LT   EN   RU  
2021 m. rugsėjo 23 d., ketvirtadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Parašiutizmas
  Sportas > Parašiutizmas
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-02-08 Spausdinti Spausdinti
Stiletto pilotavimo ypatumai

Stiletto bus aprašytas lyginant jį su to paties dydžio Sabre, nes tai yra taip pat didelių galimybių parašiutas, kurį daugelis patyrusių sportininkų jau išbandė. Abu priklauso pirmos klasės didelių galimybių parašiutams, tačiau turi skirtingas valdymo charakteristikas. Kai kurie sportininkai rinktųsi PD-Stiletto valdymo tipą, kai kiti, nors ir patyrę, mieliau ir toliau šuoliams naudotų PD-Sabre. Pradžioje mes siūlytume atlikti kelis šuolius skleidžiant parašiutą 3 kilometrų aukštyje tam, kad geriau pažintumėte Stiletto. Tai yra gerai net ir tada, kai jūs jau turite tūkstančius šuolių didelių galimybių greitais parašiutais. Šiuo aprašymu tikrai nebus siekiama išmokyti jus šio ar kurio nors kito parašiuto valdymo. Tiesiog čia sužinosite parašiuto savybes įvairiais atvejais.

Pilnas greitis tiesiojoje: Stiletto yra šiek tiek greitesnis už Sabre, tačiau ne tiek, kad greitis būtų pagrindinis šių parašiutų skirtumas. Galimybės yra daug daugiau, nei vien tik greitis.

Žemėjimo ir greičio santykis: Stiletto šiek tiek greičiau žemėja, leidžiantis pilnu greičiu. Tai turi įtakos tiksliam nusileidimui – jis tampa sudėtingesnis.

Nepilnas greitis tiesiojoje: Stiletto gali pasiekti mažesnį žemėjimo greitį nei Sabre leidžiantis nepilnu greičiu, nors abu šie parašiutai turi minimalų žemėjimo kampą, palyginus su žemėjimu pilnu greičiu. Tai yra labai svarbu blogąja prasme, kai reikia leistis pavėjui nepilnu greičiu norint pasiekti nusileidimo tašką. Leidimasis nepilnu greičiu yra lėtesnis, labiau horizontalesnis, nei greitas ir smingantis leidimasis pilnu greičiu.

Greitis tiesiojoje leidžiantis su priekinių laisvagalių pagalba: Šiuo atveju Stiletto išvysto didesnį greitį, bet ne su tokiu staigiu žemėjimo kampu, kaip Sabre (tik tiesiojoje). Laisvagalių įtempimas, atsiradęs sukimosi metu, yra lygiai toks pat, kaip ir Sabre (didėjant greičiui, didėja ir įtempimas).

Valdymo atstumas: Stiletto turi mažesnį valdymo atstumą nei Sabre.

Aukščio praradimas: Stiletto turi aštresnį žemėjimo kampą atliekant įvairius posūkius. Darant net ir mažiausią posūkį, Stiletto turi ypatybę nužemėti posūkio krypties link, taip prarandama šiek tiek aukščio. Bet jis yra ir greičiau išvedamas iš žemėjimo, be didelio aukščio praradimo žemėjimo metu. Kai posūkis ir išvedimas iš jo yra atliekami labai greitai, Stiletto yra labiau linkęs laikinai prarasti kelių šoninių turbinų funkcijas (,,susidėti”). Staigūs manevrai šiuo parašiutu gali sukelti nepataisomų šuolio metu parašiuto pakitimų, taigi jie yra nepatikimi.

Posūkiai valdymo stropomis: Stiletto posūkį pradeda daug greičiau nei Sabre, nereikalaudamas didesnių veiksmų valdymo stropomis. Sabre išeis iš posūkio iškart po valdymo stropos atleidimo, o Stiletto prireiks laiko išsilyginti. Tai sukelia papildomų problemų nepatyrusiam sportininkui. Šioje situacijoje reikėtų nežymiai patraukti priešingą valdymo stropą, kad parašiutas greičiau išsilygintų. (Taip pat daug kas priklauso nuo posūkio kampo ir nuo sėdėjimo parašiuto sistemoje pozos). Pagal šią technologiją, posūkiai gali būti stabdomi labai greitai ir tiksliai, su labai mažu arba visai be jokio aukščio praradimo, tačiau tam reikia praktikos. Priešingos valdymo stropos patraukimo posūkio metu technologija netaikoma Sabre, nes gali sukelti greičio praradimą ir slydimą atgal.

Posūkiai valdymo stropomis esant nepilnam greičiui: Posūkis nepilnu greičiu yra taip pat gana greitas su Stiletto. Yra dar didesnis valdymo atstumas, skirtas ypač greitiems posūkiams atlikti. Tačiau staigiai ir smarkiai užtraukiant valdymo stropas, yra didelė galimybė, kad stropos susisuks, jei peržengiama riba.

Posūkiai priekiniais laisvagaliais: Posūkiuose priekiniais laisvagaliais Stiletto yra šiek tiek lėtesnis už Sabre, nors jo žemėjimo greitis šiuo atveju yra didesnis. Abiejų parašiutų pradinis sukimosi greitis bus didesnis, jei jį pradėsite nepilnu greičiu.

Manevrai dideliu greičiu: Pagal šiuos aprašymus galim pastebėti, kad Sabre yra labiau linkęs žemėti parašiutas lyginant jį su Stiletto tik tada, kai leidžiamasi ramiai. Tačiau darant staigius posūkius, Stiletto praranda daugiau aukščio. Taigi su Stiletto įmanoma pasiekti didesnį žemėjimo greitį, nei su Sabre, vadinasi, su juo aukštį prarasti galima daug greičiau, nei iš pradžių tikėtasi. Reikia žinoti, kad dalį prarasto aukščio galima susigrąžinti valdymo stropų pagalba esant dideliam horizontaliam greičiui. Tai suteikia papildomų galimybių saugiam nusileidimui.

Leidimasis esant stipriems vėjo gūsiams: Kaip ir Sabre, Stiletto geriausiai leidžiasi esant stipriam vėjui tada, kai atliekami nežymūs veiksmai valdymo stopomis parašiutui sklendžiant šiek tiek mažesniu už pilną greičiu. Šis parašiutas išlieka stabilus netgi ir tokiomis oro sąlygomis, kai, galbūt, jūs net nenorėtumėte leistis. Geriausia yra leisti pačiam parašiutui kirsti vėjo gūsius nesistengiant staigiais ir smarkiais veiksmais valdymo stropomis kompensuoti blaškymą. Daugelis šiuo atveju daro klaidą darydami staigius judesius valdymo stropomis ar tiesiog leisdamiesi per mažu greičiu. Be to, esant per mažam greičiui, didesnis vėjo gūsis gali tapti parašiuto laikino nefunkcionavimo (,,susidėjimo”) priežastimi. Taigi spręskite patys.

Ramūs nusileidimai: Staigūs judesiai prižemėjant nėra pageidautini nei su vienu iš šių parašiutų. Stiletto leidžiasi saugiai pasirenkant tiesią nusileidimo trajektoriją su minkštu išvedimu ir greičio užgesinimu prie žemės. Visa tai yra labai panašu į Sabre savybes, bet Stiletto atleidžia mažiau nepatyrusio parašiutininko klaidų, ypač neapskaičiavus valdymo atstumo. Taip pat Stiletto atleidžia mažiau klaidų parašiuto užgesinimo prie pat žemės momentu. Nedovanotina yra ir skirtinga valdymo stropų padėtis nusileidimo metu. Šios klaidos dažniausiai padaromos netyčia, prieš pat kojomis paliečiant žemę. Parašiuto posūkis į vieną ar kitą pusę, ką daugelis žmonių patiria nusileidimo metu, yra tik nepatyrusio sportininko klaidos rezultatas - nesąmoningas kairės valdymo stropos įtempimas prieš pat dešinės kojos pastatymą ant žemės. Taip pat yra ir su dešine valdymo stropa. Netgi labai patyrę parašiutininkai dažnai turi šitą ydą (ar nesusidomėjote, kodėl parašiutas prie žemės pasisuka dažniausiai į dešinę pusę?). Šis veiksmas tikrai sukels daugiau problemų su Stiletto, nes jo sukimosi greitis yra didesnis. Kai kas mėgsta trūkčioti valdymo stropas, norėdamas ,,numesti” aukščio ir sulėtinti parašiutą. Jei jūs esate vienas iš jų, atsikratykite šio įpročio prieš bandydami Stiletto.

,,Braukimai”: Stiletto skries pažeme ilgiau nei Sabre po vienodo staigaus posūkio (,,metimo”). Kadangi Stiletto yra mažiau klaidų atleidžiantis parašiutas, su juo tikrai nepatartina mokytis tokių nusileidimų pagrindų pradedančiajam. Tikimės, kad šokinėjantys su Stiletto sportininkai supranta, kad šie nusileidimai negali būti visiškai saugūs. Todėl pasistenkite nekelti grėsmės aplinkiniams nusileidimo metu. Jeigu jūs manote, kad ,,braukimas” yra reikalingas tik minkštam ir saugiam nusileidimui su Sabre ar Stiletto, tada jums trūksta žinių ir praktikos…

Ištraukiantysis parašiutas: Šio parašiuto savybės reikalauja tik sutraukiamo ištraukiančio parašiuto. Nesutraukiamas ištraukiantysis parašiutas kliudys parašiuto stabilumui, manevringumui, ypač esant dideliems vėjo gūsiams.

Dėjimas: Dėkite simetriškai. Dėl susukimo dėjimo metu gali būti neprognozuojamas skleidimas. Dėdami nesusukite parašiuto priekinių turbinų ar neslėpkite jų vidurinėje turbinoje.

Skleidimasis: Dedant taisyklingai, parašiutas skleidžiasi minkštai ir lygiai. Mes sukūrėme dėjimo būdą, kuris patiko daugeliui sportininkų. Taip sudėtas parašiutas bus gana jautrus parašiutininko padėčiai skleidimosi metu, tačiau skleisis gana greitai.

Kūno padėtis skleidimosi metu: Kūno padėtis yra svarbi skleidimosi metu. Jei jūs leisite besiskleidžiančiam parašiutui koreguoti jus parašiuto sistemoje, parašiutas reaguos į tai pradėdamas posūkį dar tada, kai ,,slaideris” dar tik slys žemyn. Jei norite lygaus skleidimosi, neleiskite, kad taip atsitiktų. Kai kurie išmoksta tai kontroliuoti pasirinkdami posūkio skleidimosi metu kryptį. Kiti leidžia besiskleidžiančiam parašiutui kontroliuoti jų kūno pozą, paversdami skleidimąsi nenuspėjamu krypties atžvilgiu. Atkreipkite į tai dėmesį. Kadangi Stiletto labai jautrus judesiams sistemoje skleidimosi metu, šis parašiutas tikrai nėra skirtas kiekvienam.

Laisvagaliai: Norint padidinti priekinių laisvagalių galimybes, geriausia yra turėti patogias kilpas rankoms juose. Tuomet galėsite laikyti ir valdymo stropas laisvagalių tempimo metu, ir nepakenksite parašiuto uodegos stabilumui. Jei valdymo stropos posūkio priekiniu laisvagaliu metu bus per daug įtemptos, atsiras lengvas parašiuto mėtymas. Kilpų paaukštinimas arba valdymo stropų pailginimas turėtų panaikinti šį mėtymą. Trumpesni laisvagaliai (nuo 20” iki 22”) yra geresni, nes jie sukuria ilgesnio valdymo atstumo efektą. (Iš tikrųjų valdymo atstumas tada yra trumpesnis).

Kupolo apkrovimas: Sabre pritaikytas 1,1 svaro kvadratinei pėdai svoriui – tai maksimalus svoris. Tai reiškia, kad 148 svarai yra didžiausias rekomenduojamas svoris parašiutui Sabre 135 , skaičiuojamas kartu su įrangos svoriu. Patyrusiose rankose Sabre gali būti ir labiau apkrautas. Šių duomenų dažniausiai nepaiso nepatyrę sportininkai, manantys, kad ,,sportininko profesionalo” D kategorija panaikina šias ribas. Kadangi Stiletto yra sukurtas tik labai patyrusiems sportininkams, jo apkrovimas yra 1,3 svaro kvadratinei pėdai. Mes nemanome, kad Stiletto labiau tinka didesniam apkrovimui ir tikrai nepatartume net ir labai patyrusiems parašiutininkams šokinėti tokiomis sąlygomis. Abu šie parašiutai buvo išbandyti ir su daugiau kaip 2,0 svarų apkrovomis kvadratinei pėdai – taip buvo atlikta tūkstančiai šuolių jūros lygyje, taip pat ir šuoliai esant štiliui. Mes tikrai nerekomenduotume tokių ekstremalių parašiuto apkrovimų, nes jie riboja parašiuto galimybes ir šuolių saugumą.

Baigiamasis žodis: Stiletto niekada nebus visų mėgstamas parašiutas; daug patyrusių sportininkų ir toliau liks ištikimi labiau tradiciniam Sabre valdymo tipui. Mūsų išvados apie Stiletto yra pagrįstos daugeliu bandymų ir raštiškais žmonių, išbandžiusių šį parašiutą, įvertinimais. Šis parašiutas buvo kruopščiai ir visapusiškai išbandytas. Mes neprašome savo klientų būti neapmokamais bandytojais. Mes labai pasitikime parašiuto stabilumu ir galimybėmis, kadangi tai yra vienas geriausių greituminių parašiutų pasaulyje. Nors Stiletto yra tinkamas plačiajai rinkai, bet vis dar didžioji jos dauguma nėra pasiruošusi tokiam parašiutui. Todėl mes keliame didelius reikalavimus pirkėjui prieš parduodami šį parašiutą. Mes norėtume išgirsti jūsų nuomonę apie šį parašiutą, todėl laukiame jūsų atsiliepimų.

Nuoširdžiai jūsų

John LeBlanc
Viceprezidentas
Perfomance Designs, Inc.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Tėvynės sąjunga (4)    Aiškiaregiai (11)    Z.Jurgelevičiaus rubrika (23)    Lobiai (12)    Gatvės šokiai (5)    Draudimas (7)    Liberalų sąjūdis (5)    Statyba (29)    Hipnozė (10)    Prevencija (14)    Civilinė sauga (7)    Stomatologija (6)    Teisė (61)    Svarstyklės (7)    Advokatai (10)    Švietimas (1281)    Monitoriai (11)    Vampyrai (9)    Sportas (8)    Kitos šventės (7)    Klaviatūros (11)    Krišnaizmas (3)    Zigmas Vaišvila (10)    Kompiuterinis saugumas (43)    AMD (3)    Auklėjimas (7)    Lotynų šokiai (5)    Programos (61)    Rytietiški šokiai (16)    Anglų kalba (35)    Programavimas (20)    Archeologija (42)    Klubai (5)    Runkeliai (18)    Ekologija (15)    Grožio salonai (6)    Filologija (2)    Džiaugsmas (2)    Lengvosios muzikos grupės (27)    Pagonybė (3)    P2P tinklai (2)    Žydai (32)    Kinų horoskopas (14)    Opel (4)    Atleidimas (4)    Logistika (12)    Variakojis (11)    Tamplierių ordinas (7)    Moterims (34)    Raganos (12)
1. Klaipėdos parašiutininkų klubas
2. Parašiutizmas Lietuvoje
3. Didelių galimybių parašiutai ir jų valdymas
4. Šuolis apvaliu parašiutu
5. Šuolis tandemu "Kengūra"
6. AFF programa
7. Šuolis "Sparno" tipo parašiutu
8. Pavojingos situacijos parašiutų sporte - prižemėjimo metu
9. Pavojingos situacijos parašiutų sporte - po kupolu
10. Pavojingos situacijos parašiutų sporte - skleidimosi metu
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!