LT   EN   RU  
2020 m. spalio 20 d., antradienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Pensijų reforma
  Ekonomika > Pensijų reforma
Lankomumo reitingas Publikuota: 2009-08-26
Nuspręsta iš pensininkų pensijas atimti

Lietuvos valstybė jau persekioja pensininkus. Rado už ką. Štai vienas užtarnauto poilsio išėjęs gerbiamas profesorius kaltinamas netyčiniu nusikaltimu - nuo valstybės nusukęs net 11 litų. Už tai, kad parašė straipsnį ir gavo keliasdešimt litų honoraro. "Nuostoliai" bus išskaičiuoti iš pensijos.

Valstybinę pensiją gaunantys mokslininkai, publikuojantys mokslinius straipsnius, kiti valstybei nusipelnę asmenys Lietuvoje prilyginami nusikaltėliams. Mat pagal įstatymus nuo sausio pirmosios honorarų pensininkai negali gauti. Tačiau jei sugalvosi ką nors publikuoti, valstybė iš tavęs atims dalį valstybės paskirtos pensijos.

Dirbti - nusikaltimas

Vilnietis profesorius Algimantas Grabauskas teigė suprantantis, jog valstybei trūksta pinigų. Tačiau jis sakosi buvęs šokiruotas net kelių "Sodros" laiškų, kurie jį privertė pasijusti nusikaltėliu.

Pavyzdžiui, viename jam adresuotų pranešimų rašoma, jog nuspręsta "išskaityti iš Algimanto Grabausko birželio mėnesį gaunamos valstybinės mokslininko pensijos 11,61 lito valstybiniam biudžetui padarytą žalą". Kituose laiškuose formuluotės taip pat grasinamos.

"Esu, taip sakant, tikras pensininkas - nedirbu, bet publikuoju keletą straipsnių, už juos gaunu apie 50 litų per mėnesį, - paaiškino mokslininkas. - Dabar jie tapo apmokestinti. Didelių pretenzijų dėl to neturiu, bet mane tiktai žeidžia, kad esu laikomas vagimi. Žeidžia, kai teigiama, jog aš apgaudinėju valstybę."

Anot profesoriaus, nepadėjo nė skambučiai ir vizitai į "Sodrą" - niekas taip ir nesugebėjo paaiškinti, ką daryti, kad bent šių laiškų negautum. Ši tvarka stebino ir tuo, jog į pensiją išėjusiam žmogui raktiškai uždraudžiama dirbti už honorarą.

"Tai negi jie nori, kad sėdėčiau ir nosį krapštyčiau, nieko neveikčiau?" - valstybės požiūrį į mokslinius darbuotojus komentavo jis.

Netiki savimi

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė Vincė Vaidevutė Margevičienė net žagtelėjo išgirdusi, kad jos su kolegomis priimti įstatymai tokie nelogiški. Bet tuo niekaip negalėjo patikėti.

"Jis turbūt nepranešė. Nes šiaip niekas nedraudžia dirbti papildomai. Ir niekas nebus išskaičiuota. Bet jis turi nuo pirmos darbo dienos pranešti, kad jis dirba. Tas žmogus privalo ar sutartėlę, ar dar kokį nors dokumentą pristatyti, kokios buvo jo pajamos. O mokesčių inspekcija tikrina visus ir meno žmones, aktorius. Tikrai dirbti galima, tikrai jokių atskaitymų nebus", - įtikinėjo V.V.Margevičienė.

Tačiau pateikus faktus, kad mokslininkų pensijos vis dėlto mažinamos, jei šie dirba, politikė pripažino, kad gal iš žmonių ir pasityčiota.

Truputį pasityčiota

Vincė Vaidevutė MARGEVIČIENĖ, Seimo narė:


Taip, tokie laiškai, kai žmogus sąžiningas ir doras, gali gal ir įžeisti - gal reikėtų parašyti: būkit  alonus, ateikite ir išsiaiškinsime. Tame laiške turi būti parašyta, kur kreiptis, telefonas, pavardė darbuotojo. Natūralu - kiekvienas dirba savo darbą. Jie gavo žinias, kad kažkokie pinigai, kažkokie mokesčiai gal nesumokėti. O išskaičiuoti negali - valstybinė pensija yra paskirta už nuopelnus valstybei, skiriama iš valstybės, ne iš "Sodros" biudžeto. Ne įstatymas čia esmė. Žmogus turi nueiti ir išsiaiškinti. Arba tegu parašo man laišką.

Skriausti įpareigoja įstatymai

Mindaugas MIKAILA, "Sodros" valdybos direktorius:

Deja, taip yra. Mes vykdome tik apskaičiavimo, išmokėjimo funkciją, o pensijas perveda valstybės biudžetas. Socialinio draudimo pensiją mes mokame nepriklausomai nuo to, ar dirba žmogus, ar ne. Valstybinės pensijos yra mokamos kai žmogus neturi draudžiamųjų pajamų. Dėl autorinių atlyginimų
problema atsirado nuo sausio mėnesio, kai jie apmokestinti ir priskirti draudžiamoms pajamoms. Problemos nebūtų, jei mes arba žmogus iš anksto žinotume, kiek žmogus gaus honoraro. Deja, tą sužinome tik išmokėję pensiją. Tad už tas dienas, kai gaunami honorarai, yra perskaičiuojama pensija ir jam nemokama.

Protingo mechanizmo kaip ir nėra. Esame pastatyti į kvailą padėtį, kad visą laiką tiems, kurie gauna autorinius atlyginimus, bus permokos, o kitais laikotarpiais reikės išskaičiuoti. Mes žmonių nekaltiname ir negąsdiname. Tačiau žmonės pyksta ant mūsų.

Tiesiog esame įpareigoti taip daryti, priešingu atveju tai būtų susitarta vagystė. Bet taip nustatyta įstatymo. Būtų labai graži išeitis, jei ir valstybinės pensijos būtų mokamos nepriklausomai nuo to, ar turi draudžiamųjų pajamų, ar neturi. Bet čia bendra politinė nuostata ir ne mums ją komentuoti. Turime ją vykdyti.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Šaltinis

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Tibetas (10)    Valstiečių sąjunga (2)    Krašto apsauga (27)    Sąmokslo teorija (19)    Kaziuko mugė (3)    Viskis (8)    Turizmo agentūros (10)    Rokeriai (3)    Tatuiruotės (7)    Interneto komentarai (2)    Dektinė (2)    Švedija (9)    Garso sistemos (15)    Ekologiškas maistas (2)    Ištikimybė (4)    Rasizmas ir ksenofobija (9)    Prezidento rinkimai (6)    Alkoholiniai gėrimai (74)    Šventasis Pranciškus (3)    Religija ir tikėjimai (315)    Skandalai (476)    IT parodos (10)    Geležinkeliai (4)    Kinų horoskopas (14)    Žinių visuomenė (14)    Programavimas (20)    Bankinės technologijos (11)    Kriptografija (3)    Paukščių gripas (21)    Moters diena (4)    Roko muzikos grupės (10)    Naršyklės (7)    Interjero dizainas (13)    Mokyklos (22)    Sodininkystė (22)    Šaulys (7)    Ekologinis ūkis (2)    Sveikata (313)    Prokuratūra (4)    Geologija (20)    Žuvys (7)    Logistika (12)    Stomatologija (6)    Specialiosios tarnybos (36)    Filologija (2)    Antanas Terleckas (2)    Astronomija (46)    Foje (3)    Parapsichologija (22)    Architektūra (11)
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!