LT   EN   RU  
2021 m. kovo 3 d., trečiadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Politologija
  Mokslas > Mokslo sritys > Politologija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-05-17 Spausdinti Spausdinti
Politinis režimas

Funkcionalinį politinių sistemų aspektą išreiškia politinis režimas - politinių santykių tarp visuomenės ir valstybės visuma, valstybinės valdžios formavimo ir funkcionavimo metodų sistema. Politinio režimo charakteristika duoda atsakymą į klausimą: kam priklauso valstybinė valdžia ir kaip ji naudojama. Kaip rašo prancūzų politologas Raimondas Aronas, “režimai skiriasi vienas nuo kito politinių vadovų rinkimo procedūromis, realios valdžios subjektų paskyrimo būdais, valdžios viršenybės fikcijos transformacija į tikrąją valdžią” (1993: 48).

Dabar dažniausiai priimta skirti du režimo tipus: demokratinius ir autoritarinius (autokratinius). Totalitarinį (fašistinį, komunistinį) režimą vieni tyrinėtojai skaito esant kraštine autoritarinio režimo forma, kiti - atskiru tipu. Dažnai atskiru tipu skaitomas ir mišrus, arba pereinamasis režimas, kurį be išlygų negalima pavadinti nei demokratiniu, nei autoritariniu. Kaip autoritarizmo sinonimas neretai vartojamas terminas diktatūra, kurio pagrindine reikšmė yra politinės, ekonominės ir ideologinės valdžios koncentracija vieno vadovo arba siauros grupes rankose. Todėl politinių režimų tipologija ir klasifikacija yra vienas iš kebliausių ir sudėtingiausių politikos mokslo klausimų. JAV politologas Robertas Dahl’is siūlo atsisakyti griežtos tipologijos ir vietoj jos naudoti dinamišką schemą, kurioje kampus užima abstraktūs režimų modeliai, o konkrečios sistemos yra tik artėjimas prie vieno iš kraštinių taškų: uždaros hegemonijos, poliarchijos, konkurencines oligarchijos ir inkliuzyvios hegemonijos. Didžiausią lauką šioje schemoje užima tarpiniai arba mišrūs režimai.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Prekės ir paslaugos buičiai (2)    Jautis (7)    Proza (157)    Kaukazo aviganis (2)    Auklės (3)    Pyktis (6)    Hipiai (9)    Skamp (16)    Intel (6)    Reinkarnacija (6)    Šachmatai (11)    Lengvosios muzikos grupės (27)    Interneto dienoraščiai (2)    Garso sistemos (15)    Vandenis (7)    Matematika (2)    Šokoladas (10)    Sportas (180)    Raganos (12)    Procesoriai (28)    Užgavėnes (9)    Katės (33)    „Lietuvos” kino teatras (13)    Žala sveikatai (16)    Atleidimas (4)    Ožiaragis (7)    Dalia Grybauskaitė (16)    Buto remontas (3)    Gyvūnai (174)    Ekologinis ūkis (2)    Spausdintuvai (12)    Prezidento rinkimai (6)    Erotiniai šokiai (23)    Tibetas (10)    Parapsichologija (22)    Vox Populi (14)    Literatūra (239)    Airija (9)    Krišnaizmas (3)    Gaisrininkai (7)    Kompiuterių virusai (52)    Šaulys (7)    Makaronai (2)    Pramogos (191)    Netolerancija (6)    Viešieji ryšiai (20)    Poetai (11)    Aerobika (3)    Priklausomybė (3)    Žinių visuomenė (14)
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!