dešimtajame dešimtmetyje paplito heroino rūkymas. Rūkant heroino milteliai dedami ant aliuminio folijos gabalėlio ir kaitinami žiebtuvėliu ar žvake. Kaitinant heroinas garuoja, o dūmai įkvepiami pro vamzdelį ar sudėjus delnus. Ši procedūra kartais vadinama "drakono medžiokle", nes dūmų kamuoliai primena drakoną.

Opijatai: Kiti sintetiniai opijatai
Lankomumo reitingas

Modernioje medicinoje opijatai yra nepakeičiami analgetikai (skausmą malšinantys vaistai). Siekiant mažinti priklausomybės atsiradimo riziką, buvo sukurti nauji sintetiniai opijatų variantai. Jie turi tą patį analgetinį poveikį, tačiau ne taip greit atsiranda priklausomybė. Sintetinis opijatas buprenorfinas. Buprenorfinas skirtas gerti (tabletės) ir injekcijoms. Jis vartojamas medicinoje malšinti pooperacinį skausmą. Galimas šalutinis poveikis - orientacijos sutrikimai ir retai - haliucinacijos.

  Komentarų: 1
Opijatai: Metadonas
Lankomumo reitingas

Metadonas (metadono hidrochloridas ir kt.) - grynai sintetinė medžiaga, vartojama kaip tradicinių opijatų pakaitalas. Ji buvo sukurta Antrojo pasaulinio karo metu. Gaminama švirkšti ir gerti tinkamo tirpalo pavidalu, taip pat tabletėmis. Medicinoje vartojama skausmo malšinimui. Šiam tikslui ypač tinka, nes medžiaga veikia ilgai (8-12 valandų). Metadonas vartojamas palengvinti nuo opijatų mėginančių atprasti vartotojų abstinencijos simptomus. Metadonas taip pat vartojamas ilgalaikiams opiatų vartotojams gydyti.

Opijatai: Heroinas
Lankomumo reitingas

Heroinas - milteliai, kurių atspalvis įvairuoja nuo balto ar pilkšvo iki rudo priklausomai nuo teršalų ir ruošimo būdo. Norint susišvirkšti heroino, kaip ir švirkščiant morfijų, reikia pridėti rūgšties. Heroino koncentracija "gatvei skirtuose preparatuose" gali būti įvairi. Pirmaisiais XX a. dešimtmečiais heroinas buvo vartojamas medicinoje, tačiau vėliau daugelyje šalių uždraustas ir pakeistas kitais opijatais. Jungtinėje Karalystėje heroiną (diamorfiną) iki šiol leidžiama vartoti malšinti skausmą sergantiesiems mirtinomis ligomis.

Opijatai: Morfijus
Lankomumo reitingas

Morfijus galimanas iš opijaus ekstrakto. Grynas morfijus - balti ar gelsvi skaidrūs milteliai. Tradiciškai gaminant milteliai užteršiami, todėl paruduoja ir tampa panašūs į cinamoną. Gamybai naudojama organinė rūgštis (paprastai askorbino, citrinos arba vyno rūgštys, acto rūgšties anhidridas). Morfijus - viena iš svarbiausių šiuolaikinėje medicinoje vartojamų narkotinių medžiagų.

Opijatai: Opijaus ekstraktas
Lankomumo reitingas

Opijaus ekstraktas ("kaifas", "širkė") išgaunamas iš daržo aguonų sulčių, kuriose yra natūralių opijatų. Sultys renkamos iš dar nepradėjusių žydėti aguonų lapų ("kopūstai", "kapusta") arba iš nužydėjusių aguonų galvučių (taip gaunama vadinamoji "chankė"). Lapai arba galvutės įpjaunami ir įpjovimo vietose padedami tvarsčių gabaliukai ("bintai"), surinkti išsiskiriančias sultis. Tvarsčių gabaliukai su sultimis (šviesiai rusvos rudos spalvos) yra išverdami vandenyje, nuoviras išgarinamas, o likusios nuosėdos su plutele apdorojamos acto rūgšties anhidridu ("hidra") ir, atskiedus jas vandeniu bei nufiltravus, gaunamas opijaus ekstraktas, kuris ir yra vartojamas.

Ar teko vartoti opijatus?

Ne, niekados

1 kartą

2 kartus

3 kartus

4 kartus

5 kartus

>5 kartus

>10 kartų

Vartoju kitus narkotikus

Teko pardavinėti

Nevartoju, bet siūlė

Jūsų lytis: Vaikinas Mergina
 Balsavimo rezultatai
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!