LT   EN   RU  
2021 m. kovo 5 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Politologija
  Mokslas > Mokslo sritys > Politologija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-05-17 Spausdinti Spausdinti
Inkliūzivumas (dalyvavimas)

Pagal Roberto Dahl’io schemą skirtingi režimai nėra įspraudžiami į griežtai atsiribojusias kategorijas, o užima tam tikrą vietą erdvėje, priklausomai nuo jų dominuojančių savybių. Anglijos politinei sistemai nuo senų laikų buvo būdinga vieša konkurencija dėl valdžios, tačiau konkuruoti galėjo tik aristokratinės grupes. Pagal schemą jai būdingas I vystymosi kelias - link konkurencines oligarchijos, ir tik žymiai vėliau, nuo XIX amžiaus antros pusės, sustiprėjus darbininkų judėjimui ir plečiant rinkiminę teisę, režimas pradėjo transformuotis į poliarchiją. Kitose šalyse paraleliai platinamos ir konkurencijos, ir dalyvavimo galimybes, dar kitur režimas yra inkliuzyvus (formaliai politikoje gali dalyvauti platūs gyventojų sluoksniai), tačiau realios konkurencijos galimybės yra ribotos.

Roberto Dahl’io schemą galima skaityti bene geriausiu politinių režimų klasifikacijos problemos sprendimu. Tačiau politiniame diskurse, žiniasklaidoje ir kasdieninėje kalboje nuo senovės Graikijos laikų yra vartojamos sąvokos “demokratija”, oligarchija, tironija, o XX a. pabaigoje dažniausiai kalbama apie du režimų tipus: demokratinį ir autoritarinį (arba autokratinį).

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Meilė (138)    Dektinė (2)    Egiptas (24)    Džiaugsmas (2)    Anželikos Cholinos šokio teatras (11)    Žvaigždės (19)    Konspiracija (2)    Liemenėlės (3)    Bankinės technologijos (11)    Simbolika (2)    Jausmai (27)    Kazimiera Prunskienė (13)    Dailė (34)    Fajetai (2)    Elektroninės šiukšlės (10)    Naujieji metai (12)    Šachmatai (11)    Pasakos (60)    Intel (6)    Sektos žudikės (6)    Ožiaragis (7)    2009 metų horoskopas (15)    Kulinarija (181)    Vaiduokliai (23)    Skamp (16)    Draudimas (7)    Radvilos (32)    Grožio salonai (6)    Susitaikymas (9)    Barai (7)    Metalistai (8)    Jurga Ivanauskaitė (17)    Menas būti kartu (2)    Dvyniai (9)    Emo (10)    Reinkarnacija (6)    Nusikaltimai (6)    Interneto komentarai (2)    Bildukai (3)    Policija (2)    „Laisvės kryžkelės“ (10)    Avalynė (7)    Šokiai (56)    Islamas (31)    Viešnia iš ateities (2)    Roko muzikos grupės (10)    Lobių ieškotojai (3)    Stomatologija (6)    Kaukazo aviganis (2)    Domenai (11)
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!