LT   EN   RU  
2024 m. kovo 28 d., ketvirtadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Paukščių gripas
  Technologijos > Kompiuterinės technologijos > Kompiuteriniai žaidimai
Lankomumo reitingas Publikuota: 2006-03-03
Paukštininkystės verslui – artėjančio gripo kirtis
Kaunas, kovo 3 d. Vakar Žemės ūkio rūmuose Lietuvos putpelių ir naminių paukščių augintojų draugijos nariai aiškinosi Valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos (VMVT) įsakymų, kuriais draudžiama leisti naminius paukščius į lauką bei nurodoma prekiauti paukščiais tik tam pritaikytose patalpose, nuostatas. Paukštininkų manymu, prevencinės priemonės galėtų būti liberalesnės.

Su minėtų įsakymų reikalavimais susirinkusius supažindino VMVT Administravimo ir skubios prevencijos skyriaus vedėjas Vidmantas Svečiulis. Diskusijoje dalyvavę paukščių augintojai ir pardavėjai sakė, jog pritaria VMVT pastangoms išvengti ligos protrūkio, tačiau jiems atrodo per griežtas reikalavimas prekiauti paukščiais tik tam pritaikytose patalpose.

„Kas gali užtikrinti, kad pirkėjas, atvažiavęs į ūkį su savo dėžėmis ir juose užsilikusiu kraiku paukščiams gabenti, neužneš ligų sukėlėjų? Ar neatsitiks taip, kad labiausiai nukentėsime mes – legalūs paukščių pardavėjai“, – naujos tvarkos efektyvumu abejojo Algis Bielinis, auginantis genofondines žąsis.

Pasak paukštininkų, verslas dėl perdėtos žmonių baimės apsikrėsti paukščių gripu ritasi žemyn, o dėl prekybos apribojimų pajamos dar labiau sumažės. Kad prekybos patalpos atitiktų reikalavimus, reikia daug investicijų. Augintojai prognozuoja, kad iš dešimties nuolatinių paukščių pirkėjų trys šiemet jų nepirks.

Paukščių laikymo ir prekybos tvarką pristatęs VMVT specialistas V. Svečiulis pabrėžė, kad VMVT įsakymais pirmiausia siekiama užkirsti kelią nelegaliai prekybai iš automobilių pakelėse, turguose ar kitose masinio susibūrimo vietose. „Jei ūkyje paukščiai masiškai susirgtų gripu, būtų sunku atsekti pirminį ligos židinį“, – sakė V. Svečiulis. Jo manymu, teisės aktai nepažeidžiami, jei didelis paukščių kiekis gabenamas iš vieno ūkio į kitą ūkį ar prekybos vietą, paisant reikalavimų. „Transportas turi būti registruotas, prekybos patalpoms suteiktas veterinarinio patvirtinimo numeris. Apie paukščių transportavimą reikėtų pranešti teritorinei VMVT ir suderinti važiavimo maršrutus. Veterinarinius patvirtinimo numerius išduoda teritorinė VMVT. Vežant paukščius, būtina pasirūpinti visais reikalingais dokumentais“, – aiškino VMVT specialistas. Jis akcentavo, kad nelegalūs paukščių pardavėjai bus griežtai baudžiami.

Su VMVT įsakymais, reglamentuojančiais paukščių laikymo ir prekybos sąlygas, galima susipažinti VMVT interneto svetainėje (www.vet.lt).

Apribojimus gali pratęsti

Kiek laiko galios VMVT nustatyti apribojimai, pasak V. Svečiulio, pasakyti sunku. Draudimas išleisti paukščius į lauką gali būti pratęstas, nes paukščių gripo pavojus yra realus. Kritinis laikotarpis – paukščių sugrįžtuvės – jau artėja. VMVT sudarė padidintos rizikos paukščių rūšių sąrašą, kuriame yra pempės, kirai, kuoduotosios ir rudagalvės antys ir kiti sparnuočiai. V. Svečiulis mano, kad nustačius pavienius laukinių paukščių susirgimus, ligą būtų nesunku kontroliuoti, tačiau jei mutavęs virusas pasiektų pramoninius paukštynus, pasekmės būtų skaudžios. Dėl šios priežasties pramoninių paukštynų darbuotojams uždrausta auginti savo sodybose paukščius.

Specialisto nuomone, pavojus užsikrėsti žmonėms Europos šalyse mažesnis, nes čia aukštesnis pragyvenimo lygis, kita gyvensena. Iš 170 žmonių, kuriems buvo nustatytas pavojingo gyvybei viruso atmaina H5N1, 92 žmonės mirė. Daugiausia mirčių Pietryčių Azijos šalyse, iš kur liga ir pradėjo plisti. „Ten paukščiai laikomi gyvenamosiose patalpose. Tokių dalykų Europoje nepamatysi“, – sakė V. Svečiulis. Jo nuomone, rizika užsikrėsti žmonėms sumažėja, jei laikomasi paprasčiausių higienos reikalavimų (pavyzdžiui, nuolat plaunamos rankos). „Baimė užsikrėsti valgant paukštiena visiškai nepagrįsta. Užsikrėsti galima tik kontakto su sergančiais gyvais ar nugaišusiais paukščiais būdu. Virusas išlieka ir paukščių mėšle, užkrėstame vandenyje, gali būti įkvėptas su dulkėmis. Prekiauti paukštiena neuždrausta“, – į klausimus atsakinėjo V. Svečiulis.

Jokiu būdu negalima liesti nugaišusių paukščių ar iš gailesčio apsiimti globoti sergančius laukinius sparnuočius. Veterinarijos specialistas pastebėjo, kad Lietuvos gyventojai suvokia iškilusios grėsmės pavojų ir tuoj pat praneša apie pastebėtus kritusius paukščius.

Paukščiai žūva kiekvienais metais, dažniausia mirties priežastis – išsekimas. „Tačiau šiemet reikia būti ypač atsargiems ir tuoj pat pranešti apie nugaišusius paukščius teritorinei VMVT arba nemokamu telefonu 8 (800) 40 403“, – priminė V. Svečiulis.

VMVT imasi atsargumo priemonių

Atsižvelgdama į ES reikalavimus, VMVT patvirtino Neatidėliotinos veiklos planą, pagal kurį nuolat atliekami teoriniai ir praktiniai mokymai, imituojant ligos protrūkį. Kiekvienoje teritorinėje VMVT suformuota operatyvinė budinčių žmonių grupė. Į pagalbą VMVT atėjo ir policija, ir priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, ir Krašto apsaugos ministerija bei kitos šalies institucijos. Pasak V. Svečiulio, ligos židinio apsauginėje zonoje (3 km spinduliu) visi paukščiai būtų sunaikinti, todėl augintojai patirtų didelių nuostolių. Už sunaikintus paukščius numatyta mokėti kompensaciją pagal Žemės ūkio ministerijos nustatytą tvarką.

Į Lietuvą uždrausta importuoti paukščius (taip pat ir egzotinius) iš šalių, kuriose patvirtintas paukščių gripas, negalima organizuoti paukščių parodų, mugių. Bendradarbiaujama su Lietuvos paukštininkystės asociacija, Ornitologų draugija. Sudarytas naminių ir laukinių paukščių stebėsenos planas, pagal kurį visus metus tam tikras skaičius paukštynuose laikomų paukščių tiriamas. Nors imtasi visų atsargumo priemonių, tačiau, pasak V. Svečiulio, visko numatyti neįmanoma, nes viruso „elgesys“ neprognozuojamas, jis mutuoja ir prisitaiko prie pakitusių aplinkos sąlygų. Pagrindiniai gripo požymiai – paukščių apatija, dėslumo sumažėjimas, pamėlusios pabarzdėlės ir skiauterės. Per 3–10 dienų visi užsikrėtę paukščiai gaišta.

Pirmiausia skiepytų zoologijos sodo sparnuočius

Daugelį Europos šalių pasiekusi liga koreguoja ES komisijos sprendimus. Neseniai buvo panaikintas draudimas skiepyti naminius paukščius. Jie jau skiepijami Prancūzijoje ir Olandijoje. Beje, 2003 m. Olandija patyrė didelių nuostolių, kai dėl gripo buvo sunaikinta 30 mln. naminių paukščių. Tačiau, pasak V. Svečiulio, susirgti gripu gali ir paskiepyti paukščiai, vakcina nuo infekcijos neapsaugo. „Be abejo, vakcinuotus paukščius ligos sukėlėjai sunkiau įveikia, virusas silpniau dauginasi, mažiau jo iš organizmo išsiskiria“, – aiškino V. Svečiulis. Anot jo, vakcina nuo viruso H5N1 dar nesukurta. Pranešimai apie sukurtas vakcinas gali klaidinti, nes, visų pirma, jas reikia išbandyti ir įsitikinti, kad preparatas tikrai efektyvus.

Sprendimą skiepyti naminius paukščius Lietuvoje gali priimti VMVT, pritarus ES komisijai, tačiau, esant ekstremaliai padėčiai, ES pritarimas nėra būtinas. Pasak V. Svečiulio, jau deramasi su vakcinų gamintojais. Jei bus nuspręsta paukščius skiepyti, pirmiausia būtų vakcinuojami retų rūšių paukščiai, laikomi Kauno zoologijos sode. Pirmumas suteikiamas ir pavojingiausiose zonose – Šilutės rajone, Pagėgiuose, Ventės rago ir Žuvinto apylinkėse – auginamiems naminiams paukščiams.

VMVT duomenimis, Lietuvoje yra 174 260 naminių paukščių augintojų, kurie laiko daugiau kaip 9 mln. paukščių.
Apie aukščių gripo keliamą grėsmę kitą savaitę bus kalbama sostinėje. Žemės ūkio ministerijoje ruošiamasi pasitarimui dėl paukščių gripo prevencijos, pasekmių stebėsenos ir likvidavimo. Pasitarime kviečiami dalyvauti žemės ūkio, sveikatos, aplinkos, finansų, vidaus reikalų ministrai, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Krizių valdymo centro pareigūnai. Pasitarime bus įvertinta reali paukščių gripo grėsmės situacija šalyje, įkurta valstybinė komisija, kuri koordinuos visų žinybų veiklą dėl šios ligos prevencijos, pasekmių stebėsenos ir likvidavimo.

Šaltinis

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Svarstyklės (7)    Žemgrobiai (6)    Elektronika (8)    Dalia Grybauskaitė (16)    Žmogaus teisės (18)    Dvyniai (9)    Amfetaminas (2)    AMD (3)    Stomatologija (6)    Žemės ūkis (33)    Chemija (5)    Ekologija (15)    Žmogaus teisės (52)    Sportas (180)    Žvejyba (30)    Joga (56)    Ginklai (22)    Shidokan (3)    Kultūra (749)    Įžymūs žmonės (68)    Lotynų šokiai (5)    Tatuiruotės (7)    Gaisrininkai (7)    Buto remontas (3)    Masonai (7)    Firmos (12)    Policija (2)    Opel (4)    Monitoriai (11)    Paukščių gripas (21)    Neištikimybė (2)    Žirgų sportas (4)    Euro naujienos (2)    Filmai (91)    Parapsichologai (7)    Velykos (10)    Mistika (446)    Kreditai (2)    Šatrija (4)    Prezidento rinkimai 2009 (12)    Apskaita (15)    Barai (7)    Šv. Valentino diena (11)    Šokiai (56)    Antanas Terleckas (2)    LICS (17)    Hipnozė (10)    Slaptos bendrijos (24)    Spauda (3)    Kūdikio maitinimas (3)
1. Pietų Korėjos valdžia uždraudė nepilnamečiams žaisti kompiuterinius žaidimus naktimis
2. Internetiniame žaidime vaikams – seksualūs apatiniai ir „egzotiško“ įvaikio pirkimas
3. „Windows 7“ žaidimų mėgėjams: pliusai ir minusai
4. Kompiuterinių žaidimų entuziastai rinksis Kaune
5. Žaidimui "Žuvies kelionė" - prizas už netradicines viešųjų ryšių priemones
6. Baltijos šalių kompiuterinių žaidimų asai iš WCG finalo medalių neparsiveža
7. Nusipirkau pasaulį
8. Kaip apsaugoti savo akis žaidžiant kompiuteriu?
9. Vivisektorius. Žvėris viduje
10. Oddworld Inhabitants keičia profilį
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!