LT   EN   RU  
2024 m. balandžio 19 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Šizofrenija
  Technologijos > Kompiuterinės technologijos > Kompiuteriniai žaidimai
Lankomumo reitingas Publikuota: 2005-02-01
Šizofrenijos gydymas, arba saugios galimybės atrasti gyvenimo spalvas

Šizofrenija - viena sunkiausių ir labiausiai gąsdinančių psichikos ligų. Kad išvengtų jos paūmėjimų, sergantieji neretai visą gyvenimą privalo vartoti vaistų. Liūdna, tačiau, šizofrenija sergančiųjų kasdienybę neretai pasunkina ne vien pati liga, bet ir nepageidaujami medikamentinio gydymo poveikiai. Todėl labai svarbu, kad šizofrenijos gydymas būtų ne tik veiksmingas, bet ir saugus.  Tai tampa ypač aktualu įsigaliojus naujam paciento teisių ir žalos atlyginimo įstatymui. Į klausimus apie nūdienai aktualias saugaus šizofrenijos gydymo problemas ir naujai Lietuvoje atsiradusių vaistų galimybes sutiko atsakyti Žiegždrių psichiatrijos ligoninės gydytoja Ramunė Mazaliauskienė.

Visų pirma paprašytume pasidalyti patirtimi, su kokiomis saugumo problemomis susiduriama skiriant vaistus nuo šizofrenijos

Kalbant apie klasikinius (arba senuosius) vaistus nuo psichozės, prisimintina, kad, jų paskyrę gydytojai psichiatrai, susidurdavo su visa virtine pacientams pasireiškiančių nepageidaujamų poveikių, tokių kaip pernelyg stiprus slopinimas, burnos džiūvimas, vidurių užkietėjimas, dažnai pasitaikydavo raumenų kaustymas, padidėdavo prolaktino kiekis kraujyje, sutrikdavo pacientų seksualinės funkcijos ir kt. Dėl to nemaža pacientų dalis savavališkai nutraukdavo gydymą ir patirdavo ligos atkryčius.

Su pirmųjų atipinių vaistų nuo psichozės atsiradimu, prasidėjo nauja šizofrenijos gydymo era. Pacientai, vartojantys naujuosius vaistus, patirdavo daug mažiau nepageidaujamų poveikių arba pastarieji būdavo daug švelnesni. Ypač sumažėjo sunkaus (ir, beje, kartais nebeišnykstančio) raumenų kaustymo atvejų. Tačiau bėgant laikui išryškėjo kitos problemos, glaudžiai susijusios su naujaisiais atipiniais vaistais nuo psichozės. Pavyzdžiui, statistiniai duomenys rodo, kad, palyginti su bendra populiacija, tarp šizofrenija sergančių pacientų stebimas didesnis mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, o dalis atipinių vaistus nuo psichozės gali smarkiai padidinti tokius pavojingus širdies ligų rizikos veiksnius, kaip antsvoris, cukrinis diabetas bei cholesterolio kiekio kraujyje padidėjimas.

Gal galėtumėte plačiau papasakoti apie ryšį tarp vaistų nuo psichozės ir širdies bei kraujagyslių ligų?

Literatūroje pateikiama duomenų, kad kūno masės indeksui (jis apskaičiuojamas kūno svorį kilogramais padalijus iš ūgio metrais kvadratu; norma - <29,9 kg/m2) padidėjus per 32 kg/m2, rizika numirti nuo širdies kraujagyslių ligos padidėja daugiau nei 3 kartus. Liūdna, tačiau kūno svorį didinančiu poveikiu pasižymi ir kai kurie atipiniai vaistai nuo psichozės, dalis jų susiję su itin didele svorio padidėjimo rizika. Be to, nutukimas siejamas su padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu, cholesterolio kiekiu kraujyje bei cukrinio diabeto išsivystymo rizika.

Kitas su vaistais nuo psichozės siejamas nepageidaujamas poveikis - padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje. Dalis atipinių vaistų nuo psichozės gali smarkiai padidinti cholesterolio kiekį kraujyje. Mokslininkai nustatė, kad, didėjant cholesterolio kiekiui kraujyje, rizika numirti nuo išeminės širdies ligos gali išaugti net iki 6 kartų.

Taip pat su atipiniais vaistais nuo psichozės yra susijusi ir padidėjusi cukrinio diabeto išsivystymo rizika. Tyrimai rodo, kad, palyginti su sveikais asmenimis, cukriniu diabetu susirgusių vyrų mirštamumas nuo išeminės širdies ligos padidėja 2, moterų - daugiau nei 4 kartus.

Taigi pabandykime sudėti rūkymą, antsvorį, diabetą ir didesnį cholesterolio kiekį kraujyje. Gausime derinį, kurio pasekmių komentuoti, manau, net nereikia.

Ar visi atipiniai vaistai nuo psichozės vienodai yra susiję su šiais grėsmingais nepageidaujamais poveikiais?

Nenorėčiau vienareikšmiškai teigti tai, kad visi be išimčių naujieji atipiniai vaistai nuo psichozės skatina širdies kraujagyslių ligų rizikos veiksnių vystymąsi ir didina su jais susijusių mirčių riziką. Dalis atipinių vaistų nuo psichozės praktiškai nedaro įtakos jų vartojančių pacientų kūno svoriui, cukriniam diabetui ar cholesterolio kiekiui kraujyje. Išties neretai daugumai pacientų tenka išbandyti keletą medikamentų, kol išrenkamas ne tik veiksmingiausias, bet ir saugiausias gydymas. Šiuo atveju svarbu paminėti ir tai, kad Lietuvoje neseniai pasirodė dar vienas naujas kompensuojamasis atipinis vaistas nuo psichozės - ziprasidonas (Zeldox). Šis naujas medi-kamentas pasižymi ne tik veiksmingu šizofrenijos gydymu, bet ir yra saugus: jis nedidina kūno svorio ir cholesterolio kiekio kraujyje, nesusijęs su cukrinio diabeto išsivystymu bei kelia mažesnę hiperprolaktinemijos riziką. Tikėtina, kad šis vaistas gali padėti išspręsti daug su šizofrenijos gydymo saugumu susijusių klausimų.

Pabaigai norėtume paklausti, ką norėtumėte palinkėti šizofrenija sergantiems pacientams ir jų šeimų nariams?

Norėčiau palinkėti pacientams kaip įmanoma aktyviau domėtis savo ligos gydymu, nebijoti paklausti gydytojo apie vieno ar kito atipinio vaisto nuo psichozės sukeliamus nepageidaujamus poveikius - padidėjusią kūno masę, padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje bei cukrinio diabeto išsivystymo riziką.

"Sveikas žmogus" 2005 m. Nr. 2

Šaltinis

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Skolininkai (12)    Mobilūs ryšiai (193)    Grožio salonai (6)    Stomatologija (6)    Statyba (29)    Dektinė (2)    Jurga Ivanauskaitė (17)    Leo LT (12)    Sportiniai šokiai (2)    Teatrai (21)    Pelės (5)    Liūtas (7)    Tibetas (10)    Pankai (6)    Teisėtvarka (24)    Tiškevičiai (18)    Šaudymas iš lanko (2)    Airija (9)    Filmai (91)    Masonai (7)    Maxima (10)    Tamplierių ordinas (7)    Hipiai (9)    Hakeriai (273)    Vėlinės (5)    Šalys (61)    Šunų veislės (52)    Katės (33)    Žydai (32)    Atmintis (4)    Panayiotis Zavosas (2)    Erich Fromm (5)    Viešieji ryšiai (20)    Egzorcizmas (11)    Filatelija (11)    Omnitel (12)    Kino kritika (10)    Sveikata (313)    Linux/Unix (34)    Reinkarnacija (6)    Kulinarija (181)    Grupės (81)    Garso ir vaizdo technika (2)    Gatvės šokiai (5)    Netolerancija (6)    Likeris (2)    Z.Jurgelevičiaus rubrika (23)    Feng šui (7)    Katarai (2)    Kompiuterio ergonomika (8)
1. Pietų Korėjos valdžia uždraudė nepilnamečiams žaisti kompiuterinius žaidimus naktimis
2. Internetiniame žaidime vaikams – seksualūs apatiniai ir „egzotiško“ įvaikio pirkimas
3. „Windows 7“ žaidimų mėgėjams: pliusai ir minusai
4. Kompiuterinių žaidimų entuziastai rinksis Kaune
5. Žaidimui "Žuvies kelionė" - prizas už netradicines viešųjų ryšių priemones
6. Baltijos šalių kompiuterinių žaidimų asai iš WCG finalo medalių neparsiveža
7. Nusipirkau pasaulį
8. Kaip apsaugoti savo akis žaidžiant kompiuteriu?
9. Vivisektorius. Žvėris viduje
10. Oddworld Inhabitants keičia profilį
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!