LT   EN   RU  
2020 m. kovo 30 d., pirmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Šv. Kūčios
  Šventės > Religinės šventės > Šv. Kūčios
Lankomumo reitingas Publikuota: 2009-12-24
Kalėdų išvakarės - Kūčios

Pirmųjų amžių krikščionys turėjo paprotį kiekvieną didesnę religinę šventę pasitikti dieną ar visą parą prieš tai trunkančiu budėjimu su šv. Mišiomis - vigilija. Kalėdų išvakarių vigilija Lietuvoje vadinama Kūčiomis.

Lietuviai, kaip jokia kita krikščioniška tauta, turi sukūrę ir išsaugoję daugelį Kūčių papročių. Pavyzdžiui, iškilmingą Kūčių vakarienę, kurios kilmė aiškinama įvairiai. Gal tai sukrikščionintos senovės pagonių tradicijos, gal pirmų amžių krikščionių bendros vakarienės (agapės) tęsinys.

Kūčių diena yra pasninko diena. Vakarieniauti pradedama "užtekėjus Vakarinei žvaigždei". Paprastai per Kūčias pateikiama ne mažiau kaip 12 pasninko valgių. Stalas padengiamas šienu (tai simbolizuoja Jėzaus gimimą ėdžiose) ir užtiesiamas balta staltiese. Vakarienė prasideda bendra šeimos malda, paskui laužomi kalėdaičiai (plotkelės), kuriais dalijamasi su visais šeimos nariais. Mirusiam šeimos nariui paliekama vieta prie stalo ir padedama lėkštelė, kurioje uždegama žvakutė. Įprasta ragauti visus ant stalo esančius valgius, kurių receptai taip pat paveldėti iš senovės ir turi savą simbolinę prasmę. Patiekalas, pagamintas iš įvairių javų grūdų (lenkiškai vadinamas kucja, kutja; baltarusiškai - kucija) davė visai šventei pavadinimą.

"Šventųjų gyvenimai"

Straipsniai.lt

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Nacionaldarbininkų Sąjūdis (2)    Žemgrobiai (6)    Katalikybė (49)    Elektroninės muzikos grupės (3)    Barai (7)    Joninės (6)    Bendruomenės (158)    Shidokan (3)    Tatuiruotės (7)    Filmai (91)    Liemenėlės (3)    Savivaldybių rinkimai (9)    Rasizmas ir ksenofobija (9)    Sportas (180)    Britų trumpaplaukės katės (2)    Garso ir vaizdo technika (2)    Wing Tsun (14)    Dvarai (36)    Atsiprašymas (3)    Alus (22)    Augalai (8)    P2P tinklai (2)    Valstiečių sąjunga (2)    Prokuratūra (4)    Pasakos (60)    Kino kritika (10)    E - komercija (87)    Spiritizmas (4)    Nokia (24)    Kazimiera Prunskienė (13)    Televizija (17)    Bankrotas (2)    Fotografija (17)    Šventės (117)    Televizoriai (2)    Viktor Uspaskich (61)    Emo (10)    Bankinės technologijos (11)    Gyvūnai (174)    Skundai (22)    Žmogaus klonavimas (2)    Teatrai (21)    Viskis (8)    Motociklai (12)    Vynas (16)    Nusikaltimai (6)    Geologija (20)    Tamplieriai (7)    Vėlinės (5)    Vaistai (15)
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!