LT   EN   RU  
2020 m. liepos 13 d., pirmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Paieškos sistemos
  Technologijos > Kompiuterinės technologijos > Internetas > Paieškos sistemos
Lankomumo reitingas Publikuota: 2006-03-19
Žiniatinklio paieškos sistemos
Paieškos sistemų yra daug, jos skiriasi savo sudėtingumu, paieškos sparta ir pan. Kartais paieškos sistemos skirstomos į grupes. Dažniausiai išskiriamos trys grupės: 1) paieškos tarnybos (dar vadinamos serveriais; angl. spiders, crawlers), 2) katalogai ir 3) metapaieškos.

Paieškos tarnybos - tai kompiuterių programos, kurios kaupia savo duomenų bazėse trumpas anotacijas bei informaciją, labai panašią į knygose pateikiamas dalykines rodykles. Vartotojui suteikiama galimybė ieškoti pagal įvairiomis loginėmis operacijomis sujungtus žodžius ar žodžių junginius. Taip veikia Google, Lycos, AltaVista, Excite, Go, HotBot, Inktomi ir kitos paieškos sistemos.

Katalogai kryptingesni - jie siūlo ieškoti informacijos pagal žinių kategorijas, žingsnis po žingsnio sukant ratą. Katalogų pavyzdžiai yra Yahoo, LookSmart, Open Directory. Lietuvoje galima paminėti V. Palubinsko tvarkomą katalogą "Lietuva internete".

Paiešką palengvina metapaieškos sistemos, pagrįstos keliomis paieškos sistemomis, kurios perduoda joms ieškomą žodį ar frazę, o po to gautus rezultatus surūšiuoja, atrenka, parodo. Metapaieškos sistemų Informacijos apie asmenis (elektroninio pašto adresų, telefono numerių ir pan.) geriausia ieškoti asmenų paieškos sistemomis vadinamuose Baltuosiuose puslapiuose (white Pages). Šios rūšies paieškos sistemos peržiūri įvairius viešuosius informacijos šaltinius (pvz. universitetų, valstybinių institucijų, labdaros organizacijų svetaines, kai kuriuos verslo šaltinius bei telefonų knygas) ir sudaro jų rodykles. Štai keletas asmenų paieškos sistemų adresų: BigFoot, Internet Addres Finder, Switchboard, Whowhere.

Google paieškos sistema yra tapusi labiausiai kada nors žmonių visuotinai pasirinkta naudoti priemone. Ši sistema 2003 - 2004 m. buvo pati populiariausia. Google paieškos sistemos privalumai: tarp paieškos rezultatų pateikiamos ir  bylos PDF formatu, vyksta paieška teminėse diskusijose, itin gera vaizdų paieška - per 250 mln. vaizdų (2002 m. duomenys), paiešką ji atlieka labai sparčiai (ne ilgiau kaip pusę sekundės).

Ieškoma gan paprastai. Surašomi tie reikšminiai žodžiai, kurie turi būti ieškomame dokumente, ir paspaudžiamas įvesties klavišas arba Google paieškos mygtukas. Pavyzdžiui įvedus žodį "kaktusas", nebus ieškoma "kaktuso", "kaktusą" ar pan. Taip pat paieškoje neatsižvelgiama į didžiąsias ir mažąsias raides.

Jeigu nuorodų gauname per daug, reikia naudotis patikslintąja paieška. Štai kaip reikėtų ieškoti, naudojant patikslintąją paiešką, informacijos apie Dariaus ir Girėno skrydį ( 7 pav. ).

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Runkeliai (18)    Žuvys (7)    Fajetai (2)    Lotynų šokiai (5)    Rokeriai (3)    Sodininkystė (22)    Projektavimas (7)    Filologija (2)    Liberalų sąjūdis (5)    Baikeriai (8)    Pasakos (60)    Transportas (125)    Fizika (11)    Korupcija (22)    Žindymas (14)    Vytautas Landsbergis (6)    Homeopatija (5)    Viktor Uspaskich (61)    Monitoriai (11)    Klubai (8)    Pavydas (5)    Politika (363)    Breakdance (4)    Istorija (154)    Lietuvoje (16)    Miniatiūros (7)    Pagonybė (3)    Burtai (8)    Arkliai (12)    Vitaminai (2)    Egiptas (24)    Foje (3)    Žirgų sportas (4)    Nacionaldarbininkų Sąjūdis (2)    Klaviatūros (11)    Atleidimo svarba (2)    Vokiečių aviganis (2)    Mobilūs ryšiai (193)    Drakonai (36)    Geografija (22)    Draugystė (10)    Literatūra (239)    Viešnia iš ateities (2)    Mazda (2)    Kabala (6)    Anželikos Cholinos šokio teatras (11)    Nokia (24)    Sportiniai šokiai (2)    Teatrai (21)    Vandens slidės (2)
1. Kas tas žiniatinklis?
2. 26 žingsniai kaip pasiekti didelį svetainės populiarumą
3. Yahoo! atiduos Wikipedia pirmą vietą tarp savo paieškos rezultatų
4. Daugialypė paieška
5. Jandeks pradėjo teikti geografinės paieškos paslaugas
6. Prancūzija teisiasi su Yahoo
7. Prancūzija teisiasi su Yahoo
8. KDE programuotojai kuria į Google panašią paieškos sistemą
9. Informacijos paieška
10. Paieškos sistemų rinkos pertvarkymas tęsiasi
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!