LT   EN   RU  
2020 m. spalio 25 d., sekmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Pedagogika
  Švietimas > Pedagogika
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-01-06 Spausdinti Spausdinti
Romėnų ugdymo pagrindai - Auklėjimas ankstyvajame feodalizme

Auklėjimas ir to meto papročiai yra du neatsiejami dalykai. Viduramžiais vyraujanti feodalinė santvarka taip pat įtakojo ir auklėjimo raidą i jos atliekamas funkcijas. Ideologinė viešpataujančių feodalinės visuomenės grupių atrama buvo bažnyčia.

Visas vaikų ir suaugusių mokymo turinys buvo kupinas religijos. Visų tautų religijos mokė paprastus žmones paklusti ponams ir tarnauti jų interesams. Krikščionybė šiam tikslui panaudojo mokymą apie įgimtą žmogaus nuodėmingumą, propagavo susilaikymą, asketizmą, kūno marinimą, kad būsimame – pomirtiniame gyvenime būtų išgelbėta siela.

VII – VIII a. Irane, Sirijoje, Palestinoje, Egipte ir visoje Šiaurinės Afrikos pakrantėje po arabų užkariavimų susikūrė didelė valstybė, kuri užmezgė glaudžius ekonominiu ryšius su kinija, Indija, Europa. Užkariautų šalių kultūra buvo daug aukštesnio lygio, kurią pasisavino ir užkariautojai.

VIII a. arabai užkariavo Pirėnų pusiasalį, ir Vakarų Europoje atsirado nemaža musulmoniškų mokyklų. Vienas iš reikšmingiausių įvykių buvo universitetinio tipo aukštosios mokyklos įsteigimas Kordoboje, į kurią suvažiuodavo studentai iš įvarių Europos šalių. Kordobos Kalifatas buvo tas tiltas, kuriuo ankstyvaisiais viduramžiais į Vakarų Europą pateko daugelis antikos kūrinių, iš jų ir Aristotelio veikalai, kuriuos atpasakojo bei komentavo arabų filosofas – Ibn Rošdas, žinomas Averojo (XII a.) vardu.

Suskilus Romos imperijai atsirado dvi valstybės: Rytų ir Vakarų. Vakarinė dalis vadinama Bizantija išsaugojo dalį antikinės kultūros elementų. Greta mokyklų prie bažnyčių daugelyje vietų būta ir aukštųjų mokyklų, kuriose drauge su šventojo rašto tekstais buvo studijuojami ir antikos filosofų, poetų bei rašytojų kūriniai. Ši kultūra (įskaitant ir kai kuriuos religinius – auklėjimo traktus) pasiekė ir senovės Rusiją.

Kauno Technologijos Universitetas
Studentas: Paulius Grigaitis
Dėstytoja: Bankauskienė

Naudota literatūra:

1. Aurelijus Augustinas “Dialogai” Apie mokytoją
2. L. Jovaiša “Edukacijos įvadas”
3. Leonas Karsavinas “Europos kultūros istorija”
4. N. Konstantinovas, J. Mediskis, M. Šabojeva “Pedagogikos istorija”
5. J. Gutauskas “Kriščionybė Lietuvoje”

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Dailė (34)    Kūdikio maitinimas (3)    Samsung (3)    Šachmatai (11)    Kompiuterinis piratavimas (43)    Vorai (2)    Darbo partija (4)    Miestai (14)    Škotų aviganis (3)    Vynas (16)    Įdomybės (87)    Brendis (6)    Apskaita (15)    Velykos (10)    Interneto dizainas (5)    Partizanai (12)    Chiromantija (3)    Mitingai (5)    Likeris (2)    P2P tinklai (2)    Kovos menai (72)    Specialiosios tarnybos (36)    Žmogaus teisės (52)    Tamplierių ordinas (7)    Teisėtvarka (24)    Alkoholiniai gėrimai (74)    Kelnaitės (2)    Žindymas (14)    Eurointegracija (5)    Lietuva (2)    Proza (157)    Ožiaragis (7)    Garso ir vaizdo technika (2)    Z.Jurgelevičiaus rubrika (23)    Šv. Valentino diena (11)    Interjero dizainas (13)    Kompiuteriai (148)    LICS (17)    Fajetai (2)    Regbis (4)    Anželikos Cholinos šokio teatras (11)    Geografija (22)    Šunys (67)    Šokiai (56)    Šamanai (7)    Televizoriai (2)    Skaneriai (5)    Sektos žudikės (6)    Pedagogika (21)    Zigmas Vaišvila (10)
1. Tarp 150 novatoriškiausių Europos mokytojų - ir Lietuvos atstovė
2. Jaunoji karta kurs savo laisvės dainą
3. Saugesnio interneto dienai – mokinių pamoka tėvams ir mokytojams
4. Nauji mokyklų problemų sprendimo metodai veikia
5. Skiriamas finansavimas tautiniam ugdymui
6. Remiamos užsienio lietuvių studijos
7. Pakliuvę į iliuzijų vergovę
8. Mokslotyrininko žvilgsnis į dabarties pedagogikos mokslą
9. Naujojo auklėjimo kryptys
10. Romėnų ugdymo pagrindai - Viduramžių universitetai
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!