LT   EN   RU  
2021 m. kovo 5 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Sekimas ir privatumas
  Skandalai > Sekimas ir privatumas
Lankomumo reitingas Publikuota: 2008-10-04
Britanijoje - skaitmeninis pavojus

Dešimtys tūkstančių britų slapta sekami, vykdant technologinį eksperimentą „Cityware“. Šiuo tikslu buvo įrengta įvairių skaitytuvų (skenerių) biuruose, universitetų teritorijose, gatvėse ir baruose. Eksperimento tikslas – nustatyti žmonių judėjimo kryptis miestuose.

Pirmoji skaitytuvų dešimtis, įrengta Batho mieste (Anglija), „gaudo“ radijo signalus, kuriuos skleidžia mobilieji telefonai, nešiojamieji kompiuteriai ir skaitmeninės kameros, o pagal gautus duomenis nustatomos pagrindinės gyventojų judėjimo kryptys. Tačiau pėstieji nebuvo perspėti, jog prietaisų, kuriuos jie nešiojasi kišenėse, portfeliuose ar kuprinėse, duomenys yra įrašomi ir saugomi centrinėje duomenų bazėje. Batho universiteto mokslininkai teigia, kad jų eksperimente naudojami skaitytuvai nerenka asmeninių vartotojų duomenų.

„Eksperimentu nesiekiama sekti individų, kurie naudoja „Bluetooth“ ar kitą įrangą, mus domina bendras miesto gyventojų elgesys. Mintis, kad tauta, kurios saugumo tarnybos rimtai naudotų „Bluetooth“ asmenų sekimui, tikrai absurdiška“, - sakė Eamonnas O‘Neilas, „Cityware“ projekto vadovas.

Tačiau asmens apsaugos organizacijos prieštarauja ir teigia, jog „Bluetooth“ signalai perskaido kodus, kurie gali identifikuoti asmenį. Be to, vienas iš „Cityware“ eksperimentui renkamų duomenų yra signalai, kuriuose užkoduotas visas vartotojo vardas, elektroninio pašto adresas ir telefono numeris.

Informacijos komisijos narys, paklaustas apie „Cityware“ projektą, pabrėžė, jog naudotojai turi gerai pagalvoti prieš jungdami savo „Bluetooth“ signalus. Vyriausybės spaudos atstovo teigimu, valstybė turėtų pradėti domėtis šiuo eksperimentu.

„Tai dar vienas idiotiškas technologijų naudojimo būdas“, - sakė Simonas Daviesas, tarptautinės grupės „Privacy International“, ginančios asmens duomenų naudojimo saugumą, direktorius.

„Batho universiteto atstovų teiginys, jog šiame eksperimente nėra naudojami asmenų duomenys, demonstruoja stebėtiną asmens privatumo teisių nepaisymą. Jeigu technologija yra saugi, kaip jie teigia, tai turi būti paviešinamos visos techninės charakteristikos. Žmonės turi būti informuojami, kada yra sekami. Nereikia daug pastangų, kad ši sistema taptų visuotinio sekimo įrankiu, kurį būtų neįmanoma kontroliuoti“, - sakė jis.

Iš pradžių eksperimentas vyko tik Bathe, tačiau atsiradusi plačiai naudojama programinė įranga „Facebook“ ir „Secondlife“ išplito visame pasaulyje. Tūkstančiai žmonių parsisiuntė programinę įrangą į savo namų ir biurų kompiuterius.

Daugiau nei tūkstantis skaitytuvų nuolat gaudo „Bluetooth“ signalus ir siunčia juos į centrinį duomenų banką. Duomenų banko kontrolės centro atstovai pripažįsta, jog tiksliai nėra žinoma, kiek buvo sukurta skaitytuvų, tačiau žinoma, kad skaitytuvais nadojamasi San Diege, Honkonge, Australijos miestuose, Singapūre, Toronte ir Berlyne. Didžiosios Britanijos mieste skaitytuvai kiekvieną savaitgalį tirs tūkstančius „Bluetooth“ įrenginių. Neseniai atlikto tyrimo metu buvo stebimi dešimt tūkstančių Batho miesto gyventojų. Du šimtai penkiasdešimt tūkstančių „Bluetooth“ savininkų, daugiausia mobiliųjų telefonų naudotojų, buvo stebima „Cityware“ skaitytuvais.

Eamonnas O‘Neilas, „Cityware“ direktorius, projektą vadina „viešu stebėjimu“. Jo teigimu, eksperimentas padės geriau suprasti „Bluetooth“ technologijos grėsmes saugumui ir privatumui.

„Galimas ir šalutinis poveikis. Žmonių judėjimo krypčių stebėjimai gali padėti nustatyti biologinių virusų paplitimo tendencijas“, - pridėjo. „Ieškodami galimybių apsisaugoti nuo tradicinių grėsmių, negalime nepaisyti ir naujų skaitmeninių pavojų“, - sakė Eamonnas O‘Neilas ir užtikrino, jog surinkti duomenys bus sunaikinti.

Vassilis Kostakos, buvęs projekto „Cityware“ narys, kuris atliko „Bluetooth“ eksperimentą Portugalijos autobusuose Madeiros universitetui, pripažino, jog toks gyventojų stebėjimas sukėlė nemažai problemų.

„Iš esmės stengėmės šią problemą panaikinti, - sakė Kostakos. - Jeigu asmens telefonas yra susietas su skaitytuvu, telefono naudotoją būtina apie tai informuoti. Kiekviena technologija gali sukelti ir teigiamų, ir neigiamų pasekmių.“

Technikos naujovės jau sulaukė atgarsio kine: trileryje „Enemy“ veiksmas vyksta valstybėje, kurioje Willio Smitho suvaidintas herojus yra sekamas palydovinės sistemos. V. Kastokos sakė, jog galima numatyti daugybę būdų, kaip kriminaliniai nusikaltėliai gali išnaudoti technologijas.

„Neseniai aš bandžiau sekti pasaulinius žmonių judėjimo duomenis ir įsitikinau įrangos unikalumu. Ji galėto teikti duomenis iš San Francisko, o vėliau buvo gauta informacija iš Karakaso ir Paryžiaus.“

„Bluetooth“ technologija šiuo metu naudojama, platinant reklaminius pranešimus žmonėms, einantiems judriausiomis kryptimis.

„Bluetoothtracking.org“ internetinis tinklalapis, įsikūręs Nyderlanduose, savo puslapyje naudoja „Bluetooth“ duomenis. Tokia paslauga padeda nustatyti žmogaus buvimo vietą jam to nežinant.

Mokslininkai prognozuoja,kad ši sistema ateityje paplis automobiliuose ir namuose: išjungiant ir įjungiant šviesas, ruošiant maistą ar parenkant mėgstamus televizijos kanalus.

Pagal „The Guardian“ parengė Domas Dėdinas

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Kalėdos (12)    Rašytojai (11)    Konditerija (10)    Kelnaitės (2)    Mobilūs ryšiai (193)    Lietuvos istorija (110)    Prezidento rinkimai 2009 (12)    Avinas (7)    Vynas (16)    Paukščiai (5)    Parapsichologija (22)    Džiaugsmas (2)    Civilinė sauga (7)    Likeris (2)    Konspiracija (2)    Pramoginiai šokiai (2)    Ekologiški produktai (2)    Skandalai (476)    Liberalai demokratai (3)    Poetai (11)    Astrologija (27)    Viešieji ryšiai (20)    Imtynės (29)    Rytietiški šokiai (16)    Picerijos (4)    Vaistai (15)    Soliariumai (5)    Anglų kalba (35)    Restoranai (5)    Sony Ericcson (40)    Subkultūros (99)    Transportas (125)    Metalinės muzikos grupės (8)    Hobi (106)    Vampyrai (9)    Lietuvių valgiai (28)    6 branduolių (3)    Bankinės technologijos (11)    Interneto dienoraščiai (2)    Dvyniai (9)    Moters diena (4)    Tadas Blinda (10)    Jurga Ivanauskaitė (17)    Paukščių gripas (21)    Vaizdo sistemos (34)    Mada (4)    Laikrodžiai (3)    Sektos žudikės (6)    Ištikimybė (4)    Literatūra (239)
1. Amerikietiškas požiūris į sekimą: 2012-ųjų metų gegužė
2. Kolektyvinio intelekto technologijos ir privatumas
3. Didžioji Britanija juda visuotinio sekimo link
4. Slaptas sekimas vietoje atviros kovos
5. Slaptas sekimas – neišvengiama tikrovė
6. Amerikoje kuriamos visuotinio sekimo technologijos
7. Didysis brolis jau čia
8. Visuotiniam sekimui – žalia šviesa
9. Sekimo virusas
10. Europiečių saugumas mainais į privatumą
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!