LT   EN   RU  
2021 m. vasario 26 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Statyba
  Statyba
Lankomumo reitingas Publikuota: 2005-11-11
Permatomas betonas
Peršviečiamas portlandcementinis betonas su atitinkamai išdėstytomis šviesolaidžio gijomis sukėlė didelį Miuncheno „BAU 2005” ir kitų panašių parodų lankytojų susidomėjimą. Jis buvo pripažintas vienu įdomiausių pastarųjų metų išradimų statybos srityje. Išradimo autorius – vengrų architektas Aronas Losonczi. Sukurti tokį betoną paskatino matyti skulptorių darbai – dekoratyvinės betono ir stiklo kompozicijos. Užpatentuotas ir pavadintas „LiTraCon” vengro išradimas nuo įprasto sunkiojo portlandcementinio betono skiriasi ne vien tam tikra kryptimi išdėstytomis šviesolaidžio gijomis. Nors jos sudaro apie 4–7% tokio betono tūrio, ir 1 m³ permatomo betono pagaminti jų reikia apie 200 tūkst. m, naudojant jas galima pagaminti C20/25–C50/60 stiprio klasių betoną. Jo formavimas reikalauja didelių darbo sąnaudų: tenka viena kryptimi išdėstyti šviesolaidžio gijas, betono mišinį į formą kloti plonais sluoksniais, sekti, kad gijos vienodai pasiskirstytų tūryje. Permatomo betono išradėjas teigia, kad dėl didelės kainos ir daug darbo reikalaujančios technologijos gaminiai iš šio betono niekada nebus skirti masinei gamybai. 1 m³ permatomo betono kaina siekia net 50 tūkst. eurų. Tačiau kol toks peršviečiamas betonas tebėra madinga naujovė, didelė kaina ne itin trukdo jį parduoti: prisijungimą prie ES Vengrija paminėjo Dunojaus ir Vados santakoje iš šio betono pastatytu monumentu, o Budapešte jau pastatytas namas, kurio peršviečiamos betono konstrukcijos panaudotos kaip nuo saulės saugančios žaliuzės. Vokiečiai ir amerikiečiai iš tokio betono pradėjo gaminti sienų ir grindų apdailos plyteles. Kaune, KTU Statybinių medžiagų ir konstrukcijų laboratorijoje, suformuotos 4 cm storio šviesai laidaus betono plokštelės. Lietuvoje suformuotas betonas nuo vengrų užpatentuoto „LiTraCon” skiriasi mažesniu šviesolaidžio gijų kiekiu, todėl yra pigesnis. Eksperimentavęs mokslininkas Vytas Vaivaras yra įsitikinęs, kad anksčiau ar vėliau projektai su šviesai laidžiu betonu bus įgyvendinti ir Lietuvoje.

Šaltinis

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Žmogaus teisės (18)    Drakonai (36)    Šachmatai (11)    Įžymūs žmonės (68)    Auklėjimas (7)    Žiniasklaida (108)    Konditerija (10)    Hipiai (9)    Dažasvydis (3)    Lietuvoje (16)    Elektronika (8)    Šaulys (7)    Kino kritika (10)    Akvariumai (58)    Optinis ryšys (12)    Nacionaldarbininkų Sąjūdis (2)    Žemės grobstymai (50)    Siamo katės (2)    Šaudymas iš lanko (2)    Kalėdos (12)    Muzika (196)    Kačių veislės (25)    Mama ir vaikas (48)    Velykos (10)    Netolerancija (6)    Mokėjimo kortelės (7)    KGB (35)    Bildukai (3)    Šventės (117)    Wing Tsun (14)    Archeologija (42)    Slaptos bendrijos (24)    Gatvės šokiai (5)    Opijatai (13)    Vadovavimas (185)    Skaneriai (5)    Sektos (12)    Joninės (6)    Regbis (4)    Firmos (12)    Filmai (91)    Krišnaizmas (3)    Skinheadai (9)    Aikido (14)    Sodininkystė (22)    Burtai (8)    Jautis (7)    Parašiutizmas (15)    Vilniaus bendruomenės (4)    Aukštasis mokslas (13)
1. Sostinės Lazdynų seniūnijoje planuojamų darbų prioritetus lėmė gyventojų nuomonė
2. Betoninės Lenkijos kelių dangos
3. VGTU Inžinerinės architektūros katedros bakalaurų darbų apžvalga
4. Kompozitinės medienos-betono perdangos
5. Lietuvos gelžbetonio pramonė
6. Statybinės įmonės veiklos organizavimas
7. Sąmatų sudarymas internete - SESWEB
8. Vilniaus plėtra
9. Techninės dokumentacijos tvarkymas statinių projektavimo organizacijoje
10. Užgydytos Žvėryno tilto žaizdos
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!